Tento článek spoluautorem článku je Yvonne Mo. Yvonne Mo je trenérka fitness a zdraví a instruktorka kung -fu. S více než 21 lety zkušeností v oblasti fitness a bojových umění se specializuje na kombinaci a výuku východních a západních fitness a zdravotních modalit, mezi něž patří Tai Chi, sportovní akupunktura, čínská medicína a ohňostroj. Yvonne získala certifikaci osobního trenéra jak prostřednictvím Národní asociace pro sílu a kondici, tak od American College of Sports Medicine.
Tento článek byl zobrazen 28 587 krát
Kung-fu, neboli Gong-fu je prastaré čínské bojové umění. Pokud se ho chcete naučit, ale nemáte ve svém okolí žádnou školu, kterou byste mohli navštěvovat, nebo si nemůžete dovolit lekce, nebo jednoduše nemáte dost času, můžete se ho naučit i sami doma. Když budete dostatečně odhodlaní a ambiciózní, podaří se vám to. Nebude to snadné, ale rozhodně to bude stát za to.
Postup
-
1Udělejte si doma dostatek místa. Protože budete hodně skákat, kopat, udeřovat a v zásadě ničit vše, co vám přijde do cesty, najděte si doma místo, na kterém budete moci bez problémů trénovat. Mělo by být alespoň tři krát tři metry velké.
- Pokud nemáte prázdný pokoj, který můžete použít, stačí když si ve svém pokoji uděláte v jednom koutě dostatek místa a odstraníte vše, co byste mohli rozbít, nebo o co byste se mohli zranit.
-
2Kupte si boxovací pytel. S pytlem můžete nějakou dobu počkat, ale nakonec ho budete stejně potřebovat. Ze začátku budete trénovat pouze pozice ve vzduchu, ale po nějaké době budete potřebovat něco, do čeho budete moci mlátit, takže se vám boxovací pytel bude hodit.
- Můžete si pytel pověsit ze stropu (pokud vám to prostory v pokoji umožní), nebo si můžete koupit pytel, který si postavíte na zem – oba typy seženete ve většině obchodech se sportovním vybavením.
-
3Najděte si návod. Pokud se chcete naučit kung-fu, je nejlepší najít si zkušeného učitele, neboli „sifu.“ Když ovšem budete vytrvalí a odhodlaní, můžete se učit i pomocí DVD, videí z internetu a webových stránek kung-fu škol. Některé školy nabízejí krátká videa, která vám umožní podívat se, jak probíhají lekce a zároveň se naučit některé základní manévry.
- Nejlepší je pracovat s více než jedním zdrojem. Existuje několik různých škol kung-fu a měli byste si vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Kromě toho se najdou i lidé, kteří tvrdí, že jsou odborníci, ale ve skutečnosti nejsou. Když si najdete více než jeden zdroj, budete mít jistotu, že neděláte nic špatně.
-
4Vyberte si oblast, na kterou se zaměříte jako první. Kung-fu je tak obsáhlé umění, že se budete mít stále co učit – myslet si, že se naučíte vše, je značně nerealistické. Ze začátku si vyberte jednu oblast, na kterou se zaměříte. Až se naučíte několik postojů a manévrů, budete se moci pustit do skoků, kopů, nebo úderů.
- Díky tomuto přístupu pro vás bude snadné plánovat si trénink. V pondělky, středy a pátky můžete trénovat postoje a kopy, v úterky, čtvrtky a soboty můžete posilovat různé svaly a pracovat na rovnováze a flexibilitě.
Reklama
-
1Pracujte na rovnováze a flexibilitě. Pokud chcete být schopni udržet pozice z kung-fu, musíte mít dokonalou rovnováhu. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je věnovat se józe. Možná máte pocit, že je to zbytečné a bude vám to bránit v tréninku kung-fu, ale ve skutečnosti vás to skvěle připraví na to, abyste se stali kung-fu mistrem.
- Co se týče flexibility, měli byste každý trénink začínat pečlivým protahováním. Můžete si jít na chvíli zaběhat, zaskákat si panáka a udělat několik kliků. Potom si důkladně protáhněte všechny svaly. Nejen že se díky tomu vyhnete zranění, ale budete také mnohem ohebnější, budete schopni vykopnout výše a budete se lépe ohýbat.
-
2Naučte se několik základních postojů. Kung-fu je celé postaveno na postojích. Když budete vycházet ze špatné pozice, nebudete schopni provést správný manévr. Následující tři základní pozice nejsou určeny k boji, ale jsou součástí základního kung-fu a slouží k použití zbraní. Jsou ovšem nedílnou součástí kung-fu ideologie. Zkuste zapracovat na následujících pozicích:
- Pozice koně: Pokrčte kolena v úhlu 30 stupňů, stoupněte si s nohama v šířce ramen a zatněte ruce v pěst, dlaněmi směrem nahoru. Mějte narovnaná záda, jako kdybyste seděli na koni.
- Přední pozice: Pokrčte kolena a zakročte levou nohou dozadu, jako kdybyste chtěli udělat výpad. Potom vystrčte pravou pěst před sebe a levou pěst si držte před hrudníkem. Vystřídejte nohy a předsuňte levou dopředu. Zároveň vystřídejte také ruce.
- Pozice kočky: Položte si pravou nohu mírně za sebe a přeneste na ni váhu. Levou nohu předsuňte a dotýkejte se jí země pouze špičkami prstů. Obě ruce držte v pozici pro box a chraňte si jimi obličej. Kdyby na vás někdo zaútočil, měli byste být schopni levou nohou automaticky vykopnout, abyste se mohli bránit.
- Bojový postoj: Pokud chcete trénovat boj s protivníkem, budete muset zvládat bojový postoj. Jde v podstatě o stejný postoj, jako základní postoj v boxu – jednu nohu budete mít mírně vykročenou, rukama v pěst si budete chránit obličej a budete mít povolená kolena.
-
3Zapracujte na úderech. Co se týče úderů, musíte si pamatovat, že by veškerá síla měla vycházet z boků. Stejně jako box má kung-fu direkty, zvedáky a háky. Probereme si zde všechny tyto tři typy úderů.
- Direkt: V bojovém postoji s levou nohou před pravou a s pokrčenými koleny se otočte bokem ke svému protivníkovi a udeřte do něj levou pěstí a potom ihned i pravou pěstí. S úderem pravé ruky se vytočte v pravém boku.
- Hák: Přestože vám intuice bude radit se rozmáchnout, měli byste hák začínat malým pohybem. V bojovém postoji s pravou nohou vzadu se vytočte pravým bokem a pravou rukou silně udeřte doleva ve tvaru háku. Uvědomte si, že síla musí vycházet z boků.
- Zvedák: V bojovém postoji snižte pěst dolů a s úderem ji zvedněte nahoru, jako kdybyste se snažili udeřit protivníkovi přímo do brady. S každým zvedákem vždy mírně vytočte boky, protože síla musí vycházet z nich.
-
4Zapracujte na blokování. Blokování závisí vždy na tom, co blokujete. Ať už je proti vám cokoli, začněte v bojovém postoji. V této pozici budete připraveni si chránit obličej a ubránit se útokům.
- U úderů, direktů a háků je blokování téměř stejné jako v boxu. Ať už nebezpečí přichází z kterékoli strany, jednou pokrčenou rukou zastavte protivníkův pohyb. Druhou rukou budete moci sami zaútočit.
- Co se týče kopů a loktů, používejte obě ruce. Mějte je stále pokrčené a chraňte si s nimi obličej, ale vytočte se v bocích vždy do strany, ze které přichází nebezpečí. Vyhnete se tím tomu, že byste se při útoku sami udeřili do obličeje a dosáhnete větší síly.
-
5Naučte se silně kopat. Kopy patří mezi zábavnější aspekty kung-fu a také na nich při tréninku zaznamenáte nejrychlejší zlepšení. Zde jsou tři základní kopy, se kterými můžete začít.
- Kop s vykročením: Stoupněte si před boxovací pytel, vykročte levou nohou dopředu a udeřte vnitřní stranou chodidla do pravé strany pytle. Potom vystřídejte strany.
- Kop s dupnutím: Stoupněte si před boxovací pytel, vykročte levou nohou a pravou nohu pokrčenou v koleni dejte přímo před sebe. Potom s ní vykopněte dopředu a „dupněte“ do pytle, abyste ho odrazili co nejdál od sebe.
- Boční kop: Stoupněte si do bojového postoje s levou nohou před pravou. Přeneste váhu na levou nohu, zvedněte pravou nohu do vzduchu a udeřte s ní do pytle v úrovni ramen boční stranou. Snažte se vrátit nohu na zem, ale držte se na zadní noze, abyste si natrénovali udržení rovnováhy.
-
6Natrénujte si kombinace ve vzduchu a s boxovacím pytlem. Ze začátku byste měli manévry provádět ve vzduchu. Až se všechny pohyby dobře naučíte, začněte si je zkoušet i s boxovacím pytlem. Když budete unavení, dejte si pauzu, nebo začněte trénovat jiné dovednosti.
- Až budete dostatečně sebejistí, najděte si kamaráda, se kterým budete moci trénovat. Musíte oba mít ochranné pomůcky. Jeden z vás si bude trénovat údery a kopy a ten druhý musí mít na rukou chrániče.
Reklama
-
1Drak: Tento manévr má za úkol zastrašit – musíte se celou dobu dívat na svého protivníka. Provádí se následovně:
- Postavte se do postoje koně, ale nohy dejte o něco dál od sebe a trochu více se pokrčte v kolenou.
- Vystrčte zápěstí jako při direktu, ale z prstů utvořte drápy, které do svého protivníka budete moci zaseknout.
- Vyskočte ze dřepu a kopněte protivníka bočním kopem a snažte se trefit se do břicha.
-
2Had: V této pozici se budete zaklánět a nakonec při útoku zvednete hlavu jako had. Provádí se následovně:
- Roztáhněte nohy, pravou nohu dejte za levou a přeneste váhu na zadní nohu. Kolena mějte pokrčená.
- Zploštěte ruce, jako kdybyste chtěli svého protivníka rozkrájet a pravou rukou rychle udeřte před sebe.
- Zablokujte protivníka tak, že ho popadnete za paži a zaútočíte na něho kopem s dupnutím.
-
3Leopard: Tento manévr je trochu méně přímý – umožní vám v případě potřeby utéct.
- Postavte se do širokého bojového postoje a přeneste váhu na zadní nohu.
- Až budete připraveni zaútočit, přeneste váhu rychle dopředu, stočte prsty a udeřte protivníka dlaní a klouby prstů, místo abyste udeřili pěstí. Musíte si dávat dobrý pozor, abyste se nezranili.
-
4Jeřáb: Tento manévr je velmi pasivní. V pozici jeřába čekáte na to, až na vás protivník zaútočí. Provádí se následovně:
- Postavte se do postoje kočky, ale dejte chodidla blíž k sobě, abyste si „schovali“ jednu nohu.
- Zvedněte paže do stran, abyste svého protivníka rozptýlili.
- Až na vás protivník zaútočí, zvedněte přední nohu, kterou se země dotýkáte pouze špičkami a vykopněte svým oblíbeným kopem.
-
5Tygr: Tento manévr je rychlý, odvážný a efektivní. Provádí se následovně:
- Postavte se do širokého bojového postoje. Měli byste v podstatě téměř dřepět.
- Dejte si ruce před ramena ve tvaru drápů, které míří směrem ven.
- Proveďte kombinaci direktů a potom vykopněte bočním kopem do úrovně krku protivníka.
Reklama
-
1Seznamte se se dvěma hlavními školami kung-fu. Když nebudete trénovat pozice a manévry, měli byste si číst práce klasických autorů, jako je Sun Tzu, Bruce Lee, Tak Wah Eng, David Chow, nebo Lam Sai Wing. Tito mistři vás naučí základy hlavních dvou přístupů ke kung-fu: [1]
- Shaolin: Tato škola kung-fu je nejstarší. Tento typ je známý svými „externími“ manévry a praktikami, které posilují svaly, vazy a šlachy. Když se řekně kung-fu, většina lidí si představí tento typ bojového umění.
- Wu Dung: Tato škola je o něco novější a jde o interpretaci původního konceptu kung-fu. Je známý svými „vnitřními“ manévry a praktikami, které posilují či, neboli životní sílu a využívají ji v boji. Tento typ kung-fu je více o soustředění, zenu a vnitřní síle.
-
2Berte jednotlivé manévry jako zvířata. U mnoha těchto manévrů je dobré myslet na zvířata, která jsou koneckonců základem tohoto bojového umění. Může vám to také pomoci dostat se do správné nálady a dosáhnout svého maximálního potenciálu.
- Existuje jeden příběh o muži z Nového Zélandu, který vyhrabal metr hlubokou díru a trénoval si skoky dovnitř a výskoky ven. Po nějaké době vyhrabal hlubší díru a postupně se z něj stal lidský klokan. Měli byste na zvířata myslet nejen při boji, ale také během tréninku.
-
3Meditujte. Japonští samurajové využívali meditaci k posílení svých bojových schopností. Věřili (a oprávněně), že jim meditace dodá jasnost mysli a pomůže jim zvolit správnou metodu útoku. Umožnila jim pročistit si mysl a zpomalit vše, co se kolem nich děje. To samé platí i dnes. Jen 15 minut meditace denně vám pomůže najít svoji vnitřní rovnováhu a sílu. [2]
- Představte si autonehodu. Když se zrovna děje, vše se jakoby zpomalí. Tento stav je podobný meditaci. Tento klidný, zenový stav můžete využít při boji, protože když dokážete zpomalit vše, co se kolem vás děje, budete schopni reagovat rychleji.
-
4Trénujte, trénujte, trénujte! Jediným způsobem, jak získat mysl kung-fu bojovníka, je trénovat. Samotné manévry mohou působit trochu hloupě a někdy možná budete mít pocit, že vaše snahy nikam nevedou. Když ale budete trénovat každý den, budete meditovat a budete se věnovat studiu literatury o kung-fu, brzy se pro vás toto umění stane životním stylem, bez kterého nebudete schopni žít.
- Trénujte si ve vzduchu, s boxovacím pytlem a s partnerem. Vyhledávejte výzvy, abyste na sobě mohli stále pracovat.
- Neustále se snažte zdokonalovat se a napravovat své chyby. Ověřujte si své zdroje a ujišťujte se, že děláte vše správně. Když to nebudete dělat, nepodaří se vám skutečně ovládnout kung-fu.
Reklama
Tipy
- Při boji se snažte používat nohy stejně jako ruce. Využijte plný potenciál svých končetin.
- Trénujte si opakování všech pohybů, abyste synchronizovali svoji mysl se svým tělem a reagovali rychle a přesně.
- Sežeňte si knihy, které vás krok za krokem provedou jednotlivými manévry.
- Při studiu používejte jen vysoce kvalitní zdroje.
Varování
- Nevyužívejte své schopnosti k tomu, abyste ubližovali lidem. Kung-fu byste měli využívat pouze k sebeobraně.
- Nepředvádějte se. Pokud se chcete naučit kung-fu jen abyste se mohli vytahovat před ostatními, raději byste se do toho neměli vůbec pouštět.
- Při každém tréninku si dávejte pozor a ještě než začnete si uvědomujte všechna rizika.