Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Smích je skutečně tím nejlepším lékem. Posiluje srdce a břišní svaly a podporuje imunitní systém. V dnešním uspěchaném životě je ale smích pro spoustu lidí luxusem, který si nemohou dopřát tak často, jak by mohli. Pokud chcete žít šťastně, zdravě a radostně, budete se muset častěji smát. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Hledejte humorné situace

 1. 1
  Více se usmívejte. Studie prokázaly, že se lidé smějí více, když drží brčko mezi zuby, než když ho drží pouze ve rtech. Je to proto, že tělo reaguje na úsměv tím, že spustí reakce smíchu. Pokud se chcete více smát, začněte se usmívat a půjde vám to snadněji. [1]
  • Většina lidí se příliš často mračí. Naučte se usmívat se při práci, za chůze, při cvičení, i při čtení knihy. Zvykněte si stále se usmívat.
  • Po cestě na autobus se usmějte na každého, kdo kolem vás projde. Je to milé a naučí vás to častěji se smát.
 2. 2
  Obklopujte se lidmi, díky kterým se budete smát. Chystáte se na večírek s přáteli a váš spolubydlící si začne stěžovat na práci? Když se necháte stáhnout a budete se také cítit špatně, nebudete schopní se smát a budete mít stále zbytečně špatnou náladu. Netravte čas s depresivními lidmi a najděte si kamarády, kteří se často a rádi smějí.
  • Převezměte kontrolu nad depresivními rozhovory. Pokud se skupina lidí začne bavit o něčem smutném, změňte téma. Pokud si všichni povídají o tom, co nemají rádi, začněte mluvit o něčem, co vás baví. Lidé se toho chytnou a brzy se všichni začnete smát. Ptejte se lidí na zajímavé věci, nebo jim povyprávějte nějaký vtipný příběh.
  • Nemusíte se zbavovat kamarádů, kteří se málo smějí, ale snažte se najít si přátele, kteří se smějí rádi. Když s nimi budete trávit více času, budete se také více smát.

 3. 3
  Sledujte vtipné filmy a seriály. I pokud máte rádi dramata a horory, byste si čas od času měli pustit něco vtipného. Hledejte si věci, které vás rozesmějí a snažte se sledovat programy, které vás přimějí smát se. Smutné dokumenty a depresivní filmy si nechejte na jindy.
  • Pokud vás nebaví moderní komedie, zkuste nějaké klasické. Pusťte si třeba nějakou starou grotesku, uvidíte, že vás dokáže rozesmát.
  • Nezáleží na tom, kolik je vám let – Tom a Jerry vás zaručeně rozesměje. Připravte si něco dobrého na zub a stravte nedělní ráno v posteli s dětskými seriály.
 4. 4
  Nedívejte se na zprávy. Není snadné se smát, když každý den posloucháte zprávy o tom, co hrozného se ve světě děje. Měli byste si místo zpráv pouštět vtipné rozhlasové hry, nebo humorné seriály.
  • Pokud nechcete přijít o novinky ze světa, věnujte zprávám jen trochu času denně a nezapomeňte si po nich pustit něco zábavného.

  • Pokud rádi čtete noviny, začínejte vždy vtipnými stránkami a zajímavými příběhy a až potom přejděte k depresivním zprávám. Neměli byste se předávkovat smutnými novinkami.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Uvolněte se

 1. 1
  Naučte se smát sami sobě. Měli byste se umět smát sami sobě – lidé, kteří to umějí, jsou mnohem šťastnější. Pokud se dokážete zasmát svým chybám, trapasům a problémům, budete spokojenější a tyto věci vás nebudou tolik trápit. [2]
  • Když se budete smát sami sobě, budete schopni nalézt rozdíl mezi tím, kdo jste a tím, co děláte. Každý čas od času udělá chybu. Nutné je uvědomit si, že chyby člověka nedefinují. Když se budete smát sami sobě, dáte lidem najevo, že se neberete příliš vážně.
 2. 2
  Nestarejte se o to, jak zní váš smích. Každý se směje jedinečným způsobem. Pokud se smějete slušně a smějete se vhodným věcem, nemusí vás zajímat, zda máte „ošklivý“ smích – nic takového totiž ani neexistuje.
  • Pokud se neustále staráte jen o to, co si o vás myslí ostatní lidé, nebudete schopni se bavit. Pokud kolem sebe máte lidi, kteří se smějí ostatním, najděte si raději nové přátele.
 3. 3
  Nespěchejte. Pravděpodobně máte spoustu práce, ale měli byste se naučit udělat si čas na sebe a v klidu se něčemu zasmát. Ambice a práce jsou skvělé věci, ale nic by se nemělo přehánět – nesmíte tyto věci stavět na první místo a zapomínat, že byste si měli užívat života.
  • Každý den udělejte něco, co vás bude bavit. Pusťte si svoji oblíbenou písničku, dejte si svůj oblíbený drink a snažte se mít stále dobrou náladu.

  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Natrénujte si smích

 1. 1
  Zkuste ze sebe smích vytlačit násilím. Až budete sami doma, nebo pojedete do práce, zkuste se několikrát realisticky zasmát. Vaše tělo často potřebuje jen trochu nakopnout. Pokud nemáte nic, čemu byste se mohli smát, snažte se vzpomenout si na něco vtipného.
  • Začněte se smát, jako kdybyste skutečně zaslechli něco vtipného a počkejte, jak se to vyvine. Možná se budete divit, jak rychle se budete smát naprosto upřímně.
  • Vzpomeňte si na něco vtipného z minulosti, nebo na nějakou vtipnou historku.
 2. 2
  Všímejte si toho, jak se během smíchu cítíte. Pravidelný smích vám posílí imunitní systém, dodá vaší krvi kyslík, posílí vaše břišní svaly a uvolní chemické látky, které vám zlepší náladu. Když se budete smát, položte si ruku na břicho a pociťujte, jak se vám zvedá bránice. Až si budete zkoušet smích, snažte se ho pocítit celým tělem.
  • Když si budete trénovat smích, posílíte svaly! Trénujte si upřímné široké úsměvy a hlasitý smích. Budete se potom cítit skvěle.
 3. 3
  Buďte odhodlaní se smát. Když se rozhodnete, že se budete více smát, snažte se to dodržovat. Trénujte si smích po cestě do práce, nebo večer před spaním.
  • V práci si dávejte pravidelné přestávky pro smích. Místo cigarety si pusťte nějaké vtipné video na YouTube a z plných plic se zasmějte. Budete potom uvolněnější a produktivnější. [3]
 4. 4
  Zkuste jógu smíchu. Pokud se vám nedaří smát se o samotě, najděte si nějakou skupinu, která se věnuje řízenému smíchu. Stejně jako v případě běžné jógy jsou kurzy vedeny profesionály, kteří vás naučí upřímně se smát. Zní to sice trochu zvláštně, ale možná vám to pomůže uvolnit se a užívat si smích s ostatními lidmi. [4]
  Reklama

Tipy

 • Mějte svůj vlastní smysl pro humor. Vymyslete si vlastní vtipy!
 • Nejlepší je smát se s ostatními lidmi, ale pokud jste sami, najděte si vtipná videa, obrázky, příběhy atd.
 • Mnoha lidem se nelíbí jejich smích, nebo to, jak u smíchu vypadají. Pokud je to váš případ, uvědomte si, že v tom nejste sami a snažte se na to zapomenout.
 • Smějte se vždy jen vhodným věcem a u vhodných příležitostí!
Reklama

Varování

 • Smích je zdravý, ale dejte si pozor, aby vám neuletěl knoflík od kalhot!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 234 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 7 234 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama