Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zasekli jste se u psaní domácího úkolu? Pokud máte potíže s koncentrací, tak právě teď se můžete naučit jak strategicky dokončit vaše úkoly. Naučte se, jak se připravit na psaní úkolu, jak se na něj plně soustředit a jak jej efiktivně dokončit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Připrava na psaní domácího úkolu

 1. 1
  Najděte si klidné místo na práci. Pokud se potřebujete soustředit, může to být dost těžké pracovat v obývacím pokoji, zatímco váš bratr hraje Xbox. Snažte se najít tiché místo, kde jste schopni s klidem pracovat a soustředit se na vaši práci.
  • Váš pokojíček je obvykle to nejlepší řešení, ale v podstatě to může být jakékoliv místo. Snažte se mít v zásobě nějaké místo, kde můžete pracovat na vašich domácích úkolech každý večer. Například to může být u stolu v kuchyni nebo v obývacím pokoji.
  • Pokud nemůžete najít tiché místo ve vašem domě nebo nemáte vlastní pokojíček, snažte se zůstat po vyučování ve škole, kde tak můžete dokončit vaše úkoly. Nebo zajděte studovat do veřejné knihovny.
 2. 2
  Připravte si vše, co potřebujete k dokončení úkolu. Před tím, než začnete, tak si na stole pečlivě nachystejte všechny potřebné materiály a pomůcky. Takto se budete moci lépe koncentraovat na to, co děláte a ne na to, kde máte úhloměr a kde jsou vaše poznámky. Pořádek je nezbytný, takže si před tím, než začnete studovat, ukliďte.
  • Přichystejte si sklenku vody nebo nějakou zdravou svačinku. Takto nedostanete hlad a nebudete mít žádný důvod opustit vaši práci. Zůstaňte sedět za stolem.
 3. 3
  Odstraňte všechny možnosti rozptýlení. Vypněte počítač, Facebook, Twitter nebo cokoliv, co by vás mohlo rozptýlit. Pokud se snažíte soustředit, tak se zbavte všeho kromě úkolu a potřebných pomůcek, které máte před sebou.
  • Pokud máte neustálé nutkání zkontrolovat telefon nebo počítač, dejte je do jiné místnosti nebo je dejte vaší mamince či spolubydlícímu “na hlídání”. Vezměte si je zpět pouze, když máte přestávku.
  • Některé nejnovější studie naznačují, že poslouchání jemné, instrumentální hudby může zlepšit koncentraci během psaní úkolu. Nefunguje to však na všechny, ale můžete to vyzkoušet a uvidíte, jestli vám to pomůže.[1]
 4. 4
  Napište si seznam věcí, které potřebujete splnit k dokončení úkolu. Před tím, než začnete, sepište si úplně všechno, co potřebujete udělat. Přestože můžete používat diář nebo něco podobného, je to dobrý nápad mít před sebou jasný seznam. Můžete si tak splněné věci postupně odškrtávat.
  • Napište si na papír jméno předmětu a krátké shrnutí toho, co musíte udělat pro dokončení úkolu. Napište si, kdy jej máte odevzdat a jak dlouho vám zhruba potrvá jej dokončit.
  • Seřaďte seznam jednotlivých úkolů od nejtěžšího po nejlehčí. Takto se můžete nejpve vypořádat s tím nejtěžším úkolem. Nebo je můžete seřadit podle toho, jak dlouho si myslíte, že se jim budete muset věnovat. Takto se můžete nejprve soustředit na ty nejzdlouhavější úkoly. Oba způsoby jsou efektivní.
 5. 5
  Udělejte si plán. Bez plánu to může být někdy hodně těžké s klidem dokončit úkol. Například, domací úkoly do biologie dělejte mezi 16:00 a 17:00 a pak udělejte domácí úkoly do matematiky mezi 17:00 a 18:00. Pomůže vám to soustředit se a zbytečně se nerozptylovat. Termíny vám pomohou postupně dokončit všechny úkoly, takže je nenecháte na poslední chvíli.
  • Je velice důležité, abyste věděli, jaký je termín odevzdání vašeho úkolu, takže si můžete řádně rozvrhnout čas. Může to být pěkně náročné pracovat na čtyřech různých úkolech pouhou noc před odevzdáním.
  • Snažte se, aby váš pracovní stůl byl uklizený. Psát úkol do matematiky mezi poznámkami do angličtiny není ten nejlepší způsob, jak se soustředit na práci.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Práce na úkolu

 1. 1
  Udělejte si chvilku na to, abyste “přepli" váš mozek. Může to být težké z ničeho nic přepnout mezi vaším běžným životem a studiem. Dejte vašemu mozku šanci na změnu a místo sledování televize jej zaneprázdněte čtením a studiem. Proto si na začátek rychle projděte učebnici, takže se dostanete do požadovaného rozpoležení.
  • Extrémně efektivní může být rychlé kopírování vašich poznámek. Poznámky z pátečního odpoledne pravděpodobně ještě nejsou uloženy ve vaší paměti. Je to tedy jednoduchý způsob, jak studovat a začít myslet tím správným způsobem.
 2. 2
  První udělejte ten nejtěžší úkol. Spoustě lidí vyhovuje začít s těmi nejtěžšími úkoly, aby se jich mohli co nejdříve zbavit. Pokud naprosto nesnášíte matematiku, ale baví vás angličtina, udělejte první úkol do matematiky a pak se odměňte prací na angličtině. Postupně tak budou úkoly lehčí a lehčí.
  • Případně můžete začít s těmi nejzdlouhavějšími úkoly. Může se stát, že to zároveň budou i ty nejtěžší.
 3. 3
  Snažte se mluvit nahlas během psaní vašeho úkolu. Pokud bojujete s koncentrací během dělání něčeho repetitivního, počítání nahlas vám může pomoci soustředit se na váš příklad do matenatiky. Také vám to pomůže před rozptýlením.
  • Pokud si připadáte hloupě, nemusíte mluvit příliš nahlas. Stačí, když budete šeptat. Pokud se snažíte příjít na to, jak vyřešit určitý problém, mluvte nahlas. Posloucháním vašich myšlenek podporujete vaši kreativitu.[2]
 4. 4
  Dokončete jeden úkol před tím, než se posunete k dalšímu. Nepřeskakujte mezi úkoly. Namísto toho dokončete jeden předtím, než začnete s dalším. Podle nedávných studií práce na více věcech zároveň snižuje IQ a kognitivní schopnosti během práce na daném úkolu, což vám jen přitíží.[3]
  • Průběžně se kontrolujte. Ihned po dokončení úkolu si daný úkol odškrtněte na vašem seznamu - dokonce si můžete váš úkol rozdělit do menších podúkolů. Možnost něco odškrtnout a říct si: "Dokončil jsem to, cítím se skvěle,” vás může motivovat k další práci.
  • Pokud opravdu nemůžete na něco přijít, dejte si to stranou a vraťte se k tomu o chvíli později. Zíráním na něco ničemu nepomůžete a budete pouze více frustrovaní a navíc zbytečně ztratíte spoustu času. Raději začněte další úkol, budete se cítit lépe (čerstvě) a pravděpodobně se budete cítit lépe i v moment, kdy se vrátíte k onomu těžkému úkolu.
 5. 5
  Najděte správný moment, kdy skončit. Vypadá to jako práce do noci? Snažte se nikdy nepracovat déle než jednu nebo dvě hodiny po době, kdy běžně chodíte spát. Udělejte co nejvíce zvládnete a případně dokončete úkol ráno. Pokud jej nestíháte dokončit, lépe si příšte rozplánujte čas.
  • Čím více budete unaveni, tím větší je pravděpodobnost, že uděláte ve vašem úkolu nějakou chybu. Navíc budete unaveni i na druhý dnes, takže budete mít i horší koncetraci při další práci. V momentě, kdy začnete míchat vaši pracovaní dobu s dobou spánku, budete mít problémy s plánováním a odhadem vaší práce.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Motivace

 1. 1
  Dělejte si pravidelné krátké přestváky. Namísto jedné dlouhé pauzy si dejte několik krátkých přestávek mezi vašimi úkoly. Například si dejte po 30-60 minutové práci pětiminutovou pauzu na svačinku.
  • Dejte si pětiminutovou pauzu na protáhnutí, málou procházku venku nebo na nějakou jinou aktivitu namísto sezení na Facebooku. Je důležité, abyste dlouhé hodiny neseděli jen za stolem.
  • Pokud si nedáte přestávky, tak se vám práce bude zdát nekonečná. Produktivita a koncentrace utrpí, protože skončíte mrháním času děláním jiných věcí jako jsou brouzdání na sociálních médií, kreslení nebo jednoduše špatnou prací.
 2. 2
  Buďte opatrní s kofeinem. Kofein některým studentům pomáhá s koncentrací. Ostatní se díky kofeinu promění ve veverky na speedu. Nepije více kávy, nebo jiného nápoje s kofeinem, než je vhodné. Akorát se budete hůře soustředit.
  • Lepším řešením je být hydratovaný. Pijte vodu nebo džus. Zajístíte tak správnou funkci mozku.
 3. 3
  Zkuste psát úkoly s jinými lidmy. Může to být někdy těžké soustředit se, když pracujete sami v malé místnosti pouze mezi knihami a papíry. Někdy může být vhodné jít ven a pracovat mezi lidmi nebo studovat ve velké skupině. Mohou vám pomoci být více zodpovědný. Pokud řeknete, že pracujete na eseji a oni vás uvidí na Tumblr, tak vám mohou připomenout váš úkol a hlídat vás.
  • Pokud mezi sebou nesdílíte žádné odpovědi, práce na úkolu ve skupince není brána jako podvádění. Jde pouze o chytrou práci s časem a dobré studijní schopnosti.
 4. 4
  Po dokončení úkolu se odměňte. Je důležité dát si nějakou odměnu za těžkou práci, kterou jste odvedli po každém dokončeném úkolu. Práce s vidinou nějaké zábavné aktivity, sladkosti nebo volna vám pomůže zůstat motivovaný a dokončit úkol rychle a o to více se budete soustředit.
  • Vyzkoušejte toto: Nastříhejte nějaký barevný papír na proužky a čtverečky a napiště do nich všechny vaše úkoly, které máte na daný den. Dejte je na hromadu. Vytvořte další hromadu se stejným počtem odměn. Například to mohou být Facebook, hraní hry po dobu 10 minut, sledování nové epizody v TV nebo cokoliv, co chcete dělat nebo byste rádi dělali ve vašem volném čase.
  • Jakmile dokončíte jeden úkol, vyberte si odměnu z hromady odměn. Je to skvělý způsob, jak dokončit práci a užit si věci, které rádi děláte. Nenechte se však příliš unést odměnami. Podívejte se pouze na jednu epizodu seriálu, ne na celou sérii.
  Reklama

Tipy

 • Oblečte se do něčeho pohodlného. Nebudete se muset škrábat nebo se nebudete cítit tuzí.
 • Překvapivě budete mít více volného času pokud úkoly uděláte teď a ne později.
 • Ať už děláte cokoliv, neodkládejte to. Později se vám bude chtít ještě míň.
 • Pokud se vám nechce dělat úkol, vzpomeňte si na všechny ty skvělé věci, které budete dělat, jakmile jej dokončíte.
 • Neseďte vedle otravného sourozence.
 • Soustřeďte se na vaši práci, ne na vaše kamarády. Pokud vám zavolají, tak jim řekněte, že jim zavoláte později.
 • Neztrácejte čas hledáním způsobů, jak se koncentrovat na úkol. Prostě na něm pracujte.
 • Ujistěte se, že jste v čistém pokoji, takže se nebudete muset vymlouvat na uklízení pokoje místo práce na vašem úkolu.
 • Nepracujte v místnosti, kde se vaří nebo kde je TV či hrozný zápach.
 • Před začátkem s prací zvažte nějakou aktivitu jako je běhaní nebo skákání. Dělejte ji po dobu několika minut, abyste rozproudili krev.
 • Podle některých studií výhled na přírodu může zvýšit produktivitu a koncentraci. Snažte se mít výhled na váš dvorek, ale ujistěte se, že tam není nic rozptylujícího. Několik obrázků na zdi nebo květina ve váze vám může také pomoci.
 • Rozplánujte si úkoly. Například, jakmile dokončíte vaše úkoly do biologie a matematiky, tak si povolte 15 minut televize. Odměňte se.
 • Někteří lidé tvrdí, že hudba pomáhá rychleji pracovat. Ostatní zase tvrdí, že hudba rozptyluje. Záleží na člověku.
 • Neodkládejte své úkoly děláním něčeho, co s ním nesouvisí. Soustřeďte se a dokončete úkol jak nejrychleji můžete!
 • Zapněte si tichý režim na telefonu, takže neuslyšíte, když vám někdo napíše zprávu.
 • Vypněte si na telefonu upozornění a/nebo vypněte zvuk ve skupinových zprávách. Nebudete tak pořád kontrolovat váš telefon.
 • Před tím, než začnete s vaším úkolem, odstraňte z dosahu jakékoliv rozptylující věci (telefon, počítač, kniha, jídlo). Budete se tak soustředit pouze na vaši práci.
Reklama

Varování

 • Neprokrastinujte. Akorát se budete více stresovat a o to míň se vám bude chtít dělat váš úkol! Ve výsledku se vám úkol nebude dařit dokončit a vy budete na sebe naštvaní, že jste jej nedělali, když jste na nej měli čas. Navíc budete mít o jeden úkol víc, protože teď budete muset dokončit nejen tento úkol, ale i další nový úkol.
 • Donuťte se opravdu soustředit. Pokud se nesoustředíte a stejně pracujete na svém úkolu, je pravděpodobné, že se vám úkol nepovede a dostanete z něj špatnou známku.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 433 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 2 433 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama