Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Buddhismus, což je náboženství staré více než 2000 let, se zaměřuje na „tady a teď.“ Buddhističtí mnichové jsou závislí na pomoci ostatních lidí a skládají slib čistoty. Věnují celý svůj život pomáhání ostatním a praktikování buddhistických hodnot. Pokud se chcete stát mnichem, musíte se vyznat v učení buddhismu, najít si mentora a začít trénovat v klášteře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Naučte se základy buddhismu

 1. 1
  Seznamte se s učením buddhismu. Vydejte se na svoji cestu a začněte tím, že se naučíte naprosté základy buddhismu. Zajděte si do knihovny, hledejte informace na internetu a pokud to bude možné, začněte se učit u nějakého mnicha. Buddha nikoho nenutí věřit, ale požaduje od svých učenců prokázání pravdy na základě jejich pozorování. Zde jsou základy, které byste měli v každém případě znát:
  • Začněte studovat Ušlechtilou osmidílnou stezku, což je v podstatě cesta k ukončení utrpení. Tato stezka obsahuje pravé porozumění, správné vyjadřování, správný záměr, správnou snahu, správnou vnímavost, správnou koncentraci, správné činy a správný život.
  • Naučte se čtyři vznesené pravdy, které obsahují esenci buddhismu. Jednoduchá verze těchto pravd je to, že utrpení existuje, pramení z tužeb a jakmile se člověk zbaví tužeb, osvobodí se i od utrpení. [1]
 2. 2
  Přidejte se k nějakému chrámu. Buddhismus se praktikuje po celém světě a téměř v každé zemi najdete několik chrámů. Praktikovat buddhismus jako laik vám umožní zjistit, jaké to je být součástí komunity buddhistů, což je velmi důležité pro to, abyste se mohli stát mnichem. Budete muset být součástí komunity i několik let, než se budete moci stát mnichem. [2]
  • Najděte si nějaké buddhistické centrum ve vašem okolí.
  • Staňte se aktivním členem chrámu. Některé chrámy nabízejí dokonce úvodní kurzy, na kterých se toho o buddhismu dozvíte více, nebo pravidelné výpravy za poznáním.
  • Každá buddhistická komunita je jiná. Stejně jako ostatní náboženské instituce jsou některé tradičnější, zatímco jiné se v průběhu času zmodernizovaly. Najděte si komunitu, která vám bude vyhovovat.
  • Můžete také navštívit buddhistické chrámy v jiných městech nebo zemích, abyste získali přesnější představu o buddhistické komunitě.
 3. 3
  Najděte si duchovního poradce nebo mentora. Pokud se chcete stát mnichem, je velmi důležité najít si mentora. Když se budete od někoho učit, získáte lepší informace o tom, co se od vás jako od mnicha očekává. Starší a zkušenější mnich vás může naučit vše, co potřebujete vědět. [3]
  • Najděte si mentora ve svém chrámu, nebo se zeptejte zkušenějších členů vaší komunity.
  • V chrámech se často pořádají přednášky pro členy komunity, na kterých se můžete seznámit s potenciálními mentory.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Příprava na život mnicha

 1. 1
  Meditujte. Stát se buddhistickým mnichem znamená každodenní meditaci a vědomou snahu změnit fungování mysli. Když budete v klášteře, většinu dne budete trávit meditací, takže byste si na to měli co nejdříve zvyknout.
  • Buddhismus zahrnuje různé druhy meditace, včetně dechové meditace, meditace zaměřené na transformaci, nebo meditace Lamrim. Meditace může zahrnovat také různé pozice.
  • Začněte s pěti minutami meditace dvakrát denně. Až budete zvládat pět minut, začněte prodlužovat dobu strávenou meditací až na dvakrát patnáct minut denně. Někteří mnichové meditují i dlouhé hodiny v kuse.
 2. 2
  Připravte se na to, že budete muset dva až tři roky podporovat sami sebe. Stát se buddhistickým mnichem znamená řídit se řádem, který mnichům ukládá nepracovat. V některých případech vám vše potřebné poskytne klášter, ale přesto byste si měli našetřit dostatek peněz.
 3. 3
  Připravte se na to, že se budete muset vzdát světského majetku. Mnichové žijí prostým životem, takže vlastní pouze to, co nutně potřebují. Dostanete oblečení, misku na jídlo a další věci, které budete potřebovat, ale drahé oblečení a boty, elektronická zařízení a vše ostatní, co lze považovat za luxus, budete muset dát pryč. Mnichové nemohou mít nic, co by mohlo v ostatních lidech vyvolat závist nebo majetnickost. [4]
 4. 4
  Uvědomte si, že vaše buddhistická komunita se stane vaší novou rodinou. Jakmile vstoupíte do kláštera, budete muset celý svůj život zasvětit své komunitě. Budete trávit dny tím, že budete pomáhat ostatním. Nebudete v kontaktu s rodinou – ostatní mnichy budete muset přijmout jako svoji novou rodinu.
  • Než se dáte k řádu mnichů, proberte to s rodinou a řekněte jim, co mohou očekávat.
  • Některé kláštery nepřijímají kandidáty, kteří jsou ženatí, nebo mají jiná silná vztahová pouta. Single lidé mají větší potenciál odevzdat se učení buddhismu, protože na ně nepůsobí vnější síly, které by bojovaly o jejich pozornost.
 5. 5
  Připravte se na to, že budete muset složit přísahu cudnosti. Buddhističtí mnichové se neúčastní žádných sexuálních praktik. V některých případech mají mnichové s jeptiškami dokonce zakázáno komunikovat o věcech, které nejsou spojeny s každodenními činnostmi. Je dobré si na celibát zvyknout dříve, než vstoupíte do kláštera, abyste zjistili, zda to zvládnete. Buddhismus učí, že energii, kterou byste vkládali do sexu, můžete vložit do důležitějších věcí. [5]
 6. 6
  Rozhodněte se, jak moc chcete být buddhismu oddaní. V některých tradicích znamená vstup do kláštera doživotní oddanost buddhismu. Některé jiné tradice ale umožňují stát se mnichem na omezenou dobu. Například v Tibetu mnoho lidí vstupuje do kláštera na několik měsíců, aby rozvinuli svoji duchovní identitu, než se vdají či ožení, nebo se začnou věnovat kariéře.
  • Ujistěte se, že váš klášter umožňuje vstup na takovou dobu, jakou požadujete.
  • Pokud si nejste jistí, vždy je možné vstoupit do kláštera na několik měsíců a později se rozhodnout, zda chcete zůstat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vysvěcení na mnicha

 1. 1
  Vstupte do kláštera. Pokud jste si jistí tím, že se chcete stát mnichem, budete vysvěceni v klášteře. Budete muset splnit požadavky určené daným klášterem. V některých případech budete muset předložit svoji žádost staršímu mnichovi, který rozhodne, zda jste vhodným kandidátem.
 2. 2
  Zúčastněte se ceremonie vysvěcení. Tato ceremonie potvrdí vaše rozhodnutí stát se buddhistickým mnichem a může ji provést pouze jiný vysvěcený mnich. Při ceremonii vám budou předány tři Klenoty a pět Pravidel a bude vám přiděleno buddhistické jméno.
  • Pokud praktikujete shin buddhismus, budete mít přijímání, místo vysvěcení. Účel obou těchto ceremonií je ovšem stejný.
 3. 3
  Řiďte se pokyny svého učitele. Vysvěceni na mnicha budete pravděpodobně svým učitelem, od kterého obdržíte pravidla vašeho kláštera.
 4. 4
  Složte přísahu Bodhisattva. Bodhisattva je člověk, který zasvětil svůj život buddhismu. Přísaha zahrnuje soucitné skutky, snahu o pomoc všem živým bytostem a cestu za osvícením a slouží jako cesta k vyššímu poznání. Po složení přísahy, kterou budete často opakovat, se zavážete žít nesobecký život.
  Reklama

Tipy

 • Po dokončení základního učení možná najdete sponzory, kteří vám poskytnou finanční pomoc.
 • Buddhismus pochází z jihovýchodní Asie. V zemích jako je Thajsko nebo Indie najdete spoustu buddhistických chrámů.
Reklama

O tomto wikiHow

Ira Israel
Spoluautorem článku je :
Licencovaný poradce a psychoterapeut
Tento článek spoluautorem článku je Ira Israel. Ira Israel je licencovaný poradce a psychoterapeut, který má soukromou praxi více než 14 let. Specializuje se na výuku ostatních o štěstí a autenticitě. Ira vyučuje vyprodané workshopy Štěstí a autenticity v Esalen Institute a Kripalu Center a napsal více než 400 článků o psychologii, filozofii, buddhismu, józe, filmu, umění, hudbě a literatuře pro The Huffington Post, Good Men Project, Mind Body Green, Thrive Global a Medium. Ira je také autorem knihy How to Survive Your Childhood Now That You’re Adult: A Path to Authenticity and Awakening. Navštěvoval The University of Pennsylvania a vystudoval psychologii, filozofii a religionistiku. Tento článek byl zobrazen 8 208 krát
Kategorie: Náboženství
Stránka byla zobrazena 8 208 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama