Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte zajímavé vize ohledně písniček, které se hrají v rádiích? Sníte o tom, že zprodukujete písničku, která se umístí na horních příčkách hitparád? Chcete, aby vás lidé za vaši práci uznávali? Pokud ano, v tomto článku se dozvíte, jak se stát hudebním producentem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Základy produkce

 1. 1
  Naučte se hrát na nějaký hudební nástroj. Nemusíte se stát virtuosem, ale když se naučíte hudební teorii a vytrénujete si sluch, vaší kariéře to pomůže. Můžete také zkusit skládat vlastní hudbu, naučit se tempo, nebo se naučit hrát z not – když hudbě budete rozumět i z druhé strany nahrávacího pulte, budete schopni slyšet její plný potenciál. Zkuste se naučit na jeden z následujících klasických nástrojů:
  • Klavír/klávesy: Pravděpodobně nejvšestrannější nástroj pro producenta. Umět hrát na klávesy pro vás bude velmi důležité. Ať už si budete jen hledat nové koncepty, nebo budete chtít nahrát určitou část hudbu, klavír pro vás bude v podstatě nepostradatelný – nejen z hlediska samotné melodie, ale také díky tomu, že je flexibilní při živém hraní.
  • Kytara: Když se naučíte hrát na kytaru, budete schopni lépe slyšet akordy a ihned se budete moci uplatnit v rockové a populární hudbě.
  • Basa: Basa je podceňovaná, ale velmi důležitá. Když se na ni naučíte hrát, budete schopni vést rytmiku a vytvořit svým produkcím pevný základ.
 2. 2
  Osvojte si práci s technologií. Pokud chcete vytvářet hudbu, musíte se naučit pracovat s nahrávacím pultem a co nejvíce programy na zpracování hudby. Pokud o hudební produkci ještě nic nevíte, můžete začít například s programem Cubase.
  • Sekvenční software, jako je Cakewalk Sonar, Reson, nebo Pro Tools, hudebním producentům pomáhají upravovat hudbu, kterou nahrávají. Hip-hopoví a taneční producenti mohou používat FL Studio, které se hodí i pro popové producenty.
  • Pokud chcete produkovat hip-hop, měli byste si koupit sampler. MPC60, SP1200 a S950 jsou nejoblíbenější samplery mezi hiphopovými producenty zlatého věku, jako je například Pete Rock, nebo DJ Premier.
 3. 3
  Naučte se základy mixování. Naučte se, co to znamená namíchat písničku – jak spojit všechny jednotlivé zvuky do jedné písně.
  • Naučte se rozdíl mezi „in the box“ a „out of the box.“ In the box znamená, že mícháte hudbu pouze v počítačovém programu. Out of the box znamená, že kombinujete nahrávací pult s dalším nepočítačovým vybavením.
  • Naučte se rozdíly mezi stereo a mono. Stereo mixy představují dvě různé stopy v jedné písni – jedna pro levé ucho a jedna pro pravé ucho. Mono mix představuje jediný zvuk celé písničky.
  • Měli byste vědět, co patří do středu mixu. Basová kytara a vokály by měly být ve středu mixu, ne po stranách. Další nástroje a produkční prvky je většinou možné posunout mírně na levou nebo pravou stranu, abyste dosáhli plnějšího zvuku.
 4. 4
  Začněte studovat hudbu a berte své studium vážně. Hudební producenti vytvářejí hudbu často s pomocí ostatních písní. Zejména hiphopoví producenti mají za úkol samplovat jiné písně a přepracovávat je s jiným beatem, takže musejí stále studovat jiné hudební interprety. Pokud hudbu nestudujete, brzy vám dojde, že sami sebe zbytečně omezujete.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, jaké zvuky spolu budou znít dobře. Vaší prací je tvořit fascinující, zajímavou a procítěnou hudbu, což často znamená objevovat různé zvuky a různé žánry a naučit se je kombinovat.
  • George Martin, známý producent skupiny Beatles zavedl to, čemu nyní říkáme „world music.“ Martin do popových písní přidal zvuk sitáru a spojil tím Východ se Západem.
 6. 6
  Začněte vytvářet hudbu. Vyberte si styl, který vám bude nejbližší – punk, ska, rock, rap, R&B, country, funk, jazz atd. Ze začátku se zaměřte pouze na jeden styl, abyste měli příležitost si vytvořit jméno v jednom žánru, než začnete objevovat i ty ostatní. Nejjednodušší je začít s hiphopem, R&B a popem, protože tyto styly většinou nevyžadují příliš mnoho nástrojů.
  • Nakonec začněte experimentovat s více žánry. Čím více stylů si osvojíte, tím širší horizonty budete mít (a tím více klientů získáte). Dejte si ovšem pozor, abyste se nepřetížili příliš brzy. Do dalších žánrů se pusťte až budete mít jeden dokonale zvládnutý.
 7. 7
  Zkuste přepracovat nějakou starou písničku. Najděte si nějakou starou písničku, která byla upravená minimálně, a dejte jí nový kabát. Zamyslete se nad jejím potenciálem a zkuste ji vylepšit. Jaké nové vize vás napadnou? Dokážete tuto písničku přepracovat tak, že bude znít úplně jinak?
  • Vytvořte si několik verzí písničky, abyste získali představu o tom, jaké možnosti máte. Zkuste například udělat reggae verzi The Wall, nebo z obskurní jazzové písničky udělejte hip-hop. Nebojte se myslet ve velkém.
 8. 8
  Spolupracujte s ostatními hudebními producenty. Kolaborace producentů stály za vznikem mnoha nezapomenutelných počinů. Nebojte se oslovit producenta, kterého obdivujete a požádat ho, aby s vámi na něčem spolupracoval. Kolaborace jsou velmi úspěšné, protože oba producenti mohou využít silných stránek toho druhého, aby zamaskovali své slabé stránky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Obchodní stránka producentství

 1. 1
  Začněte si hledat kontakty. Řekněte svým přátelům a rodině, že jste se začali věnovat hudební produkci a nechejte si udělat vizitky. Rozneste po sousedství letáky. Když budete mít rozumné ceny, velmi brzy získáte klienty. Stanovte si levnou sazbu za hodinu nebo za píseň.
  • Bylo by pro vás dobré, kdybyste se mohli učit s nějakým kamarádem, nebo s někým z rodiny. Máte kamaráda, který umí skvěle zpívat? Nebo strýce, který hraj na tubu? Zpracujte s nimi nějakou hudbu a mějte připravené vzorky pro potenciální klienty (dejte si ale pozor, abyste nemíchali práci s rodinou).
  • Pokud se vám nevynoří nic zajímavého, nabídněte své služby zdarma, abyste si získali reputaci. Není nic špatného na tom, udělat něco pro někoho zdarma, ale musíte si dát pozor na to, aby vás lidé nevykořisťovali. Dobrý první dojem u neplacené zakázky by vám mohl v budoucnu vynést spoustu zajímavých klientů.
 2. 2
  Získejte stáž v nějaké produkční společnosti. Nebude to snadná práce, ale pravděpodobně budete mít trochu volného času, který budete moci strávit v nahrávacím studiu. Mezitím si najdete přátele v oboru (a budete mít placenou práci).
  • Pokud to bude nutné, začněte na samém dně – jde o to se dostat do společnosti producentů a vypracovat se. Čím pilněji na sobě budete pracovat (a čím větší nadšení projevíte), tím větší bude šance, že si vás brzy někdo všimne.
 3. 3
  Vzdělávejte se. Začněte studovat a pokud to bude nutné, získejte i diplom. Pokud vám hudební produkce nevyjde, budete mít něco, čemu se budete moci věnovat.
 4. 4
  Využijte sílu internetu. Dříve platilo, že jste museli mít spoustu osobních kontaktů, jinak vaši hudbu nikdo nikdy neslyšel. V dnešní době je ale možné využívat internet a udělat na lidi dojem jak na lokální, tak na mezinárodní úrovni.
  • Nahrajte svoji hudbu na nějakou hudební webovou stránku, jako je například Bandcamp. Vyberte jen ty nejlepší skladby a pravidelně doplňujte nové písničky, aby se vaši fanoušci měli na co těšit.
  • Využijte také sociální sítě na dejte světu o své hudbě vědět. Sociální sítě vám umožní dosáhnout úspěchu (třebaže krátkodobého), stejně jako stovkám jiných umělců. Využívejte sociální sítě moudře – aktualizujte je, využívejte je jako reklamní nástroje a komunikujte s fanoušky. Uvidíte, že vám za to poděkují.
 5. 5
  Začněte šetřit. Až budete mít dostatek znalostí, pravidelný příjem a klientskou základnu, můžete si založit vlastní studio. Pokud míříte ještě výše, můžete se také přestěhovat do velkého města a zkusit štěstí ve vysoké hře.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy si nemyslete, že jste pro nějakého klienta příliš dobří (nebo příliš špatní). Ke všem přistupujte seriózně.
Reklama

Varování

 • Producenti nejen tvoří hudbu, ale také skládají velké oběti.
 • Ze začátku nebudete mít dostatek peněz na to, abyste se uživili, takže byste si měli najít práci na částečný úvazek, abyste pokryli své náklady.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 713 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 9 713 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama