Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už je vaším snem stát se špionem nebo si chcete jen krátit čas tím, že si na něho budete hrát, vždy je dobré naučit se sledovat lidi a dešifrovat události je vždy užitečné. Zde je několik tipů, které vám pomohou začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Role špiona

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte odvážní. Když se chystáte dělat špiona, budete se muset odvážit vstoupit do situací, které nejsou zrovna bezpečné (tzv. zóna nebezpečí), mohly by mít následky a rozhodně budou plné neznámého. Dokážete to? A zmínili jsme, že vaše jediné zbraně jsou rychlé myšlení a informovanost?
  • Odpovědí je „ano“, jistě to zvládnete. Začněte sami sebe uvádět do cizích situací – čím schopněji vše zvládnete, s čím se budete potýkat, tím větší šanci budete mít, že získáte informace, které potřebujete a nenecháte se zastrašit lidmi.
 2. 2
  Buďte chytří. Jde o více než jen odkaz na starý seriál o špionech – budete muset být skutečně inteligentní, jinak vám práce špiona nepůjde. Neříká se tomu „inteligence“ pro nic za nic. Snažte se přiučit se něco nového a stát se mistrem ve všech možných oblastech. Ve znalostech je síla!
  • Snažte se vědět alespoň něco málo o každém tématu. Tak budete schopni zapojit se do hovoru o čemkoli, aniž byste se prozradili. Díky tomu se dostanete mnohem dál. Čím více toho budete vědět, tím lépe můžete sledovat potenciální zdroje informací.
  • Čtěte knihy o špionech. Když své špionství založíte pouze na filmech o Jamesi Bondovi, ve skutečném životě se daleko nedostanete. Tyto filmy jsou zábavné, ale nejsou moc realistické. Vyberte si raději knihy a webové stránky, které detailně popisují práci skutečných špionů. Televizní seriály mohou také pomoci, ale veškerou fikci berte s rezervou.
 3. 3
  Buďte kreativní. Je ve vašem nejlepším zájmu spoléhat se na sebe se všemu odpověďmi. Pravděpodobně nebudete mít ještě nějakou dobu různé hračky a vychytávky, takže budete muset problémy řešit pouze hlavou a tím, co máte k dispozici.
  • Některé techniky a doporučení najdete dále v tomto článku, ale prvním krokem je naučit se myslet ve velkém a zohledňovat všechny proměnné každého případu. Stopou může být cokoli a každý pro vás může být potenciálně důležitý. Jak dobře dokážete manipulovat svým okolím, abyste získali to, co chcete?
 4. 4
  Sežeňte si normální práci. Víte přece, že i Clark Kent dělal v novinách, přestože v noci létal jako Superman? Měli byste to dělat také tak. Bohužel většina špionů musí mít dobré alibi, aby působili jako obyčejní lidé, kteří chodí do práce. Pokud někomu řeknete, že něco děláte a ve skutečnosti to není pravda, brzy se to k vám vrátí. Navíc když budete mít skutečnou práci, budete mít dobré alibi a nebudete ani muset lhát.
  • Znamená to ale, že budete neustále pracovat přes čas. To je prostě život špiona. Nikdo neřekl, že to bude jednoduché – možná vám ale řekli, že to bude zábava. Snažte se tedy sehnat si každodenní běžnou práci a zapracujte na své image obyčejného člověka. [1]
 5. 5
  Buďte ve formě. Fyzické konfrontaci se špioni sice snaží vyhnout jak to jde, ale bude pro vás nezbytné mít dobrou kondici, protože budete celý den na nohou, budete sledovat různé lidi a někdy budete muset rychle utéct. Snažte se často chodit/běhat dlouhé vzdálenosti, posilujte nohy a ruce a naučte se také nějaký sebeobranný systém.
  • Parkur a freerun jsou pro špiony skvělé sporty. Nejen že se při nich musíte naučit vyhýbat překážkám v pohybu, ale také musíte stejně přemýšlet i o svém světě. Když se objeví problém, jaká je nejrychlejší cesta k jeho vyřešení? Parkurem trénujete vé tělo i svoji mysl.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Buďte nenápadní

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se skrýt. Prvním cílem špiona je zapadnout mezi ostatní lidi. Nesnažte se sehnat si krásné oblečení, oblek a sluneční brýle. Raději si oblečte něco trochu ošuntělého, vezměte si s sebou tašku a foťák a krásně zapadnete mezi turisty.
  • Pokud se svým vzhledem nehodíte do prostředí, stáváte se zase obyčejným pracujícím člověkem. Jste jen chlápek, který si po práci zašel na skleničku. Máte s sebou papíry, kufřík a nikdo vás z ničeho nepodezírá. Vybavte si kufřík předměty každodenní potřeby.
 2. 2
  Snažte se své vybavení omezit. Více vybavení znamená horší mobilitu, takže si s sebou noste jen to, co je pro váš úkol a přežití nezbytné. Nenoste zbraně, které jsou ilegální a nebezpečné a také vás usvědčí a odhalí vaši identitu, pokud vás chytnou.
  • Pokud vás napadnou, snažte se najít si nějaké zbraně v okolí. Ještě lepší je ale umět nějaké bojové umění, abyste se mohli ubránit sami (nikdy neútočte první).
  • Pokud máte pocit, že se blíží konflikt, spolehněte se nejdříve na svá slova. Špioni jsou mistry v manipulaci a dokážou kohokoli přesvědčit o čemkoli. Můžete se také usmát nebo mrknout okem, budete působit přesvědčivěji.
 3. 3
  Účastněte se činností ve svém okolí. Pokud ostatní lidé jedí zmrzlinu, pijí kávu nebo si dávají pečenou kukuřici, kupte si taky jednu, abyste mezi ně zapadli. Můžete klidně i sledovat ostatní lidi, ale nepřehánějte to. Snažte se dělat jednoduché činnosti, abyste nepůsobili nápadně (hlavně nedělejte nic, co neumíte). Pokud navíc budete dělat něco složitého (například budete zavření v nějaké místnosti nebo se budete muset proplést davem), nebudete schopni rychle utéci.
  • Když se ženám narodí dítě, často tvrdí, že spí „s jedním okem otevřeným“. Budete se také muset naučit, jak vypadat nenápadně a zabraně do jídla, zatímco stále sledujete podezřelou osobu na čtyřech hodinách. Nejprve si zkoušejte tyto běžné činnosti s přáteli a sledujte, jestli se někomu zdáte rozrušený nebo „divný“. Sledujte také svoji vlastní řeč těla.
 4. 4
  Smažte se z internetu. Zůstat inkognito v reálném světě vám moc nepomůže, když bude internet plný vašich profilů, fotoalb a příspěvků na blogu. Můžete klidně být online, ale musíte se snažit být nepolapitelní. Nemůžete si dovolit, aby vás někdo poznal.
  • Samozřejmě je možné to zvládnout. Jistě dokážete žít bez Facebooku. Možná to nebude jednoduché, ale jistě to zvládnete. Pokud se vás lidé budou ptát, jednoduše jim řekněte, že se snažíte na chvíli vyhnout moderních technologiím. Ve většině případů se lidé hned přestanou dál vyptávat.
 5. 5
  Nikdy neutíkejte v davu lidí. To je jako byste křičeli „podívejte se na mě! snažím se utéct!“ Pokud musíte, snažte se působit jako uspěchaný pracující člověk, který spěchá do kanceláře na schůzku. Řekněte: „Spěchám do práce, s dovolením prosím.“
  • Měli byste se snažit vyhnout veškeré pozornosti ostatních lidí. Někdy to také může znamenat snažit se nevypadat příliš přitažlivě. Nakonec čím více lidí se na vás bude dívat, tím menší budete mít šanci, že uniknete nepozorovaně. Nepřitahovat pozornost ale znamená také být tiše. Buďte tak tiší, že si vás nikdo ani nevšimne.
 6. 6
  Nebuďte nervózní ani se tak nechovejte, když vás někdo uvidí. Zůstat v klidu vám zajistí úspěch při přesvědčování lidí, že jste jen obyčejný člověk. Pokud si všimnete, že se na vás někdo dívá, vstát a odejít by to celé mohlo jen zhoršit. Počkejte si na příležitost a potom ležérně odejděte.
  • Lidská mysl je tvárná. Pokud máte pocit, že po vás někdo jde, jednoduše se chovejte jinak. Můžete se na chvíli stáhnout a postupovat pomalu. Pokud si někdo všimne, že se už příliš dlouho schováváte za novinami, zavolejte svému kamarádovi a nahlas mu vynadejte, že na něho čekáte už půl hodiny s jedněmi novinami.
   • Další možností je přijít k danému člověku a zeptat se ho na jeho příběh. S čistými záměry samozřejmě. Když budete takto přímí, lidé se budou cítit lépe a přestanou vás podezírat.
 7. 7
  Musíte vědět, kdy je nutné zůstat zticha. Pokud někoho sledujete, je nezbytné zůstat potichu. Nedýchejte příliš zhluboka, našlapujte lehce. Nenoste oblečení, které cinká nebo se šoupe. Můžete se snažit vyrovnat zvuky okolí (otevřené veřejné prostory jsou nejlepší), ale pokud jste sami dva v parku, nesete celé riziko.
  • Můžete si to usnadnit tím, že si před misí projdete podrobně celou oblast, do které se chystáte. Najdete si východy, dveře, uličky a zkratky, zjistíte si, kde jsou zvířata, kamery a prostě se seznámíte s okolím. Později se vám to vyplatí.
 8. 8
  Pořiďte si převlek. Není to sice nutné, ale může se vám to hodit. Také nemusí jít o žádný profesionální oblek. Někdy je lepší vypadat jako bezdomovec, nikdo vás tak nebude podezírat. Pokud se vám to k misi hodí, vyzkoušejte to.
  • Noste škaredé svetry, velké brýle a pokud máte jasně barevné vlasy (blond, černé nebo rezavé), pořiďte si kvalitní hnědou paruku. Jistě se u toho pobavíte!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Špionské techniky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se odposlouchávat. Je těžké skrýt to, že se snažíte zaslechnout cizí rozhovor, když není nikdo s vámi. Je ale ještě těžší snažit se rozšifrovat jednotlivé hlasy, když se snažíte zapadnout do davu. Naučit se odposlouchávat vám umožní získávat informace i na těch nejobtížnějších místech.
  • Technologie bude vaším nejlepším přítelem. Kupte si sluchátka, nebo si hrajte s telefonem. Dělejte něco, co nevydává hluk, jinak neuslyšíte to, co potřebujete.
 2. 2
  Naučte se odezírat ze rtů. Ať už je váš subjekt mimo doslech nebo ho neslyšíte kvůli okolnímu hluku, může vám pomoci naučit se odezírat ze rtů. Potom budete schopni sledovat cizí rozhovory zdálky jen pomocí dalekohledu nebo objektivu fotoaparátu.
  • Zkoušejte si to tak, že si budete pouštět filmy bez zvuku s titulky, abyste si zvykli na to, jaké pohyby rty při vyslovování slov dělají. Jakmile se do toho dostanete, vypněte si titulky a zkuste to bez nich. Pusťte si nejprve nějaký film, který už dobře znáte.
 3. 3
  Naučte se lhát a také odhalovat lži. Koneckonců informace, které jste sehnali, vám budou k ničemu, pokud jsou plné lží. Abyste dokázali poznat, jestli vám lidé lžou, budete se muset naučit číst také řeč těla.
  • To nejhorší je to, že nemůžete lháře obvinit ze lhaní. To samé platí i pro řeč těla – nemůžete k někomu jen tak přijít a zeptat se ho, jestli stojí tak, jak stojí proto, že se baví se svojí milenkou a ne manželkou. Abyste zjistili, zda máte pravdu, budete muset odposlouchávat ještě více.
 4. 4
  Naučte se sledovat někoho. Lidé nevydrží na jednom místě moc dlouho, takže se naučte sledovat subjekt, který je v pohybu. Proč vlastně jedete stejnou cestou? Máte dobré alibi?
  • Vždy mějte v záloze plán B, kdyby vás někdo sledoval. Například se snažte jezdit cestami, kde si budete moci kupovat noviny nebo zastavit na pumpě, abyste v případě potřeby mohli říct, že jednoduše jedete do práce nebo z práce.
 5. 5
  Naučte se krást a nenechat se chytit. Podezřelý má možná u sebe důkazy, které by se vám velmi hodily. Pokud chcete zajít ještě dál, můžete subjektu něco ukrást a získat od něho informace jako výkupné. Jak jsme již zmínili, budete se muset naučit využívat svého okolí, takže je dobré se naučit i krást, abyste se mohli dostat z různých situací nepozorovaně.
  • Zkuste například ukrást něco kamarádovi (pero nebo sešit) a nepozorovaně mu to zase vrátit.
  • Neberte to jako navádění ke zločinu. Tento článek vám má poskytnout rady pro čestnou práci, ne ukázat vám, jak páchat zlo.
 6. 6
  Spolehněte se na technologii. Dnes už se nemusíte schovávat za rohy domů a snažit se odezírat ze rtů s dalekohledem. S množstvím technologie, kterou můžete využít, nemusíte dělat vlastně skoro vůbec nic.
  • Možná budete muset řešit právní problémy (varujeme vás!), ale může být dobré nastavit si několik kamer na místo, kde se váš subjekt bude pohybovat. Přijďte na dané místo dříve, zapněte kamery a můžete si jít po svých. Důkazy budete mít.
  • Sledujte lidi pomocí počítače. Dnes už hackování není jen pro ty nejlepší techniky. Pokud získáte přístup k osobním složkám lidí, nebudete je muset sledovat v autě. Navíc budete v bezpečí domova.
 7. 7
  Snažte se zlepšit své noční vidění. Tajná práce se nejlépe dělá v noci, takže se snažte zlepšit svůj zrak, abyste věděli, co se děje. Přestože jste jen člověk a v noci tedy nevidíte dobře, existuje několik způsobů, jak na tom zapracovat.
  • Začněte pracovat ve tmě. Vaše oči si časem zvyknou přizpůsobit se trochu rychleji a vy nebudete nervózní z toho, že byste v noci ztratili jeden důležitý smysl. Budete se moci pohybovat a myslet rychleji.
 8. 8
  Zlepšete svoji paměť. Pokud nemáte dobrou paměť, žádné informace na světě vám nepomohou. Snažte se zlepšovat si paměť pomocí her a různých kvízů. Za krátkou dobu si budete pamatovat vše, co uslyšíte.
  • Existuje několik triků (rýmy, mnemonické pomůcky atd.), které vám mohou pomoci. Pokud máte krátkou paměť, nezoufejte. Rozhodně si nebudete muset všechny informace vytetovat na tělo!
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Pravidla práce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mějte předem stanovená místa setkání se svými partnery. Nikdy nemějte schůzky víckrát na stejném místě, jinak přitáhnete pozornost. Lidé si myslí, že se špioni setkávají v tmavých uličkách, takže zkuste nějaká jiná místa (knihovny, kavárny atd.) nebo veřejná prostranství (parky, muzea atd.).
  • Existuje mnoho důvodu pro setkání, ale „byznys“ meeting je většinou skvělou zástěrkou. Také zde jde o jediný případ, kdy vám hlasité prostředí pomůže. Nikdo by vás neměl zaslechnout.
  • Nezapomeňte, že na veřejných prostranstvích budete v bezpečí. Většina takových míst je příliš velká na to, aby je někdo prohledával a jsou plná potenciálních svědků. Vyhýbejte se ale oblastem s bezpečnostními kamerami.
 2. 2
  Mějte u sebe oblečení na převlečení pro případ, že vás bude někdo pronásledovat. Budete se tak moci snáze ztratit v davu. Alespoň si s sebou vezměte klobouk a po cestě zahoďte sako.
  • Můžete si také obléct více vrstev oblečení, které potom budete moci odhazovat. Pokud máte pocit že je to pro vás užitečné, noste oblečení, se kterým se v případě potřeby rádi rozloučíte.
 3. 3
  Nenoste s sebou žádnou identifikační kartu. Pokud to situace vyžaduje, vezměte si falešnou občanku nebo řidičák. Nezapomeňte, že jsou s vámi spojené technologie a vozy, takže pokud máte tyto věci u sebe, budete si muset vymyslet dobré alibi.
  • Nevyrábějte si falešní průkazy doma, mohli byste se dostat do potíží se zákonem. Raději si s sebou noste třeba dopis nebo pohled s falešným jménem a adresou a říkejte, že jste si průkaz zapomněli doma.
 4. 4
  Shánějte si informace ještě dříve, než se vydáte na misi. Během posledních dnů před misí si většinou špioni procházejí prostředí, učí se běžné trasy autem a snaží se zajistit, aby si na ně lidi zvykli. Budete se potom při akci cítit sebejistěji.
  • Je dobré mít satelitní mapy, abyste měli dobrý přehled. Alespoň se naučte používat Google Mapy. Dnes už díky nim uvidíte i číslo domu a květiny na dvorku. Co více byste si mohli přát?
 5. 5
  Zjistěte si zvyky lidí, které sledujete. Pomůže vám to odhadnout jejich další pohyb. Musíte vědět, jakým autem jezdí, jakou mají poznávací značku, s kým se scházejí atd. Pokud zůstanete stále o krok dopředu, budete to mít jednoduché.
  • Vyhledejte si tohoto člověka na internetu. Záleží na tom, kolik informací tam o něm najdete, ale díky sociálním sítím a činnostem, kterých se účastní toho o něm můžete zjistit skutečně mnoho. Třeba vás tyto informace zavedou na správné místo.
 6. 6
  Snažte se neustále sledovat své okolí. Naučte se myslet na to, co se děje okolo vás a snažit se přitom působit nenápadně (klidně i trochu hloupě). Zkoušejte si nové způsoby, jak používat různé věci, nebo si pořizujte nové věci, díky kterým toho zvládnete více.
 7. 7
  Vždy mějte vymyšlený záložní plán. I ty nejlepší plány mají riziko neúspěchu. A pokud skončíte u výslechu, měli byste na to být připravení. Sebejistota vám pomůže dostat se z háčku.
  • Pokud máte pocit, že musíte akci zrušit, udělejte to. Když budete čekat příliš dlouho, mohli byste se prozradit. Pokud ale akci skončíte dost brzy, můžete to zkusit zase další den.
 8. 8
  Zkuste si najít partnery. Je dobré pracovat v týmu špionů, protože vám někdo kryje záda. Týmová práce je pro všechny špiony důležitá. Díky komunikačním zařízením, gestům, domluveným akcím nebo elektronickým zařízením spolu mohou komunikovat bez problémů.
  • Když budete mít partnery, budete si muset akce plánovat detailněji. Sami to můžete nějak zvládnout, ale s partnery si budete muset vymyslet signály, komunikační protokol, možné postupy a také plán B. Více lidí toho ale zvládne více.
  Reklama

Tipy

 • Vymyslete si signály, kterým porozumíte jen vy a váš tým. Neměly by ale být příliš komplikované.
 • Pokud se chystáte na misi potmě, černé oblečení není nejlepší. Oblečte si něco šedého, tmavě fialového nebo tmavě modrého. V černé budete vypadat podezřele a lidé si vás budou všímat. Hnědá je také skvělou barvou, lidé si jí téměř nevšimnou.
 • Pokud někoho sledujete uvnitř domu, našlapujte zlehka a vezměte si boty, které neklapou a nedělají hluk.
 • Je dobré umět cizí jazyky. Pokud je neumíte, vymyslete si pro svůj tým vlastní jazykové signály.
 • Pište si vše do sešitu, potom si to přepisujte do počítače a původní sešity zahoďte. Nezapomeňte, že i váš počítač vám mohou ukradnout nebo zabavit, takže si pořiďte dostatek externích úložišť.
 • Profesionální špioni prochází dlouhým a obtížným tréninkem za ztížených podmínek. Můžete si zkusit podobný trénink, abyste se zlepšili. Jen si pamatujte, že dobrým špionem se stanete pouze pokud budete hodně trénovat špionské techniky.
 • Kancelář byste měli mít v izolované oblasti nebo alespoň s perfektním krytím. Měla by obsahovat briefingovou místnost, soukromou kancelář a počítačovou místnost.
 • Pokud dobře znáte místo, kam jdete na misi, může být dobrý nápad si naplánovat cestu úniku. (Nezapomínejte na ochranku nebo bezpečnostní kamery.)
 • Místo abyste se nechali chytit policií nebo lidmi, kteří vás podezírají se snažte působit jako hlupáci, kteří ani neznají cestu. Pokud vás lidé nebudou vnímat jako hrozbu, nebudou vás z ničeho podezírat.
 • Naučte se otevírat zámky.
 • Naučte se rychle kreslit. Pomůže vám to načrtnout si domy nebo oblasti, které musíte prozkoumat. Pokud si chcete tato místa fotit, dělejte to nenápadně.
 • Každému členovi skupiny dejte určitý úkol. Například můžete mít sledovače, bodyguarda a skauta, který sleduje okolí.
 • Nemusíte hned následovat všechny informace, které omylem zaslechnete. Vždy raději předpokládejte, že jde o podvrh, dokud si to neověříte. Jen proto, že vy jste hodný nemusejí být ti zlí hloupí.
 • Nebuďte překvapení tím, co zjistíte. Některé informace budou skutečně šokující. Prací špiona je zjistit je a předat je svým nadřízeným. Pokud děláte špiona z nějakého ušlechtilého důvodu (například ochrana prostředí), vše důkladně zdokumentujte fotografiemi, poznámkami atd., abyste měli přesvědčující důkazy.
 • Pokud chcete, můžete si založit klub špionů.
 • Pokud nemáte dobrou paměť, použijte telefon a nahrávejte si všechny rozhovory.
Reklama

Varování

 • Měli byste si dávat pozor i mezi nejlepšími přáteli. Nikdy nevíte, kdo vás poslouchá a vaši přátelé také mohou odhalit vaši identitu. Na záda vám může dýchat klidně i váš šéf! Buďte tedy opatrní a nikomu nevěřte.
 • Pokud děláte špiona, abyste získali důkazy, vyhněte se páchání zločinů. Nevloupávejte se nikam, neničte cizí majetek atd. Když budete chtít zveřejnit informace, které jste zjistili, bude všem jasné, kdo za to může.
 • Vždy dodržujte zákony. Když půjdete do vězení, nepomůže vám, že budete tvrdit „dělal jsem to pro dobro!“.
 • Nezapomeňte: když se budete účastnit špionských akcí, jednáte protizákonně. Je možné, že vás někdo obviní například ze stalkingu. Buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Přístroje
  • Monitorovací software
  • Notes a propiska na zapisování
  • Tužky a pera
  • Sluneční brýle
  • Databáze
  • Skryté kamery
  • Brýle pro noční vidění
  • Digitální hodinky se stopkami
  • Oprašovátko na otisky
  • Baterka
  • Mapa oblasti
  • Paruka, oblečení navíc a make-up
  • Kniha nebo noviny, za které se schováte
  • Vysílačky


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 244 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 618 krát
Kategorie: Svět práce
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 14 618 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama