Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Seznamování se s muži může být stresující částí vašeho života. Občas vám nový vztah prostě spadne do klína, ať už se jedná o vhodný čas nebo ne. Mnoho lidí se ale nachází v přesně opačné situaci. Pokud se snažíte seznámit s mužem a chtěla byste s ním mít vážný vztah, musíte vědět, co očekáváte. Díky tomu zmenšíte množství vhodných mužů, ze kterých se dá vybírat. Nedržte se svého ideálu ale příliš, protože život není tak snadný.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozhodněte, o koho byste mohla mít zájem

 1. 1
  Zamyslete se nad svými předešlými vztahy. Skvělým způsobem, jak posoudit, s kým byste chtěla být je zamyslet se nad tím, co vám v minulosti vyhovovalo, a co ne. Zapřemýšlejte nad tím, co jste na svém bývalém milovala, a kvůli čemu jste se rozešli. I v případě, že se rozešel on s vámi, je možné, že jste s jeho rozhodnutím nesouhlasila.
  • Příkladem charakterových znaků vašeho bývalého partnera, kterým můžete věnovat pozornost, jsou pořádkumilovnost, dlouhodobé cíle, schopnost vést vážný rozhovor atd.
 2. 2
  Zamyslete se nad svou osobností. Možná milujete sledování filmů s Jamesem Bondem a líbí se vám, ale ve skutečnosti byste si s takovým elegánem nesedla. Nebo vás přitahují muži, kteří jsou naprosto bezstarostní, ale vyžadujete doma naprostou čistotu a pořádek. Zamyslete se, s čím můžete a nemůžete ‘žít’ – obrazně i doslova řečeno. Protože ve výsledku byste spolu mohli chtít strávit hodně času.
 3. 3
  Zamyslete se nad svými nejlepšími přáteli. Lidé, se kterými se přátelíte a se kterými randíte, obvykle nebývají úplně stejní. Vaši nejlepší přátelé mohou být ale správným měřítkem pro posouzení toho, co na lidech máte rádi. Navíc není řečeno, že nemůžete randit s někým, kdo by pro vás jinak byl kamarádem. Posuďte s odstupem času, co děláte se svými nejlepšími přáteli a zamyslete se nad vlastnostmi jejich osobnosti, kvůli kterým s nimi chcete trávit čas.
 4. 4
  Zamyslete se nad svými bývalými a současnými spolubydlícími. Pokud hledáte možného dlouhodobého partnera, budete dříve či později chtít vědět, jak spolu budete vycházet doma. Neexistuje žádný přesný recept na to, co tvoří skvělé spolubydlící, ani, jak najít ‘toho pravého’. Zamyslete se ale nad chováním, které vám u většiny bývalých spolubydlících vadilo, a které vám dělalo radost.[1]
  • Jestli jste třeba museli přestat s někým bydlet, protože vám jeho nebo její kočka špinila oblečení, asi pro vás nebude dobrou volbou muž se psem nebo kočkou.
  • Velkým tématem pro spolubydlení je čistotnost lidí. Zdá se, že mezi špinavci a naškrobenými lidmi existuje široká škála. Nepořádní lidé obvykle nemají radost z čistotných lidí a naopak. Zamyslete se nad bývalými spolubydlícími, abyste určili, jak na tom jste vy. Ideálně by na tom váš partner měl být podobně, jako by.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, kolik volného času máte. Existují různé druhy partnerských vztahů – na škále mezi bez závazků a vážnými. Obecně řečeno nepotřebují vztahy bez závazků, abyste jim věnovaly tolik času, jako vážným vztahům. Pokud jste si jistá svojí prací a chcete si vytvořit dlouhodobý vztah, budete nejspíš chtít novému partnerovi věnovat více času. Na druhou stranu, jste-li neustále zaneprázdněná a nemáte sklon k vážnému vztahu, budou vaše potřeby o dost jiné.
 6. 6
  Zamyslete se nad tím, jaké máte životní a kariérní cíle. Na začátku vztahu není kompatibilita tak důležitá, jako po pár letech. Ze začátku je snadné (nebo dokonce nezbytné), ignorovat témata jako svatba a děti, ale měla byste vědět, co chcete. Zapřemýšlejte nad tím, jestli se v blízké době budete chtít usadit, a kam by vás mohly dostat vaše kariérní cíle.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Hledejte na správných místech

 1. 1
  Podívejte se po místních klubech. Může se to zdát být pro první krok trochu klišé, ale mnozí to stále upřednostňují. Pokud chcete volnější vztah, který sestává ze schůzky nad večeří jednou týdně, je tohle ideální místo na lov. Už na začátku budete vědět, že má člověk, kterého takhle potkáte, rád noční život a poznávání nových lidí. Místní kluby jsou místem, kde se sbližuje mnoho rozdílných neznámých lidí. A kdo ví, můžete mít v úmyslu potkat někoho na vztah bez závazků a ve výsledku se to může vyvinout tak, že s daným člověkem budete chtít strávit celý život.
 2. 2
  Hledejte na místech, kde trávíte nejvíce času. Se svým budoucím přítelem nemusíte sdílet všechny kariérní cíle a koníčky. Přesto je dobrým místem, kde hledat někoho s podobnými zájmy, místo, kde trávíte hodně času, když nejste v práci. Díky tomu také získáte nápady na to, kam jít na rande, když zrovna nebudete chtít jít společně na jídlo. Taky si díky tomu uděláte obrázek o jeho hlavních přesvědčeních a hodnotách.
  • Trávíte-li třeba spoustu času v kostele nebo v náboženských skupinách, budete mít jistotu sdílených hodnot a víry, když někoho potkáte tam.
  • Pokud hodně času trávíte lezením po skalách, mohlo by se jednat o dobré místo, kde někoho potkat. Koníčky, které vyžadují mnoho času, mohou zatlačit vztahy do pozadí. Pokud oba děláte rádi stejné věci, trávení času společně věnováním se koníčkům tento vztahový problém zmenší.
 3. 3
  Zeptejte se dobrých přátel a rodiny. Pokud jste měla několik neuspokojivých vztahů po sobě, bylo by možná dobré si nechat někoho doporučit. Přátelé a rodina by mohli vědět, s kým vás mají dát dohromady lépe, než vy. Nakonec jsou schopní nahlížet na vaši osobnost a potřeby z vnějšku. Nechoďte ale za osobou, která by vás dala dohromady s někým, s kým by vás chtěla vidět, místo toho, aby vás seznámila s někým, kdo by vás učinil šťastnou.
  • Například většina rodičů chce pro své děti to nejlepší. Dejte si ale pozor, aby se vás nesnažili dát dohromady s někým, kdo jen odpovídá jejich společenským a politickým představám, nebo vydělává určité množství peněz.
 4. 4
  Držte hlavu vzhůru. Lidé se potkávají na místech, kde by to nečekali a během naprosto všedních situací. Stejně jako u vln v oceánu dojde k mnoha rozhovorům bez toho, aby si toho někdo vůbec všimnul. Může se ale stát, že se při náhodném střetnutí s tou správnou osobou projeví tolik společných věcí, že se vlnky změní ve vlnu. Nechoďte dnes do obchodu s potravinami se záměrem potkat pana božského, ale také neignorujte lidi okolo sebe.
  • Například se může stát, že v knihovně, do které chodíte, uvidíte pravidelného návštěvníka, který čte stejné autory jako vy. Zjistěte si, jestli chodí do nějakého čtenářského kroužku, kde byste se mu mohla představit, nebo za ním zajděte mezi knihami.
 5. 5
  Zkuste randění po internetu. Někteří lidé prostě nemají tolik štěstí jako ostatní, co se týče seznamování s muži v jejich bydlišti. Na internetu je mnoho seznamek, které jsou určeny rozličným zájemcům. Mnoho lidí mělo s randěním na internetu úspěch, tak proč byste to neměli vyzkoušet vy? Je ale dobré nechat si otevřené možnosti, které nemají co dělat s internetem, i když už máte na internetu vytvořený profil.
  • Dávejte si pozor na podvodníky. Bohužel jsou na světě lidé, kteří využívají ochoty druhých a skrze seznamku požadují finanční výpomoc od nového přítele nebo přítelkyně. Neposílejte peníze nikomu, koho jste potkali přes internet.[2]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vztah vyzkoušejte

 1. 1
  Buďte přístupná novým věcem. I pokud máte s novým přítelem mnoho podobných zájmů, přijdou i nové aktivity, které budete moci vyzkoušet. Nebuďte vůči novým věcem předpojatá. Skvělý způsob, jak zjistit něco o zájmech a hodnotách partnera, je trávit společný čas. Navíc je možné, že vám ukáže něco, co se vám doopravdy zalíbí.
 2. 2
  Nezapomínejte na sebe. I když byste měla být přístupná jeho koníčkům, nesmíte se vzdát těch svých. Ve vyrovnaném vztahu je každému z partnerů věnováno stejné množství času. Připomeňte mu, co je pro vás důležité, máte-li pocit, že mají jeho zájmy vždy přednost. Měla byste ho podporovat, ale nesmíte přitom zanedbávat sama sebe.
 3. 3
  Mějte oči na stopkách. Každý má vlastní představu o tom, jak rychle by se vztah měl vyvíjet – ať už v posteli nebo mimo ni. Bude se to také lišit podle toho, jak vážně daný vztah chcete brát. Ujistěte se, že věci nepůjdou tak rychle, aby vám to bylo nepříjemné. Nebo si s ním naopak promluvte, nevidíte-li důvod, proč jít na věci tak pomalu.
  • Mnoho lidí, kteří hledají dlouhodobý vztah, na to chce jít pomalu. Nechtějí uspěchat začátek vážného vztahu, kterému by pak věnovali roky snahy, aby vyšel, jen aby po letech skončil.
  • Jiným spíš vyhovuje vztah s neurčeným cílem. Některým lidem připadá v pořádku, že se vztah vyvíjí a vývoj nezpomalují jen kvůli předem určenému plánu.
  • Finance by neměli být důvodem, proč se k sobě nastěhovat. Jediným důvodem by měl být váš vztah.[3]
 4. 4
  Držte své představy na uzdě. Po první schůzce si možná budete myslet, že se jedná o pana božského. Mnoho o něm ale ještě nevíte. Než se rozhodnete, dejte tomu čas. Nestane se vám tak, že by vaše srdce bylo zlomeno mužem, o kterém jste si myslela, že ho milujete, až zjistíte, jaký doopravdy je.
 5. 5
  Zeptejte se na jeho dlouhodobé cíle. Ze začátku se jedná o nesnadný rozhovor, ale někdy k němu dojít musí. Musíte si promluvit o několika hlavních tématech. Kromě svatby a dětí se jedná také o kariéru. Pokud máte v úmyslu zůstat ve své práci jen rok nebo dva a pak se přestěhovat, řekněte mu to. Možná bude ochotný se přestěhovat s vámi, ale možná také nebude.
  • Pokud se necítíte, na to že během příštích alespoň deseti let budete připravena na vážný vztah a chcete mezitím jenom tak randit, řekněte mu to. Pokud také chce jenom nezávislý vztah, tak to pochopí. Pokud ne, může se rozhodnout, jestli chce trávit čas, s někým, s kým nezůstane navždy.
  • Na druhou stranu, potřebujete-li vědět, jestli je svolný k dlouhodobému vztahu nebo dokonce ještě k něčemu víc, řekněte mu to. Pokud nemá o nic tak vážného zájem, možná se ze všeho vykroutí dřív, aby předešel pozdějšímu nepříjemnému rozchodu.
  • Řekněte mu své názory na děti. Pamatujte, že mnoho lidí nemůže snést myšlenku, že by měli mít děti, ale časem k tomu dospějí. Takže ke svému výroku, že nechcete děti, přidejte uznání toho, že se věci mohou nečekaně změnit a to může ovlivnit vaše nynější cíle.
 6. 6
  Časem mu ukažte vaše rodinné zvyky. Celoživotní partnerství jen zřídka sestávají pouze z flámování do noci a pozdních snídaní. Začněte plánovat společné trávení svátků stejným způsobem, jako jste je trávili v dětství. Samozřejmě můžete vynechat ty tradice, které jste nesnášeli, ale pamatujte, že vážný vztah se stane vaší prioritou. S rodinnými tradicemi budete pokračovat, takže ho do nich, až si budete jisti, že je pro vás ten pravý, začněte zapojovat.
  Reklama

Varování

 • Romantické vztahy se často vyvinou mezi kolegy. Na tom ve své podstatě není nic špatného, ale mohlo by to být v rozporu s firemními předpisy. Také to může způsobit neshody v práci, v případě, že by se mezi vámi něco pokazilo. Pokud se v práci do někoho zamilujete, tak s tím nic nenaděláte, ale nedoporučujeme, abyste tam vyloženě někoho hledali a jen tak se tam pokoušeli s někým randit.
 • Před tím, než půjdete na párty, musíte vědět, jaký je váš přístup ke vztahům na jednu noc. Je důležité, abyste měla pro případ potřeby svůj ‘přístup’ promyšlený předem, abyste neudělala něco, čeho byste později mohla litovat. I když si nemyslíte, že by se ‘to’ danou noc mohlo stát, je lepší být připravena na rozhodnutí v případě, že by ta příležitost nastala.
Reklama

O tomto wikiHow

Chloe Carmichael, PhD
Spoluautorem článku je :
Licencovaná klinická psycholožka
Tento článek spoluautorem článku je Chloe Carmichael, PhD. Chloe Carmichael, PhD je licencovaná klinická psycholožka, která provozuje úspěšnou soukromou praxi v New Yorku, se zaměřením na problematiku vztahů, zvládání stresu a kariérní koučování. Získala doktorát z klinické psychologie na Long Island University a na Amazonu je autorkou bestselleru Dr. Chloe’s 10 Commandments of Dating. Tento článek byl zobrazen 7 935 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 7 935 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama