Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Grafický design je kreativní proces, který zasahuje do všech oblastní dnešního života – od webových stránek, přes aplikace rozhraní až po obaly produktů. Talentované grafiky můžete najít jednoduše kdekoli. Jde o profesi s vysokým potenciálem, ale také s velkou konkurencí. Zde je několik tipů na to, jak se stát úspěšným grafikem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Naučte se základy

  1. 1
    Vyberte si oblast grafického designu. Než se začnete nazývat grafikem, budete se muset rozhodnout, jak to chcete dělat. Zajímá vás reklama, tvorba webových stránek, multimédia (například televize), tiskový design nebo animace? To všechno jsou formy grafického designu. Určete si oblast, která vás zajímá nejvíce a které se budete chtít věnovat.
    • Grafický design je vlastně to samé, ať už se jedná o webové prezentace nebo tiskovou formu, ale existují důležité rozdíly v rozlišení, barevném spektru a dalších proměnných, které vždy souvisí s určitou oblastí grafiky. Jistě byste zvládli více těchto oblastí najednou, ale nejlepší je najít si jednu z nich a dělat ji dobře.
  2. 2
    Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Standardem jsou programy Adobe Photoshop a Adobe Illustrator. Pokud se do toho chcete pustit ve velkém, pořiďte si celý balíček Adobe Creative Suite, který obsahuje Acrobat, Dreamweaver, Illustrator, Photoshop, InDesign a After Effects. Oba tyto programy jsou navrženy tak, aby se s nimi pracovalo snadno, ale přesto obsahují tolik nástrojů a možností, že bude chvíli trvat, než se s nimi naučíte pracovat.
    • Tyto programy nejsou levné. Pokud nemáte peníze nazbyt, můžete začít s alternativními programy, které jsou zdarma, například Gimp, Scribus, Inkscape nebo Pixlr. S nimi se naučíte základy grafiky a mezitím si budete moci našetřit na profesionální programy.
  3. 3
    Kupte si učebnice. Najděte si knihy, které vás naučí základy grafického designu a studujte je tak, jako kdybyste studovali grafiku na vysoké škole. Místo o známky vám ale půjde o úspěšnou kariéru.
  4. 4
    Zapište se na kurz grafického designu. Nejde jen o to, abyste se naučili pracovat s Photoshopem a Illustratorem, ale také o to, abyste se naučili tyto cenné znalosti použít při tvorbě konkurenceschopného a smysluplného designu.
  5. 5
    Staňte se součástí grafické komunity. Je skvělé trénovat si doma a učit se o samotě, ale nakonec stejně budete muset svoji práci sdílet s ostatními lidmi, jinak nezískáte žádnou zpětnou vazbu. Ze začátku to možná bude nepříjemné, ale zapomeňte na své ego a berte veškerou kritiku vážně – vyplatí se vám to. Kromě toho je také důležité vidět, jak to dělají ostatní lidé a naučit se více pohledů, než jen ten svůj.
    • Jako u každé profese je důležité mít dobré kontakty, hlavně pokud chcete pracovat sami na sebe. Snažte se spřátelit se s ostatními grafiky, udržovat s nimi kontakty, mít ochotu se učit a možná se vám to podaří dříve, než si myslíte.
  6. 6
    Stále se vzdělávejte. Zajímá vás grafický design? Zkuste se přihlásit na vysokou školu a získat diplom. Akademické prostředí pro vás bude jistě inspirativní a navíc získáte cenné kontakty. Kromě toho spousta lidí najme jen grafika, který má diplom z univerzity. Zkuste následující možnosti:
    • Pokud chcete diplom, který vám dodá trochu profesionality, ale nebudete muset studiem trávit hodně času, udělejte si nástavbové studium. Jde zpravidla o dvouletý program, který si můžete udělat na většině uměleckých nebo obchodních škol. Důraz se klade spíše na praktické znalosti, než na teorii, ale přesto je to dobrý začátek.
    • Pokud chcete získat lepší diplom, udělejte si bakalářské studium. Jde většinou o tříletý program, který najdete na naprosté většině univerzit. Kromě toho, že se naučíte všechny nezbytné počítačové dovednosti, získáte i znalosti o umění a designu.
      • Pokud si nejste jistí, zda je grafický design skutečně to pravé pro vás, můžete si udělat bakalářský titul v oblasti umění. Titul B.A. zahrnuje obecnější vzdělávání a umožní vám rozhodnout se pro jinou kariéru v případě, že vás grafika přestane bavit, nebo vám nepůjde.
    • Pokud máte B.A. titul, můžete si udělat magisterský titul v grafickém designu. Výstupem tohoto kurzu je i certifikát o ukončení vysokoškolského studia.
    • Pokud jste si jistí, že chcete být grafickým designérem, zapište se na klasické magisterské studium. Pokud ovšem ještě nemáte bakalářský titul, budete ho potřebovat. Můžete si ke grafice zapsat také nějaký jiný obor.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Zapracujte na svém stylu

  1. 1
    Dělejte to, co máte rádi. Pokud milujete zdobné návrhy s květnatými písmy a zářivými barvami, nevzdávejte se toho! Zaměřte se na to a vymyslete si svůj vlastní styl. Pokud máte rádi jednoduché minimalistické návrhy s minimem barev a silnou grafikou, dělejte takové věci.
  2. 2
    Čtěte knihy o grafickém designu. Mohou vám v mnohém pomoci a zdarma se toho z nich spoustu naučíte.
  3. 3
    Sledujte tvorbu profesionálů. Sledujte úspěšné grafiky na internetu, v novinách a časopisech a i kdekoli jinde, kde uvidíte grafický design (nápověda: grafika je skutečně naprosto všude).
    • Neomezujte se tím, co se tradičně považuje za „grafický design“, ale snažte se zasáhnout také do jiných oblastí, například do industriálního designu, jako Joey Roth nebo Makota Makita & Hiroshi Tsuzaki, nebo například do architektury, jako Santiago Calatrava nebo Frank Gehry. Načerpávejte inspiraci, která posílí vaši vlastní kreativitu.
    • Nehledejte pouze tam, kde byste to čekali. Zajděte si do obchodu s vínem – design etiket je klíčovou součástí tohoto odvětví. To samé platí pro módní webové stránky, knihkupectví, hudební vydavatelství a dokonce i obaly různých výrobků.
  4. 4
    Najděte si hodně fontů. Lidé, kteří umějí typografii, jsou v grafice velmi žádaní. Trápí se s knihami, pouličními cedulemi a titulky filmů. Na každý font mají vyhraněný názor a dělají si legraci z Comic Sans. Dobrý grafický designer by měl porozumět významu různých druhů písma a všemu ostatnímu, co je spojeno s tvorbou efektivního textu.
  5. 5
    Vytvořte si svůj jedinečný styl. Měli byste chtít, aby lidé při pohledu na každý váš návrh věděli, že jde o vaši práci. Čím více toho budou vědět, tím lépe se budete mít.
  6. 6
    Sbírejte zajímavé návrhy. Ať už jde o trička, pamflety, obaly jídel, pohlednice nebo plakáty, sbírejte vše, co se vám bude líbit a inspiruje vás. Studujte tyto návrhy, dělejte si poznámky ohledně toho, co se vám na nich líbí a co ne a zakládejte si je, abyste je v budoucnu mohli použít, když se na nějakém projektu zaseknete.
  7. 7
    Nevyhazujte žádné své práce. I když se vám něco nebude líbit, uložte si to. Až budete mít chuť a sílu, projděte si své staré práce a zkuste z nich vytěžit něco, co byste mohli použít. Můžete také sledovat své pokroky a vývoj svého stylu. Možná získáte inspiraci a budete si chtít některé ze starších kusů přepracovat tak, aby se z nich staly mistrovská díla.
  8. 8
    Upravujte cizí práce. Stalo se vám někdy, že jste narazili na naprosto příšerný návrh? Foťte si tyto návrhy a pro legraci si je upravujte. Když uvidíte naprosto úžasný návrh, udělejte to samé. Klaďte sami sobě výzvy a snažte se i ty skvělé věci obohatit o něco, co původnímu autorovi chybělo. Tak jako úspěšní studenti hudby studují mistry a učí se pracovat podle nich, vy se můžete učit pracovat podle úspěšných grafiků a porozumět tak tomu, co skutečně funguje a co ne.
  9. 9
    Vytvořte si portfolio. Kromě toho, že ho budete potřebovat pro získání placené práce, také budete muset zapojit své kritické myšlení a umět ohodnotit vlastní práci. Které vaše kusy jsou nejlepší a proč tomu tak je? Které se do užšího výběru nedostanou? Má vaše práce společné kořeny a opakující se témata, a pokud ano, existuje způsob, jak toho při tvorbě portfolia využít? Pokud chcete pracovat digitálně, udělejte si také webovou prezentaci.
    Reklama

Tipy

  • Nebojte se dělat to jinak – objevujte zajímavé nápady a přepracovávejte již existující styly (hlavně pokud jste poctivě studovali principy designu).
  • Kreativita je ten nejlepší nástroj, jaký můžete mít.
  • Grafickým designérem se můžete stát buď tak, že vystudujete školu, nebo tak, že se budete učit sami.
  • Žádný návrh se nebude líbit úplně všem lidem, takže si udělejte průzkum cílového trhu a snažte se pracovat tak, aby to pro vás bylo výhodné. Průzkum je ¾ úspěchu.
  • Neseďte celé dny u počítače, choďte ven mezi lidi, seznamujte se s ostatními grafiky a přispívejte svou prací místní komunitě. Pokud máte například svoji oblíbenou kapelu, nebo politika, můžete pro ně udělat zdarma plakát.
  • Používejte různé programy a snažte se je ovládnout všechny.
Reklama

Související články

Reference

  1. no-spec.com

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 347 krát
Stránka byla zobrazena 15 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama