Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Léta si pohráváte s myšlenkou stát se hercem a víte, že je to pro vás to pravé, ale snažíte se spíše být realisty. Možná je načase říci tomu hlasu vzadu v hlavě, aby byl zticha (nezní překvapivě podobně jako vaše matka?!) a vrhli se vstříc vašim snům. Někdo se musí stát příští velkou hvězdou – proč byste to nemohli být zrovna vy?

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Broušení vašich hereckých dovedností

Stáhnout PDF
 1. 1
  Studujte herectví na univerzitě anebo na umělecké akademii. I když je možné prorazit i bez toho, tedy pokud nejste z velkého města, kde se jedná o velmi běžný postup. Představíte se profesionálům, dovíte se o technikách herectví a automaticky dostanete šanci pracovat na jevišti. Co se týče konkrétnější stránky věci, budujete svůj životopis, ukazujete se divákům a vytváříte si sítě kontaktů. Nezapomeňte také rozvíjet svou paměť. A vaši učitelé vás budou neustále tlačit, abyste dělali více, čímž se prakticky postarají o vaši motivaci.
  • Co mají společného Lindsay Lohan, Charlie Sheen, Tom Cruise, Pamela Anderson a Jessica Simpson? Kromě toho, že jsou absolutní smetánkou z ranku celebrit, ani jeden z nich nedokončil střední školu. Takže pokud je možné dosáhnout obrovského úspěchu bez formálního vzdělání, zkrátka, ehm…neberte to raději doslova.
 2. 2
  Navštěvujte letní tábory, herecké workshopy a představení ve vašem okolí. Některé z nich mohou mít velmi intenzivní výuku, takže se během dvou až tří týdnů naučíte materiál, na který byste jinak potřebovali měsíce. Můžete se zapojit do více projektů a věcí a možná i získat stipendium.
  • Zatímco neběží škola, je důležité nevypadnout z rytmu, a dobrý způsob, jak toho dosáhnout, je navštěvovat tábory a herecké kurzy. Pokud jste zasekaní v práci, která vám znemožňuje účastnit se takové akce, věnujte se alespoň četbě o herectví a studiu. Choďte na představení, studujte teorii a buďte otevření novým nápadům.
  • Pokud se zajímáte o divadlo, letní představení jsou skvělým způsobem, jak začít. Hry, muzikály a dokonce i opery se konají po celé zemi v průběhu týdnů a nabízejí velmi cenné zkušenosti. Začněte na jaře a nalezněte konkurz ve v blízkosti místa, kde žijete, abyste se mohli připravit na sezónu, jakmile skončí škola.
 3. 3
  Konkurs do komunitního či ochotnického divadla. Může se jednat o další krok, který vás posune za „školní“ univerzitní divadlo, pokud divadlo bere vážně produkční stránku a má slušný rozpočet. Získání role v ochotnickém divadle vám přinese kontakty s ostatními, kteří vybrušují své herecké dovednosti tak jako vy, a také více zkušeností. Získáte také lepší povědomí o tom, jak si stojíte ve srovnání s ostatními.
  • I když se nechystáte vystupovat na jevišti anebo dělat divadelní hry nebo muzikály, jakékoliv zkušenosti z oblasti dramatu budou vypadat ve vašem životopise dobře a navíc se naučíte nové věci. A také si najdete nové přátele.
 4. 4
  Najměte si lektora, který vám pomůže zlepšit vaši techniku. Váš lektor vám může podobně jako trenér dát osobní přístup, který potřebujete, abyste se popasovali se svými slabinami a vylepšili i to, co už dobře zvládáte. Hledejte lektora se zkušeností z branže a kontakty.
  • Zeptejte se personálu vaší školy anebo divadla, se kterými jste pracovali. Někdo bude jistě znát někoho jiného (kdo bude znát někoho dalšího), kdo vás může zkontaktovat s tím, koho hledáte. A pokud se vyzná ve zpěvu a/nebo tanci, rozhodně to také nebude na škodu!
 5. 5
  Poznejte své silné stránky. „Herecký životopis“ pracuje s tím, jaké máte dovednosti, jako jsou například přízvuk, zvláštní schopnosti anebo imitace. Rozviňte tyto talenty co nejvíce, abyste se mohli zúčastnit co nejširšího okruhu konkursů.
  • Nalezení vašich schopností vám může pomoci určit, jakou cestou se vydat. Herecké výzvy se mohou velmi lišit. Dovedete si představit sami sebe raději na jevišti, nebo na filmovém plátně?
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Pro filmové herce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přestěhujte se do velkého města. Nejlépe do Los Angeles, ale začít můžete kdekoliv, kde existuje určitá filmová scéna. Možná budete zatím muset dělat číšníka či servírku, ale pokud vám to umožní flexibilní pracovní dobu, abyste stíhali konkurzy, je to pro začátek dobré.
  • Ale vážně, pokud to někde dokážete, pak jen ve velkém městě. Pokud si to nemůžete dovolit, začněte pracovat na tom, abyste to změnili. Kde je vůle, je i řešení.
 2. 2
  Staňte se hercem „z komparsu.“ Jakmile jste na místě, kde potřebujete být, spojte se s místní scénou a vezměte roli komparsu neboli „křoví.“ Otevřené výzvy k účasti na castingu můžete nalézt po celém internetu, ale zde je pár míst, kde můžete začít: Backstage, Hollywood Reporter and Variety.
  • Nebude to oslnivá zkušenost, ale do životopisu si ji dávat nemusíte. Mnohem pravděpodobněji budete 75 procent času trčet na místě, takže si přineste knížku, pletení anebo něco pro rozptýlení, zatímco štáb stráví hodiny nastavováním světel.
 3. 3
  Najděte si agenta. Agent se vám postará o nabídky konkursů a jejich přísun. Dobrý agent si od vás vezme peníze, pouze pokud jste úspěšní, proto nesedněte na lep někomu, kdo požaduje horentní poplatky, i když váš harmonogram zeje prázdnotou.
  • Získejte od vašich kontaktů informace, ke komu zajít a jak začít. Ostatní herci budou mít na věc určitě svůj názor a možná vás dokonce seznámí s jejich vlastními agenty.
 4. 4
  Staňte se členy herecké asociace. Chystáte-li se prorazit, vstup do herecké asociace je znamením, že to myslíte vážně. Jakmile nastoupíte na studium herectví anebo vystřihnete nějakou malou roli, jste na palubě!!
  • Informujte se v organizacích jako ACTRA, AEA, AGMA nebo AGVA.[3] Jakmile jste členy jedné z nich, je velmi snadné dostat se do organizace SAG (Screen Actor's Guild). Vše, co musíte udělat, je najít příležitostně práci před kamerou a uhradit poplatky. Což za to stojí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Pro divadelní herce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte výraznější. Divadelní herectví vyžaduje zcela odlišnou ( - dobře, možná ne zcela odlišnou) paletu dovedností než filmové herectví. Je velmi snadné poznat jevištního herce, když vystoupí na obrazovce. Na podiu musíte lidi zabavit z prakticky několikametrové vzdálenosti. Všechno, co děláte, musí být výraznější.
  • Takže začněte pracovat na vašem hlase. Jemu vděčíte za úspěch. Vyvarujte se kouření, alkoholu a všeho, co dehydratuje a poškozuje vaše hlasivky. Musíte být hlasití za všech okolností.
 2. 2
  Pracujte na svých hereckých dovednostech. Spousta divadelních herců tvrdí, že jejich práce je náročnější než práce filmových herců. Filmový herec se na rozdíl od divadelního může tzv. schovat „za kameru.“ Na jevišti však jste sami za sebe. Začněte brát lekce, abyste publikum přesvědčili, že stojíte za to.
  • Během scén, které vyžadují souboje na jevišti, pochopíte, jak se přesvědčivě prát aniž byste se poranili anebo prostě vypadali jako cvok. Vědět, jak na to, vám může otevřít spoustu rolí, a to jak v hrách, tak i v muzikálech.
  • Pracujte na vašem dialektu. Odborník na výslovnost vám může celkem snadno pomoci. I když už třeba nezníte jako reklama na vaše etnikum, možná budete potřebovat stále překonat něco z vlastního projevu. A třeba vás pak obsadí mnohem častěji než v opačném případě.
  • Excelujte v trojboji. I kdy vás jen může jen málo zajímat hudební divadlo, je dobrý nápad docházet i na lekce projevu a taneční lekce. Mít jen jednu (nebo dvě) dovednosti nemusí být dost, abyste se pořádně prosadili v průmyslu.
  • Dělejte něco nevšedního. Pokud vystupujete dvanáct let jako klaun, skvělé! To se hodí. Jestli jako gymnastka záříte, fantastické. Jódlujete? Super. Jakákoliv dovednost, kterou ostatní vystupující nemají, se může dlouhodobě vyplatit. Držte se tedy vašich koníčků – pomohou vám uplatnit se na trhu.
 3. 3
  Zvažte získání profesní tzv. „Equity“ karty. I když je zcela možné dostat se přes všechny překážky bez ní a stále získat slávu, s equity kartou získáte přístup k mnoha konkursům, které by vám jinak zůstaly odepřeny.
  • Naneštěstí se nejedná o jasný proces. Musíte buď získat kontrakt, který vyžaduje uznání vašeho postavení, členství v sesterské organizaci (jako je např. SAG), anebo nasbírání dostatku kreditů, jak určují pravidla. [4] Je to přirozeně trochu matoucí. Pro více informací se zeptejte známých anebo kontaktní osoby vaší herecké sociální sítě, jak se jim to povedlo. Každý na to jde odlišně.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Připravte se na konkursy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se škálu monologů. Pokud máte průpravu, pak jich znáte plný repertoár a můžete s nimi v pravou chvíli vyrukovat. Pokud ne, je velmi snadné nějaké najít (postačí pár vteřin vyhledávání na internetu). Podle těchto krátkých textů (většinou zaberou 1 -2 minuty) budete často posuzováni, zda vás obsadí do her, filmů a zábavních pořadů. Tyto monology vám umožní předvést váš talent během krátkého časového úseku.
  • Vaše monology by měly být kontrastní. I když vždycky hrajete komické role, mějte připraveno i pár vážných monologů, které můžete na požádání předvést.
  • Co se týče zpěváků, bude se vám hodit ovládat několik písní. Na některých konkursech vám předem nezadají žánr, zatímco jinde po vás budou chtít, abyste předvedli něco podobného, jako dělají sami. Takže mějte pár písní v záloze.
 2. 2
  Sestavte svůj životopis. Přidejte do něj všechnu produkci, kterou jste dělali na hereckých táborech, dílnách, na univerzitě a v ochotnických divadlech. I když se to jen z poloviny váže k tématu, hodí se to. Práce v zákulisí se taky počítá! Abyste se uvedli, dejte najevo, jaké zkušenosti máte s technikou, rekvizitami anebo s kostýmy.
  • Ve svém životopise zmiňte všechny zvláštní dovednosti, které máte (tanec, zpěv, přízvuk, souboj, atd.), nicméně raději příliš nelžete. Můžou po vás chtít, abyste při monologu zastepovali, i když jste si prokazatelně nechali své stepařské boty doma.
 3. 3
  Buďte sami sebou. Rozhodněte, jaký jste typ. Jste lepší ve vůdčích anebo charakterových rolích? Jste budoucí hlavní představitelka anebo dokonalá záporná postava? Specializovat se vám v začátku pomůže zacílit na nejlepší konkursy podle vašich schopností.
  • Není nic špatného na tom být obsazován do typových rolí. Pokud budete navštěvovat konkurzy zaměřené na váš typ, pravděpodobně budete mít úspěch. Například, mohl by snad někdo zpochybnit, že je Helena Bonham Carter herečkou tělem i duší, i když stále hraje jednu a tutéž roli? Ne. Zkrátka ví, co jí sedí a pokaždé je skvělá. Takže se podívejte sami na sebe – co vám přijde nejpřirozenější?
 4. 4
  Pořiďte si snímky obličeje. První věc, které si producent nebo režisér všimne, je snímek vašeho obličeje doprovázející váš životopis. Je ve vašem zájmu pořídit si je co nejrychleji a ve velkém množství – budete je rozdávat jako bonbóny. Musejí být aktuální. Nepoužívejte žádnou fotku starou pět let.
  • Není problém sehnat levné a kvalitní snímky. Fotografové jsou často ve stejné situaci jako vy a snaží se vytvořit si portfolio. Ptejte se po začínajících fotografech, kteří budou ochotní se s vámi domluvit za malý poplatek anebo zadarmo. Výhoda portrétů obličeje je, že není potřeba chystat žádnou scénu ani žádné parádičky.
 5. 5
  Buďte připraveni. Nemůžete zcela ovlivnit, co si o vás režisér bude myslet, ale můžete ovlivnit, jak dobře se budete prezentovat. Buďte dochvilní, znejte dobře materiály ke konkurzu a přineste si vše, co budete potřebovat (včetně tužky nebo propisky) a dejte si záležet na vašem vzhledu. To je vše, co můžete dělat.
  • Buďte hovorní. Nikdy nevíte, koho potkáte a kdo vás může dostat do hry. Chlápek, který sedí v koutě, může mít pravděpodobně mnohem větší moc, než je na první pohled jasné. I když vás zatím nezná, co není, může být. Bavte se tedy s lidmi okolo a seznamte se s hereckým kolbištěm.
 6. 6
  Navštěvujte často konkurzy. Je to dobrý způsob, jak být vidět. Jakmile vás začnou lidé poznávat, snáze o vás budou uvažovat jako o kandidátu pro roli. Dostat své jméno do povědomí je polovina úspěchu.
  • Budou vás odmítat. Dostanete spousty odmítnutí. Jako každý. Konkurzy jsou ta součást herectví, kterou si musíte vydřít. Takže se přes zamítnutí přeneste a pokračujte. Nakonec se dostaví úspěch.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Budování vaší osobní značky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvažujte o sobě jako o podnikateli. Jste sice umělcem, ale zároveň děláte sami pro sebe. Nabízíte svou tvář, svůj hlas, své tělo a herecké schopnosti. Uvědomte si, že lidé, pro které děláte, vás budou vidět jako produkt, a budou na vás nahlížet jako na způsob, jak vydělat peníze. Samo o sobě to není ani dobré ani špatné, ale je dobré vědět, jak to chodí.
  • Nenechte se zdeptat; ať vás to posílí. Odmítnutí není o vás osobně. Je to o tom, že neodpovídáte představě produktu, který chtějí dostat. Později jí můžete odpovídat naprosto přesně.
 2. 2
  Propagujte se na internetu. Dejte svůj portrét na web stejně jako váš životopis. Skvělé místo pro začátek je Actors Access. Umístěte video svých představení na YouTube. Založte si účet na Facebooku a Twitteru. Je to běh na dlouhou trať, ale nikdy nevíte, kdo může náhodou na vaše info zabrousit a najmout vás. A také si můžete díky sociálním médií vybudovat solidní fanouškovskou základnu. Dvojitý úspěch.
  • Můžete také nahrát svoje demo na stránky jako ReelAct.[5] A/nebo vytvořit svou vlastní webovou stránku! Proč ne?
 3. 3
  Vytvářejte si široké sítě kontaktů. Buďte přístupní a budujte si reputaci profesionála, se kterým ostatní rádi spolupracují. Lidé ve vaší síti si vás mohou spojit s existujícími rolemi a můžou vám poskytnout cenný náhled na vaši práci a okolní branži.
  • Vyhněte se špatné reputaci. Pokud si vás zafixují jako línou, zcela arogantní osobu, se kterou se obtížně pracuje, asi se sotva dočkáte vystoupení.
 4. 4
  Mějte přehled o vašem odvětví. Sledujte noviny a webové stránky jako Variety.com, Backstage.com, Showbusinessweekly.com a Hollywoodreporter.com, abyste věděli, jaké jsou současné trendy v odvětví. Permanentně navštěvujte akce a pracujte na svých vedlejších projektech s přáteli a známými, abyste udrželi svůj kreativní plamen zářivě jasný.
  • Čtěte, studujte a vytvářejte kontakty. I když si můžete myslet, že herectví je něco, co v sobě máte anebo nemáte, ve skutečnosti to není tak lehké. Zůstaňte u začínajících dramatiků a režisérů, seznamte se s teorií a prostředím. Díky tomu si udržíte přehled o tom, kam se „scéna“ bude do budoucna ubírat. Možná budete inspirací pro další velký projekt.
  Reklama

Tipy

 • Spousta lidí říká, že se chtějí stát herci, ale ve skutečnosti nevědí, co život herců a hereček obnáší. Promluvte si s ostatními herci, abyste zjistili, jaký je jejich typický den. Zjistěte také, co dělají, když zrovna nehrají.
 • Pro zajímavost: Screen Actors Guild se nedávno spojil s AFTRA ve formaci SAG-AFTRA
Reklama

Varování

 • Všechno nebude jak ve filmu. Čeká vás tvrdá práce. Budete mít hluboko do kapsy a přežívat na těstovinách. Smiřte se s tím.
 • Herecκé prostředí je mimořádně konkurenční, a nikdy nebudete tak slavní, jak byste si představovali. Buďte realističtí, ale zároveň ambiciózní – přesně něco mezi tím.
Reklama

Související články

Jak napsat divadelní hruJak napsat divadelní hru
Jak na pantomimuJak na pantomimu
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 54 528 krát
Stránka byla zobrazena 54 528 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama