Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akupunkturisté používají Tradiční čínskou medicínu (TCM) převážně k léčbě bolesti. Vpichy drobných jehel do různých meridiánů a energetických bodů těla uvolňují energii a tělo stimulují. Dokáží pomoci pacientům trpícím artritidou, bolestmi hlavy, astmatem, letargií, stresem, syndromem karpálního tunelu, menstruačními bolestmi nebo závislostmi. Požadavky pro získání akupunkturistické licence se liší stát od státu, většinou je vyžadováno vysokoškolské vzdělání, pokročilá praxe a certifikace. Tento článek shrnuje vše potřebné pro to, abyste se akupunkturistou mohli stát i vy.

Část 1
Část 1 ze 3:
Požadavky

 1. 1
  Zjistěte, zda máte potřebné dovednosti. Toto vzrušující a zavazující povolání není pro každého, existuje několik osobnostních rysů a dovedností, které musíte splňovat. Toto jsou některé z nich:[1]
  • Dobrá koordinace ruky a očí
  • Pevné ruce
  • Excelentní komunikační dovednosti
  • Vášeň pro práci s lidmi
 2. 2
  Splňte podmínky vzdělání. Většina kurzů a výukových programů ve světě vyžaduje alespoň vzdělání bakalářského stupně. Výhodou jsou obory jako např. fyzioterapie, anatomie, biologie, psychologie nebo lékařství. Vzdělání v alternativních medicínských oborech je pro úspěšnou akupunkturistickou kariéru obzvlášť velkou výhodou.[2]
  • Ne vždy je bakalářské vzdělání nezbytně nutné. Někdy postačí jeho ekvivalent nebo alespoň prokazatelná docházka na vysokoškolskou výuku po určitou dobu, případně certifikát opravňující vykonávat nějakou medicínskou profesi.
  • V České republice potřebujete dle platné legislativy k výkonu akupunktury absolvovat vysokoškolské studium v oboru lékařství. Množství akupunkturistů však požadované vzdělání nemá a některé kurzy jim i přesto vzdělání v akupunktuře umožnily. Na tuto problematiku jsou různorodé názory v rámci ČR i celé EU.
 3. 3
  Znalost jazyka je důležitá. Jako akupunkturista musíte projevit velmi dobré komunikační dovednosti a to vždy v jazyce toho státu, ve kterém se chystáte svou praxi provozovat. Je nezbytně nutné umět se se svými pacienty bezchybně dorozumět.
  • Je absolutně stěžejní vědět naprosto přesně co a kdy pacientovi říct a zároveň poznat, kdy vyjadřuje obavy, bolest a co nám vlastně chce sdělit.
 4. 4
  Zjistěte, zda je akupunktura vůbec legální ve státě, kde se jí chystáte praktikovat. Ne všude tomu tak totiž je. Co se týká USA, takových států je 8. Vždy si tedy zjistěte vše potřebné o daném státě a nutných povoleních.
  • Např. ve státě Delaware musíte akupunkturu provozovat pod lékařským dozorem, jinak nemáte zaručenou žádnou právní ochranu.[3]
  • Před tím, než se do kurzu akupunktury přihlásíte, je třeba, abyste byli skutečně přesvědčeni o tom, že právě tento obor je pro vás to pravé.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Licence

 1. 1
  Zjistěte podmínky pro získání licence ve státě, kde chcete pracovat. V každém státě se liší a jak už bylo řečeno, u nás potřebujete lékařské vzdělání, zatímco jinde si vystačíte s běžným kurzem otevřeným pro každého. Ať tak či tak, přihlásit se do určitého typu kurzu akupunktury musíte.
  • Pokud už lékařské vzdělání máte, můžete absolvovat kurz posvěcený Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pod vedením zkušených lékařů.[4]
 2. 2
  Absolvujte akreditovaný kurz akupuntury. Existuje jich relativně velké množství. Budete muset absolvovat výuku akupunktury, čínské tradiční medicíny a asijského umění práce s tělem. Funguje i několik oborů speciálně zaměřených na alternativní medicínu v rámci konvečních vysokoškolských programů.[5]
  • Ujistěte se, že váš kurz je řádně akreditovaný a nebudete pak mít případné problémy s úřady.
 3. 3
  Pro ukončení kurzu opravňujícího k provozování akupunktury budete muset složit zkoušku před odbornou komisí. Taková zkouška je vyžadována prakticky ve všech státech, které akupunkturu povolují.[6]
  • Existují i výjimky. Udělejte si menší průzkum a rozhodněte se pro místo své praxe.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Úspěšná kariéra

 1. 1
  Nechte se zaměstnat. Většina začínajících akupunkturistů začíná svou praxi u zkušeného odborníka, kde získají zkušenosti a vybudují si klientskou základnu. Někteří se však vrhnou do vlastního podnikání po hlavě. Většinu ordinací najdete spíše v metropolích než menších městech. Buďte trpěliví, začněte pomalu jako stážisté nebo zaměstnanci na částečný úvazek a nasbírejte dostatek zkušeností.
 2. 2
  Vybudujte si vztah s klienty. Být akupunkturistou není snadné, takže pokud se chcete udržet na trhu alternativní medicíny, musíte si uvědomovat, že zákazník je pro vás všechno. Musíte být přátelští, zdvořilí, pacienty dobře poznat a pamatovat si to, co vám říkají. Jen tak si zajistíte, že se ve vaší ordinaci budou cítit dobře a opět přijdou.
  • Po každé návštěvě pacienta okamžitě zarezervujte na další schůzku. Klienty to tak přinutí chodit častěji.
  • Volejte klientům den před schůzkou. Navýšíte tím počet návštěv a zamezíte tomu, že nepřijdou dopředu objednaní lidé.
  • Klienty také můžete využít pro šíření referencí. Ptejte se jich, zda nemají kamarády nebo blízké, kteří by mohli mít o vaši praxi zájem. Je to skvělá a nenáročná cesta jak získat nové klienty.
 3. 3
  Pokračujte ve vzdělávání. Chcete-li uspět, nestačí získat licenci a tím skončit. Je třeba se průběžně vzdělávat ať už samostudiem, doplňkovými kurzy nebo vysokoškolskými programy i mimo obor akupunktury. Můžete se dovzdělávat v oblastech obchodu a podobných dalších. Musíte si uvědomit, že i akupunktura je hlavně podnikání.
  • Stejně tak vás můžou ale posunout i navazující vzdělávací kurzy v neobchodních oborech. Jak konveční medicína, tak ta alternativní jsou dynamickými obory a je potřeba se v nich průběžně vzdělávat. Učte se novým strategiím, zlepšujte svou techniku a udržujte dovednosti.
 4. 4
  Zvažte, kdy rozjet svůj vlastní business. Jakmile získáte určité zkušenosti a poznáte i obchodní stránku věci, je načase, abyste zvážili i založení vlastního podniku. Čím větší klientskou základnu si předem vytvoříte, tím lépe.
  • Pokud už znáte několik akupunkturistů, kteří by byli ochotní jít do toho s vámi, bude všechno o něco snažší.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 301 krát
Stránka byla zobrazena 1 301 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama