Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje komunita a kultura expertů v programování a networkingu, jejíž historie sahá až k začátkům prvních počítačů a experimentů s ARPAnetem. Členové této kultury byli prvními „hackery“. Hackerství dnes znamená spíše prolomování bezpečnostních kódů a telefonních systémů, ale ve skutečnosti jde o složitější kulturu, jejíž členové mají mnohem vyšší morální standardy, než si lidé myslí. Naučte se základní techniky, naučte se myslet jako hacker a získejte si respekt ostatních hackerů, abyste se mohli stát jedním z nich.

Část 1
Část 1 ze 3:

Základní hackerské dovednosti

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte Unix. Unix je operačním systémem internetu. Můžete se sice naučit používat internet i bez Unixu, ale když nebudete Unix dobře znát, nebudete nikdy skutečným hackerem. Z tohoto důvodu se dnes velká část společnosti hackerů soustředí zrovna v tomto prostředí. Unix můžete stejně jako Linux spustit paralelně s Windows na stejném počítači. Stáhněte si Linux a požádejte o pomoc s instalací na nějakém webovém fóru. [1]
  • Skvělým způsobem, jak se ponořit do vod Linuxu je nainstalovat si live CD, což je distribuční kanál spuštěný pouze z CD, na jehož použití nepotřebujete modifikovat svůj hard disk. Jde o skvělý způsob, jak se naučit vše potřebné, aniž byste museli upravovat svůj počítač. Kromě Unixu existují i jiné operační systémy, ale ty jsou distribuovány v binárním jazyce – nelze si přečíst jejich kód a také ho nelze měnit. Naučit se hackovat na stroji s Microsoft Windows nebo na jiném uzavřeném systému je jako učit se tančit ve skafandru.
  • Linux můžete spustit také paralelně s Mac OS X, ale pouze část tohoto softwaru je open-source – pravděpodobně se tedy setkáte s problémy a budete si muset dávat pozor na to, abyste se nestali závislými na patentovaných kódech společnosti Apple.
 2. 2
  Pište HTML. Pokud nevíte, jak programovat, je nutné se nejprve naučit základy HTML (HyperText Mark-up Language). To, co vidíte při pohledu na webovou stránku – obrázky, designy a komponenty, je vše zakódováno v HTML. Naučte se vytvářet základní domovské stránky a postupně se učte složitější programování.
  • V prohlížeči si otevřete zdrojové informace stránky a prohlédněte si HTML kódování. Otevřete si například ve Firefoxu to Web Developer > Page Source a chvíli se na kódy dívejte.
  • HTML můžete psát v základním textovém editoru, jako je Poznámkový blok, a ukládat si kódy jako „prostý text“, abyste je později mohli nahrát na web. [2]
  • Budete se muset naučit formátovat tagy a představovat si jejich výsledky vizuálně. [3] ""<" se používá k otevření tagu a "/> každý tag naopak uzavírá. " "

   "je otevření řádku s kódem pro odstavec. Budete tagy používat pro vizuální obsah – kurzíva, formátování, barva atd. Když se naučíte HTML, brzy pochopíte, jak funguje internet.

 3. 3
  Naučte se programovací jazyky. Než se vrhnete na psaní básní, musíte se nejprve naučit gramatiku. Než se vrhnete na prolamování pravidel, musíte se tato pravidla nejprve naučit. Pokud je vaším cílem stát se hackerem, budete se muset naučit mnohem více, než jen základy svého jazyka. [4]
  • Python je pro začátek skvělý jazyk, protože je čistě navržen, dobře zdokumentován a začátečníkům se s ním dobře pracuje. I když je to dobrý první jazyk, není to žádná hračka – je silný, flexibilní a hodí se i pro větší projekty. Java je také dobrou alternativou, ale její hodnota jako prvního jazyka je často zpochybňována. [5]
  • Pokud se chcete pustit do opravdového programování, budete se muset naučit C, což je základní jazyk Unixu. C++ je podobný klasickému C – když se naučíte jeden z nich, ten druhý pro vás už bude hračkou. C je velmi účinný jazyk se zdroji vašeho počítače, ale zabere vám hodně času ho vyladit a proto se mu hodně lidí vyhýbá.
  • Je pravděpodobně nejlepší začít s platformami Backtrack 5 R3, Kali nebo Ubuntu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Myslete jako hacker

Stáhnout PDF
 1. 1
  Myslete kreativně. Až budete mít základní znalosti, budete moci začít myslet jako umělec. Hackeři jsou umělci, filozofové a inženýři v jednom těle. Věří ve svobodu a vzájemnou zodpovědnost. Svět je plný fascinujících problémů, které jen čekají na to, až je někdo vyřeší. Hackeři velmi rádi řeší problémy, pracují na svých dovednostech a procvičují svoji inteligenci.
  • Hackeři mají rozdílné zájmy co se týče kultury a intelektu. Pracujte tak intenzivně, jak hrajete a hrajte si tak intenzivně, jak pracujete. Pro skutečné hackery neexistují rozdíly mezi „hrou“, „prací“, „vědou“ a „uměním“, protože jejich práce zahrnuje všechny tyto aspekty.
  • Čtěte sci-fi. Jezděte na srazy sci-fi fanoušků – potkáte na nich spoustu hackerů. Můžete se také naučit nějaké bojové umění. Duševní disciplína, která je pro bojová umění důležitá, se vám bude hodit i v hackerském prostředí. Většina bojových umění, které se hodí pro hackery jsou ta, která kladou důraz na disciplínu, uvolněné vědomí a kontrolu, ne na sílu, sportovní aspekty a fyzickou zdatnost. Můžete zkusit například Tai-či.
 2. 2
  Musíte rádi řešit problémy. Žádný problém byste neměli řešit dvakrát. Berte to jako komunitu, ve které je čas všech hackerů nesmírně důležitý. Hackeři věří, že sdílení informací je morální zodpovědností. Když vyřešíte nějaký problém, měli byste informace zveřejnit, abyste pomohli všem, kteří se s ním také potýkají.
  • Nemusíte si myslet, že je vaší povinností poskytovat své kreativní produkty všem lidem, ale měli byste vědět, že hackeři, kteří to dělají, se v komunitě těší největší úctě. Je v souladu s hodnotami této kultury prodávat za peníze jen tolik, abyste měli na nájem, jídlo a své počítače.
  • Přečtěte si nějaké starší práce, například „Jargon File“ nebo „Hacker Manifesto“ od Mentora. Mohou být sice zastaralé ve smyslu technických problémů, ale přístup a morálka hackerů je nadčasová. [6]
 3. 3
  Naučte se rozpoznávat autoritu a bojovat proti ní. Nepřítelem hackera je nuda, nádeničina a autoritářství s cenzurou a zamezováním svobody informací. Monotónní práce hackery jednoduše nebaví.
  • Stát se hackerem znamená odmítnout „normální“ koncepty práce a vlastnictví a místo toho bojovat za rovnoprávnost a společné intelektuální vlastnictví.
 4. 4
  Buďte schopní. Každý, kdo stráví trochu času na Reddit dokáže vymyslet trapné kyberpunkové uživatelské jméno a hrát si na hackera. Internet je ale skvělým ekvalizérem a cení si více schopností, než ega a pózy. Pracujte na svém umění a ne na své image a brzy si získáte více úcty, než kdybyste se snažili řídit se povrchní představou o hackerech, kterou má většina dnešní společnosti.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Získejte si úctu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pište open-source software. Pište programy, které připadají ostatním hackerům zábavné a užitečné a dávejte lidem zdrojové kódy. „Polobozi“ mezi hackery jsou lidé, kteří napsali velké a skvělé programy, které potom zdarma poskytli lidem k užívání.
 2. 2
  Pomáhejte testovat a opravovat open-source software. Každý autor open-source softwaru vám potvrdí, že beta-testeři (kteří dokážou dobře popsat a řešit problémy a tolerují bugy v rychle vydaných verzích) jsou pro ostatní hackery těmi nejužitečnějšími lidmi.
  • Najděte si program, který je ve vývoji a který vám zajímá a staňte se kvalitním beta-testerem. Existuje přirozený postup od testování programů k jejich opravování a modifikaci. Tímto způsobem se toho naučíte hodně a získáte si úctu lidí, které budete v budoucnu jistě potřebovat.
 3. 3
  Zveřejňujte užitečné informace. Další skvělou možností je sbírat a filtrovat užitečné a zajímavé informace a zveřejňovat je na webových stránkách pro ostatní lidi. Správci hlavních technických stránek mají mezi hackery téměř stejnou úctu, jako autoři open-source programů.
 4. 4
  Pomáhejte udržovat infrastrukturu v chodu. Hackerská kultura (a vývoj internetu) stojí na dobrovolnické práci. Pod povrchem je spousta nezbytné, ale ne zrovna lákavé práce, kterou je potřeba dělat – administrace adresářů, moderování skupin, spravování velkých archivů softwaru, vývoje RFC a další. Lidé, kteří tuto práci dělají, si vysloužili respekt mezi hackery, protože všichni ví, že jde o náročnou práci, která není zdaleka tak zábavná, jako psaní kódů. Když se tomu budete věnovat, bude všem jasné, že hackerství milujete.
 5. 5
  Buďte užiteční pro samotnou kulturu hackerů. Nejde o něco, co byste mohli dělat hned v začátcích, ale až se trochu rozkoukáte a dokážete větší věci, ostatní si vás budou vážit. Hackeři nemají žádné vůdce, ale mají kulturu hrdinů a starších hackerů. Když se budete na poli hackerství pohybovat dost dlouho, budete mít šanci stát se jedním z nich.
  • Hackeři nemají rádi egoistické lidi, takže když se budete snažit stát se jedním z hrdinů a starších, pravděpodobně pohoříte. Nesnažte se o to, ale vypracujte se na tato místa přirozeně tím, že budete skromní a štědří.
  Reklama

Tipy

 • Pište ve svém jazyce dobře. Je sice běžným stereotypem, že programátoři neumí psát, ale ve skutečnosti mnoho z nich píše naopak skvěle.
 • Perl je dobré se naučit z praktických důvodů – často se používá u aktivních webových stránek a systémových administrací, takže pokud jste Perl nikdy nepsali, měli byste se ho alespoň naučit číst. Mnoho lidí ho používá proto, že se chtějí vyhnout C u projektů, které nevyžadují výkonné stroje.
 • LISP je také dobré se naučit – budete velmi spokojení, až se vám konečně podaří ho pokořit. Tato zkušenost z vás udělá lepšího programátora, i kdybyste ho nikdy nemuseli znovu použít. Základní cvičení s LISP najdete snadno, stačí modifikovat módy pro textový editor Emax, nebo pluginy Script-Fu pro GIMP.
Reklama

Varování

 • Prolamování kódů a hesel je ilegální činností, za jejíž provádění byste mohli jít i do vězení.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 143 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 025 krát
Stránka byla zobrazena 24 025 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama