Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sbalit se na dvoutýdenní dovolenou není nic jednoduchého, ale sbalit vše, když se kompletně stěhujete, může být příšerné. Pro většinu lidí je balení hrozná představa, přestože se na stěhování jako takové těší. Začněte sbírat krabice už tak měsíc před stěhováním – můžete se třeba přeptat v supermarketu, kam chodíte nakupovat, aby vám schovávali krabice od zboží. Začněte s balením co nejdřív, abyste minimalizovali stres. Jdeme na to.

Část 1
Část 1 ze 4:

Jak začít a vše zorganizovat

 1. 1
  Připravte si pomůcky, které při balení budete potřebovat, stejně jako různé velikosti krabic – budete je potřebovat pro různě velké předměty. Ujistěte se, že máte kvalitní pomůcky i pevné krabice. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo má se stěhováním zkušenosti, možná se vyplatí nechat si poradit. Mohlo by se vám hodit:
  • Vycpávací materiál
  • Bublinková folie
  • Balící papír
  • Noviny
  • Nůžky
  • Pevná lepící páska
  • Samolepky / štítky na označení krabic
  • Fixy
 2. 2
  Vytvořte si "stěhovací složku" s důležitými dokumenty, které budete při stěhování potřebovat. Může tam být objednávka stěhovací dodávky, kontakty na realitní kancelář či majitele nového bytu, v případě stěhování do zahraničí dokumenty pro celníky, pasy apod., a jakékoli jiné dokumenty, které byste mohli potřebovat, než stihnete zase všechno vybalit.
  • Uložte si tuto složku na nějaké bezpečné místo, třeba do kabelky, abyste ji omylem nesbalili do nějaké krabice. Mělo by to být zároveň místo, kde složku omylem „nepohřbíte“ pod hromadícími se věcmi a nepořádkem.
 3. 3
  Sbalte kufr nebo krabici s osobními věcmi na několik dní pro každého člena rodiny. Dejte do ní mimo jiné extra kartáček na zuby a pastu, mýdlo, ručník, pohodlné oblečení (jako tepláky), běžné věci na převlečení a cokoli jiného o čem víte, že by daná osoba mohla v prvních pár dnech potřebovat. Tak bude to nezbytné ihned po ruce.
  • Postavte tyto kufry či krabice na bezpečné místo, kde se nepomíchají se vším ostatním, třeba rovnou do auta, nebo k sousedům. Nezapomeňte si je pak vzít s sebou, až se budete do nového bydlení přemísťovat.
 4. 4
  Použijte staré oblečení jako vycpávky. Namísto kupování množství bublinkové folie nebo polystyrénových kuliček můžete použít staré kusy oblečení. Nejen že ušetříte peníze, ale oblečení byste stejně balili. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Oblečení je navíc mnohem tvárnější než papír nebo bublinková folie.
  • Křehké věci, jako je sklo, balte zvlášť třeba do ponožek. Je to skoro jakoby k tomu ponožky byly přímo stvořené. Když pak o sebe skleničky ťuknou, měly by být v pořádku.
 5. 5
  Vyfoťte si věci, které se musí opět dávat dohromady, např. stolky, nebo zadní část televize. Je něco, co jste dávali dohromady celou věčnost a představa, že to budete zase rozkládat a skládat je hrozná? Vyfoťte si to, může se vám to později hodit.
  • Může se vám hodit i fotka ozdobných vitrínek, nebo sbírky fotorámečků, ať už pro pozdější pomoc s opětovným rozestavením, nebo jen pro pěkné vzpomínky.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak balit efektivně

 1. 1
  Vytvořte si prostorné místo na balení. Potřebujete pěkný otevřený prostor, kam můžete natahat všechny věci a urychlit tak balící proces. Doneste si sem všechen balící materiál, fixy, lepící pásku a štítky. V tomto pokoji se se vším vypořádáte.
  • Každou krabici, kterou zabalíte, popište, nebo na ni nalepte štítek s číslem a popisem obsahu. Když budete mít na krabicích čísla, ihned zaregistrujete, pokud bude nějaká chybět. Zároveň budete schopni říct stěhovákům, kolik krabic máte.
 2. 2
  Začněte balit. Každou křehkou věc individuálně zabalte do novin, bublinkové folie, nebo oblečení. Věci skládejte do krabic opatrně, abyste předešli jejich poškození a dbejte na to, abyste při jejich skládání do krabice šetřili místem. Těžší věci dávejte dolů a ty lehčí nahoru. Pokuste se do každé krabice dát co nejvíc věcí, abyste krabic měli co nejméně.
  • Těžké věci, jako jsou knížky, hračky apod., dávejte do menších krabic. Zbytečně krabice nepřecpávejte, nemusely by ten nápor vydržet.
  • Křehké věci balte s extra péčí. Pokud je to potřeba, použijte více vrstev novin, bublinkové folie, nebo oblečení, abyste snížili riziko jejich rozbití. Lahve a jiné nádoby s tekutinami obalte potravinovou folií pro případ, že by jejich obsah vytékal. Zvažte i vatové vycpávky mezi kosmetické produkty v křehkých obalech.
  • Pokud máte v krabici malé prázdné prostory, vycpěte je novinami, nebo papírem ze skartovačky.
 3. 3
  Označte krabice popiskem pokoje, do kterého jejich obsah patří. Velmi vám to usnadní organizaci po příjezdu do nového bydlení, stejně jako vybalování. Balte pokoje jeden po druhém a začněte malými věcmi, abyste si udělali místo. Pečlivě každou krabici označte, abyste pak nic nemuseli složitě hledat.
  • Tímto usnadníte práci i stěhovákům. Když budou ochotní a nebudou tlačení časem, možná označené krabice umístí rovnou do příslušných pokojů.
 4. 4
  Začněte rozkládat velké kusy nábytku. Veškeré šroubky či jiný spojovací materiál dejte do uzavíratelných sáčků podle obsahu a pokoje/věci, ke které patří. Všechny sáčky dejte do jedné krabice spolu s potřebným nářadím, jako šroubováky, klíče, kleště apod. Usnadníte si tak práci s pozdějším sestavováním.
  • Ujistěte se, že krabice s nářadím je na místě, kde ji každý najde. Dejte do ní další technické věci, jako kabely, ovladače, nabíječky a další věci, které můžete potřebovat krátce po nastěhování.
 5. 5
  Projděte postupně každý pokoj a začněte kuchyní. Vyhoďte zbytečnosti a sbalte jen věci, které opravdu potřebujete. Použijte plastové krabičky na jídlo k uskladnění drobností, které najdete v různých šuplících a zásuvkách. Všechny krabice a nádoby označte a pevně zavřete či zalepte páskou. Pokuste se balit podobné věci do stejných krabiček či tašek a označte je – například taška s kabely, psací potřeby apod. Malé krabičky a tašky pak dejte do větší krabice a opět ji označte.
  • Talíře byste měli skládat na sebe a prokládat je vrstvou novin. Nezapomeňte se podívat do myčky.
  • Potřebujete zabalit některé věci, aniž by se pomíchaly, jako třeba náhrdelníky (aby se nezamotaly)? Zkuste je napřed zabalit do potravinové folie a až potom je všechny sbalte dohromady.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jdeme do finále

 1. 1
  Naposled zabalte krabici s nápisem „otevřít první“. V té budou věci, které jste používali až do chvíle odjezdu a s největší pravděpodobností i věci, které budete potřebovat použít jako první po přestěhování. Může se vám tam hodit jar na nádobí, houbička, role kuchyňských utěrek, papírové kapesníčky, pár tužek, nůžky, plastové či papírové talíře a příbory, otvírák, ručníky, jeden hrnec a pánvička, vařečka apod.
  • Myslete na to, že se budete chtít umýt a najíst ještě dlouho předtím, než se vám podaří vše vybalit. Tato krabice vám vše usnadní.
  • Přibalte do ní i nějakou rychlou energetickou pomoc, jako pár bonbónů, nebo müsli tyčinky pro případ, že během stěhování dostanete hlad. Díky tomu taky udržíte na uzdě případnou špatnou náladu.
 2. 2
  Jakmile máte krabice sbalené, popsané a zalepené, začněte je skládat k sobě. Pokuste se naskládat je v pokojích, kde jste je balili.
  • Jasně označte nejdůležitější krabice, jako tu s nářadím nebo různými kabely. Můžete je třeba posprejovat nějakou výraznou barvou.
  • Pokud to jde, umístěte šroubky a hřebíky zpátky k věcem, ze kterých jste je vzali. Můžete je třeba přilepit lepící páskou. Bude jednodušší znovu poskládat třeba postel, aniž byste museli hledat všechny díly.
 3. 3
  Pokud jste si krabice očíslovali, spočítejte si je. Víte, kde každá z nich je? Potřebuje nějaká ještě jednou přelepit? Máte toho víc, než jste předpokládali? Možná budete muset kontaktovat stěhováky a požádat je o větší dodávku.
  • Které krabice jsou pevné a které křehké? Máte tam nějakou, kterou si pro jistotu chcete odnést sami? Možná chcete některé dát bokem, abyste je měli neustále na očích.
 4. 4
  Projděte všechny místnosti a ujistěte se, že jste na nic nezapomněli. Dejte všechny opomenuté věci na jedno místo. Pamatujte si, že jakmile stěhováci všechno naloží, je už jen na vaší zodpovědnosti zkontrolovat všechny pokoje. Jestli jste si jistí, že všechno je pryč, je na čase zavřít dveře a odjet.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Co očekávat od profesionálních stěhováků

 1. 1
  Profesionálové očekávají, že bude váš dům uspořádán před příjezdem. Profesionálové se specializují na bezpečné a efektivní přepravení všeho z jednoho domu do druhého. Nespecializují se na roztřídění vašeho dobrého porcelánu od špatného, a balení veškerého špinavého prádla na podlaze. Před příjezdem vás požádají o uspořádání a připravení. Mezi dobré nápady patří;
  • Seskupování podobných drobností do krabic (knihy, nádobí atd.)
  • Jasné označení hodnotného a křehkého zboží
  • Vyhození a vyčištění přebytečných věcí předem.
  • Označení krabic místem, kam patří.[1]
 2. 2
  Odborníci se snaží uspořádat náklaďák podle místnosti, aby usnadnili vybalování. Dobří stěhováci jsou metodičtí. Udržují vše na podobných místech a balí vás místnost po místnosti. I když si mohou věci promíchat, aby se ujistili, že všechno dobře zapadá, mají praxi v tom, jak co nejpohodlnějším způsobem, dostat věci dovnitř a ven ze svého vozu. Očekávejte, že budou pracovat mnohem efektivněji, než vy sami.
 3. 3
  Odborníci nábytek zabalí, podloží a znovu sestaví. Jednou z hlavních výhod stěhovacího týmu je, že vědí, jak zacházet s palandami v dětském pokoji. Profesionálové rozeberou nábytek do nejpohodlnějších, snadno přepravitelných částí, kusy bezpečně obalí a po příjezdu vše opět sestaví.
  • Protože většina stěhováků je placena od hodiny, neváhejte si sami sestavit nebo rozebrat nábytek, pokud věříte svým schopnostem. Ušetříte nějaké peníze.[2]
 4. 4
  Profesionálové balí věci tak, aby se nemohli pohybovat v krabici nebo kamionu. Věci se rozbijí, když se mohou v náklaďáku pohybovat a odrážet se od jiných předmětů. Dobrý stěhovák chápe, že těsné balení není jen o úspoře místa, ale také o bezpečnosti. Určitě pro vás::
  • Použijí materiál k vyplnění prázdného místa.
  • Zabalí nábytek a velké kusy do těžkých přikrývek, aby zabránili jeho klouzání nebo pohybu.
  • Seskupí čtvercové a obdélníkové předměty, které lze dát blízko sebe, do stejné krabice.[3]
 5. 5
  Profesionálové budou odpovědní za jakékoli škody na vašem zboží. Profesionál se živí přepravou vašich věcí a má potřebné znalosti a zkušenosti, aby zabránil nehodám. To znamená, že v případě, že se něco stane, jsou profesionální stěhováci odpovědni za to, že vám zaplatí případné škody.
  • Najmutí profesionála zajistí předchozí možnou práci s balíčky a poté vás dále pojistí, pokud se stane něco špatného.
  • Před podpisem se vždy na smlouvu zeptejte - některé menší společnosti se mohou pokusit zbavit odpovědnosti za škody, pokud nejste opatrní. Možná budete muset zaplatit za záruku.
 6. 6
  Profesionálové zodpovídají za vše při nakládce a vykládce věcí z náklaďáku. Profesionální stěhovák by měl vést záznam o každé krabici a položce a umožnit jim dokázat, že všechno bezpečně dostali na vaše nové místo. Tento druh dvojité kontroly je zásadní, zejména u velkých nebo komplikovaných (více kamionů, přeshraničních atd.) stěhování.
  • Pokud stěhovací společnost nesepíše vaše položky, měli byste to udělat vy.
 7. 7
  Sbalení a přesunutí profesionálů trvá zhruba pět hodin na nějakých 90 m2 vašeho domu. To se může lišit, ale je to dobrý výchozí bod, když uvažujete o sazbách a tom, kolik stěhováků potřebujete. Úplné zabalení domu o rozloze 90 metrů čtverečních (45 m2 na jednoho stěhováka) trvá dvěma stěhovákům zhruba 5 hodin. Tím pádem:
  • Se 4 stěhováky by stěhování domu o 270 m2 trval 13 hodin.
  • Se 3 stěhováky by stěhování domu o 180 m2 trvalo 10-12 hodin.
  • Se 6 stěhováky by dům o 360 m2 trval 15 a více hodin.[4]
 8. 8
  Profesionálové jsou flexibilní a schopní v každé části procesu stěhování. Možná chcete ušetřit peníze a prostě si pozvat někoho na pomoc s těžkým zvedáním. Krabice můžete předem zabalit. Možná chcete, aby někdo za vás udělal všechno s trochou vedení. Za stěhováky můžete zaplatit, aby zabalili a ochránili veškeré vaše zboží. Profesionálové jsou tu, aby vám sloužili, a udělají práci, kterou musíte udělat. Očekávejte, že se profesionální stěhovák zeptá na vaše přesné potřeby.[5]
  • Stěhováci ocení vaše vedení a komunikace, pokud to zachrání věci před rozbitím nebo ztrátou.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vám nepodaří sehnat dostatek krabic, nebo budete některé nechávat ve skladišti či venku, možná bude lepší pořídit si plastové krabice. Ty jsou mnohem pevnější, mívají držadla, snadno se skládají a jsou voděodolné.
 • Při balení mějte na paměti, že ručníky, utěrky a ponožky jsou skvělý balící materiál na křehké předměty. Stejně tak můžete vhodně využít plastové tašky z nákupů.
 • Zarezervujte si stěhováky hned, jakmile budete vědět přesné datum stěhování. Týden před stěhováním jim ještě zavolejte, abyste se ujistili, že je vše v pořádku a znali potřebné detaily.
 • Porcelánové talíře prokládejte novinami, nebo polystyrénovými talíři, aby se vám při stěhování nerozbily.
 • Čistící prostředky sbalte do poslední krabice. Budete je nejspíš potřebovat hned po příjezdu.
 • Sezónní věci můžete začít balit ve značném předstihu – například vánoční ozdoby, zimní kabáty, nebo třeba zahradní nářadí. Cokoli, co až do stěhování nebudete potřebovat. Vyhoďte či darujte věci, které nepotřebujete.
 • Krabice s oblečením můžete použít jako mantinel mezi krabice s křehkými věcmi nebo k vyplnění prázdných míst ve stěhovací dodávce.
 • Používejte kvalitní balící lepící pásku, ne tu obyčejnou kancelářskou, která není tak pevná.
 • Ručníky, oblečení a nerozbitné věci můžete dát do velkých pytlů. Ujistěte se, že jsou z pevného materiálu a že nejsou tak plné/těžké, že by se nedaly odnést. Dobře je označte, aby si je někdo nespletl s odpadky.
 • Nalepte velké 'X' z lepící pásky na zrcadla, vitríny a cokoli ze skla. Není to 100% ochrana před prasknutím, ale když už se tak stane, pomůže to udržet střepy. Skleněné věci je dobré stěhovat na plocho a nejlépe umístěné v kusu většího nábytku, neb ve zvláštní krabici.
 • Pokud potřebujete rozložit nábytek, zabalte pečlivě všechny šroubky a označte balení, aby bylo jasné, k čemu patří. Vhodné je přilepit toto balení přímo k nábytku, ke kterému patří.
 • Zvažte koupi vakuových pytlů, ty vám ušetří spousty místa. Jsou vhodné především pro povlečení a velké kusy oblečení. Nacpěte všechno do vakuového pytle a pak z něj obyčejným vysavačem vysajte vzduch. Přestože bude pytel vážit pořád stejně, bude mnohem menší.
 • Nechte obsah šuplíků tam, kde je. Pokud jsou v nich rozbitné věci, obalte je ručníkem nebo ponožkami.
 • Zabalte obrazy a rámečky do povlaků na polštáře, funguje to skvěle!
Reklama

Varování

 • Jakmile stěhováci dorazí na místo určení, nechte je všechno vyložit. Pokud se něco rozbije, je to jejich zodpovědnost. Pokud jim budete pomáhat, je to na vás a nemůžete se od nich domáhat náhrady.
 • Dejte si bokem nějaké pracovní rukavice, které při stěhování můžete použít. Nebalte je do žádné krabice, budete je potřebovat při nakládání i vykládání.
 • V den stěhování dejte všechny krabice do jednoho pokoje, abyste umožnili přístup velkým kusům nábytku a ty se mohly naložit jako první.
 • Ne vše, co je zdarma, je nejlepší! Nepoužívejte na balení krabice od jídla, ty můžou být špinavé, nebo v nich může být dokonce hmyz. Dobré jsou krabice od spotřebičů a alkoholu (takové bývají většinou čisté a pevné), nebo krabice od kancelářských potřeb.
 • Pokud máte vodní postel, nezapomeňte ji vypustit několik dní před stěhováním, aby měla šanci vyschnout. Spolu s postelí stěhujte v její blízkosti hadici, kterou vodu opět napustíte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 751 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 15 751 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama