X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 6 121 krát
Rádi vaříte a vaším snem je, jednou se svým koníčkem živit? Můžete se stát kuchařem nebo dokonce šéfkuchařem. Cesta to není jednoduchá - jsou to dlouhé hodiny dřiny, fyzická práce a spousta konkurence - ale odměnou vám bude schopnost vytvářet kreativní jídla, vést vlastní kuchyni a možná si otevřít vlastní restauraci. Přečtěte si, co potřebujete k tomu, abyste zahájili svou kariéru v kuchyni.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Rozhodnutí, stát se kuchařem
-
1Sežeňte si práci v restauraci. I když jste pořád ještě na škole, nebo pracujete někde jinde a o postu kuchaře jen sníte, první, co pro to musíte udělat, je, poznat na vlastní kůži podmínky, techniky, vybavení a vůbec všechno, co práce v pohostinství vlastně obnáší.
- Vaše první zaměstnání v restauraci nemusí být nic nóbl. Začněte jako servírka nebo číšník v místní kavárně nebo si najděte brigádu v cateringovém servisu. Důležitá je zkušenost s prostředím, začněte tedy co nejdříve.
-
2Trénujte vaření doma. Vaření v restauraci je úplně jiné, než vaření doma, ale nezapomínejte využívat každou příležitost se seznámit s největším množstvím různých jídel a způsobů jejich přípravy.
- Naučte se zacházet s nožem a dalším kuchařským náčiním. Zjistěte si, které nástroje jsou pro vás nezbytné a které příliš nevyužijete.
- Naučte se vše co můžete o jídle, které milujete. Nebo ještě lépe – o jídle, za které vám ostatní budou ochotni zaplatit. Bio a organické potraviny, tradiční kuchyně různých zemí, košer jídlo, Kobe – to všechno jsou pojmy, které musíte znát.
- Při trénování doma se zamýšlejte nad tím, jaký styl a jaký druh jídla vám vyhovuje nejlépe. Máte talent na určitou národní kuchyni? Baví vás více dezerty než hlavní chody? Vaše zájmy a talenty budou určovat to, na jakou dráhu se vydáte a jaké vzdělání budete potřebovat.
- Vařte pro jiné lidi, pokud budete mít možnost. Kuchaři jsou pod velkým tlakem na to, aby se jim všechno podařilo. Pokud nesplní očekávání zákazníků, pošlou jim jídlo zpátky a napíší negativní hodnocení. Zjistěte co nejdříve, zda tento tlak jste připraveni ustát.
-
3Zajímejte se o všechno, co souvisí s vařením a jídlem. Ne každý může být kuchařem či dokonce šéfkuchařem. Vyžadujte to odhodlání a vášeň, zápal a posedlost po poznávání nových chutí a vymýšlení neotřelých kombinací. Sledujte trendy a učte se od konkurence.
- Choďte do dobrých restaurací a pozorujte, jak fungují. Můžete-li, věnujte pozornost rolím jednotlivých zaměstnanců a tomu, jak spolupracují, aby vše hladce fungovalo.
- Čtěte recenze restaurací, časopisy a knihy o vaření, životopisy slavných kuchařů a další literaturu, která se zaměřuje na vaření a jídlo. Snažte se co nejvíc porozumět profesi, kterou se do které se chystáte vkročit. Sledujte pořady skvělých kuchařů, jako je Anthony Bourdain, Dorenburg and Page, Gordon Ramsey a Jamie Oliver.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Získejte správné vzdělání v oboru
-
1Zapište se do školy. Nejjednodušší samozřejmě je, jít na střední odbornou školu či učiliště, nebo na některou ze soukromých vysokých škol. Formální vzdělání sice není k profesi kuchaře nezbytné, nicméně mnoho dobrých restaurací jej vyžaduje a ve škole se dozvíte vše základní, co je pro tuto profesi potřeba.
- Pokud jste dospělí, zeptejte se na rekvalifikační program. Nabízí ho mnoho škol a institutů.
- Ve většině programů se naučíte základy hygieny, přípravy jídel, řeznictví, přípravy dezertů, obsluhy hostů a dalších nezbytných dovedností.
- Pokud je vaším snem otevřít si v budoucnu restauraci, bude se vám rovněž hodit vzdělání v oblasti ekonomiky, managementu a dalších příbuzných oborů.
-
2Najděte si práci při škole. Některé školy nabízejí praxi v restauracích, se kterými spolupracují. Pokud se vám tato šance naskytne, využijte ji. Budete se dál učit nové techniky a získáte zkušenosti, které se vám budou hodit do životopisu.
- Pokud vaše škola nebo kurz praxi nenabízí, najděte si ji sami. Obejděte si restaurace a ptejte se, zda by vám nedali práci nebo brigádu.
-
3Získejte certifikát nebo výuční list. Snažte se absolvovat nejrůznější kurzy, například přípravu dezertů a získejte co nejvíce všech možných certifikátů. Základní je samozřejmě výuční list v oboru nebo osvědčení o rekvalifikaci.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Vypracujte se na šéfkuchaře
-
1Odpovídejte na nabídky práce. Teď, když jste zdárně ukončili formální vzdělání a získali nějakou tu praxi, je čas si najít práci v kuchyni a stát se skutečnou součástí týmu.
- Pokud můžete, využijte konexí a známostí, které jste si udělali při škole nebo praxi. Když začnete v restauraci, kde vás už znají, vypracujete se nahoru mnohem rychleji.
- Ve většině restaurací vám nabídnou pracovat jeden den zadarmo na zkoušku. Uvidíte, jak restaurace funguje a zda můžete být prospěšní. Pokud vám to půjde, nejspíš vám přijmou.
-
2Smiřte se s tím, že budete pravděpodobně muset začít na nejnižší možné pozici. To je v pořádku, spousta šéfkuchařů začínala na nižším postu a cesta na vrchol jim trvala třeba deset i více let. Konkurence v této branži je obrovská, takže pokud to se svým snem myslíte vážně, připravte se na dlouhé hodiny tvrdé práce.
- I lidé, kteří mají diplom z prestižních škol většinou začínají pomocnými pracemi - loupání brambor, mletí masa a další fyzicky náročné práce, které vyžadují celý den na nohou.
- Lidé, kteří si v této práci vedou dobře, pak povýší například na přípravu předkrmů, polévek a studené kuchyně.
- Dalším krokem je nejčastěji řadový kuchař, který už pracuje s hlavními chody a teplými pokrmy.
- Talentovaní a zapálení lidé se mohou dostat na pozici sous chefa, což je šéfkuchařova pravá ruka.
- Konečně, šéfkuchař se stará o celou kuchyni a někdy také o celou restauraci. Na tuto pozici se můžete dostat až po mnoha letech tvrdé práce.
-
3Udržte své znalosti a dovednosti v oboru na špičce. Jak budete postupovat po kariérním žebříčku, nezapomínejte se stále učit a sledovat nejnovější trendy v gastronomii. Choďte jíst do vyhlášených restaurací, abyste měli povědomí o nových talentech a neustále zlepšujte své kuchařské umění. Myslete kreativně a nebojte se zkoušet nové věci. Když nezakrníte, nakonec se vám sen o vlastní restauraci nebo pozici šéfkuchaře může splnit.Reklama
Tipy
- Sledujte nejrůznější kulinářské kurzy a semináře, které se konají v okolí. Mnoho škol nabízí také večerní pomaturitní kurzy.
- V kuchyni se ke každému chovejte slušně. Umývač nádobí nebo host si může za rok otevřít skvělou, novou restauraci.
- Choďte do restaurací! Vařit v restauraci je úplně jiné, než vařit doma a na jídleních lístcích najdete spoustu inspirace.
Reklama
Varování
- Budete pracovat s noži a jinými ostrými, nástroji, buďte proto opatrní.
- Práce v kuchyni je těžká práce, obzvlášť pokud nejste šéfkuchařem. Buďte připraveni na to, že na vás budou křičet, když jste teprve začátečník.
- Potlačte svoje ego. Nikdo nestojí o to, poslouchat vaše vychloubání. Kuchyně je o pokoře. Svůj talent ukazujte skvělým jídlem, ne mluvením.
- Ve špičkových hotelích a restauracích pracují kuchaři dlouho do noci. Promyslete si to, než se na dráhu kuchaře vydáte. Někteří pracují 10 nebo i 18 hodin denně!
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Become a Chef
Español:ser chef
Italiano:Diventare uno Chef
Português:Ser um Chefe de Cozinha
Français:devenir un chef cuisinier
Deutsch:Ein Koch werden
Nederlands:Chef‐kok worden
中文:做职业厨师
Русский:стать шеф поваром
Bahasa Indonesia:Menjadi Seorang "Chef"
العربية:أن تصبح طاهيا
한국어:셰프 되는 법
ไทย:เป็นเชฟ
Tiếng Việt:Trở thành đầu bếp
हिन्दी:शेफ़ (chef) बनें
Stránka byla zobrazena 6 121 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama