Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rap je forma umění -- abys ho zvádl, potřebuješ získat uznání, mít vlastní styl a vytrvalost. Dobrý MC umí přivést dav do varu, je originální a tvoří nápadité skladby, jejichž poslech je téměř nakažlivý. Taky si při poslechu songů svých oblíbených rapperů říkáš, "jak to sakra dělají?" Pokud o podobném úspěchu také sníš a myslíš si, že na to máš, proč bys zrovna ty nemohl být další superhvězdou?

Část 1
Část 1 ze 3:
Rozvíjej své dovednosti

 1. 1
  Poslouchej hip-hop a rap nonstop. Začátečnická chyba je poslouchat jen jeden druh hudby -- vybereš si jednoho nebo dva oblíbence, posloucháš pouze je a snažíš se je napodobit. Kdepak, to nedělej. Musíš mít vlastní styl. Poslouchej co možná nejvíc různých subžánrů: ghettotech, Chicano rap, East Coast hip hop, low bap, mafioso, cokoliv tě napadne. Staň se odborníkem. Nezapomeň také sledovat konkurenci!
  • Nastuduj si vývoj hip-hopu, od začátku do konce. Pokud moc emcees (emsís = MC's) neznáš, tady je pár klasických rapperů, které by měli všichni znát: Run DMC, Beastie Boys, Tupac, Notorious B.I.G., Nas, Jay-Z, Dr. Dre, Wu-Tang Clan, NWA, Public Enemy, Grandmaster Flash and the Furious 5, A Tribe Called Quest, Common, KRS-ONE. Uvidíš, že nakonec z tebe bude opravdový hip-hopový "kápo".
 2. 2
  Zaměř se na různé rappery a jejich "styl". Nikdo by přece nestrčil Ghostface Killah, DMX a Eminema do jedné škatulky. Každý umělec má svůj vlastní styl. Dělají podobnou hudbu, ale mnoha různými způsoby. Obecně se dá říci, že existují následující kategorie:
  • Hustler rappeři. Hustleři jsou pouliční prodejci, takže texty těchto rapperů jsou zejména o prodávání drog, cédéček a vůbec všeho možného jako o zdroji obživy. Podobně jako glamour rappeři, kteří se zase chlubí rychlými auty, penězi, šperky a ženami. Obsah je zaměřený velmi materialisticky. Není žádný div, že tento styl je asi nejběžnější.
  • Conscience (zásadoví) rappeři. Někdy se jim také říká "backpacker rappeři (baťůžkáři, alternativci, kteří nesnášejí mainstream a komerční rap)." Tento druh hudby už nutí posluchače přemýšlet -- jde zejména o sociální či politické problémy, rodinu, drogovou problematiku. Zajímá se o různé záležitosti v širších souvislostech. Jsou to tak trochu filozofové -- např. Mos Def nebo Dead Prez.
  • Storyteller rappeři (vypravěči). To jsou prostě -- vypravěči. Většinou rapují o sobě nebo o svých oponentech, téma se ale může lišit. Například Raekwon a Nas.
  • Political (političtí) rappeři. Jejich styl se podobá conscience (zásadovým) rapperům, zaměřují se na společenské problémy a vymezují se velmi protivládně. Public Enemy nebo Macklemore.
  • Tongue twisters (jazykolamači). Ti dokážou rapovat dvakrát tak rychle než normální rappeři. Jsou to klasičtí textaři, kteří se ale zaměřují na obtížný rytmus, množení a navršování rýmů, dlouhá slova, kterými donekonečna zahrnují svého protivníka. Zástupcem tohoto stylu je například Busta nebo Twisted Insane.
 3. 3
  Piš vlastní rýmy. Freestyling přijde časem sám. Pro začátek si vem tužku a papír a popusť uzdu své fantazii. Vymysli jakékoliv téma -- gauč, na kterém sedíš, batoh ze second-handu, který už nosíš celou věčnost, to, že nesnášíš Leoše Mareše, cokoliv. A pak ze sebe začni ty drahokamy chrlit.
  • Nejlehčí způsob jak začít je rozmyslet si, jak bude vypadat konec. Pokud chceš, můžeš si vzít k ruce veršovací slovník, raději se ale spolehni na svůj vlastní mozek a vymysli něco sám. Když už máš první řádek napsaný ("Sledovat Leoše Mareše je plýtvání časem"), hledej slova, která se rýmují na poslední slovo (hlasem, vlasem, masem, souhlasem, trapasem, ocasem, úžasem). Je jen na tobě, jak bude text vypadat dál?
  • Nikdo nechce poslouchat rýmy, které sis "vypůjčil" od někoho jiného. Nechovej se jako kopírák. I kdyby tvoje rýmy připomínaly spíš tvorbu Františka Hrubína než tvorbu Dr. Dre, tak pokud budou tvoje, je to vždycky lepší, než kdybys někoho "vykradl".
 4. 4
  Obohacuj svůj slovník. Ber to prostě tak, že čím víc slov znáš, tím víc najdeš rýmů. A pokud znáš slovo, jehož význam tvůj oponent nechápe, zásah! Hotovo (a můžeš odejít od mikrofonu). Zkus si najít veršovací slovník (na internetu jich najdeš několik) a seznamuj se s vlastním jazykem. Tvoje slova jsou tvoje síla. Čím víc slov budeš mít ve svém arzenálu, tím větší bude pravděpodobnost, že to svým oponentům nandáš.
  • Vymýšlej i blízké rýmy. Věděl jsem, že tam jde. Odměna ji nemine. Konec se nerýmuje úplně přesně, ale jen tak trochu. Dobrý veršovací slovník nabízí i blízké rýmy. Neomezuj se jen na úplně přesné, absolutní rýmy. Máš spustu prostoru k manévrování. A pokud to bude nápaditý verš, nikdo to nebude řešit.
 5. 5
  Experimentuj se svým projevem. Nastuduj si skladbu verše. K rozvoji osobitého stylu a projevu je klíčová práce s hlasem. Jeden takt může znít stokrát jinak. Když slyšíš nějakou smyčku, vymýšlej různé způsoby jak do ní rapovat.
  • Pozorně poslouchej např. rappery Raekwon, Nas, Jay-Z, Biggie, Big Pun, prostě jakéhokoliv MC si představíš. Každý prorazil díky vlastnímu originálnímu projevu. Studiem techniky projevu se naučíš základy toho, jak vnímat rytmus, takt, jeho strukturu, počítání taktů, rytmický doprovod, jak uspořádat rýmy a tak dále.
 6. 6
  Najdi si hudební základ. Když už máš nějaké své rýmy, můžeš začít experimentovat -- tak směle do toho! Najdi si nějaký hudební doprovod na YouTube a rozjeď to. Použij své rýmy a zkus je rapovat za použití různých rytmických stylů. Všímej si toho, co ti přijde přirozené a co ne, v čem se příliš opakuješ a co bys měl ještě zlepšit.
  • Někdy tvé rýmy na konkrétní styl vůbec nesednou. Pokud cítíš, že to není ono, zkus jiný track. Buď trpělivý -- než najdeš to, co ti bude vyhovovat, může to nějakou dobu trvat.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Najdi si svůj styl

 1. 1
  Začni freestylingem. Vem si pero a tužku a začni prostě spatra psát, co tě napadá. Ti nejlepší MCs mají nějaký chytrý rým vymyšlený během pár sekund. Jdi třeba do sprchy a rozjeď freestyle rap o tom, jak úžasný je tvoje mýdlo. Přidávej další věci a snaž se, aby to fungovalo. Cílem je vymyslet rýmy na jakoukoliv situaci, která tě napadne.
  • Až to rozjedeš -- a ty to musíš rozjet -- napiš si ty rýmy, abys je mohl použít později. Není pravda, že každý freestyle je 100% spontánní. Většina rapperů má v zásobě spustu rýmů, díky kterým můžou okamžitě sypat z rukávu materiál na nový track.
 2. 2
  Měj připravené rýmy na vyplnění hluchých míst. Jak jsme zmínili výše, každému rapperovi se stane, že potřebuje chvilku na oddych nebo na vymýšlení nových rýmů, aby mohl pokračovat ve svém "flow". Když taková chvíle přijde, musíš využít rýmy ze své zásoby. Jsou to jednoduché fráze, které tě dostanou zpátky do rytmu a od nichž se pak můžeš odrazit a rozjet další proud myšlenek. Pro tyto případy bys měl mít po ruce alespoň dvě nebo tři takové fráze.
  • Hlavně to s nimi nepřeháněj. Tyhle vyplňovací fráze jsou krátké, například, "chápeš, co tím říkám'?" nebo "Takovej jsem já, takhle to prostě mám." Zvol si nějakou obecnou frázi, která do rytmu dobře zní.
 3. 3
  Tvoř skutečný obsah. Nejsi žádný WCW wrestler. Tvoje hudba musí být původní a originální. Rozhodně bys neměl rapovat o tom, jak tě rodiče vyrazili z baráku a potuluješ se ulicema, když s nimi žiješ v luxusní vile a jezdíš v autě za mega, který ti dal papínek. Drž se toho, čemu rozumíš. Drž se svých pocitů. Tvoje hudba (bez ohledu na to, jaká) tak bude lepší a ostatní tě za to budou respektovat.
  • Freddie Gibbs rapuje o městě Gary v Indianě. A to je názorná ukázka. Prostě rapuje o tom, co zná, a ono to funguje. Díky tomu je jeho hudba jedinečná a kreativní (nemluvě o tom, že je jeho vlastní). Neber svou situaci jako nějakou zátěž. Musíš se jen naučit, jak to rozjet.
 4. 4
  Rozvíjej svou osobnost. Vždycky existuje něco, co tě žere a neustále čeká, až se to bude moci projevit. Stát se dobrým MC znamená nalezení a vyjádření sebe sama. Takže co jsi zač? Jak zníš? Jaký máš projev?
  • Ačkoliv následující věc nemá nic společného s dovednostmi, pro to, aby se z tebe stal dobrý MC, je zapotřebí i náležitě vypadat, takže se o tom jen tak zběžně zmíníme. Udělej se sebou něco. Ke svý hudbě se musíš hodit. Pokud rapuješ o zlatých řetězech kolem krku, měl bys mít zlatý řetězy kolem krku. Pokud rapuješ o tom, že máš hromadu peněz, měl bys tu hromadu peněz skutečně mít. Až totiž jednou prorazíš a bude z tebe hvězda, nikdo ti nebude předhazovat, že si jen na něco hraješ a že předstíráš.
 5. 5
  Zkus s kámošema cipher. Cipher (nebo cypher) je klasické kolečko vytvořené z několika lidí, kde všichni na střídačku rapují a vzájemně se doplňují (nejedná se o battle). Takže vem pár kámošů a zkuste si spolu zarapovat. Jediný způsob, jak se z tebe stane kvalitní freestyle MC, je trénink a procvičování.
  • V těchto situacích bys měl mít na paměti několik věcí: 1) zaměř se na to, co oponent dělá nebo jak vypadá a až bude řada na tobě, zparoduj to, dělej si z něj v tomto směru legraci, 2) zkus navázat tam, kde oponent skončil -- když dokončí svůj set slovy "Kdo si myslíš, že seš?" tak mu rovnou odpověz, a 3) zpočátku použij stejný styl jako oponent, ale pak to změň a rozjeď naprosto ojedinělý, vlastní flow. Uvidíš, že tvůj celkový projev bude mít grády.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Hoď tam vyšší level

 1. 1
  Věnuj pozornost novinkám a trendům. Využij svých znalostí o aktuálních událostech, díky kterým můžeš bystře reagovat, používat přirovnání nebo metafory, aby byl tvůj projev v battlech nebo skladbách ještě výraznější. Tvou zbraní jsou slova. Díky nim můžeš zastavit to, co tě uvnitř tak sžírá. Dav z tebe bude šílet nadšením.
  • Tvůj životní příběh je fajn; lidi ti vyjádří pochopení a uznání. Pokud si ale vezmeš na mušku nějaké společenské téma, porozumí mu úplně všichni z tvého publika. Budou úplně přesně vědět a chápat, o čem mluvíš. Takže ať už budeš zesměšňovat Miley Cyrus nebo nadávat na Zemana, pokud to bude mít hlavu a patu, bude to dobrý.
 2. 2
  Sežeň si crew. Spousta MCs si vytváří party (crew) stejně uvažujících, talentovaných kámošů, díky kterým se navzájem povzbuzují v hip-hopové kreativitě. Představ si třeba, kdyby Wu-Tang Clan byl jen jeden týpek. To je prostě nemyslitelný. Takže začni spolupracovat!
  • Je dobrý pracovat s nějakým zkušeným DJ. Ten tě vždycky podrží a poskytne základ či hudební doprovod, který potřebuješ -- pokud bude kvalitní, máš vyhráno. To ale také znamená, že ten DJ má vlastní vybavení.
  • Sežeň si parťáka. Pokud budeš mít na pódiu ještě někoho dalšího, kdo bude schopnej a bude mít charizma, dokáže třeba doplňovat tvý rýmy, rozpumpovat dav a v případě, kdy si potřebuješ oddechnout, to vzít za tebe, je to úplně něco jinýho, působí to na diváka úplně jinak a lépe.
 3. 3
  Nahrávej se. Vem si několik svých nejlepších textů a nahraj se při rapu. Zaprvé vytvoříš něco, s čím se můžeš předvést ostatním nebo co můžeš postnout na net, ale hlavně uslyšíš sám sebe, jak to zní, jaké jsou tvé silné stránky, nebo kde potřebuješ zapracovat. Když se ti to nebude líbit, nahraj se znovu.
  • Můžeš natočit demo, ale to přijde časem samo. Pro začátek potřebuješ nějaký nahrávací software a vybavení. Pokud máš dost peněz, klidně i menší studio. Jako hudební základ se dá použít cokoliv; třeba nějaká instrumentální skladba nahraná pomocí počítače nebo lze využít speciální hudební a nahrávací software. Tady je vyjmenovávat nebudeme, na internetu jich najdeš spousty.
 4. 4
  Prezentuj se na internetu. Nemáš snad v plánu uložit svý nahraný tracky do poličky a pouštět si je před spaním, že ne? Jasně že ne! Vytvoř si stránku na Facebooku, Twitteru, Tumblr, Soundcloudu a snaž se upoutat pozornost. Na skromnost není čas -- musíš se umět prodat.
  • Zmínili jsme YouTube? Na YouTube musíš být ROZHODNĚ. Vytvoř si profil na každé platformě, která tě napadne. Když se o tobě lidé dozvědí, pak už stačí jen hodit link na svý tracky, aby na tvé hudbě získali závislost.
 5. 5
  Jdi na scénu. Svoje dovednosti musíš umět prodat i naživo. Nemůžeš pořád rapovat doma s TV ovladačem představujícím mikrofon, nemůžeš se jen předvádět před pár kámošema -- potřebuješ opravdový koncerty, kde probíhají rap battly -- předveď lidem, který dosud znali jen tvé inovativní beaty, že umíš i skvěle rýmovat. Rozvíjej své působení na veřejnosti, začni makat na tom, aby tě druhý respektovali. Vždyť jsi na to čekal takovou dobu.
  • Objížděj kluby a nabídni jejich majitelům svý nahrávky. Pokud se jim tvoje tvorba zalíbí, třeba ti nabídnou možnost vystoupení. Pokud v okolí žádný takový klub není, zajeď na nějakou akci "open-mic". Prostě někam, kde se budeš moci lidem předvést.
  • Věř si, mluv zřetelně, dobře artikuluj, ale hlavně všeho s mírou. Nemůžeš hned na jednom ze svých prvních koncertů vybalit na lidi všechno najednou. Vyzkoušej si předem mikrofon, atmosféru klubu, začni s publikem žertovat, všechno hezky postupně. Uvidíš, že až se do toho začneš dostávat, že se do toho dostane i publikum.
 6. 6
  Začni jednat s vydavatelstvími. Pokud je to tvým cílem samozřejmě. Na to je ale jednodušší mít agenty, tak se pozeptej někoho z okolí! Agent bude rozesílat tvoje dema lidem, kteří hledají další hvězdu. Nicméně počítej i s tím, že když to pošleš, tvoje nahrávka někdy skončí v koši. Pokud to ale se svou kariérou myslíš vážně, vezmi demo, najdi si agenta a začni už něco dělat.
  • Buď trpělivý -- někdy to může trvat roky. Ovládni kyberprostor a dobře sám sebe propaguj. Nikdy nevíš, kdo tvůj talent objeví! Vystupuj na každém koncertě, kde to bude možné, a čekej, až přijde ten osudný den, kdy ti zavolá agent a řekne, že ti někdo nabízí smlouvu. Vše ostatní už bude historie!
  Reklama

Tipy

 • V rapu buď originální. Nesnaž se být další Eazy-E ani Dr. Dre.
 • Je dobrý vymyslet si nějakou přezdívku. Ani moc drsňáckou, ani žádnou, která bude k smíchu.
 • Hlavně si nehraj na něco, co nejsi. Nepřetvařuj se!
 • Pokud máš tvůrčí krizi, poslechni si 50 oblíbených rap songů a přemýšlej, proč jsou tak dobrý. Pokud to budeš dělat pravidelně, uvidíš, že se zlepšíš.
 • Rapovat nemusíš vždy jen o svých problémech. Lidi mají pozitivní rap raději než negativní. Negativní rap je stereotypní.
 • Pamatuj na to, že staré nahrávky upadají v zapomnění. Vše se neustále mění. Snaž se tvořit moderně, nikdo se nebude dívat na reinkarnaci MC Hammera.
 • Nebuď naštvanej na někoho, kdo je lepší než ty. Spíš se od něj uč.
 • Nikdy ve svých textech nelži. Hip-hopová scéna tě bude respektovat víc, když o sobě budeš rapovat pravdivě. Nebuď jako Vanilla Ice!
 • Je v pořádku, když v rapu občas něco přeháníš, ale nepřeháněj příliš. Je to totéž jako lhaní.
 • Tvůj rap by měl být hlavně o tobě.
 • Před umělecké jméno si nedávej Lil', DJ, MC apod., protože to už dnes používá skoro každý. Takhle si respekt nezískáš.
 • Na nic a na nikoho si nehraj. Lidé z různých důvodů říkají, že je hip-hop mrtvý. Jední z těchto důvodů jsou právě pozéři, kteří si hrají na někoho, kým nejsou.
Reklama

Varování

 • Pokud obsahuje tvůj rap témata násilí, nečekej, že tvoje konkurence k tobě bude přátelská. Může to skončit dalším násilím, vězením nebo dokonce smrtí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 136 krát
Kategorie: Hudba
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 4 136 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama