Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už máte v plánu stát se ohromně slavným, nebo se jen chcete zabavit, experimentování s vlastním podpisem může být zábava. Pokud si chcete vytvořit skvělý podpis, zkuste následující tipy a techniky.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozeberte vlastní podpis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přečtěte si svůj vlastní podpis. Zamyslete se nad tím, co se vám na současném stylu líbí a co by chtělo přepracovat. Podívejte se na jednotlivá písmena, ze kterých se podpis skládá, a zkuste vymyslet, jak je nejlépe zvýraznit: můžete je rozdělit na zajímavá písmena (se spoustou kliček, teček nebo křížení, například B, G, nebo dokonce X) a obyčejnější písmena (zvlášť ta, která se podobají, ať už jsou velká nebo malá, například S nebo O). Zkuste se zaměřit na možné budoucí hlavní body vašeho podpisu.
 2. 2
  Zamyslete se také, co chcete, aby váš podpis vyjadřoval. Prostý, jednoduchý podpis je čitelnější, na druhou stranu ale složitější podpis má víc šmrncu. Čím zdobnější bude podpis, tím nápadněji budete působit. Také vezměte v potaz, že váš podpis prozrazuje i váš přístup k drahocennému času. Zaneprázdnění doktoři se většinou podepisují ve spěchu a nečitelně, zatímco slavní spisovatelé mají čas na provedení složitějších podpisů. [1]
  • Podpis pomocí iniciál (ať už prostých nebo s iniciálou i případného druhého jména) obvykle působí stroze a věcněji než plný podpis.
  • Pokud máte strach z falzifikace podpisu, zvažte delší, čitelnější podpis. Podepište se celým jménem a příjmením. Snažte se psát čitelně. Načmárané podpisy se falšují daleko snáz než nacvičené čitelné, ale detailní podpisy.
 3. 3
  Zamyslete se, kterou část jména chcete do podpisu zahrnout. Někdo se podepisuje celým jménem, někdo jen příjmením, jiní používají pouze iniciály. Pokud lidé znají jen vaše křestní jméno—jako třeba Beyoncé nebo Ronaldo—stačí, když se budete podepisovat jen jím. Pokud jste naopak profesor, kterého každý oslovuje jen příjmením, křestní jméno do podpisu zahrnovat nemusíte.
 4. 4
  Inspirujte se cizími podpisy. Podívejte se na podpisy slavných lidí a rozhodněte se, zda podpis někoho z nich je hoden následování. Kurt Vonnegut, Walt Disney, Salvador Dalí, Picasso a John Hancock (mimo jiné) se všichni proslavili svým jedinečným podpisem. Nebojte se z jejich podpisu přebrat a použít prvky, které zaujmou.[2]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přepracujte svůj podpis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Experimentujte. Přepisujte svůj podpis mnoha různými způsoby a snažte se prozkoumat všechny možnosti. Bavte se. Pohrajte si různými styly a ozdobami. Vyzkoušejte, co se dobře píše, co se k vašemu jménu hodí, co se snadno opakuje. Použijte propisku nebo pero, které se vám dobře drží. Pokud chcete jednotlivé podpisy přepracovávat, použijte tužku, kterou můžete vygumovat a přepsat.
 2. 2
  Zvýrazněte některá písmena. Použijte velká písmena, která vyniknou, nebo naopak malá, která snáze splynou. Takto svému podpisu dodáte charakter, aniž byste jím ztráceli čas. Zkuste první písmeno příjmení, nebo jména a příjmení, napsat přehnaně velké.[3]
  • Pokud váš podpis vypadá nepořádně nebo až moc kudrnatě, můžete jedno z písmen napsat velmi ostře a čitelně, čímž podpisu dodáte na čitelnosti. Stejně tak ale můžete krasopisný podpis ozvláštnit jedním ledabylým nebo naopak přehnaně zdobným písmenem.
 3. 3
  Pro zvýraznění podpis podtrhněte. Podtržení se tradičně používá k dozdobení podpisu. Podtržení ale také zabere více času než obyčejný podpis – zvažte tedy, jestli to stojí za to.
  • Podtrhněte podpis prodloužením jednoho z písmen. Obvykle se za tímto účelem používá poslední písmeno, ale můžete takto ozdobit jakékoli písmeno, které je k tomu vhodné. Výborná jsou písmena s dlouhou spodní smyčkou, jako je j, y či g. Jednoduše smyčku protáhněte pod zbytek podpisu.
  • Podtrhněte podpis dalšími smyčkami. Jedná se o vzdušnější, zdobnější ozvláštnění podpisu.[4]
  • Podtrhněte podpis klikatou čárou. Vypadá to podobně jako smyčky, jen o trochu špičatěji a úhledněji.
 4. 4
  Použijte starodávná písmena. Použijte dvojité křížení a smyčky zatočte do dalších kudrlinek. Pokud možno, podepisujte se perem. Inspirujte se kaligrafií nebo švabachem. Taková písmena ozvláštní i jednoduchý podpis.
 5. 5
  Přidejte ozdoby, které podpis okoření. Váš podpis tak bude působit jedinečně. Použijte písmena, která se nechají dozdobit a vyzkoušejte různé způsoby, jak je okrášlit. Zkuste následující:
  • Opakujte prvky. Tři smyčky v tomto podpisu působí jako ozvěna a celý podpis sjednocují.
  • Vepište malá písmena do kapitálek. Toto se hodí obzvláště v případě, že ve jméně nemáte jedinou smyčku, se kterou byste si mohli pohrát (např. g, j, y atd.).
  • Obtočte podpis smyčkami. Dodá mu to na vznešenosti a bude působit oficiálněji.
  • Zvětšete spodní část písmen. Je to snad nejsnazší a nejobvyklejší způsob, jak podpis ozvláštnit.
 6. 6
  Začleňte do podpisu čísla nebo symboly. Může jím být například číslo vašeho dresu, jednoduchý obrázek nebo číslo vašeho ročníku. Pokud máte identitu spojenou s určitým číslem (například pokud vás všichni znají jako člena sportovního týmu), můžete takto svůj podpis odlišit od ostatních lidí se stejným jménem. V tomto případě je ale vhodné jinak nechat svůj podpis jednoduše bez dalších ozdob. Příliš zdobný podpis působí chaoticky a navíc zabere čas.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vyberte podpis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nejoblíbenější prvky teď spojte do jednoho podpisu. Určete, které prvky různých podpisů se vám líbí. Podívejte se, co působí dobře a co ne, a co se hodí k vaší osobnosti. Během nacvičování podpisu vyzkoušejte různé variace, dokud nepadnete na tu pravou.
 2. 2
  Sledujte, kdy se vám podepisuje dobře. Nevybírejte podpis jen podle toho, že vypadá skvěle. Vyberte ten, který je stylový, ale i praktický.
  • Podpis by se vám měl snadno psát a opisovat. Měl by vám z pera snadno vyklouznout během pár vteřin.
  • Podpis by měl plnit účel, ale zároveň odrážet vaši osobnost. Pokud chcete zdůraznit svou dramatickou stránku, použijte extravagantní podpis. Pokud chcete zapůsobit vyrovnaně a upraveně, váš podpis by měl být podobný.
  • Podpis by měl být identifikovatelný. Neměl by na papíru působit jako jakási čmáranice – ledaže by se jednalo o lehce rozeznatelnou čmáranici, která vypadá pokaždé stejně. Podpis by měl být tak jedinečný, že ostatní poznají, že patří vám.
 3. 3
  Procvičujte nový podpis, dokud ho nebudete psát úplně přirozeně. Nezapomeňte, že ho můžete víceméně kdykoli změnit. Pokud se ovšem stejným způsobem podepisujete na všechny právní dokumenty (řidičák, občanku, pas, platební karty, bankovní smlouvy a podobně), pak jeho změna není úplně dobrý nápad. V některých případech je podpis používán jako identifikace, a pak by nový podpis, který zatím nikde nefiguruje, mohl vzbudit spíše podezření.
 4. 4
  Ujistěte se, že nový podpis umíte snadno zreprodukovat. Nejskvělejší, nejkomplikovanější podpis na světě vám bude k ničemu, pokud ho nebudete moct snadno použít k podepsání nového dokumentu. Během procvičování nového podpisu myslete také na to, nakolik je praktický: jak rychle se dokážete podepsat, jestli k tomu potřebujete nějaké zvláštní nástroje a zda pokaždé vypadá stejně. Pokud se vám to nedaří, měli byste ho zjednodušit.
  • Pamatujte na to, že toto neplatí pro digitální podpisy. Většina aplikací na digitální podpisy váš osobní podpis zachovává pro další použití. Stačí, když se podepíšete správně jen jednou, a ony ho pak reprodukují na všechny další dokumenty. I tak se ale hodí, aby váš digitální podpis byl shodný s analogovým.[5]
  Reklama

Varování

 • Vyvarujte se častého měnění podpisů. Pokud se váš podpis nebude shodovat s podpisem na vašich průkazech (občance, řidičáku nebo i průkazce do knihovny), budete stěží prokazovat vlastní totožnost.
 • Oficiální podpis udržujte co možná jednoduchý. Pokud při každém nákupu v samoobsluze budete muset vytvářet složitý ornament, brzo vás to přestane bavit.
 • Dvakrát zvažte, než si osvojíte neuspořádaný podpis. Přestože překračování limitů, co se stylu týče, může být zábava, zvažte, jestli je nečitelný podpis opravdu praktický.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 267 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 51 859 krát
Stránka byla zobrazena 51 859 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama