Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řekli jste svým rodičům, že pokud vám nepomohou stát se astronautem, přestanete s nimi mluvit, ale oni vás přesto posílají na fotbalové hřiště? Není zbytí – budete se muset obrátit na wikiHow! V tomto článku se dozvíte, jak se vypracovat až ke startu příští rakety do vesmíru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Kde začít

 1. 1
  Nejprve musíte být občanem země, která má program pro posílání lidí do vesmíru. I když máte ve své zemi vesmírný program, je možné, že vás převelí pouze na nějakou práci na Zemi a nebudete moci letět přímo do vesmíru. Mnoho zemí se nyní účastní vesmírného závodu, ale nejlepší šanci budete mít jako občané Ruska, Číny a Spojených Států. [1]
  • ESA (Evropská vesmírná agentura) spolupracuje s jinými agenturami a posílá své astronauty do vesmíru v jejich raketách. Momentálně do této asociace patří dvacet zemí: Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené Království. [2]
  • NASA v minulosti měla i astronauty z jiných zemí – z Kanady, Japonska, Ruska a Brazílie. Každá z těchto zemí ovšem má svůj vlastní vesmírný program. [3]
 2. 2
  Musíte mít správný věk. Pokud jste čerstvě vystudovaní, nebo se pomalu chystáte do důchodu, bohužel se nebudete moci stát astronautem. ESA hledá pouze kandidáty, kteří jsou ve věkovém rozpětí 27 a 37 let. [4] U NASA tato pravidla nejsou přesně určená, ale většina bývalých astronautů do vesmíru letěla ve věku 26 – 46 let. Průměrný věk astronauta je 34 let. [3]
 3. 3
  Musíte mít správnou výšku. ESA akceptuje kandidáty, kteří měří mezi 153 a 190 cm.[4] To není tak zlé, že?
  • U NASA do vesmíru mohou letět muži a ženy měřící od 157 do 190 cm. [5] Je to „jeden za 18, druhý bez dvou za 20“.
 4. 4
  Musíte projít fyzickým tréninkem na jedničku. Pokud chcete být astronautem u NASA, musíte mít dobrý zrak na obou očích. Tento test tedy nebude problém. Pokud jde o fyzické zdraví, nesmíte mít krevní tlak vyšší než 140/90 v klidové poloze. [5]
  • Když projdete prvním kolem testů, budete muset podstoupit další zrakové testy. Pro toto kolo budete muset mít zrak „mezi +5.50 a -5.50 dioptrií v každém meridiánu“ v případě, že máte letecký výcvik a „mezi +2.50 a – 4.00 dioptrií v každém meridiánu“, pokud máte pilotní výcvik. [6] Pokud nemáte za sebou pilotní výcvik, nebudete moci mít astigmatismus, který vyžaduje více než 3.00 dioptrie (nebo více než 2.00 dioptrie, pokud máte letecký výcvik), nebo anizometropii vyšší, než 3.5 dioptrie (2.5, pokud máte letecký výcvik).
  • ESA má podobné požadavky. Také kladou důraz na dokonalé psychické zdraví. Je to proto, že budete několik měsíců zavření v malém prostoru s jinými lidmi. Pokud jste agresivní, trpíte předsudky nebo jste příliš paličatí, do vesmíru vás nepustí. [7]
 5. 5
  Musíte mluvit anglicky. Neříká se tomu Mezinárodní vesmírná stanice pro nic za nic! Většina lidí anglicky mluví a pokud se chcete podílet na práci s lidmi z jiných zemí, budete se to muset naučit také.
  • Také ruština vám hodně pomůže. Kromě angličtiny jsou vesmírné lety ovlivňovány také ruštinou. Jak NASA, tak ESA hodnotí kandidáty plynule mluvící oběma tyto jazyky lépe, než ty ostatní. [8] [9]
 6. 6
  Naučte se plavat. Kvůli gravitaci není možné simulovat stav beztíže v běžném prostředí. Spousta tréninku tedy bude probíhat pod vodou. Pokud neumíte skvěle plavat, do vesmíru se nedostanete.
  • U NASA budete muset projít vojenským výcvikem přežití a budete muset umět 10 minut šlapat vodu a potom ještě uplavat 75 metrů ve skafandru. Také budete muset mít potápěčský kurz.[8] Měli byste si tedy ihned jít koupit permanentku na bazén.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Akademické výsledky

 1. 1
  Na střední škole musíte mít samé jedničky a to z každého předmětu, i z těch, které s vesmírem zdánlivě nesouvisí. Matematika, fyzika, chemie a biologie jsou nejdůležitější, ale také angličtina, dějepis a mezinárodní vztahy jsou velmi důležité. Nejlepší je mít tak dobré známky, jak to jen jde. Nejen pro vás, ale také proto, že konkurence je opravdu velká. Budete muset porazit ty nejlepší z nejlepších.
  • Bohužel není možné zastavit nebo vrátit čas. Nejste stroj, takže byste se měli zaměřit hlavně na matematiku, fyziku, chemii a biologii. S těmito předměty budete pracovat minimálně deset let během výcviku.
 2. 2
  Buďte úspěšným studentem na dobré univerzitě. Bakalářský titul z matematiky, fyziky, inženýrství nebo přírodních věd z dobré univerzity je nutností. Nenechejte se rozptýlit společenským životem – vaše známky by měly být to jediné, co by vás mělo zajímat.
  • Zjistěte si něco o programech ROTC, hlavně o programech pro letectví a námořnictví, které vaše univerzita nabízí. Vaším cílem by mělo být stát se testovacím pilotem, protože tito lidé mají nevětší zkušenosti s řízením experimentálních letounů.
 3. 3
  Musíte mít více než 3 roky zkušeností s prací. Může jít o profesionální zkušenosti ve formě univerzitního diplomu. Pokud chcete získat diplom, magisterský se počítá jako 1 rok práce a PhD se počítá jako 3 roky, bez ohledu na to, jak dlouho vám trvalo studium dokončit.
  • Pokud máte zkušenosti s létáním, budete muset projít alespoň 1000 hodinami pilotování tryskového letadla. Měli byste také mít zkušenosti z testových letů.
  • Pokud chcete zkušenosti získat profesionálně, najděte si práci spojenou s prací astronautů. Může jít například o navigaci, pilotování, práci s počítači, chemii nebo biologii, nebo například řízení lodi. Také učitelství je důležitou součástí práce astronauta, takže univerzitní učitelé se mohou do výcviku hlásit. [6]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak na to profesionálně

 1. 1
  Dejte se k armádě. Armádní zaměstnanci nejsou považování za „lepší lidi“, než jsou obyčejní občané, ale mají mnohem více zkušeností. V armádě získáte zkušenosti s výcvikem (jak fyzickým, tak duševním) a budete mít příležitost pracovat s letouny.
  • NASA dává členům armády smluvní pracovní poměr. Hlásí se do vesmírného programu jinými cestami, než obyčejní občané. [10]
 2. 2
  Přihlaste se k výcviku. Civilní občané musí vyplnit přihlášku na www.usajobs.gov, zatímco aktivní armádní zaměstnanci musí podat přihlášku svému nadřízenému (kromě standardní webové přihlášky).
  • Poslední kolo náboru nových astronautů u ESA bylo v roce 2009.[11] Pokud chcete zjistit, jak byste si u testů vedli, najdete je na webu.[12] NASA poslední výcvik prováděla v Houstonu v červnu 2013. [8] Sledujte si data příštích náborů k výcviku!
 3. 3
  Budete muset být schopni dokončit výcvik. U NASA se výcvik koná v Texasu a trvá asi 2 roky. ESA vás provede podobným programem v Kolíně n. Rýnem v Německu, tento program trvá 16 měsíců. Budete pracovat pod vodou a v různých simulátorech, budete studovat vesmírné vztahy a vědecké základy používané technologie. Důraz se klade na lidskou mechaniku, inženýrství a také astronomii. Oba programy vás také naučí mluvit rusky. [8] [13]
  • Co se týče NASA, civilní občané, kteří projdou výcvikem, musí být dalších 5 let zaměstnanci NASA, než se mohou stát astronauty. Armádní zaměstnanci budu přiděleni ke konkrétním složkám NASA.
  Reklama

Tipy

 • Za každou cenu se snažte mít ve všem náskok, hlavně ve škole. Učte se pilně i v létě!
 • Cvičte. Posilujte své tělo, protože budete muset projít fyzickými testy. Trénujte pod vodou, protože prodloužený pobyt ve vesmíru vám ubere hodně svalové hmoty. Jednoduše se udržujte v dokonalé fyzické kondici.
 • Nevzdávejte to! Vytrvejte a stále myslete na svůj cíl!
Reklama

Varování

 • Tato práce není pro lidi se slabým žaludkem. Je velmi nebezpečná. Jak Challenger, tak Columbia se rozpadly a Apollo 1 shořelo už během běžného tréninku, přičemž všechny tyto nehody zapříčinily smrt všech členů posádky. Pokud nejste dobře připojení, mohli byste odletět do vesmíru, nebo vstoupit do atmosféry Země.
 • Pokud trpíte závratěmi a mořskou nemocí, měli byste pracovat raději na Zemi.
 • Jednou z krás práce astronauta je to, že si můžete jen tak sedět a užívat si úžasné pohledy z orbity Země, ale pokud se těšíte spíše na tohle než na práci, opravdu byste se neměli snažit být astronautem.
 • Kromě toho všeho vás možná už počáteční fáze výcviku odradí. Když jste v raketě, kam si myslíte, že jdou všechny vaše výměšky?!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 711 krát
Kategorie: Dopravní kariéry
Stránka byla zobrazena 12 711 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama