Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý ví, že na prvním dojmu záleží. Pokud chcete převzít iniciativu a najít si nové přátele, ale nechcete působit divným dojmem, je důležité najít rovnováhu mezi projevením zájmu a zoufalostí. Pokud chcete vědět, jak poznat nové lidi, přečtěte si tento článek a zkuste náš postup.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Správný přístup

 1. 1
  Myslete na přítomnost. Pokud chcete poznat nové lidi, ale udělat na ně dobrý dojem, musíte se přestat strachovat o to, jak na ně budete působit a jednoduše si užívat každou chvíli rozhovoru. Zbavte se svých očekávání, svého ega i svého strachu, které vám brání přirozeně konverzovat. Naučte se zaměřit se na toho druhého a nenechte se rozptylovat ničím jiným.
  • Když se budete chtít bavit s někým cizím, nemyslete na to, jak asi vypadáte, jak asi zníte atd. Místo toho myslete na to, o čem se ten druhý asi chce bavit a na čem mu záleží.
  • Můžete se stále snažit být o krok před tímto člověkem a myslet na to, o čem se bude chtít bavit, místo toho abyste přemýšleli o něčem, co jste řekli o pět minut dříve a co možná nevyznělo nejlépe.
 2. 2
  Netlačte na pilu. Když se budete dožadovat pozornosti, rozhodně na ostatní lidi neuděláte dobrý dojem. Takoví lidí jsou většinou nevyrovnaní a nešťastní, protože závisí na ostatních lidech. Když dáte najevo, že vás položí každý neúspěch v přátelství nebo jiném vztahu, ostatní lidé s vámi nebudou chtít nic mít. Měli byste se nad sebou zamyslet.
  • Pokud si s někým padnete do noty, nespěchejte a neříkejte mu hned, že se vám moc líbí nebo že je úžasný. Nějakou dobu počkejte.
  • Když poznáte nového kamaráda nebo potenciálního partnera, neříkejte si o číslo hned jak uvidíte, že se vám líbí. Raději počkejte až na konec rozhovoru a uvidíte, zda se sám zeptá – je to mnohem přirozenější.
  • Když potkáte někoho, s kým byste mohli být dobří přátelé, řekněte například: „Mohli bychom spolu někdy zajít do kina“ nebo „Rád bych s tebou zašel na jógu“ – nezvěte toho druhého zatím na nic závazného. Nezvěte ho na žádné víkendové výlety ani na rodinné večeře. Nejprve se snažte udržet vztah na nezávazné rovině, abyste nepůsobili zoufale.
  • Neříkejte nic takového jako: „Mám málo kamarádů a moc rád bych s tebou trávil čas.“ Tím rozhodně moc dobrý dojem neuděláte.
 3. 3
  Mějte sebevědomí. Možná sami o sobě pochybujete, ale když se budete snažit působit sebevědomě, uděláte na lidi lepší dojem a budou mít pocit, že stojí za to se s vámi bavit. Měli byste mít dost sebevědomí na to, abyste bez problémů promluvili ke skupině cizích lidí. Usmívejte se, mluvte o tom, co vás zajímá a dávejte najevo, že máte sami sebe rádi a že si užíváte jejich přítomnost.
  • Řeč těla vám v tom může pomoci. Stůjte rovně, udržujte oční kontakt a nehrajte si při rozhovoru s rukama.
  • Nekontrolujte se v zrcadlech a v odrazech na lesklých plochách – lidé uvidí, že si nejste sami sebou jistí.
  • Při představování mluvte klidně, ale dost hlasitě na to, aby vás všichni slyšeli.
 4. 4
  Buďte pozitivní. Udržujte si pozitivní přístup, ale neměli byste u toho vypadat jako šílenci. Měli byste se usmívat, ale neměli byste mít permanentní úchylný úsměv nebo se smát v nesprávnou dobu. Mluvte o tom, co vás baví a co máte rádi (nezmiňujte se ale o žádných osobních ani trapných věcech) a snažte se lidi pobavit.
  • Když budete mluvit o tom, jak někoho nenávidíte, uděláte na lidi velmi špatný dojem.
  • Nepokyvujte na toho druhého každých pět vteřin když mluví – působí to velmi divně. Můžete to čas od času udělat, ale opravdu to nepřehánějte.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak vést zajímavý rozhovor

 1. 1
  Naučte se bezvýznamně tlachat. Není to tak jednoduché, jak to zní. Musíte se naučit s lidmi bavit o nedůležitých věcech, abyste si získali jejich důvěru a mohli později vést i vážnější rozhovory. Mluvte o počasí nebo o škole, může vás to nakonec přivést například k oblíbeným vzpomínkám z dětství.
  • Při tlachání byste se měli snažit co nejvíce soustředit na toho druhého a dobře mu naslouchat.
  • Ptejte se například na to, jaký obor studuje, zda má nějaké sourozence nebo zvířata nebo na to, co plánuje na prázdniny.
  • Naučte se stavět na jediné poznámce. Pokud například ten druhý řekne, že nesnáší takové deštivé počasí, zeptejte se ho, co v takovém počasí nejraději dělá.
  • Pečlivě naslouchejte. Pokud například ten druhý zmíní, že má rád anglický fotbal, můžete se ho zeptat, jestli fandí Manchesteru.
 2. 2
  Nepřežeňte to s detaily. Trapné ticho se snadno zvrhne v nepříjemný moment, ale neměli byste jen tak blábolit o čemkoli, co vás napadne. Lidé, kteří umějí vést dobré rozhovory vědí, že je možné vždy najít společné téma k hovoru. Například existuje rozdíl mezi otázkou „Měl jsi někdy v ruce tarantuli?“ a otázkou „Už jsi někdy cítil na ruce ty malé chloupky, které mají tarantule na nohou?“ Ta druhá je sice poetičtější, ale na cizího člověka s ní rozhodně neuděláte dobrý dojem.
  • Naučte se vést smysluplné a zábavné rozhovory.
  • Je nutné zopakovat, že byste neměli hovořit neustále o svých zájmech a svých záležitostech, pokud se vás na to ten druhý neptá. I když se ptá, nemusí to znamenat, že má zájem, možná se jen snaží být slušný. Neměli byste tedy celý rozhovor stáčet na sebe.
 3. 3
  Najděte si něco společného. Zkuste najít něco, co máte s tím druhým společného, i když to možná nebude lehké. Pokud jste oba ze stejného města, mluvte o tom, co jste tam jako děti dělali v létě, nebo se bavte o místních sportovních týmech. Pokud jste chodili na stejnou univerzitu, můžete se bavit o učitelích nebo bývalých spolužácích.
  • Když se s někým poprvé setkáte, je velmi důležité nechat ho mluvit o sobě.
  • Může jít o něco jednoduchého, například se shodnete na tom, že v baru, kde právě jste, hraje příjemná hudba.
  • Snažte se nedávat moc najevo, že hledáte společnou řeč. Když se zeptáte, jaké seriály nebo filmy má ten druhý rád, prozradíte se.
 4. 4
  Snažte se správně lichotit. Můžete tomu druhému čas od času zalichotit. Když řeknete něco jako „Teda, ty tomu svému oboru opravdu rozumíš“ nebo „Moc se mi líbí tvoje náušnice“, bude si s vámi připadat dobře. Když ale řeknete „Máš ty nejhezčí oči na světě“ nebo „Ještě nikdy jsem neviděl tak krásné nohy,“ pravděpodobně se moc daleko nedostanete.
  • Když se setkáte s někým novým, nejprve to s lichotkami nepřehánějte. Když budete někomu stále jen lichotit, nebudete znít slušně, ale úchylně.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Respektování hranic

 1. 1
  Začněte zvolna. Každý vztah berte jako videohru. Začínáte na nejsnazším levelu a postupně se zlepšujete a pokračujete k těžším a těžším výzvám a získáváte více odměn. Když se s někým poprvé setkáte, jste na 1. úrovni a na tu další nemůžete vstoupit, dokud nesplníte všechny úkoly z této úrovně. Lidé, o kterých si ostatní myslí, že jsou divní, většinou přeskakují rovnou k levelu 15.
  • Později se jistě vypracujete k vážnějším tématům, ale nejprve se držte uvolněných témat, jako je škola nebo oblíbené kapely a filmy.
  • Nemluvte o tom, jak jste osamělí, jaké jste měli deprese nebo co se vám v životě nepodařilo – tím byste dobrý dojem neudělali.
 2. 2
  Nezírejte. Dlouhý oční kontakt je někdy lidem nepříjemný a dělají to většinou milenci. S někým, koho zatím téměř vůbec neznáte, byste nic takového dělat neměli. Je to riskantní, protože byste mohli působit úchylně. Dívejte se lidem do očí, když s nimi budete mluvit, ale ne neustále a někdy se zaměřte i na jiné věci.
  • Snažte se nezírat na tělo nikoho jiného (prsa, ruce, boty, ...), ani když ho obdivujete. Obecně byste se měli snažit dívat se na lidi tak, aby si nepřipadali jako pod mikroskopem.
 3. 3
  Neptejte se na osobní věci. Které věcí jsou osobní? To záleží na člověku. Nejlepší je dávat pozor, když se spolu baví jiní lidé. Všímejte si toho, o čem se lidé při prvním setkání rádi baví. Zjistěte, kterým tématům se vyhnout: milostný život, politika, náboženství, nemoci a zdraví, smrt a zločiny (první schůzka se opravdu nehodí pro rozhovory o tom, že meč, který vám visí nad postelí byl navržen tak, aby přesekl oběti střeva).
  • Když se bavíte s někým o vztazích, můžete se zeptat, jestli zrovna s někým chodí. Neptejte se ale na to, jestli už poznali svoji životní lásku nebo jestli si někdy prošli bolestivým rozchodem.
  • Snažte se ptát se vyrovnaně. Když budete pokládat tomu druhému příliš mnoho otázek, mohli byste udělat špatný dojem. Platí to i v případě, že se nebudete ptát na osobní věci.
 4. 4
  Nezvěte cizí lidi k sobě domů. Neměli byste úplně cizí lidi zvát k sobě domů ani na jiná soukromý místa – sklepy, opuštěné domy a skladiště, chaty v lesích. Vypadalo by to, jako kdybyste je chtěli zabít, nebo jako kdybyste o nich očekávali stoprocentní důvěru, což není v případě čerstvých známostí možné (pokud tedy nejde o úchyly).
  • Pokud chcete toho druhého někam pozvat, pozvěte ho na veřejné místo.
  • Pokud chcete nového kamaráda zvát na nějakou osobní událost, také to nemusí vyznít nejlépe. Například byste neměli zvát dívku na cizí svatbu jako váš doprovod.
 5. 5
  Udržujte si příjemnou řeč těla. Každý má své vlastní standardy toho, co je divné a co ne. Přijdete na to pouze tak, že budete pečlivě sledovat signály, které vám ostatní lidé dávají a dávat pozor na to, zda nepůsobíte nepříjemně. Existuje ale několik základních pravidel týkajících se řeči těla.
  • Pokud se například někdo často dívá jinam nebo sleduje východ, budí to dojem, že chce odejít a pravděpodobně ho rozhovor s vámi nebaví. Chce to trochu tréninku a uvažování, ale když se do toho dostanete, budete cizí řeč těla vnímat úplně automaticky.
  • Když budete mít sami nepříjemnou řeč těla, mohli byste tím ostatní lidi vystrašit. Rozhodně se nenaklánějte příliš blízko a dejte si pozor na to, abyste neprskali.
  • Nedotýkejte se nového kamaráda, pokud na to nejste oba připraveni. Nikdy se nedotýkejte ničích vlasů ani rukou a to ani při smíchu. Počkejte, až budete mít pevnější vztah.
 6. 6
  Naučte se vypořádat se s odmítnutím. Pokud vás lidé stále nechtějí přijmout mezi sebe, možná budete muset změnit přístup. Začněte tím, že zjistíte, proč se k vám lidé nechovají hezky. Pokud je problém ve vás, budete možná muset změnit své chování. Lidé, kteří na ostatní působí jako úchylové většinou nemají přátele, protože jsou velmi odlišní. Je jednoduché je odsuzovat jen proto, že se nechovají jako ostatní. Snažte se své chování změnit, ale nedělejte ze sebe někoho, kým nejste.
  • Akceptujte fakt, že lidé soudí jeden druhého a někdy se netrefí. Tak to ale prostě je. Budete se s tím muset smířit, nepředpokládejte, že vás všichni uvidí tak, jak vidíte vy sami. Není ani možné lidem vnutit nějaký pohled na věc.
  • Alespoň tak lidem dáte šanci poznat vaše skutečné já a vy dostanete šanci ukázat, že jste zajímaví a chytří lidé.
  • Naučte se přijímat odmítnutí. Bez ohledu na to, jak se snažíte, se vždy najdou lidé, kteří vás nebudou brát. Naučte se hodit to za hlavu a jít dál!
  • Rozhovory nemusejí vždy dopadnout podle představ. Pokud si například chcete popovídat s někým, kdo má zrovna špatný den nebo někam spěchá, nebudete mít moc velkou šanci na úspěch. Přijměte to a s klidem odejděte mluvit s někým jiným.
  Reklama

Tipy

 • Když nevíte, jak odpovědět, čas od času pokývejte hlavou nebo souhlasně zamumlejte. Ten druhý se tak s vámi bude cítit uvolněněji. Neměli byste to ale přehánět, jinak to bude vypadat, že máte až moc velký zájem.
 • Nemusíte mít pocit, že musíte změnit svůj vzhled. Vždy buďte sami sebou. Pokud neumíte změnit způsob, jakým jednáte s lidmi, bude úplně jedno, jak vypadáte. Když se ale s někým setkáte poprvé, měli byste alespoň vynechat latex a podobné fetiš oblečky.
 • Nehrajte si na frajera. V mnoha filmech, komiksech a video hrách nyní existuje trend, že tiší a tajemní lidé jsou „cool“. Ve skutečném životě bude tento přístup brán spíše jako podivínství. [1]
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 907 krát
Stránka byla zobrazena 14 907 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama