Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naučit se na zkoušku nebo písemku je těžké a stresující. Pro mnoho lidí je složité soustředit se na úkol, který se snaží splnit. Existuje ale několik jednoduchých triků, které vám pomohou soustředit se na učení. Patří mezi ně například najít si klidné místo a neposlouchat při učení hudbu.

Část 1
Část 1 ze 2:

Co dělat

 1. 1
  Najděte si vhodné prostředí k učení. Školní třída nebo pokoj doma nejsou vždy těmi nejlepšími místy. Najděte si hezké a tiché místo s pohodlným křeslem, kde nemáte v dosahu počítač, televizi ani mobilní telefon.
  • Knihovna je na učení skvělá, protože je tam většinou ticho. Můžete zkusit také pracovnu některého z rodičů, kde jistě budete mít také klid.
 2. 2
  Před učením si dejte dohromady všechny materiály. Neměli byste hledat propisky, knihy a zvýrazňovače až v průběhu učení. To by vás mohlo rozptýlit, takže si nachystejte vše, co budete potřebovat.
 3. 3
  Najděte si partnera na učení. Vyberte si někoho, kdo se umí učit a kdo se musí připravit na stejnou zkoušku. Nemusíte se vždy učit s nejlepším kamarádem, protože by se vám mohlo stát, že se necháte unést a budete si celou dobu povídat. Je dobré se učit s někým, protože si můžete ověřovat informace a navzájem se zkoušet.
  • Některým lidem nevyhovuje učení ve více lidech. Pokud jste extrovert a máte rádi lidi a rádi s nimi mluvíte, bude asi nejlepší, když se budete učit sami. Pokud jste introvert a rádi jste sami, bude dobré učit se s někým jiným, protože vás to nebude nutit si s ním povídat. Pokud se ale budete chtít učit s hodně upovídaným kamarádem, mohlo by se vám to vymstít.
  • Vyberte si někoho, kdo je chytřejší než vy. Zní to jednoduše, ale většina lidí na to neklade důraz. Pokud se chcete skutečně něco naučit, vyberte si k tomu partnera, který je chytrý, odhodlaný a nebude mu vadit vám pomoci. Když si najdete někoho takového, naučíte se toho mnohem více.
 4. 4
  Připravte si nějakou svačinku. Nepijte kávu ani energetické drinky, protože byste po chvíli mohli přijít o veškerou energii. Jezte ovoce, ořechy a pijte vodu. Tyto potraviny vám budou do těla uvolňovat cukry pomaleji.
 5. 5
  Dělejte si krátké přestávky. Po 45 minutách učení si udělejte 10 minut volno a věnujte se něčemu jinému. Po přestávce se vraťte zase k učení. Nikdy si nedávejte pauzu na déle než 20 minut.
  • Naplánujte si přestávky a nastavte si budík. Když budete mít přesně určený čas, budete mít připomínku, že ho musíte dodržet a také se vám nestane, že se „omylem“ zdržíte na déle.
  • Proč si vlastně musíte dělat přestávky? Protože váš mozek potřebuje nějaký čas na zpracování nových informací. Studie prokázaly, že když si lidé při učení dělají přestávky, zlepšuje se jim paměť a mají lepší výsledky u jednoduchých testů. [1]
 6. 6
  Mějte motivaci. Když se na zkoušku dobře připravíte, nebudete s ní mít žádný problém. Měli byste se dostat do bodu, kdy si budete zkoušku dokonce užívat. Neberte to jako nějaký problém, ale jako něco, co se chcete naučit a v čem se chcete předvést.
  • Určete si vlastní cíl, i když bude trochu nereálný. Pracujte na sobě, abyste se stále zlepšovali a když tomu věnujete dost energie, jistě nakonec překvapíte sami sebe.
  • Odměňujte se. Tento krok vyžaduje sebekontrolu, takže je nejlepší se domluvit s někým, kdo vám bude pomáhat. Když se naučíte dobře a u zkoušky uspějete, měli byste se něčím odměnit.
  • Připomínejte si, proč je důležité se učit. Každý člověk má jiné důvody. Možná chcete mít nejlepší průměr, nebo vás látka tohoto předmětu skutečně zajímá. Možná jste se vsadili s kamarádem a nechcete to prohrát. Ať už je váš důvod jakýkoli, připomínejte si, proč tak tvrdě pracujete a říkejte si, že to stojí za to.
 7. 7
  Sedněte si a učte se. Až budete mít všechno nachystané, bude čas to otevřít a pustit se do toho. Máte na to klid a máte vše před sebou, tak na co ještě čekáte?
  • Využívejte kartičky s látkou a své poznámky. Kartičky jsou pro některé lidi skutečně skvělé, protože obsahují spoustu informací na malé ploše. Využívejte je tak, aby vám opravdu pomohly. Můžete si je rozložit vedle sebe, nebo si je seřadit podle svého systému.
  • Vymýšlejte si mnemonické pomůcky. Mnemonické pomůcky jsou vlastně takovými taháky pro paměť. Můžete si z informací vytvořit vtipnou písničku nebo básničku, nebo si vymyslet vlastní akronym (BEFELEMEPESEVEZE, vzpomínáte?).
  • Nejprve se naučte ty nejdůležitější informace a potom se zabývejte tím zbytkem. Naučte se klíčové koncepty a potom teprve přejděte k detailům. Díky tomu získáte základní informace, na kterých budete moci stavět.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Co nedělat

 1. 1
  Nepanikařte! Když budete panikařit, budete dělat chyby, takže se snažte zachovat klid. když si naplánujete učení pečlivě, nebudete mít žádný důvod panikařit. Zhluboka se nadechněte, řekněte si, že na to máte a zachovejte si chladnou hlavu.
 2. 2
  Nepracujte s počítačem, hlavně s internetem. Mnohem více se toho naučíte, když si budete všechno číst a psát rukou. Také nepoužívejte telefon, protože byste mohli mít tendenci si neustále s někým psát, což by vás zdržovalo.
  • Pokud vás internet láká, vypněte si počítač. Snažte se věnovat svůj drahocenný čas učení a ne zbytečnému surfování po internetu.
 3. 3
  Neposlouchejte hudbu, pokud vám nepomáhá si zapamatovat to, co se učíte. Někteří lidé potřebují, aby jim při učení hrála hudba, ale většinou je dobré nezaměstnávat mozek ničím jiným, než studiem. Když budete při učení poslouchat hudbu, váš mozek bude muset zpracovat mnohem více informací navíc.
 4. 4
  Držte se tématu. Všichni se někdy necháme unést a myslíme na něco jiného. Někdy je to proto, že se učíme nudné informace, ale někdy je to proto, že zrovna to, co vědět nepotřebuje, je pro nás zajímavé. Snažte se počkat si, až se naučíte všechno, co musíte umět a potom se věnujte tématům, která vás zaujala, ale ke zkoušce je nepotřebujete.
  • Vždy se zeptejte sami sebe, zda je pravděpodobné, že se tyto otázky objeví na testu. Když se budete při učení snažit, jistě dokážete odhadnout, které informace jsou relevantní a které ne. Věnujte se těm, které se na testu jistě objeví a těmi ostatními se zabývejte až pokud vám zbyde nějaký čas.
 5. 5
  Nenechejte se odradit. Studium na zkoušku může být zejména ze začátku složité. Nenakládejte si toho moc a netlačte na sebe – není nutné zvládnout všechno hned a dokonale. Musíte se učit, ne dostat samé jedničky. Snažte se začlenit si informace do širšího kontextu. Mělo by vám to pomoci pochopit všechny detaily.
  Reklama

Tipy

 • Před testem se dobře vyspěte a všechno si naplánujte. Když budete vědět, že si budete moci za několik hodin dát přestávku, budete mít větší chuť tvrdě pracovat. * Když se budete poctivě učit, čas vám bude utíkat rychleji.
 • Zapomeňte na všechny své starosti, ale také na televizi a počítačové hry. Pomůže vám to soustředit se.
 • Myslete na to, jak dobrou známkou potěšíte své rodiče.
 • Najděte si klidnou a tichou místnost. Nejlepší je nemít tam žádný počítač ani jiné věci, které by vás mohly při učení rozptylovat.
 • Neposlouchejte při učení hudbu s textem. Mohlo by se stát, že se budete soustředit na texty písniček více než na to, co se máte učit.
 • Myslete pozitivně a při učení se usmívejte.
 • Když se budete učit v uzavřené místnosti, budete se lépe soustředit.
 • Nepanikařte! Soustřeďte se na to, co stojí před vámi a berte to popořadě. Až skončíte s jedním úkolem, přejděte k dalšímu. Myslete pozitivně a buďte odhodlaní se toho naučit co nejvíce.
 • Nemějte ze zkoušky strach. Když budete při učení panikařit, zhluboka se nadechněte, znovu si přečtěte své poznámky a snažte se zpracovat všechny informace.
 • Při učení jezte zdravá jídla.
Reklama

Varování

 • Nenechávejte učení až na poslední chvíli. Naplánujte si všechno dopředu. Čím dříve začnete, tím lépe vám to půjde. Po příchodu ze školy si vždy zopakujte to, co jste se ten den učili.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 929 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 9 929 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama