Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Před pár desítkami let byla myšlenka položit ruce na vinylovou desku považována prakticky za svatokrádež. Když se však objevili se první DJové, jako například Kool Herc, Grandmaster Flash nebo Grand Wizard Theodore, stali se průkopníky techniky, jež dnes považujeme za samozřejmost a která dostává davy diváků do varu. Základními dovednostmi DJe jsou break beaty, scratching, looping (opakování beatů ve smyčce) nebo punch phrasing (rytmické přehrávání krátkých úseků skladby), takže pokud chcete ve světě diskžokejů něco znamenat a jste dostatečně šikovní, můžete se v tomto článku spoustu věcí přiučit. Naučíte se, jaké vybavení a základní dovednosti budete potřebovat, jak si vytvořit fanouškovskou základnu a také jak získat nějaké zkušenosti pro potencionální budoucí kariéru.

Část 1
Část 1 ze 5:
Sežeňte si vybavení

 1. 1
  Základy. Být dobrým DJ znamená mnohem víc než jen přehrávání písniček. Musíte se naučit strukturu setu, který budete hrát. Kvalitní mix písniček, kterým se vám povede dostat návštěvníky klubu do varu, a zejména dobrý zvuk začíná u výběru správného vybavení. Později si v závisloti na svých ambicích budete moci pořídit větší reproduktory, monitor, MIDI pult, audio interface, mikrofon a různé přídavné moduly. Základní vybavení pro DJs však zahrnuje následující položky:
  • Dva gramofony nebo CD přehrávače
  • dvoukanálový mixážní pult
  • Sluchátka
  • Reproduktory
  • Software na mixování hudby (pokud chcete)
 2. 2
  Rozhodněte se, zda analog nebo digitál. Tradiční DJ sestavy zahrnují gramofony s přímým náhonem pro přehrávání vinylových desek. Čím dál běžnější je ale také používání klasických cédéček nebo čistě digitálních sestav. Oba typy mají své výhody i nevýhody, ale každopádně vám perfektně poslouží pro hraní v klubech a pomůžou v tom, aby se z vás stal kvalitní DJ.
  • Analogové sestavy vám umožní hrát tradičním způsobem, při kterém se naučíte dovednosti (např. scratching - tedy rytmické "škrábání" desky jehlou v drážce tam a zpět), které ovládali zmínění průkopníci. Budete také potřebovat velkou sbírku vinylových desek, což může být velmi drahá záležitost.
  • Digitální sestavy jsou velmi pohodlné a dobře přenosné, a navíc se toho ani nemusíte tolik učit, protože například sladit beaty do stejného tempa nebo přechody mezi skladbami jsou díky čítači tempa BPM či softwarovému systému mnohem jednodušší.
 3. 3
  Vyzkoušejte software na mixování. Serato Scratch nebo Traktor jsou skvělé programy, které přečtou hudbu v jakémkoliv formátu a písně lze volit přímo v jejich rozhraní. Pioneer a Numark nabízejí také různý software, který byste mohli vyzkoušet.[1]
  • Tyto programy vám umožní přístup ke složce Hudba na vašem pevném disku, čímž ještě rozšíříte portfolio svých skladeb, které přehráváte z vinylu nebo z CD. Většinou také umožňují již zmíněný looping neboli smyčkování, scratching, zpoždění či efekty ozvěn, ovládání v reálném čase a také možnosti pro video či karaoke.
  • Ableton je program, který vám umožní spojit ovládání mixážního pultu pomocí USB kabelu a dělá skoro všechny věci za vás. Hodí se pro začátečníky a pro lidi, kteří nemají dost peněz na špičkové vybavení.
 4. 4
  Myslete úsporně. Neinvestuje hned spoustu peněz do toho nejdražšího vybavení na trhu. Většinu svých peněz byste měli utratit za gramofony a mixážní pult. Na ostatní věci zatím můžete zapomenout. Hlavně utrácejte moudře – kupte si klidně nový mixážní pult, ale gramofony použité.
  • Pokud to s DJingem myslíte vážně, pravděpodobně ve svém okolí již několik DJs znáte. Zeptejte se někoho z nich, aby vám poradili, co si máte koupit, nebo je požádejte, zda by vás nenaučili pracovat s tím, co používají oni. Pokud jsou stejně nadšení DJs jako vy, určitě vám velmi rádi věnují trochu času a vysvětlí vám, jak pracují.
 5. 5
  Nezapomeňte na domácí studio. Většina DJs nahrává vlastní demo skladby, playlisty a původní nahrávky u sebe doma. Do klubu si s sebou noste vybavení, které používáte doma. Pokud jste například hip-hopový DJ, kupte si scratchový/battlový mixážní pult, abyste doma mohli nasimulovat soutěžní prostředí.
  • Bude se vám to hodit v případě, že budete chtít později hudbu také produkovat. K této části se za chvíli dostaneme. Zatím byste měli vědět jen to, že produkování hudby vám může v pozdější kariéře značně pomoci.
 6. 6
  Co bude potřeba ke hraní v klubech. Pokud jdete hrát někam, kde již kompletní vybavení mají, bude vám stačit pouze notebook se softwarem na mixování hudby. Pokud ale hrajete na nějaké soukromé akci, budete si muset přivézt vlastní vybavení. Před každým vystoupením si tedy zjistěte, co si s sebou musíte vzít.
  • Některé programy na mixování hudby jsou složité na ovládání. Na internetu najdete návody k použití, ale můžete zkusit i nějaký kurz pro DJ, na kterém se špičkové vybavení naučíte používat -- uvědomte si ale, že vše se můžete naučit i sami.
 7. 7
  Vytvořte si velkou sbírku hudby. Víte, co budete ještě potřebovat? Hudbu. A rozhodně ne nějaké nekvalitní, z internetu stažené empétrojky. Pokud chcete být dobrý DJ, budete si muset za hudbu připlatit. Začněte zatím s tím, co máte, ale počítejte s tím, že za hudbu budete muset utrácet peníze vždycky. Musí se z vás stát hudební odborník. Zeptejte se svých přátel a proberte s nimi aktuální skladby v hitparádách, YouTube kanály nahrávacích společností a webové stránky, které se věnují DJům jako například Beatport. Zde nabízíme pár žánrů, ve kterých byste se měli orientovat:
  • House
  • Trance
  • Techno
  • Electro
  • Glitch
  • Dark Alternative
  • Progressive
  • Breakbeat
  • Hardstyle
  • Hardcore
  • Downtempo
  • Jungle
  • Drum and Bass
  • Dubstep
  • Hip-Hop
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 5:
Práce s hudbou

 1. 1
  Zjistěte si tempo skladeb, které hrajete. BPM (počet beatů za minutu) u každé skladby ovlivní to, jak snadno se vám budou písně mixovat s jinými. Můžete si BPM spočítat sami, ale některé mixážní pulty to udělají za vás. Občas se může stát, že nejsou stoprocentně přesné, takže je nutné, abyste měli o BPM nějaké povědomí.
  • Beaty můžete slaďovat pomocí funkce pitch warp. Na začátek bude nejlepší vybrat si písně, které mají podobné BPM. Zatím se učte na skladbách, které nemají vokály, protože zrychlování a zpomalování mění jejich tóninu.
 2. 2
  Naučte se intra (úvody, předehry) a outra (zakončení skladeb). Většina tanečních písní má svou předehru či úvod, ve kterém hraje pouze hudba bez zpěvu, a podobně bývá strukturován také závěr skladby. Při mixování většinou přidáváte intro nové písničky do outra té, která právě doznívá. Při živém mixování je tedy dobré znát intra i outra všech svých písní.
  • Připravte si následující skladbu. Jakmile právě přehrávaná skladba končí, už byste měli mít připravenou tu následující. Ručně si na gramofonu nebo přehrávači upravte rychlost (pokud nejsou BPM obou písní stejné) a druhou ruku si položte na crossfader, aby se první písnička postupně ztišovala, zatímco druhá bude stále hlasitější.
 3. 3
  Naučte se scratchovat. Pomocí gramofonů si ve skladbě můžete najít místo, které je ke scratchování vhodné, například úder bubnu nebo lidské vokály apod. Existují různé druhy scratchů. Každý z nich funguje jinak a také se jinak vytváří.[2] Takže než zamíříte někam do klubu, naučte se scratching pořádně, abyste si tu techniku osvojili!
  • Určité skladby a určitá místa v nich se pro scratching hodí, jiná zase ne. Správné načasování scratchingu je velmi důležité. Nejdůležitější je umět poznat, kdy se to hodí a kdy ne.
 4. 4
  Mixujte jednoduše. Snažte se ze začátku mixovat písně, jejichž tempo se liší maximálně o 3 BPM. Měli byste také mixovat písně ve stejné tónině. V tom vám určitě poradí konkrétní software. Až se takové mixy naučíte, začněte experimentovat s loopingem a později můžete přejít k dalším funkcím a efektům.
  • Experimentujte s různými metodami mixování. Většina efektů se dá tvořit více způsoby. Brzy zjistíte, co vám vyhovuje nejvíce (obecně platí, že jedna metoda je většinou automatizovaná a druhá manuální).
 5. 5
  Hladké přechody mezi skladbami. Jednou z nejdůležitějších věcí je přechod z jedné skladby na druhou. Je třeba sesynchronizovat jejich tempo, aby mohli lidé bez přerušení pokračovat v tanci. Pokud používáte klasické vybavení, musíte poslouchat tu druhou skladbu ve sluchátkách a sladit její tempo s aktuálně přehrávanou skladbou v reproduktorech, aby byl přechod z jedné skladby do druhé naprosto hladký. Správné navazování skladeb patří k nejdůležitějším dovednostem DJů.
  • Je také třeba nastavit správnou úroveň hlasitosti skladeb. Píseň, která dohrává, má hlasitost nastavenu na maximum, takže následující skladbu, která na ni bude navazovat musíte začít přehrávat z ticha a postupně zesilovat, aby byl přechod jemnější.[3]
  • Nikdy nemixujte vokály přes vokály. Vyhněte se tomu. Působí to opravdu hrozně. Právě proto je důležité, abyste přehrávané songy, a zejména jejich intra a outra, znaly.
  • Digitálně lze tohoto efektu dosáhnout pomocí softwaru, který dokáže porovnávat tempo přehrávaných skladeb automaticky. I přesto je ale dobré naučit se sladit tempo skladeb analogově, neboť to patří k základním dovednostem každého DJe.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 5:
Cvičte techniku

 1. 1
  Myslete v dlouhodobém horizontu. To, co začalo jako drahý koníček, se může za nějaký čas stát úspěšnou kariérou. Nejde však o nic jednoduchého. Pokud chcete být dobrý DJ, budete na tom muset pracovat dlouhé roky. Možná se vám podaří něco vytvořit už během pár hodin, ale abyste byli opravdu dobří, bude třeba mnohem delší trénink.
  • DJing není jen tak ledajaká zábava. Pokud chcete být dobří, budete na tom muset tvrdě makat. Správný DJ musí umět počítat do čtyř (každý takt má čtyři doby), sledovat své publikum, vyznat se v hudbě a umět namíchat ty správné desky.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete být DJem pro davy nebo specialistou na jeden hudební žánr. Při některých vystoupeních budete muset dělat kompromisy. V univerzitním baru bude asi lepší pouštět Katy Perry, i když byste raději pouštěli něco úplně jiného. Když se zaměříte na jeden žánr, budete mezi ostatními DJ uznávanější, ale pravděpodobně nebudete mít tolik možností si zahrát pro lidi.
  • Pokud chcete být DJ pro davy, budete muset hrát hudbu, která se na konkrétní akci líbí nejvíce lidem. Tento styl DJingu se hodí hlavně pro soukromé akce, například svatební oslavy.
  • Specializovaní DJs se drží jednoho žánru bez ohledu na to, co davy vyžadují. Většinou hrají v klubech, které jsou zaměřeny na jeden konkrétní žánr a do kterých tedy lidé chodí, když si chtějí poslechnout určité druhy hudby.
 3. 3
  Sledujte ostatní. Najděte si DJ, jehož styl se vám líbí, a co nejčastěji ho sledujte při práci. Všímejte si toho, jak tvoří písně a jak komunikuje s publikem. Po několika vystoupeních za ním zajděte a požádejte ho o několik tipů. Většinu DJ to potěší a rádi se s vámi podělí o své triky.
  • Načerpávejte inspiraci u DJ, kteří to dotáhli daleko. Někdy je dobré sledovat i profesionály, jako je Tiesto, Avicii, Knife Party, Deadmau5 nebo Skrillex.
 4. 4
  Staňte se multižánrovým DJ. Být multižánrovým DJ nemusí znamenat, že nebudete specialistou. Znamená to, že budete logicky uvažujícím specialistou. Většina DJ hraje jeden žánr hudby, takže pokud se zaměříte i na další žánry a budete v nich dobří, budete to mít jednodušší.
  • Získáte díky tomu i více příležitostí do budoucna. Místo toho, abyste hráli jen v jednom nebo dvou místních klubech, vás budou zvát i do dalších a kromě toho si můžete občas zahrát i na nějaké té svatbě.
  • Ve svém žánru musíte znát klasiku, underground, který stojí za to, aby se dostal do širšího povědomí lidí, i aktuálně nejhranější hudbu. Když budete mít v repertoáru více písní, stanete se hvězdou každého večírku.[4]
 5. 5
  Udržujte krok s aktuálními hudebními trendy. Pokud chcete přežít v dnešním světě plném DJ, budete se muset držet na horních příčkách všech hitparád a sledovat aktuální trendy.
  • Měli byste si stále psát poznámky, zjišťovat si názvy a interprety písní, které uslyšíte a vést si seznam nápadů pro mixy. Mějte vždy po ruce telefon a tužku a papír – inspirace přichází vždy nečekaně, stejně jako váš kamarád, který chce, abyste si poslechli jeho nejnovější track.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 5:
Vybudujte si fanouškovskou základnu

 1. 1
  Sežeňte si pravidelné kšefty. Stejně jako piloti musí nalétat spoustu hodin, i vy musíte odehrát spoustu vystoupení. Nejlepší je získat pravidelná vystoupení v nějakém klubu a nehrát stále jen jednorázově.
  • Najděte si nějakou agenturu, která dodává DJ na svatby, plesy atd. Nebudete sice pracovat sami na sebe, ale budete mít příležitost trénovat.
  • Zkuste si například sehnat vlastní pravidelnou hudební produkci v místním rádiu.
  • Některé kluby shánějí DJ, kteří hrají v přestávce koncertů kapel. Buďte to vy! [4]
 2. 2
  Zjistěte si informace o lidech, pro které hrajete. Když budete mít představu o tom, pro koho hrajete, budete tomu moci přizpůsobit i výběr hudby. Pokud třeba hrajete na svatbě, připravte si pomalejší a romantičtější písně. Také se snažte zjistit, jaký mají svatebčané hudební vkus. Pokud hrajete v nočním klubu, zjistěte si, co má rád majitel klubu a na jakou hudbu jsou zvyklí pravidelní návštěvníci. Díky pravidelným návštěvníkům kluby fungují a vy dostáváte svůj honorář, proto je vhodné naučit se vkus hostů uspokojit.
  • Buďte opatrní ohledně písní na přání. Pokud hrajete v nočním klubu, který hraje většinou hip-hopovou hudbu a přijde za vámi turista, který bude chtít zahrát něco, co nezapadá do žánru, dobře si rozmyslete, zda to zahrajete. Uvědomte si, že vaším cílem je uspokojit pravidelné publikum a zajistit, aby se lidé na vaše vystoupení vraceli.
  • Pokud je to možné, zajděte si do klubu dříve, než v něm budete hrát a sledujte dav, poslouchejte hudbu a zvykněte si na prostředí.
 3. 3
  Nezapomeňte na marketing. Měli byste vydávat tiskové zprávy, rozdávat lidem vizitky, rozesílat emaily a snažit se neustále si rozšiřovat kontakty. DJing není běžná práce od 9 do 17, je to práce, kterou musíte dělat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
  • Mějte stále plný kalendář. Pokud se snažíte získávat fanoušky, snažte se hrát co nejčastěji, aby o vás lidé věděli. Naplánujte si na každý večer nějaké vystoupení a pracujte na sobě. Zezačátku byste měli brát opravdu každý kšeft.
 4. 4
  Propagujte se na internetu. Pokud nemáte čas nebo peníze na založení vlastní webové stránky, udělejte si DJ účet na Twitteru nebo na Facebooku. Podporujte svá vystoupení a komunikujte s fanoušky. Čím dostupnější těmto lidem budete, tím raději vás budou mít.
  • Sestavujte si playlisty. Můžete si je vytvářet pomocí iTunes nebo Spotify a sdílet je se svými fanoušky. Ukážete jim díky tomu svůj vkus a připravíte je na hudbu, kterou budete chtít do svých mixů zakomponovat. A nebojte se, že by kvůli tomu na vaše vystoupení přestali chodit – naopak, pomocí playlistů je spíše navnadíte.
 5. 5
  Najděte si vlastní příležitosti k vystoupení. Záleží na tom, jak chcete ve své kariéře postupovat – můžete začít hrát na malých soukromých událostech, nebo si najít třeba víkendové hraní v nějakém malém klubu nebo baru. Zeptejte se třeba přítele, který pořádá narozeninovou párty, zda byste si tam nemohli zahrát. Pokud nebudete mít zkušenosti, nebudete vydělávat moc peněz, takže zezačátku asi budete muset současně chodit i do stávající práce. Pokud vás ale DJing baví, nemělo by vám to vůbec vadit!
  • Ze začátku si vás lidé možná budou objednávat za předpokladu, že na vystoupení přijde určitý počet lidí. Takové kšefty neberte. Nejste promotérem klubu, takže to není vaše starost. Někdy ale jiná vystoupení neseženete. Nezapomínejte na to, že jste teprve na začátku. V budoucnu se těmto klubům vyhýbejte.
 6. 6
  Staňte se producentem. Dalším krokem od úspěšného DJ je produkování vlastní hudby. Můžete stále hrát cizí písničky, ale můžete je měnit, remixovat, upravovat a vylepšovat. Někteří DJ se stali populární jen díky tomuto.[5] Když začnete produkovat vlastní hudbu, budete schopni si vydělat více peněz mnohem rychleji.
  • Až budete mít vlastní hudbu, můžete začít oslovovat nahrávací společnosti. I když nakonec nebudete veleúspěšným umělcem, budete mít příležitost spolupracovat s ostatními umělci a dělat to, co vás baví.
  Reklama

Část 5
Část 5 ze 5:
Vybudujte si kariéru

 1. 1
  Mějte charisma. Jako DJ jste zodpovědní za zábavu velkého množství lidí. Hudba, kterou hrajete, je velmi důležitá, ale kromě ní je důležité také věnovat pozornost tomu, jak se při vystoupení chováte. Neměli byste se krčit za svými gramofony, tím byste lidi znudili. Snažte se získat si jejich pozornost. Naučte se také, kdy je lepší nemít hlavní slovo ve výběru hudby a přenechat zábavu lidem na parketu.
 2. 2
  Sledujte reakce lidí. Pomocí hudby ovlivňujte dění na parketu a snažte se lidi pobavit. Rozdělte si různé styly hudby do různých sekcí. Ze začátku hrajte pomalejší písničky a postupně přecházejte k rychlejším, kdy spustíte ty největší taneční hity. Nejdůležitější je ale sledovat reakce lidí a všímat si toho, co je baví.
  • Na svatbě nehrajte pouze rychlé skladby, aby se nevytratila romantická atmosféra.
  • Na dětských večírcích hrajte naopak rychlou hudbu, protože pomalá by děti nudila.
 3. 3
  Buďte profesionálové. Choďte na všechna vystoupení dokonale připravení a včas. Do každého hraní dejte všechno, užívejte si zábavu s lidmi, chovejte se profesionálně a slušně – nikdy nevíte, kdo se na vás dívá!
  • Přiznejme si, že svět DJů je plný šmejdů. Vy se snažte být tou čestnou výjimkou. Pokud se nebudete chovat jako profesionál, jsou tu tisíce dalších DJs, kteří si na vaše místo brousí zuby.
 4. 4
  Naučte se snášet prostředí klubů. Práce v nočních klubech není vždy snadná. 95% času bude většina lidí na parketu opilá, sjetá, nebo obojí.[6] Někdy to pro vás bude možná těžké, ale musíte se naučit takové situace neřešit.
  • Kromě hlučných a nevděčných lidí budete přicházet do styku s nepoctivými promotéry či majiteli klubů a řešit technické problémy. Využijte svých schopností jednat s lidmi a snažte se každý problém vyřešit co nejrychleji.
 5. 5
  Bavte se! Představte si (nebo už jste možná i někdy zažili), že si zajdete do klubu a DJ vypadá tak znuděně, že se zdá, že by raději seděl někde venku v parku. Hrůza! Sledovat DJ, který vypadá, že si ani neužívá to, co hraje, je mnohem horší, než poslouchat dechovku. Dejte si tedy vždy záležet na tom, abyste se dobře bavili.
  • Máte plné právo se naprosto odvázat. Jde o to, aby bylo vidět, že vás vaše hudba baví. Čím zábavnější a energičtější budete, tím více lidí se na vaše vystoupení bude vracet.
 6. 6
  Žijte si svůj sen pracovat sami na sebe. Po všech těch koncertech ve špinavých barech a klubech a po útrapách s nepoctivými majiteli klubů a hraní na použitém vybavení, je na čase si koupit lepší a dražší věcičky. Když začnete vydělávat více peněz, kupte si kvalitnější vybavení. Standardem je Technics 1200, ale můžete si pořídit i lepší vybavení. Z dlouhodobého hlediska vás bude vybavení stát mnoho desítek tisíc korun. Tato investice se vám ale díky hraní postupně vrátí.
  • Začněte přemýšlet nad tím, kolik si budete chtít za hraní říkat. Zkuste si stanovit takovou cenu, abyste nebyli ani moc levní, ani moc drazí. Berte v úvahu také cestovní náklady, vlastní vybavení a obecné parametry vystoupení (některá vystoupení jsou lepší než jiná). Také nezapomeňte na to, abyste v klubu dostali najíst a napít a nemuseli jste si to platit sami.
  Reklama

Tipy

 • Zapracujte na svém vlastní zvuku. Vytvořte si jedinečné mixy a staňte se mistrem ve svém žánru. Používejte různé nástroje a zvuky a přimíchejte je do svých mixů.
 • Užívejte si to, bavte se a na začátek pusťte vždy pořádnou vypalovačku, tedy skladbu, která lidi nakopne a zvedne ze židlí.
 • Požádejte někoho na parketu, aby vám pomohl nastavit hlasitost. Měli byste hrát tak hlasitě, aby lidé slyšeli vaše beaty, ale ne tak hlasitě, aby spolu nemohli komunikovat.
 • Při mixování písniček přidávejte efekty, aby se vám písničky dohromady mixovaly snáze.
 • Zkuste řadit populární písničky za sebou tak, aby jejich názvy vytvářely příběh (například „Lady in Red (Dáma v červeném)“, která nasedne do „Little Red Corvette (Malá červená Corvette)“, se kterou pak pojede do "Funkytown").
 • Poslouchejte upravené skladby (remixy), zkoušejte a trénujte.
 • Dobře si rozvrhněte bavení lidí a pouštění hudby. Lidé chtějí, abyste k nim promlouvali a bavili je, ale pamatujte na to, že všeho moc škodí.
Reklama

Warnings

 • Své DJ vybavení si umístěte tak, aby vám na něj hosté klubu nic nevylili.
 • Nehrajte zadarmo. Dejte si pozor, aby si vás ostatní lidé nezapamatovali jako „levného DJ“. Klienti by vás měli najímat proto, že jste dobří, ne proto, že jste levní.
 • Nikdy neponižujte jiné DJs. Tato komunita je úzce provázaná. Když si uděláte špatné jméno, budete toho litovat.
 • Nejdůležitější je vybrat si vhodnou hudbu pro každou událost a zajistit, aby byli všichni posluchači spokojení! Pak bude spokojený i DJ!

Věci, které budete potřebovat

 • Hudební knihovna
 • Gramofony, CD přehrávače nebo DJ kontrolery
 • Mixážní pult
 • Sluchátka
 • Reproduktory
 • Počítačové programy
 • Notebook nebo tablet


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 119 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 32 594 krát
Kategorie: Svět práce
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 32 594 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama