Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte problémy se soustředěním? Nic si z toho nedělejte, stává se to i těm nejlepším studentům. Možná budete muset jen trochu změnit své studijní návyky, zkusit jiné techniky, nebo si vymyslet efektivnější studijní plán a dělat si přestávky. Když zjistíte, co vám vyhovuje, nebudete mít problém se na učení soustředit.

Část 1 ze 3:
Vytvořte si správné prostředí

 1. 1
  Vyberte si vhodné místo. Měli byste mít v pokoji ticho a zbavit se všech zdrojů rozptýlení. Neučte se tam, kde hraje televize, kde máte svá domácí zvířata a neučte se ani tam, kde by vás mohl někdo vyrušit. Připravte si pohodlnou židli, stůl a lampičku. Neměli byste sedět křivě a neměly by vás při učení bolet oči – to vše by vás rozptylovalo.
  • Neměli byste se učit u televize, protože byste se věnovali studiu pouze během reklam. Můžete se na televizi chvíli dívat když si dáte přestávku, ale neměli byste přestávky příliš protahovat.
  • Učte se z stolem. Neučte se v posteli, ani když si budete jen číst doporučenou četbu. Neměli byste se nikdy učit pod peřinou, jinak by se vám chtělo spát. Kromě toho byste si začali učení spojovat s postelí a brzy by se vám nedařilo ani učení, ani spánek.
 2. 2
  Připravte si vše, co budete k učení potřebovat. Tužky, pera, zvýrazňovače a další potřeby byste měli mít stále na dosah, abyste se při učení ničím nerozptylovali. Všechno si připravte tak, abyste to měli stále po ruce. Neměli byste kvůli ničemu vstávat.
  • I když si nejste jistí, že budete něco potřebovat, nachystejte si to. Učebnice, sešity a papíry, které budete potřebovat, byste také měli mít na dosah. Tím se připravíte na úspěch.
 3. 3
  Nachystejte si něco k jídlu. Neměli byste jíst nic, co se musí složitě připravovat. Připravte si oříšky, ovoce, nebo hořkou čokoládu. Nachystejte si i sklenici vody. Neměli byste pít kávu, čaje ani energetické nápoje, jinak by se vám večer nechtělo spát a brzy byste se cítili unavení.
  • Nachystejte si „super potraviny“. Výzkumy prokázaly, že borůvky, špenát, salát, brokolice, hořká čokoláda, nebo například ryby, vám pomohou soustředit se. [1]
 4. 4
  Napište si všechny cíle. Rozepište si vše, co se dnes chcete naučit. Co byste měli udělat, než s učením skončíte? Tyto cíle vám poskytnou přesnou představu o tom, čemu byste se měli při studiu věnovat.
  • Určete si zvladatelné cíle. Pokud si musíte přečíst do konce týdne 100 stran z nějaké knihy, rozdělte si je tak, abyste každý den četli 20 stran. Nesnažte se splnit více, než kolik zvládnete. Myslete také na to, kolik času na který úkol máte. Pokud máte těžký úkol, který musíte odevzdat následující den, měli byste se mu věnovat jako první.
 5. 5
  Vypněte si telefon i všechna ostatní elektronická zařízení. Nebude vás lákat hrát si s nimi a budete se lépe soustředit na učení. Počítač používejte pouze pokud ho potřebujete k práci – jinak nemá smysl u něho sedět. Co se týče telefonu, měli byste ho vypnout, nebo nastavit na letecký režim.
  • Existují webové stránky, jako například SelfRestrain, nebo SelfControl, které vám zablokují různé weby a programy, které by odváděly vaši pozornost od učení. [2] Uvědomte si, že k učení nepotřebujete Facebook a zablokujte si ho. Později si ho budete moc zase otevřít.
 6. 6
  Můžete si pustit nějakou klidnou hudbu. Některým lidem hudba pomáhá se soustředit, jiným zase soustředění narušuje. Vyzkoušejte si to a uvidíte, co pro vás bude nejvhodnější. Někdy vám může klidná tichá hudba učení i zpříjemnit.
  • Uvědomte si, že hudba, která se hodí ke studiu, většinou není taková hudba, kterou běžně posloucháte. Najděte si něco klidného a ideálně instrumentálního, co vás nebude rušit.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Soustřeďte se

 1. 1
  Připravte si rozvrh. Pokud máte před sebou dlouhý večer plný studia, naplánujte si ho. Učte se vždy 30-60 minut v kuse a potom si dejte 5-10 minut pauzu. Váš mozek si potřebuje trochu odpočinout. Nemusíte to brát tak, že jste leniví. Během pauzy si mozek utřídí nové informace a načerpá energii. [3]
  • Střídejte předměty, kterým se věnujete, abyste se nenudili. Když budete dělat několik hodin v kuse jen jeden předmět, váš mozek brzy přejde na „autopilota“. Střídejte témata práce a budete mít stále energii a motivaci.
 2. 2
  Určete si čas, který můžete věnovat jiným věcem. Někdy je těžké se učit, protože máte hlavu plnou různých jiných myšlenek. Pokud máte pocit, že není možné myšlenky ovládat, není to pravda. Řekněte si, že se budete ostatními věcmi zabývat až skončíte s učením. Budete vědět, že přijde váš čas a že se k tomu dostanete. Je možné, že než se vám to podaří, nebudou pro vás tyto myšlenky už tak důležité.
  • Když budete mít pocit, že se přestáváte soustředit, snažte se to ihned zastavit. Chvíli myslete na to, co vás trápí a potom se zase hned vraťte k učení. Uvědomte si, že své myšlenky můžete ovládat. Vy jste je k sobě pustili a vy je také můžete poslat pryč.
 3. 3
  Střídejte způsoby studia. Pokud jste si například přečetli 20 stran z knihy, neměli byste si hned začít číst 20 stran z jiné knihy. Místo toho si raději udělejte několik cvičení, nebo si vypočítejte pár příkladů. Poslechněte si slovíčka z francouzštiny, nebo si najděte jinou činnost. Měli byste se učit tak, abyste procvičovali všechny části mozku stejně.
  • Bude to tak snadnější i pro váš mozek. Když budete střídat různé činnosti, dokážete informace zpracovat rychleji a zapamatujete si je déle. [4] Bude to tak snadnější i pro váš mozek. Když budete střídat různé činnosti, dokážete informace zpracovat rychleji a zapamatujete si je déle.
 4. 4
  Odměňujte se. Někdy člověk potřebuje trochu povzbudit. Pokud pro vás dobré známky nejsou dostatečnou odměnou, vytvořte si jiný systém odměn, který vás bude motivovat. Můžete si například říct, že až skončíte s učením, pustíte si svůj oblíbený seriál, nebo si půjdete zdřímnout.
  • Pokud máte tu možnost, zapojte i své rodiče. Mohli by vám pomoci? Zkuste se s nimi domluvit, že když budete mít lepší známky, dostanete vyšší kapesné, nebo nebudete muset dělat domácí práce, které vás nebaví. Za zeptání nic nedáte!
 5. 5
  Pokud to bude nutné, učte se i zpětně. Už se vám někdy stalo, že jste před sebou měli domácí úkol, kterému jste vůbec nerozuměli? Zjistěte si, které informace si musíte zopakovat a co nejrychleji se je naučte. Pokud neznáte základy, nesnažte se dělat složitější úkoly. Jděte na to popořadě a naučte se vše, co potřebujete vědět.
  • Když budete muset například odpovědět na otázku: „Jaký byl postoj George Washingtona k Bostonskému čajovému dýchánku?“ měli byste nejprve vědět, kdo byl George Washington. Zjistěte si to a potom teprve odpovězte na zadanou otázku.
 6. 6
  Učte se aktivněji. Učitelé to vědí, ale většinou to studentům neříkají – četba je nudná, zejména pokud si čtete o něčem, co vás nezajímá. Pokud se chcete učit efektivněji a lépe se soustředit, využívejte aktivní metody četby. Budete se soustředit na to, co máte před sebou a budete mít lepší známky. Zkuste například tyto tipy:[5]
  • Při čtení si pokládejte různé otázky
  • Po dočtení strany si ji zakryjte a vlastními slovy shrňte její obsah
  • Pište si poznámky ohledně postav, děje a prostředí
  • Vytvořte si malý kvíz, který budete moci později použít
 7. 7
  Podívejte se na internet a potom ho hned zase vypněte. Během přestávky si můžete dělat co budete chtít. Zapněte si Facebook, zkontrolujte si emaily a věnujte se tomu, co vás baví – ale jen několik minut. Po chvíli se zase vraťte k učení. Budete se cítit trochu svěžeji a budete mít více energie na to, abyste mohli pokračovat.
  • Malá přestávka vás dobije a budete se po ní moci lépe soustředit. Pokud si myslíte, že by vás jen rozptýlila, zkuste to a uvidíte, že toho po přestávce uděláte více. [6] Přestávky ovšem musíte vždy využívat rozumně.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak si usnadnit soustředění

 1. 1
  Naslouchejte svému tělu. Faktem je, že během dne máme všichni chvíle, kdy máme více energie a chvíle, kdy nemáme téměř žádnou energii. Zjistěte si, kdy se u vás projevuje největší množství energie a učte se v tu dobu. Budete se lépe soustředit a zapamatujete si více informací. Když se budete učit v době, kdy nebudete mít žádnou sílu, bude to pro vás utrpení.
  • Někteří lidé se nejlépe soustředí po ránu. Jiní zase ráno nemají žádnou energii a lépe se soustředí večer. Měli byste svému tělu naslouchat a učit se v době, kdy to pro vás bude nejpříjemnější.
 2. 2
  Snažte se dostatečně spát. Prospěšné účinky spánku jsou nevyčíslitelné. Ve spánku se regulují hormony a seřazují se informace a také se tělo dobíjí a získává energii na další den. Když se budete snažit soustředit v době, kdy budete unavení, bude to jako kdybyste se snažili soustředit v opilosti. [7] Pokud máte velké problémy se soustředěním, možná je na vině nedostatek spánku.
  • Většina lidí potřebuje 7-9 hodin spánku denně. U některých je to více, u jiných zase méně. Zkuste si zjistit, jak dlouho spíte, aniž byste si nařizovali budík. Snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu.
 3. 3
  Jezte zdravě. Jste to, co jíte a když budete jíst zdravě, budete mít i zdravou mysl. Snažte se jíst barevné a rozmanité potraviny – jezte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, libové maso a mléčné produkty, ořechy (nic mastného ani tučného) a zdravé tuky, například olivový olej, nebo hořkou čokoládu. Díky správné stravě budete mít více energie a budete se moci lépe soustředit. [8]
  • Vyhýbejte se bílým potravinám, jako je chléb, brambory, mouka, tuk a cukr. Obsahují pouze prázdné kalorie, které vašemu tělu nedodají žádné živiny.
 4. 4
  Převezměte kontrolu nad svými myšlenkami. Musíte se snažit udržovat si motivaci. Když přesvědčíte sami sebe, že se dokážete soustředit, nebude to pro vás problém. Začněte svoji mysl učit myslet pozitivně – dokážete to! Nic vás nezastaví.
  • Zkuste pravidlo „ještě 5“. Pokud se špatně soustředíte, řekněte si, že budete pracovat ještě pět minut. Až skončíte, zkuste ještě dalších pět minut. Když si budete dělit práci do takových krátkých úseků, bude pro vás snadnější se soustředit.
 5. 5
  Nejprve dělejte nejtěžší a nejnepříjemnější úkoly. Když budete mít ještě spoustu sil a budete se lépe soustředit, věnujte se těžším věcem. Ty nejdůležitější věci dělejte jako první a ty snazší až nakonec. Když budete dělat snadné věci jako první, budete myslet na všechny ty těžké a stresující úkoly, které vás čekají a nebudete schopni se soustředit.
  • Neměli byste se zahlcovat dlouhými složitými úkoly, nebo zbytečně trávit spoustu času u jedné věci. Někdy je nutné si úkoly rozdělit tak, abyste využili čas na maximum. Určete si tedy časový limit pro každý úkol a když budete hodně unavení, začněte se věnovat jednodušším věcem.
  Reklama

Tipy

 • Zvýrazňujte si důležitá slova a věty a čtěte si je stále dokola, abyste je nezapomněli. Potom si zavřete učebnici a znovu si je nahlas řekněte, nebo zapište.
 • Každý den si určete seznam úkolů, kterým se budete určitou dobu věnovat.
 • Zjistěte si, jakým způsobem se učíte nejlépe a snažte se tento způsob dodržovat.
 • Myslete na velké věci a dokážete je. Všeho nechce a pouze se učte. Neměli byste se mechanicky drtit učivo, ale měli byste se snažit mu porozumět.
 • Je dobré zamyslet se nad tím, co budete dělat, když dostanete pětku a nesplníte daný předmět. Když si vybavíte, co by se mohlo stát, bude vás to nutit učit se pilněji.
 • Při učení jezte ovoce, oříšky, pijte šťávu nebo vodu a snažte se nemít hlad, ale nezabývat se jídlem tak, aby odvádělo vaši pozornost od učení.
 • Určujte si cíle a pracujte na nich. Nezapomeňte, že dosáhnete všeho, co si určíte. * Vaše sny se mohou stát skutečností, když na nich začnete pracovat. Určete si, čeho chcete dosáhnout a jděte si za tím.
 • Myslete na to, že až se přestanete učit, budete se moci věnovat tomu, co máte rádi a co vás baví.
 • Některé univerzitní knihovny mají automaty se svačinami a jsou otevřené dlouho do noci.
Reklama

Varování

 • Neučte se příliš dlouho v kuse, jinak váš mozek nezpracuje všechny informace, které mu předložíte. Brzy začnete myslet na jiné věci a nebudete schopni se soustředit.
 • Neměli byste dlouhé hodiny v kuse sedět. Mohlo by to mít špatný vliv na vaše zdraví.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lahev vody
 • Lehká svačinka
 • Poznámky a učebnice
 • Papír, tužka a pero
 • Tiché klidné místo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 103 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 054 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 4 054 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama