Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete se stát dobrým a uznávaným spisovatelem? Bude to sice trvat delší dobu, ale zase ne tak dlouho, jako kdybyste chtěli být třeba hvězdou v nějakém sportu nebo zpěvu. Spisovatelé jsou nechvalně známí svými pochybnostmi o sobě samých a celkově nízkým sebevědomím, a to ať už se jedná o světově proslavené autory nebo úplně neznámé osoby. Pokud jste skutečně odhodlaní oddat se procesu postupného zlepšování, pak před vámi nestojí žádné limity a je jen na vás, jak daleko budete chtít zajít.

Část 1 ze 3:
Trénujte každý den

 1. 1
  Pište každý den. Můžete si vybrat, zda pokaždé napíšete jen krátký článek nebo budete pokračovat v dlouhodobém projektu. Nastavte si denní minimum - opět se může jednat jen třeba o jeden odstavec, ale klidně i o celou stránku. Jestli si z tohoto článku máte vzít alespoň jednu radu, držte se této: pište každý den.
  • Pokud ve svém rozvrhu hledáte čas na psaní jen těžko, zkuste si ráno přivstat nebo jít večer později spát. A to i kdybyste tím měli vyšetřit jen 15 minut času.
 2. 2
  Propište si svou cestu skrze tvůrčí krizi. Nebuďte ustrašení a pište klidně i něco "špatného", než abyste jen civěli na prázdný papír.[1] Dostanete-li na papír alespoň několik slov, nakopne vás to a brzy se snadno rozepíšete. Pište třeba o tom, jak jste se právě zasekli a nemáte tušení, o čem byste měli psát, popisujte předměty ve vašem okolí do naprosto vyčerpávajících detailů nebo prostě jen nadávejte na věci, které vás štvou.
  • Vyhledejte sbírky inspiračních témat pro spisovatele. Dají se sehnat online, v knihkupectvích, knihovnách apod. Jsou speciálně navrženy pro to, aby vám daly podnět ke každodennímu psaní a to i tehdy, kdy vás nenapadá, o čem psát. Často se jedná o směšná témata, která mají podnítit vaši představivost a odstartovat tak denní dávku pravidelného spisovatelského tréninku.
 3. 3
  Stavte před sebe výzvy. Jestliže už nějakou dobu píšete, je pravděpodobné, že vás to bude táhnout zpět k určitému stylu, tématu nebo formátu. Trénováním svého oblíbeného typu psaní výborně udržíte svou motivaci, ale jednou za čas přece jen své návyky zkuste obměnit. Neustálé překonávání záměrně kladených výzev je pro pokrok v jakékoli oblasti hnacím motorem.[2] Zkuste vzít některé z následujících výzev jako dobrý nácvik, ať už budete výsledné dílo ještě upravovat nebo ne:
  • Jestliže je pozice vašeho vypravěče neustále stejná nebo velmi podobná, zkuste nějaký odlišný styl. Snažte se imitovat jiného autora nebo nakombinovat dva různé spisovatelské styly.[3]
  • Pokud většinu času věnujete psaní blogu nebo jednoho dlouhodobého projektu, dávejte si od něj přestávky. Zamyslete se, jaké téma je vašemu každodennímu psaní velmi vzdálené a zkuste psát o něm. (V navazující výzvě přepište tento text tak, aby se do vaší běžné spisovatelské činnosti naopak hodil).
 4. 4
  Vyměňujte si zpětnou vazbu se skupinou podobných spisovatelů. Vítejte jakoukoli zpětnou vazbu na své psaní a nabízejte často úryvky své tvorby ke kritické kontrole. Přijímejte objektivní a upřímnou kritiku jako radu k zlepšení, ale snažte se svou tvorbu držet dál od příliš negativistických či pohradavých přátel.[4] [5] Mezi užitečnou kritikou a deprimujícím negativismem je obrovský rozdíl.
  • Navštěvujte online komunity, typu Scribophile nebo WritersCafe, anebo vyhledejte specifičtěji zaměřenou skupinu autorů.
  • Zeptejte se v místní knihovně nebo společenském centru na možnost navštěvování spisovatelských či jiných podobných klubů (tvůrčí psaní apod.).
  • Psaní můžete trénovat i na serverech jako jsou třeba wikiHow nebo Wikipedia. Svým psaním tak můžete pomoct spoustě lidí a navíc se může jednat o jeden z největších spisovatelských projektů, kterého se kdy zúčastníte.
 5. 5
  Zavažte se ke svému psacímu režimu tím, že o něm řeknete jiným lidem. Pokud máte problémy dodržovat nastavený režim pro každodenní psaní, zavažte se někomu blízkému, kdo vám dodá na externí motivaci. Najděte si kamaráda na dopisování a pravidelně si pište dopisy (emaily) nebo si založte blog a pište do něj na pravidelné bázi příspěvky. Vyhledejte nějakou spisovatelskou soutěž, odehrávající se za několik týdnů a přihlašte se k účasti. Podobně se můžete účastnit i různých soutěží v psaní, a to ať už se jedná o individuální události nebo různými společnostmi pravidelně vyhlašované soutěže.
 6. 6
  Důležité části přepracujte. V první verzi vašeho díla se určitě najdou místa, která by bylo vhodné vylepšit. Celá práce bude po přepracování působit značně odlišně.[6] Jakmile dopíšete část textu, která upoutá vaši pozornost, projděte zpět celým tímto textem a hledejte věty, odstavce nebo celé strany, se kterými nejste spokojeni. Přepište celou scénu z perspektivy jiné postavy, zkuste přidat alternativní zápletku nebo změňte sled událostí. Pokud vám není jasné, proč se vám konkrétní část něčím nelíbí, přepište ji celou bez ohledu na původní text a v závěru obě verze porovnejte. Následně rozhodněte, která z nich je lepší.
  • Přepracování oblíbených částí a začínání od začátku u vašich oblíbených pasáží může být neuvěřitelně těžké a spisovatelé tuto kontroverzní radu nazývají již desítky let "vraždění miláčků".[7]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Osvojte si nejdůležitější schopnosti

 1. 1
  Čtěte co nejčastěji a co nejvíce. Spisovatelé jsou velkými milovníky psaného slova a asi neexistuje lepší cesta, jak tuto vášeň uspokojit, než číst. Vaše četba by měla mít skutečně široký záběr, od časopisů, přes romány pro mladé až po disertační práce z historie. Neměli byste přitom ovšem mít potřebu za každou cenu veškerou vybranou četbu dokončit.[8] Čtením si budujete slovní zásobu, osvojujete si gramatiku, získáváte inspiraci a zjišťujete, co všechno se dá s mateřským jazykem dělat.[9]
  • Pokud zrovna nevíte, po jaké literatuře sáhnout, zeptejte se na doporučení svých přátel nebo navštivte regionální knihovnu a vyberte si několik knih z různých sekcí.
 2. 2
  Rozšiřujte svou slovní zásobu. Během čtení při sobě neustále mějte slovník nebo si neznámá slova zapisujte pro pozdější zjišťování jejich významu. Světoví autoři se neustále přou, zda je lepší používat jednoduchých slov nebo sáhodlouhé, sofistikované mnohomluvnosti. Toto rozhodnutí je jen a pouze na vás. Nejdříve se ale naučte používat všechny možnosti.
  • Slovníky často neposkytují zrovna citlivé definice různých slov a nedokážou vám poradit v jaké situaci je přesně užít. Slova proto vyhledávejte online a snažte se jejich správné užití odvodit z kontextu.
 3. 3
  Naučte se pravidla gramatiky. Samozřejmě že existuje nepřeberné množství skvělých knih, psaných nestandardní gramatikou, ale osvojování si gramatiky není jen o bohapustém zapamatovávání si pouček. Naučíte-li se, jak správně poskládat větu dohromady, získáte potřebné znalosti pro vyjádření svých myšlenek kýženou cestou. V případě, že o své gramatice pochybujete, nastudujte si učebnici češtiny nebo sežeňte učitele psaní.
  • Naučte se psát bez užití hovorového (neformálního) jazyka. Pokud už tedy nejste na spisovnou češtinu zvyklí.
  • V případě jakýchkoli pochybností ohledně gramatiky sáhněte po příslušné učebnici. Projděte si internet nebo místní knihovnu, určitě tam nějaké učebnice najdete.
 4. 4
  Přizpůsobte psaní svému záměru a cílovým čtenářům. Tak jako měníte oblečení kvůli počasí, měli byste střídat i své psaní v závislosti na aktuálním publiku a zamýšleném sdělení. Vezmeme-li jako příklad třeba květnatý popis, hodí se spíše do poezie než do novinového sloupku. Neustále se ujišťujte, že vaše větná skladba a výběr slov není pro vaše publikum příliš náročná (nebo naopak moc jednoduchá). To platí zejména, pokud je vaše literatura určená konkrétní skupině čtenářů. Jestliže je kniha určená laikům, vyhněte se přílišnému užívání odborného žargonu.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Dokončení spisovatelského projektu, od Úvodu po Závěr

 1. 1
  Před psaním se pusťte do brainstormingu. Během přemýšlení nad tématem si zapisujte všechny myšlenky, a to i takové, které se vám zdají přitažené za vlasy nebo vyloženě špatné. Několik obyčejných a nezajímavých myšlenek vás může inspirovat a přivést k bezvadnému nápadu.
 2. 2
  Vyberte takové téma, o kterém byste sami chtěli číst. Chyťte se nápadu, který strhne vaši pozornost a vyvolá nadšené emoce. Vaše nadšení a zájem vám usnadní udržet projekt na vysoké úrovni neustále v běhu a snad se přenese i na vaše čtenáře.
 3. 3
  Rozhodněte o hrubém nástinu vašeho projektu. Seriózní spisovatelský projekt nemusí být jen rozsáhlá kniha. Vypracování krátkého příběhu může být velmi náročnou a uspokojující výzvou a z hlediska tréninku zároveň mnohem efektivněji stráveným časem.
 4. 4
  Zapisujte si nápady. Noste u sebe neustále malý notýsek a zapisujte si všechny své postřehy, zaslechnuté konverzace a vůbec veškeré náhlé nápady, které vám v každodenním životě přijdou na mysl. Když přečtete nebo zaslechnete něco vtipného, zapište si to a později přemýšlejte nad tím, co takovou věc dělá efektivní.
  • Stejný zápisník můžete použít pro zaznamenávání slov, u nichž si nejste jisti významem.
 5. 5
  Rozvrhněte své psaní. Použijte k tomu jakoukoli techniku, která vám vyhovuje. Pokud ještě žádnou takovou techniku vyvinutou nemáte, vyzkoušejte jich několik a zůstaňte u té, která bude nejlépe fungovat. Můžete si vytvořit osnovu nebo kartičky s jednotlivými poznámkami, které sestavíte do požadovaného pořadí, anebo prostě nakreslete rozvětvenou strukturu či mapku. Vaše osnova může být buď jakousi strukturovanou formou jednotlivých popisovaných událostí a témat nebo komplexním popisem scénu po scéně. Vybudujete-li si předem nějaký typ struktury, pomůžete sami sobě překonávat dny, kdy budete unavení nebo neschopní nějaké pokročilé kreativity.[10]
  • Pro spisovatele je vyvinuto mnoho různých organizačních programů a aplikací, jako jsou například Scrivener nebo TheSage.
  • Pokud se občas od svého plánu odchýlíte, nic se neděje, ale pokud byste ho úplně opustili, zamyslete se nejdřív nad důvody, které vás k tomu vedly. Potom vypracujte novou osnovu, která bude provázet vaše přepracované dílo a udrží vaši pozornost ve střehu pro plynulý průchod celým projektem.
 6. 6
  Zkoumejte předmět svého zájmu. Důkladná znalost subjektu je důležitá zejména u literatury faktu, ale své nezastupitelné uplatnění najde i ve fikci. Pokud je vaší hlavní postavou sklář, přečtěte si knihu o foukání skla a naučte se správnou terminologii. Pokud píšete o období, ve kterém jste ještě nebyli na světě, ptejte se se starších lidí (příslušníků rodiny nebo známých, kteří v té době žili) na různé reálie.
  • V případě, že píšete fikci, pro vás bude snadnější ponořit se do první verze svého díla ještě před provedením výzkumu.
 7. 7
  Rychle sepište první verzi. Snažte se psát bez jediné pauzy jak nejdéle dokážete. Nezastavujte kvůli změnám slov ani opravě gramatiky, pravopisu nebo interpunkce. Toto je jedna z nejobvyklejších rad, která zajistí, že skutečně dokončíte, co jste začali.
 8. 8
  Přepisujte. Jakmile dokončíte první verzi svého díla, přečtěte si ji a následně přepište. Hledejte chyby v gramatice, pravopisu, ale i ve stylu, obsahu, organizaci a souvislosti textu. Pokud narazíte na pasáže, které se vám nelíbí celkově, zbavte se jich a napište je celé znovu. Kritika vlastního díla je velmi důležitou dovedností, která vyžaduje dlouhodobý trénink, stejně jako psaní samotné...
  • Pokud je to možné, dejte si mezi psaním a editací pauzu. Vhodné je vyčkat delší dobu, ale i krátká přestávka vám dá potřebný odstup a nadhled k opravám.
 9. 9
  Sdílejte svou práci s čtenáři. Sbírejte zpětnou vazbu od svých čtenářů, kteří o vás projeví zájem, ať už jsou to přátelé, spřátelení spisovatelé nebo třeba čtenáři blogu. Zkuste akceptovat kritiku, aniž byste se nechali ovládnout vztekem nebo sebelítostí; i když s některými aspekty kritiky nebudete souhlasit, vždy se hodí, když víte, které části vaší tvorby se čtenářům nelíbí a na kterých je ještě potřeba zapracovat.
 10. 10
  Přepisujte, přepisujte, přepisujte. Neváhejte s drastickými změnami textu, včetně odstraňování celých odstavců a přepisování z kompletně jiné perspektivy nebo pohledu jiné postavy. Pokračujte v cyklu zpětné vazby a následné editace a postupně objevujte cesty k preciznímu dokončení svého díla. Pokud se vám bude zdát, že se nemůžete hnout z místa, pamatujte, že teprve procvičujete dovednosti, které vám pomůžou ve veškerém budoucím psaní. Vždy si můžete dát přestávku a napsat třeba něco absurdního nebo směšného, čímž si připomenete, že psaní může být skutečnou zábavou.
  Reklama

Tipy

 • Najděte pokoj nebo jiné místo, kde se vám píše nejlépe. Někteří lidé potřebují pro psaní tichou místnost, zatímco jiní si užívají uspěchané a hlasité atmosféry kavárny.
 • Lidé vám pravděpodobněji uvěří, když všechna svá tvrzení popíšete seriózně a dáte si načas se správným pravopisem a detaily. Bude to potom vypadat tak, že skutečně víte, o čem mluvíte.
 • Vždy čtěte i práce ostatních - můžete s nimi sdílet nápady. Navíc si od ostatních můžete vzít spoustu užitečných poznatků a vytěžit něco i z odlišných stylů, přístupu a slovní zásoby.
 • Připravte se na odmítavé dopisy od vydavatelů. Namísto, abyste se za tyto negativní zprávy na sebe zlobili, vezměte je jako konstruktivní doporučení pro vlastní zlepšení.
 • Někdy se může stát, že vaše první verze budou fantastické sami o sobě. Tvrzení, že první verze jsou vždy strašné, je velmi rozšířeným mýtem. Ve skutečnosti může být pravda na obou stranách - záleží, z jakého pohledu se na to díváte. Z hlediska překlepů a mírných gramatických chyb to pravděpodobně pravda je, ale po obsahové stránce to platit vůbec nemusí.
 • Pokud máte zrovna tvůrčí krizi a nic vás nenapadá, jděte se na chvíli projít. Myšlenky vám zaplaví hlavu a třeba přijdete na něco zajímavého.
 • Jestliže chcete být pravidelně úspěšní, sestavujte si osnovy nebo plány. Osnovy a plánování z vás udělají lepšího spisovatele. Bez osnov a prvotního plánování sice můžete vytvořit několik dobrých textů, ale bude to spíše dílem štěstí nebo náhody. Místo toho si osnovu raději připravte a spolehněte se tak na své kreativní a plánovací schopnosti.
 • Kontaktujte místní spisovatele nebo se zúčastněte autorského čtení či autogramiády a nechte si poradit od profesionála. Ačkoli jsou slavní autoři často zahlcení příchozí poštou, většinou se na všechny emaily a dopisy snaží odpovědět.
 • Pokud dostanete skvělý nápad, podělte se o něj. To je přesně to, co skvělí autoři dělají-zdarma nabízejí své nápady. Pokud budete sdílet jen průměrné myšlenky, snížíte se na úroveň naprosté většiny spisovatelů na zemi. Místo toho se snažte sdílet skutečně jen ty nejlepší nápady. Stanete se tak skvělým spisovatelem.
 • Zkuste své dílo přečíst nahlas, třeba jen sami sobě. Častokrát tak naleznete chyby, kterých byste si jinak vůbec nevšimli.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 136 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 762 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 2 762 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama