Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Extroverze je způsob vnímání světa, který využívá zejména vnější uspokojení. Jinými slovy, extroverti oceňují pozornost ostatních lidí. Pokud chcete být extrovertem, nemusíte se kvůli tomu měnit!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Správné myšlení

 1. 1
  Oceňujte extroverzi. Je důležité se zaměřit na pozitivní vlastnosti extrovertů: většinou jsou přátelští, cítí se dobře mezi lidmi a je s nimi zábava. Je sice pravda, že někteří extroverti mají i špatné vlastnosti (například jsou příliš upovídaní), ale vy byste se měli zaměřit na jejich dobré vlastnosti.
  • Je snadné dívat se na extroverty negativně – jako na lidi, kteří mluví dříve, než myslí a chovají se povrchně. To ale není pravda! Extroverti jsou stejně intuitivní a přemýšliví, jako introverti. Pokud se chcete stát extrovertem, budete si muset najít jejich pozitivní vlastnosti (což by neměl být problém).
  • Extrovert je člověk, který se dobíjí tím, že tráví čas s ostatními lidmi. Může být velmi inteligentní a přemýšlivý a může umět skvěle naslouchat ostatním. Většinou jde o člověka, který lidem rozumí.
 2. 2
  Představte si sami sebe jako extroverta. Je pravda, že někteří extroverti mohou působit falešně a nepříjemně. Představte si prodejce aut – přesně takový extrovert být nechcete a ani byste neměli být. Můžete být takovým extrovertem, jakým budete sami chtít být. Někteří extroverti jsou dokonce stydliví!
  • Jaké vlastnosti byste chtěli mít? Možná se chcete cítit dobře mezi lidmi, nebo chcete umět mluvit před publikem, nebo chcete být zábavní. Ať je to cokoli, nemyslete si, že toho nemůžete dosáhnout. Je to velmi jednoduché. Najděte si několik vlastností a napište si je. Vaším cílem pravděpodobně bude „být extrovertní,“ což je vcelku těžké. Lepší bude, když si napíšete například „chtěl bych umět lépe mluvit před lidmi.“
 3. 3
  Uvědomte si, že málokdo je pouze extrovert. Výzkumy prokázaly, že většina lidí spadá do více kategorií. [1] IStandardem je mít vlastnosti více kategorií temperamentu. Někteří lidé jsou spíše introverti, jiní jsou spíše extroverti, ale naprostá většina lidí se nachází někde uprostřed.
  • I v případě, že jste spíše introvert, máte jistě alespoň několik extrovertních vlastností. Dokonce i Carl Jung (slavný psycholog) řekl, že nikdo není pouze extrovert nebo pouze introvert – kdyby lidi spadali pouze do jediné z kategorií, nevyhnutelně by skončili v blázinci! [2] Jediné, co musíte udělat, je dostat ze sebe své extrovertní tendence. Nebojte se, rozhodně je v sobě máte!
 4. 4
  Uvědomte si, že se možná budete cítit lépe. Studie, které to tvrdí, jsou sice možná zaujaté, ale výzkumy potvrdily, že když se introverti chovají extrovertně, jsou šťastnější. [3] Experti si nejsou jistí tím, proč tomu tak je, ale obecně si lidé myslí, že je to proto, že když se člověk chová jako extrovert, lidé na něho reagují pozitivněji. Pozitivní reakce okolí člověka vždy potěší.
  • Zdá se, že introverti podceňují to, co by si mohli užívat. I některým extrovertům se někdy nechce na večírek a nakonec jsou rádi, že šli, protože si to užili. Ať už je to proto, že budete rádi, že jste někam vyrazili, zkusili si něco nového, nebo vám někdo například představil někoho zajímavého, nikdy nevíte, co skvělého se vám může stát.
 5. 5
  Uvědomte si, že to možná bude velmi těžké. Mozek je sice velmi tvárný, ale někdy jednoduše není možné naučit starého psa novým kouskům. Pokud jste opravdu velmi introvertní, alespoň ze začátku pro vás bude těžké chovat se jako extrovert. Dokonce i některé extroverty společenské interakce vyčerpávají. Musíte se připravit na to, že budete tyto překážky muset řešit.
  • Pokud téměř trpíte sociální fobií, k ničemu se nenuťte. Raději se zamyslete nad tímto: západní kultury si cení extroverze, ale východní kultury jí nepřisuzují takovou moc. Je možné, že je tato vaše touha pouze projekcí ostatních lidí? Zamyslete se nad tím, zda nebude lepší akceptovat fakt, že jste introvertní – introverti jsou pro společnost stejně důležití, jako extroverti!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Pusťte se do práce

 1. 1
  Pozorujte okolní dění. Změnit svoji osobnost není nic snadného. Mozek je ovšem tvárný a je možné dosáhnout téměř čehokoli. Začněte pozorovat extroverty okolo vás. Všímejte si, jak reagují a jak se chovají v různém prostředí. Někteří se cítí dobře v menších skupinách, jiní zase vynikají v davech. Někteří extroverti se dokonce v určitých společenských situacích necítí dobře.
  • Také si všimněte toho, díky čemu jsou tito lidé extrovertní. Uvědomte si, že i extroverti se mohou stydět. To, že je někdo stydlivý nemusí znamenat, že nezískává energii od ostatních lidí. Chcete být sebejistější? Zábavnější? Nebo otevřenější? Jaké další vlastnosti kromě extroverze se od těchto lidí chcete naučit?
 2. 2
  Předstírejte to! Nemusíte si na nic hrát, jednoduše zkuste předstírat, že jste extroverti! Až budete mít extroverty nastudované, začněte je napodobovat. Když budete mezi lidmi, zkuste se chovat jako extrovert. Vzpomeňte si na to, že například Robert de Niro nebo David Letterman jsou introverti! [4] Jednoduše vstanou, jdou mezi lidi a chovají se extrovertně.
 3. 3
  Začněte zvolna. Nemusíte spěchat – ze začátku zkuste být extrovertní každý den třeba jen 15 minut. Každý den udělejte něco, co vám bude připadat mírně nepříjemné. Například navštivte svého nového souseda a představte se mu. Když uděláte něco takového poprvé, podruhé už to pro vás bude snadné. Potřetí už nebudete mít ani pocit, že děláte něco, co neumíte!
  • Postupně si nakládejte další a další úkoly. Následující týden zkuste obejít všechny sousedy a s každým si chvíli popovídat. Můžete se dát do řeči s člověkem, kterého potkáte na autobusové zastávce. Usmějte se na prodavačku v obchodě. Všechny tyto malé věci se počítají.
 4. 4
  Travte více času s lidmi. Jde o to, že když jste sami, nemůžete se chovat extrovertně. Musíte trávit čas s lidmi. Přijímejte všechny pozvánky na akce a večírky. Když budete sami doma, nikdy nebudete extrovertnější.
  • Přestaňte si vymýšlet výmluvy a choďte všude, kam vás někdo pozve. Měli byste přijímat všechna pozvání, která obdržíte. Čím více času budete trávit s ostatními lidmi, tím lépe se s nimi budete cítit a tím extrovertnější budete.
 5. 5
  Najděte si svoji hodnotu. Někteří lidé si o sobě myslí, že jsou zvláštní a nespolečenští. O extrovertech si často myslí, že nemají čas na takové lidi, jako jsou oni. To ale není vůbec pravda. To, že jste introvertní neznamená, že postrádáte společenské dovednosti, nebo že nemáte hodnotu. Každý může ve skupině lidí zastat nějakou roli.
  • Vezměme si extrémní příklad: každý den sedíte doma a hrajete videohry. Znamená to, že nejste inteligentní? Pochopitelně ne. Znamená to, že nemáte žádné schopnosti? Také ne. Člověk, který má dobrý obchodní nápad a umí mluvit s lidmi také potřebuje někoho, kdo mu vytvoří webové stránky. Uvědomte si, že i vy máte čím přispět.
 6. 6
  Zkuste být trochu divočejší. Extroverti jsou většinou impulzivnější, než introverti. [5] Pokud chcete být extrovertnější, zkuste napodobit jejich impulzivní jednání. Když půjdete kolem potoka, skočte do něho a zaplavte si (pokud umíte plavat). Začněte si zpívat uprostřed supermarketu. Měli byste dělat více šílených věcí!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Komunikujte s ostatními

 1. 1
  Najděte si tu správnou skupinu. Někdy problém není v nás, ale v lidech okolo nás. Možná nejste dostatečně extrovertní, protože kolem sebe nemáte ty správné lidi. Možná vám pomůže najít si přátele mezi jinými lidmi (například mladšími). Tito lidé vám mohou pomoci uvolnit se a užívat si společnost ostatních. Zamyslete se nad tím.
  • Otestujte si tuto teorii tím, že se přidáte do nějakého klubu. Najděte si místo, kde se budete moci poznat s lidmi, kteří smýšlejí stejně jako vy a kde poznáte, jaké lidi kolem sebe potřebujete, abyste se cítili dobře. Někteří lidé nás uvolňují a jiní nás zase srážejí k zemi.
 2. 2
  Využijte své silné stránky. Možná umíte lidem skvěle naslouchat, ale neumíte tak dobře vyprávět. Možná místo chození na večírky raději čtete. Vaše introvertní silné stránky mohou být i vašimi extrovertními výhodami Až někdo řekne, že měl špatný den, jděte za ním a popovídejte si s ním. Vaše schopnost naslouchat se vám bude hodit. Povídejte si s lidmi o knihách, které čtete – pokud jste to nevěděli, i extroverti čtou!
  • Je pravděpodobné, že pokud jste skuteční introverti, často jste zamyšlení a všímáte si i věcí, kterých si jiní lidé nevšímají. Pokud jste opravdu takoví, budete to mít jednoduché, protože jste schopni všímat si detailů. Využijte toho. Všimněte si něčeho, čeho si ostatní lidé nevšímají a okomentujte to. Uděláte dobrý dojem – lidé ocení, že si někdo konečně všiml! Všichni mají rádi, když se o ně ostatní lidé zajímají.
 3. 3
  Mluvte. Jakmile se dostanete mezi lidi (což je polovina úspěchu), začněte mluvit. Říkejte cokoli! Jistě máte spoustu myšlenek a názorů. Pokud nechcete mluvit o tom, jak se cítíte, ptejte se ostatních lidí. Všichni lidé rádi mluví o sobě. Když se jich budete vyptávat, budete to mít jednoduché.
  • Pokud s tím máte problém, zkuste si povídat sami se sebou. Potom začněte mluvit se svými přáteli a s rodinou. Někdy je pouze těžké zvyknout si na zvuk svého hlasu. Když to budete trénovat, zvyknete si na to. Čím více budete mluvit, tím snadnější to pro vás bude.
 4. 4
  Prosaďte se. Dalším krokem je naučit se prosazovat. Když uvidíte příležitost, využijte jí! Prosazujte své názory (pokud tedy nebojujete za masovou genocidu nebo nechcete vyprávět o podivném mraku, který vás pronásleduje po celém městě). Mluvte třeba o tom, co jste viděli v kině, nebo o tom, co si myslíte o dnešní prezentaci vašeho šéfa. Nestyďte se řekněte to!
  • Dovolte ostatním lidem, aby určili tón rozhovoru. Lidé si umějí skvěle stěžovat a když se ocitnou ve skupině lidí, jde jim to ještě lépe. Najděte si chvíli, kdy vaši kolegové nebo přátelé budou společně na něco nadávat a připojte se k nim. Když se ostatním vaše názory nebudou líbit, nic si z toho nedělejte. Rozhovor stejně půjde dál a brzy přijde jiné téma.

 5. 5
  Když to bude vhodné, klidně někoho přerušte. Introverti se často chovají až příliš slušně. Extrovert popadne rozhovor do svých rukou a začne mluvit, kdykoli mu to připadá správné. Nemusíte čekat na to, až vás někdo pustí ke slovu – to by se nemuselo stát. Když budete lidi přerušovat v pravou chvíli, nebude to neslušné. Extroverti to dělají pořád!
  • Musíte jen vědět, kdy je vhodné to udělat. Když se nad tím zamyslíte, jistě najdete akceptovatelné příležitosti. Není vhodné někoho přerušovat ve chvíli, kdy vypráví zábavnou historku, nebo vám povídá o svém nemocném příteli. Pokud jde o aktivní rozhovor, můžete se do toho pustit. Pokud ale někdo mluví vážně, měli byste počkat na správnou chvíli.

 6. 6
  Přitáhněte k sobě pozornost. Nyní je na čase přejít k těžšímu arzenálu – budete se muset naučit přitáhnout k sobě pozornost ostatních lidí. Většinou to znamená udělat nebo říct něco zajímavého. Začněte hrát nějakou hru, nebo mluvte o tom, co budete dělat v pátek večer.
  • Zajistěte, aby lidé něco udělali. Přijděte s tématem, o kterém si lidé budou moci povídat. Klidně začnete rozhazovat po stole popcorn, nebo se schovejte za židli. Pošlete všem svým přátelům vtipné video. Jednoduše udělejte něco, co ostatní přiměje k hovoru.

 7. 7
  Rozesmějte ostatní lidi. Ne všichni extroverti jsou sice od přírody komedianti, ale pokud chcete, aby si vás lidé ve společnosti všímali, je dobré umět je rozesmát. Je dobré umět k sobě přitáhnout pozornost, ale měli byste zajít ještě dál – i když budete muset lidi rozesmát na vlastní účet!
  • I něco tak jednoduchého, jako jsou směšné zvuky nebo zpomalený pohyb může na nudném večírku nastartovat zábavu.
 8. 8
  Buďte zábavní na večírcích. Skutečný extrovert dokáže zrušit každé trapné ticho, i kdyby musel začít mluvit o své kočce. Pokud jste ve společnosti lidí a zábava vázne, začněte mluvit. Zkuste zjistit, kolik tyčinek udržíte na hlavě, nebo se někoho zeptejte na něco zajímavého. Můžete klidně i začít tančit.
  • Různí lidé reagují na různé věci. Pokud jste ve společnosti lidí, kteří si povídají o operách a literatuře, pravděpodobně nebude dobrý nápad pustit Macarenu a začít tančit. Musíte se vždy zamyslet nad tím, s kým máte tu čest.
  Reklama

Varování

 • Nepřehánějte to a netlačte na sebe. Když se nebudete cítit dobře, bude to vidět. Postupujte svým vlastním tempem.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 22 227 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 22 227 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama