X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 062 krát
Snowboardeři v zasněženém Coloradu, kajakáři na jihu Francie, nebo třeba letci v balonech ve Skandinávii se všichni rozhodli stát se dobrodruhy a jít si za svými sny. Je ovšem možné se stát dobrodruhem v době, kdy už byl zmapován téměř celý svět? Je možné si z toho udělat kariéru? V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat své vlastní dobrodružství a získat vše potřebné k tomu, abyste mohli žít jako dobrodruh.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Najděte si své dobrodružství
-
1Definujte si dobrodružství. Dobrodruh je většinou někdo, kdo vyhledává neobvyklé situace. Pokud si z toho chcete udělat kariéru, musíte si sami pro sebe definovat „dobrodružství“ a podle toho si určit plány, metody, destinace a účely své kariéry.
- Chtít se stát dobrodruhem nemusí nutně znamenat, že musíte začít lézt po skalách, když vás například baví studium ropuch v amazonských pralesích. Věnujte se svým zájmům a udělejte si z nich dobrodružnou kariéru. Vyberte si něco, co pro vás má osobní význam a bude vás bavit.
-
2Zamyslete se nad tím, co rádi děláte venku. Byli jste jako děti stále rádi venku a rodiče vás večer museli doslova tahat na večeři? Sbírali jste rostliny a učili jste se jejich názvy? Milovali jste poezii světa za dveřmi pohodlného domova? Utíkali jste často do lesů? Nebo jste rádi chodili plavat do chladného jezera?
- Pokud vás představa výletů do hor naplňuje klidem a ne panikou z toho, že u sebe nemáte dostatek léků, pravděpodobně se můžete věnovat zachovávání divoké přírody, ekoturismu, nebo rekreaci v přírodě.
-
3Spočítejte si své jizvy. Lezli jste v dětství po stromech a stále jste dělali něco nekalého? Měli jste kolena stále celá dobitá? Bavil vás tělocvik? Chtěli jste se stále hýbat a nebavilo vás sedět ve školní lavici? Pokud vás děsí představa práce v kanceláři, nemáte strach z jízdy na kole v husté dopravě a rádi byste si zkusili například potápění v hlubinách moře, pravděpodobně jste rozeným dobrodruhem.
- Vaše kariéra dobrodruha může zahrnovat extrémní sporty, venkovní vytrvalostní aktivity, nebo třeba objevování neznámých částí planety.
-
4Zkuste kulturní průzkum. Baví vás zkoušet nová jídla, poslouchat novou hudbu a nevadilo by vám ztratit se na nějakém úplně cizím místě? Baví vás historie? Chtěli jste se vždy naučit japonsky, zajímá vás, jak vypadá Sibiř, nebo chcete jezdit po Francii a ochutnávat víno a kozí sýry?
- Můžete zkusit kariéru jako archeologický průzkumník, nebo třeba novinář. Můžete psát o historii, o vaření, nebo o umění. Pokud vás baví výzkum, můžete zkusit také sociologii nebo antropologii.
-
5Zkuste pomáhat lidem. Starali jste se o všechna nemocná a zraněná zvířata, která jste jako dítě našli? Zajímáte se o to, co se děje ve světě? Připadá vám nespravedlivé, že je na světě tolik chudých a nemocných lidí? Chcete světu splatit svůj dluh a přispět k tomu, aby se stal lepším místem pro všechny?
- Můžete zkusit kariéru v humanitární práci nebo filantropii. Zkuste se stát například lékařem nebo právníkem.
-
6Vytáhněte si svoji sbírku brouků. Fascinují vás zvířata? Rádi je hledáte, pojmenováváte a zapisujete si o nich všechny informace? Měli jste vždy několik domácích zvířat? Nebo vás zajímají horniny a sopky? Dokázali jste jako dítě vyjmenovat všechny dinosaury? Nebojíte se dotýkat se žab a hadů a mezi zvířaty se cítíte jako doma?
- Pokud ano, zkuste kariéru vědeckého výzkumníka. Vyberte si biologii, zoologii, paleontologii, nebo třeba geologii.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Získejte zkušenosti
-
1Studujte. Život archeologa se v Indiana Jonesovi zdá být zajímavý a plný dobrodružství, ale to proto, že tyto filmy neobsahují žádné scény, ve kterých si Indiana Jones pročítá třicetistránkové články o náboženských rituálech ve staré Sumerské říši, aby mohl napsat pojednání do archeologického žurnálu. Než se vydáte vykopávat africké velociraptory, budete se toho muset spoustu naučit. Nemůžete si udělat diplom z „dobrodružnosti“, ale můžete se naučit spoustu věcí, díky kterým budete moci cestovat a věnovat se tomu, co chcete dělat. [1]
- Pokud vás zajímají vědecká dobrodružství, studujte biologii nebo jiný vědní obor. Když budete studovat chemii, budete stále zavření v laboratoři s přístroji, ale když si vyberete mořskou biologii, budete moci pracovat i v terénu.
- Pokud vás zajímá cestování, můžete zkusit pohostinství a turismus. Naučte se několik cizích jazyků, abyste měli větší šanci získat dobrou práci ve vašem vysněném oboru.
- Pokud vás zajímají extrémní sporty a další činnosti spojené s přírodou, studujte nějaký ekologický obor. Pokud si nevíte rady s tím, co pro vás bude nejlepší, zeptejte se nějakého studijního poradce.
- Až vystudujete, můžete se přihlásit k nějakému programu a získat zkušenosti v jiné zemi. Tyto programy nabízejí různé projekty, od výuky hudby v Rusku až po výuku poezie v Jižní Americe.
- Pokud se necítíte na studium na vysoké škole, nemějte strach. Mít přehled o tom, co se děje ve vašem oblíbeném oboru nemusí být tak těžké. Pořiďte si kartičku do knihovny a učte se sami. Naučte se toho co nejvíce. Například natáčení videí nebo fotografování se vám může také hodit. Někdo musí umět zacházet s natáčecím vybavením na expedicích po celém světě. Proč byste to nemohli být vy?
-
2Přihlaste se k Mírovým sborům. Pokud chcete mít jistotu, že se dostanete na nějakou dobu do zahraničí, přihlaste se k Mírovým sborům. [2] Je to skvělý způsob, jak splatit studentskou půjčku, získat zkušenosti nezbytné pro cestování a přijít do kontaktu s důležitými a zajímavými lidmi v cizině. Také je to skvělý způsob, jak pomáhat lidem, protože se budete podílet na té nejdůležitější humanitární práci. .
- Zkombinujte Mírové sbory s cestováním, abyste z toho vytěžili maximum. Udělejte si volný víkend a zajeďte se podívat někam do okolí, abyste zjistili něco o místní kultuře. Odpočinete si a až se vrátíte, budete mít spoustu sil na tvrdou práci, která vás bude čekat.
-
3Najděte si práci jako au pair v zahraničí. V Evropě je běžné, že mladé ženy cestují po světě a starají se o děti. Můžete si tím snadno vydělat dobré peníze a podívat se do různých cizích zemí.
- Když budete stále v kontaktu s vaší hostitelskou rodinou, naučíte se toho spoustu o místní kultuře a budete brzy umět i jazyk. Také si uděláte přátele, kteří se vám později budou hodit. Když strávíte například rok u nějaké rodiny v Německu, budete mít vždy v Německu místo, kde budete moci přespat, když budete cestovat.
-
4Učte angličtinu. Učitelé angličtiny jsou potřeba na celém světě. V jihovýchodní Asii je v poslední době velká poptávka po učitelích angličtiny. Většina programů, které vám tuto práci umožní, vám seženou zaměstnání, ale budou vyžadovat minimálně bakalářský diplom v oboru. Není to tak ale vždy. Možná najdete uplatnění jako soukromý učitel, i když je vždy bezpečnější využít služeb některé z agentur.
-
5Přihlaste se na nějakou misi, nebo jeďte studovat do zahraničí. Pokud máte dost času a peněz, můžete se přihlásit na nějakou křesťanskou misi, nebo jet na rok studovat do zahraničí. Misionářská práce je těžká a netrvá většinou déle, než několik týdnů, ale vyděláte si dobré peníze a získáte cenné zkušenosti. Každý dobrodružná práce se vám bude hodit.
- Hodí se to hlavně pro lidi se zájmem o humanitární práci, ale budete cestovat se skupinou, takže možná budete dělat více turistických věcí, než byste čekali. Naplánujte si výlety a postarejte se o svoji zábavu sami.
-
6Vezměte si rok volno a naplánujte si nějaké vlastní dobrodružství. Jednoduše se zvedněte a jeďte. Můžete jet pracovat na farmu, nebo jen tak cestovat a poznávat cizí země. Stačí jen mít na to čas. [3] [4] Získáte zkušenosti s cestováním, s životem v jiné zemi a seznámíte se s mnoha lidmi, kteří se vám v budoucnu možná budou hodit. I kdyby mělo jít jen o několik týdnů, budete mít dobrý základ pro budoucí cestování.
- Až se vrátíte ze svého dobrodružství, využijte toho k tomu, abyste získali dobrou práci. Když budete mít osobní zkušenosti s cestováním, bude pro vás mnohem snazší si sehnat nějakou dobrodružnou práci. [5]
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Najděte si dobrodružnou práci
-
1Najděte si práci, kterou chcete dělat. [6] Rekreační pracovníci, turističtí průvodci, instruktoři potápění a další podobně zaměstnaní lidé berou hodně peněz a věnují se tomu, co je baví. Pokud máte dost zkušeností a kvalifikací, využijte toho. Zkušenosti, které jste získali na cestách po světě, nebo při studiu, by vám měly otevřít spoustu možností. Sežeňte si práci v místě svého bydliště, nebo si založte vlastní společnost a věnujte se tomu, co chcete dělat.
- Když budete dostávat zaplaceno za to, že budete ostatní lidi učit to, co sami milujete, každý den pro vás bude dobrodružstvím. Najděte si práci jako lyžařský instruktor, nebo jako mořský biolog. Pokud ale chcete jen pracovat se zvířaty, nemusíte nutně mít diplom z biologie.
-
2Najděte si sponzoring pro svá dobrodružství. [7] Vaším cílem je dělat to, co máte rádi a dostávat za to zaplaceno. Pokud se chcete věnovat dobrodružství, měli byste se snažit o to, aby vám vaše cesty do Švýcarských hor, nebo expedice do deštných pralesů platil někdo jiný.
- National Geographic má spoustu sponzorských programů pro vědce a výzkumníky. Něco si o nich zjistěte. [8] Snažte se získávat informace o možnostech sponzoringu a pracujte na tom, abyste výsledky svých expedic vždy vydali v tisku nebo v žurnálech. Když napíšete bestseller o své cestě přes Kazachstán na běžkách, budete na nejlepší cestě.
-
3Dokumentujte svá dobrodružství. Pište o tom, co zažíváte. Začněte si psát blog, webové stránky, nebo si udělejte speciální profil na sociálních sítích. Natáčejte svá dobrodružství na kameru. Nejlepší bude udělat si jméno jako dobrodruh, aby se ostatní lidé začali zajímat o co, co děláte a měli chuť vám na to přispívat.
- Když budete prodávat své fotografie a videa z cest, budete mít skvělou šanci získat práci jako žurnalista nebo fotograf. [9] Máte skvělé fotky sov nebo hor, které jste na cestách pořídili? Zkuste je poslat do nějakého časopisu. Pokud máte skvělý příběh, který se vám stal například v Istanbulu, snažte se ho vydat. Když budete mít štěstí, možná získáte i pracovní nabídku.
-
4Sežeňte si práci někde, kde zažijete dobrodružství. Pokud je pro vás dobrodružné být v Austrálii, snažte se pracovat na tom, abyste se tam dostali. Najděte si práci jako turistický průvodce, nebo dělejte klidně manuální práci a užívejte si, že jste na místě, které vás baví a pracujte proto, abyste si mohli užívat víkendy.
- Mnoho zemědělských oblastí hledá každý rok sezónní pracovníky na sběr ovoce, prořezávání vinic, nebo na venkovní práci. Bude to pravděpodobně těžké a nevyděláte si tím žádné jmění, ale budete stále v pohybu a uspokojíte svoji touhu po dobrodružství.
-
5Najděte si práci, při které budete muset cestovat. Práce, při kterých se cestuje, jako je obchodní zástupce, koordinátor činností, hudebník, nebo například jen zedník pro výškové práce, vám zajistí život v pohybu a poznávání různých míst. Díky tomu získáte cenné zkušenosti a podíváte se do světa.
- Můžete si také zkusit najít práci, kterou budete moci dělat odkudkoli. Programování, úprava textu, psaní a další online práce vám umožní pracovat z domova, z ciziny, nebo odkudkoli budete chtít. Najděte si všechny možné příležitosti a vyberte si práci, která vám umožní věnovat se svým dobrodružstvím.
-
6Zůstaňte v akademické sféře. Velkou část roku budete muset strávit ve škole, ale budete moci také cestovat po světě a pracovat na různých místech. Budete moci využívat sabbatical, budete mít velkou část roku volno a budete se moci aktivně věnovat tomu, co vás zajímá. Když budete muset jet do Londýna kvůli výzkumu pro svoji novou knihu, univerzita vás podpoří.Reklama
Tipy
- Zkuste si najít příležitosti k dobrodružství zdarma, jako je například couch-surfing, výuka jazyků, nebo transport vozidel pro třetí strany.
- Existuje spousta seznamů věcí, které si musíte pro své dobrodružství sbalit, takže si je nejprve najděte na internetu, abyste měli jistotu, že na nic nezapomenete.
- Zeptejte se místních lidí na to, kam se máte vydat. Knihy pro turisty vás moc daleko nedostanou. Využijte příležitosti a buďte v kontaktu s místní kulturou. Dozvíte se díky tomu mnohem více, než normálně.
- Noste s sebou jen malé množství věcí. V batohu byste neměli mít zbytečně nic těžkého.
Reklama
Varování
- Spontánnost se hodí pro každé dobrodružství, ale nezapomeňte na léky, ponožky proti pijavicím a pláštěnku. Připravte s na všechno.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Přístup k internetu a studijní materiály
- Vybavení na své dobrodružství
- GPS, mobilní telefon, mapy, kompas a vše ostatní, co vám pomůže najít cestu
- Peníze a kvalitně připravený rozpočet
- Dovolená nebo neplacené volno (pokud nejste živnostník, nebo jste si nenašli práci spojenou se svým dobrodružstvím)
- Blog nebo webová stránka, kam budete moci přidávat své zážitky
- Fotoaparát nebo videokamera
Reference
- ↑ http://oregonstate.edu/career/alternative-adventure-jobs-opportunities
- ↑ http://www.peacecorps.gov
- ↑ https://www.couchsurfing.org
- ↑ http://www.wwoof.net
- ↑ http://www.gapyear.com/articles/149517/a-guide-to-getting-a-job-after-travelling
- ↑ http://work.chron.com/paid-being-adventurer-23248.html
- ↑ http://www.nationalgeographic.com/explorers/be-an-explorer/
- ↑ http://www.nationalgeographic.com/explorers/be-an-explorer/
- ↑ http://www.outsideonline.com/outdoor-adventure/exploration/How-to-Get-Your-Expedition-Funded.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Become an Adventurer
Español:convertirse en un aventurero
Deutsch:Ein Abenteurer werden
中文:成为一个探险家
Italiano:Diventare un Avventuriero
Français:devenir un aventurier
Русский:стать искателем приключений
Nederlands:Avonturier worden
Bahasa Indonesia:Menjadi Seorang Petualang
العربية:خوض حياة المغامرة
Stránka byla zobrazena 6 062 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama