Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Aktivisté jsou lidé, kteří vidí, že je potřeba něco změnit a snaží se tyto změny uskutečnit. Pohání je jejich vášeň a vize lepší budoucnosti. Aktivismus je pro některé lidi přirozený, ale ostatní se k němu odhodlají až ve chvíli, kdy někdo či něco ublíží jim, nebo někomu z jejich blízkých. Ať už jsou vaše důvody jakékoli, můžete se také stát aktivistou, bez ohledu na to, kolik je vám let, jaké máte zdroje, nebo odkud pocházíte. Lidé jako vy, kteří věří, že mají sílu něco změnit, nakonec skutečně změní svět. V tomto článku se dozvíte, jak se stát aktivistou. Měli byste být nezávislí, protože tím dáte najevo, že vám na situaci skutečně záleží.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Najděte motivaci

 1. 1
  Zjistěte, na čem vám záleží. Vášeň často pochází z náhlého uvědomění, které vám navždy změní život. Jakmile si něco takového uvědomíte, budete mít dobrý základ pro to, abyste se stali aktivistou, i když budete mít někdy chuť to vzdát.
  • Až si uvědomíte, že je důležité něco změnit nebo upravit, tyto myšlenky vás budou pohánět a umožní vám získat potřebnou zodpovědnost. Možná například zjistíte, že nějaká společnost ve vašem městě znečišťuje řeku a budete to chtít zastavit.
  • Aktivisté jsou dostatečně vášniví na to, aby nepřestávali věřit, že když budou pracovat tvrdě, dosáhnou uspokojivého řešení. Mnoho lidí si sice myslí, že jednotlivec nemá možnost něco změnit, ale aktivisté jsou odhodlaní a vytrvalí, takže mají šanci, aby se jim to podařilo. [1]
 2. 2
  Zjistěte si, zda se někdo o něco podobného již nesnaží. Možná už existuje místní, nebo celostátní organizace, která se zabývá tím, za co chcete bojovat. Zjistěte si, zda se k takové organizaci můžete přidat a spojit s ní své síly. Položte si následující otázky:
  • Chcete se přidat k nějaké existující organizaci jako dobrovolník?
  • Chcete získat placenou práci u nějaké aktivistické organizace? Najděte si na internetu webové stránky těchto organizací a zjistěte, jaké možnosti máte.
  • Pokud pracujete na místní úrovni, zjistěte si, zda neexistuje nějaká celostátní organizace, kterou byste mohli využít. Místní organizace často získávají zdroje z větších organizací (informace, právní výzkumy, letáky, strategické návrhy a mentorství).
  • Když nenajdete žádné existující organizace, neberte to jako překážku. Rozdělte si svůj cíl na menší části. Nejprve najděte lidi, které zajímají stejné věci jako vás – použijte Twitter nebo Facebook, webová fóra, blogy atd.
 3. 3
  Zjistěte, co můžete udělat. Ať už bojujete za práva zvířat, změnu politické situace, životní prostředí, nebo třeba změnu vzdělávacího systému, je důležité mít v hlavě konkrétní nápady, které vám pomohou něco změnit. Zjistěte, jaké dovednosti a zdroje můžete využít a kolik času chcete aktivismu věnovat.
  • Je sice dobré myslet ve velkém, ale ze začátku byste měli vše brát postupně. Malá změna může být stejně důležitá a trvalá, jako velká změna, která se stane rychle a naruší životy mnoha lidí. Promyslete si všechny možnosti a pomalu začněte vymýšlet změny ve škole, na pracovišti, ve městě, v regionu, v zemi, nebo v celém světě.
  • Rozhodněte se, zda chcete být radikálním aktivistou, nebo umírněným aktivistou. Radikální aktivista je člověk, který se snaží prosadit fundamentální změny a využívá k tomu protesty, bojkoty, alternativní summity atd. a obecně je spíše proti lidem, kteří sedí v institucích, které chce změnit. Umírněný aktivista s těmito lidmi řád spolupracuje a využívá k dosažení změn demokratické prostředky v rámci dané struktury. [2]
 4. 4
  Vzdělávejte se ohledně aktivismu. Jedním z nejlepších zdrojů aktivisty je četba v dané oblasti. Vyhledejte si knihy, které napsali prominentní aktivisté, kteří prostřednictvím těchto knih sdílí své zkušenosti. Začněte například knihami, které zmiňujeme v tomto článku a dále si hledejte další literaturu o oblasti, které se chcete věnovat, abyste dobře porozuměli problémům, které chcete řešit i taktikám, myšlenkám, zkušenostem a dalším užitečným informacím, které vám poskytnou ostatní aktivisté.
  • Čtěte knihy o tom, jak spolupracovat s médii. Tyto knihy vám umožní zjistit, jak média fungují a vyhnout se naivitě spojené se spoluprací s nimi. Aktivismus má za úkol vzdělávat, zvyšovat povědomí lidí a ukázat lidem, co si zaslouží jejich pozornost. Přestože budete muset dělat spoustu práce sami, neměli byste zapomínat na média a internet. Seznamte se s lidmi, kteří umějí psát tiskové zprávy, napište několik článků a kontaktujte tisk.
  • Měli byste se vyznat v legislativě a administrativě vaší země a regionu. Když budete vědět, jakým způsobem je možné měnit zákony a jak využít legislativní systém na maximum, budete mít větší šanci uspět.
 5. 5
  Vyberte si metody aktivismu. Aktivismus může mít spoustu podob, ale měli byste vždy co nejlépe využívat vlastní talenty a zdroje. Musíte se rozhodnout, jak svých cílů dosáhnete, kdy jich dosáhnete a zda se do toho pustíte sami. Zamyslete se nad následujícími věcmi:
  • Chcete pracovat sami? Být individuálním aktivistou je dnes snazší, než kdykoli dříve, protože můžete využívat fóra, videa, fotografie, webové stránky, blogy, sociální sítě a média. Nevýhodou je to, že když budete pracovat sami, budete mít opravdu hodně práce a může se stát, že někdy budete pochybovat o tom, zda jste se pustili do něčeho, co stojí za snahu.
  • Chcete pracovat s ostatními? Můžete se přidat k nějaké organizaci, nebo nějakou organizaci založit a najít si lidi, kteří se k vám přidají. Jednou z výhod členství v nějaké skupině je větší moc, lepší zdroje, kontakty a kolektivní vášeň. Jde také o skvělou příležitost, jak si procvičit schopnost řešení problémů a pracovat s ostatními. Můžete také s nějakou organizací spolupracovat pouze volně, například můžete její členy zvát na své akce, nebo můžete založit blog, který bude danou organizaci podporovat. [3]
  • Chtěli byste přispívat psaním, učením, plánováním akcí, nebo třeba pomocí umění? Umíte vytvářet webové stránky, blogy a podcasty? Zamyslete se nad tím, co vám jde a vymyslete, jak to můžete spojit se zdroji, které máte k dispozici.
 6. 6
  Buďte ochotni pracovat bez vidiny okamžitých výsledků. V mnoha případech aktivisté pracují dlouhá léta na jednom projektu, aniž by se jim podařilo dosáhnout nějakých velkých změn. Zákony, sociální normy a další faktory způsobují, že není snadné vyvolat rychlé změny. Je dobré si uvědomit, že je možné, že nedosáhnete toho, co chcete, ani během svého života. Když to budete mít na paměti, vyhnete se zbytečné frustraci a ztrátě síly.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Buďte slyšet

 1. 1
  Projevujte své názory. Aktivismus začíná u každodenních rozhovorů s přáteli, rodinou a lidmi, které potkáte. Když máte pro něco zápal, je těžké o tom nemluvit. Nebojte se vyjadřovat své názory a zapojte lidi do rozhovoru o tom, za co bojujete. Snažte se lidi vzdělávat a hledat nové spojence. [4]
  • Nebojte se! Promluvte si klidně i s cizími lidmi. Je možné, že narazíte na někoho, kdo ocení, co mu nabízíte.
  • Neznamená to ovšem, že byste měli své názory nutit lidem, kteří je nechtějí slyšet. Když řeknete, co máte na srdci, lidé to budou muset zpracovat. Nemyslete si, že všechny lidi přesvědčíte hned napoprvé.
 2. 2
  Rozdávejte letáky. Vytvořte si leták se základními informacemi o tom, za co bojujete, s názvem vaší organizace a s informacemi o tom, kdy a kde se potkáváte. Roznášejte letáky po školách, v okolí (nejprve si zjistěte, zda je to povolené), na nástěnky, do kaváren atd.
  • Kromě letáků můžete rozdávat také placky, pohledy, samolepky a další materiály, které vám pomohou dát lidem vědět o tom, co děláte.
  • Během rozdávání materiálů zodpovídejte lidem všechny dotazy, se kterými se na vás obrátí.
 3. 3
  Založte si informační stánek. [5] Zjistěte, zda si můžete pronajmout stůl ve škole, na univerzitě, nebo například v parku nebo u supermarketu. Připravte si podpisové archy, informace o vaší organizaci a barevné plakáty. Rozdávejte lidem letáky a samolepky a odpovídejte na všechny jejich dotazy.
 4. 4
  Praktikujte aktivismus z pohodlí svého domova. Bude vám k tomu stačit pouze počítač. Sdílejte statusy na Facebooku, pište si blog a zvěte všechny své přátele na akce. Buďte aktivní na Twiteru a komunikujte s lidmi o tom, za co bojujete.
 5. 5
  Sponzorujte nějakého mluvčího z vaší komunity. Najděte někoho, kdo se snaží dosáhnout stejných změn, jako vy. Autor, profesor, hlava nějaké neziskové organizace, nebo aktivistický hudebník jsou skvělé volby. Uspořádejte nějakou akci, pozvěte tohoto člověka a snažte se zajistit co největší publicitu.
  • Místní škola nebo univerzita, knihkupectví, nebo koncertní sál či kulturní dům jsou skvělými místy, kde můžete akci uspořádat.
  • Na akci byste měli mít dostatek letáků a brožur a měli byste lidem umožnit, aby vám poskytli své emailové adresy, na které jim budete moci zasílat aktuální informace.
 6. 6
  Počítejte s tím, že se setkáte s odporem. Změny většinu lidí děsí a způsobují, že se někdy chovají neohleduplně a nekonstruktivně. Budete se muset potýkat s notnou dávkou negativity. Je důležité se proti tomu obrnit a zůstat silný, i když s vámi lidé nebudou souhlasit.
  • Když se setkáte s odporem mezi lidmi, kteří bojují za stejné věci, měli byste se zamyslet nad tím, proč se to stalo. Zjistěte, zda tito lidé mají pravdu a přehodnoťte svůj postoj. Neznamená to, že musíte změnit celý svůj přístup, ale měli byste být otevření a vnímaví.
  • Odpor a negativita od lidí, kteří nebojují s vámi, přijde téměř jistě. Uvědomte si, že se snažíte změnit status quo. Zažijete toho spoustu, od lidí, kteří budou zpochybňovat vaše znalosti/autoritu/fakta/úctu, ale i duševní zdraví. Musíte zachovat klid a pokračovat ve svém boji. Někdy proti vám budou vystupovat klidní a rozumní lidé, jindy budete muset řešit nepříjemné a bolestivé problémy. Musíte vědět, kdy je dobré reagovat, kdy je lepší si nechat vše pro sebe a kdy je dobré povolat na pomoc právníky. Pokud máte pocit, že vám hrozí jakékoli nebezpečí, požádejte o pomoc policii.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Staňte se vůdcem

 1. 1
  Organizujte ostatní lidi. Budete muset dát dohromady oddané lidi a vytvořit si plán akce. Hned na začátku si stanovte cíl: chcete provést několik věcí, které vám pomohou dosáhnout cíle? Nebo chcete vytvořit permanentní skupinu, která bude pracovat na různých projektech v rámci jednoho tématu? Nebo chcete s ostatními spolupracovat pouze na jednom projektu, například na veřejné sbírce?
  • Napište si všechny své cíle a načrtněte si základní plán, který zdůrazní to, co potřebujete získat, čeho chcete dosáhnout a jakým způsobem toho dosáhnete.
  • Vytvořte si stránku na Facebooku a sledujte cíle své skupiny a lidi, kteří se k vám přidají.
  • Pokud chcete, aby skupina vydržela dlouho, musíte jí vymyslet dobré jméno.
 2. 2
  Pořádejte schůze. Když budete mít pravidelné schůze, budete moci sledovat pokroky a vést všechny členy stejným směrem. Data schůzí plánujte dlouho dopředu a sdílejte je na všech možných kanálech. Domluvte si místo pro schůze, ať už budou probíhat fyzicky, nebo pomocí video chatů. Můžete využít konferenční sály, knihovny, vyučovací třídy ve školách, něčí dům, park, nebo třeba kulturní dům či kavárnu.
 3. 3
  Vytvořte podkomise a zajistěte rozdělení práce. Pokud máte ve skupině spoustu lidí, nebo máte dočasné dobrovolníky, měli byste vytvořit podkomise. Budou se vám hodit při řízení velkých projektů, nebo několika menších projektů, které budou mít stejný cíl. Zde je několik příkladů podkomisí, které budete potřebovat pro jednu akci, jako je například benefiční koncert, charitativní závod, nebo protestní pochod:
  • PR komise: Tato komise bude mít na starosti reklamu a komunikaci s médii a lidmi. Také bude řešit všechny reklamní letáky a materiály a reklamy v rádiích a v televizi. Bude objednávat místa pro konání akcí a zajišťovat tisk plakátů. Také bude sloužit jako kontakt pro lidi z médií.
  • Komunikace: Tato komise bude spolupracovat s ostatními organizacemi, společnostmi a s každým, kdo by vaši akci mohl podpořit jakkoli podpořit.
  • Logistika: Tato komise bude zajišťovat praktické záležitosti, jako je časový rozpis, vystupující, vybavení a služby, potřebná povolení, parkovací místa, občerstvení atd.
  • Finance: Tato komise bude sledovat daný rozpočet a zajistí, že ohledně peněz bude vše probíhat hladce. Jejím úkolem bude vytvořit rozpočet, zaplatit za služby a produkty, určení ceny za celou akci, management dotací a získat peníze před uspořádáním akce.
 4. 4
  Naučte se efektivně předávat zprávy. Lidé, kteří jsou přepracovaní, mají málo peněz a nemají moc času nabyt, nechtějí slyšet, že dělají něco špatně. Takové zprávy způsobí jen to, že vás nebude nikdo poslouchat. Měli byste si zachovat svoji vášeň a zároveň se k lidem chovat s úctou a slušně a snažit se porozumět základům psychologie. Nikdo nechce, aby mu někdo říkal, že dělá něco špatně a že to musí bezpodmínečně změnit. Zaměřte se na vzdělávání lidí a najděte si individuální praktiky, které skutečně fungují. Poskytněte lidem realistické a dosažitelné alternativy.
  • Mějte pozitivní vizi, která dá jasně najevo, o co vám jde a ne to, proti čemu bojujete.
  • Uvědomte si, že strach je jádrem odporu. Strach ze ztráty zaměstnání a ze změny životního stylu je to, co pohání většinu odpůrců aktivistů. Když lidem nenabídnete alternativy, které jsou zajímavé a uskutečnitelné, nebuďte překvapení, když vás nebudou poslouchat.
  • Vytvořte si celkovou vizi. Jak si představujete budoucnost, ve které se projeví změny, o které usilujete? Ukažte tuto vizi lidem a dopřejte jim, aby si výsledné změny představili.
 5. 5
  Vytvořte si plán do budoucna. Dobrý aktivista myslí na budoucnost a představuje si dosažení svých cílů? Co bude dál? Budete muset výslednou změnu neustále udržovat a podporovat? Nebo bude vaše práce u konce a budete se moci věnovat něčemu jinému? Když si tyto věci promyslíte dopředu, budete moci přizpůsobovat strategie boje. .
 6. 6
  Nepřepracujte se! Aktivisté se často potýkají se syndromem vyhoření, hlavně když jejich práce nepřináší žádné velké výsledky. Když budete unavení a bude vám chybět motivace, aktivismus se pro vás může snadno stát negativní silou. Pečujte o sebe a nezapomeňte odpočívat, abyste se tomu vyhnuli. Když budete vyčerpaní, nebudete moci pracovat na plné obrátky.
  • Odpočívejte. Dávejte si často pauzy a pravidelně se věnujte relaxačním činnostem.
  • Pokud zjistíte, že začínáte být zahořklí, berte to jako varovný signál a uberte plyn, aby pro vás vaše práce neztratila význam.
  • Připravte se na to, že to někdy nebude snadné. Někdy budete mít pocit, že jsou vaše snahy k ničemu, nebo že se vám nedaří nic změnit. Stává se to často, musíte na to být připraveni a umět se s tím vypořádat. Naučte se překonávat překážky a průběžně přizpůsobujte své snahy tak, aby vás aktivismus nepřestal bavit.
  Reklama

Tipy

 • Buďte kreativní! Aktivismus nemusí znamenat jen účast na velkých akcích. I blogeři mohou být aktivisty díky svému psaní. Učitelé mohou podporovat své studenty, aby se účastnili pozitivních změn, umělci mohou pořádat malé akce, technicky zdatní lidé mohou vytvářet webové stránky atd.
 • Při práci s ostatními lidmi myslete na potřeby celé skupiny. Měli byste být ochotni kompromisovat.
 • Naučte se získávat peníze. Můžete pochopitelně dělat aktivismus i ve svém volném čase, ale pravděpodobně budete potřebovat peníze. Umělci potřebují vybavení, blogeři musejí platit webové stránky, demonstranti potřebují transparenty. Některé formy aktivismu lze platit z veřejných grantů.
 • Silná organizace zajistí, že bude vše probíhat hladce. Nezapomeňte dokumentovat všechny kroky, upravovat plány a komunikovat se všemi členy organizace.
 • Nechejte si vyrobit reklamní předměty a rozdávejte je lidem. Na velké akce si můžete nechat natisknout trička, upéct speciální dort, nebo můžete prodávat knihy o tématu, kterým se zabýváte.
 • Buďte ohleduplní k ostatním lidem.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor na diskriminaci v rámci aktivistických společností. Bohužel se často stává, že lidé, kteří ze začátku bojují za jednu věc, začnou bojovat jeden s druhým. Může jít o sexismus, rasismus, nebo feminismus. Nikdy nedovolte, aby se tyto tendence ve vaší skupině projevily. Myslete na potřeby ostatních lidí, naslouchejte jim a řešte všechny problémy co nejdříve. Zajistěte, aby měli všichni k dispozici všechny důležité informace a snažte se vytvořit bezpečné prostředí.
 • Uvědomte si, jaké následky vaše snahy mohou mít. Najděte si právníka, který s vámi bude spolupracovat a v případě problémů vám pomůže.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Informace o věci, za kterou chcete bojovat
 • Knihy o aktivismu
 • Zdroje (čas, peníze, vybavení)
 • Přístup k internetu


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 213 krát
Kategorie: Ekologie
Stránka byla zobrazena 2 213 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama