X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 4 683 krát
Myslíte analyticky a máte zálibu v řešení problémů? Pokud jste dobří v navrhování věcí a chcete si vydělat spoustu peněz, staňte se inženýrem. Specializovat se na inženýrství a získávání praxe jsou klíčové pro nastartování kariéry inženýra. Jakmile se rozhodnete stát inženýrem, nic Vás neomezuje.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Na střední škole
Část 1
-
1Studujte předměty, které Vás připraví. Tyto předměty Vám pomůžou dostat se na školu inženýrství a díky nim bude studium lehčí.
- Studujte co nejvíce matematiku a vědecké předměty.
- Zapište se na jeden nebo dva univerzitní předměty, pokud je to možné. Většinou se doporučuje univerzitní matematika, ale ne každá střední škola tyto kurzy nabízí.
-
2Přihlaste se i na nějakou mimoškolní aktivitu, která Vám v přípravě také pomůže.
- Poohlédněte se po letních školách inženýrství. Výuka na mnoha z nich probíhá zábavnou formou, což může urychlit Vaše učení.
- Najděte si koníček, který má něco společného s inženýrstvím. Můžete si užít spoustu zábavy, vydělat peníze a zároveň se stát inženýrem. Můžete opravovat počítače, sestrojovat repráky, programovat internetové stránky.
- Najděte si mentora, který už je inženýrem.
-
3Nedělejte si žádné starosti s tím, na kterou univerzitu se dostanete. Inženýři jsou dobře placeni bez ohledu na jejich školu.
- Samozřejmě, že inženýři ze Stanfordu a MIT vydělávají 300 000 Kč měsíčně ve 23 letech, ale i inženýři z kterékoliv jiné řádné univerzity jsou na tom skvěle.
-
4Začněte přemýšlet nad tím, jaký obor inženýrství by Vás zajímal. Nemusíte se ještě rozhodnout, ale je dobré o tom aspoň přemýšlet.
- Ropní inženýři jsou lépe placeni, ale většina prací je mimo velká města.
- Letečtí inženýři jsou cool (konstrukce stíhaček), ale situace na trhu práce se může zhoršit, pokud se bude snižovat rozpočet na obranu.
- V krátkém období, možná i delší dobu bude velká nabídka práce pro softwarové a počítačové inženýry.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Na univerzitě
Část 2
-
1První rok na vysoké škole buďte opatrní. Nenaberte si toho příliš mnoho, ať nejste potom v šoku z toho, kolik máte učení. Hlavu vzhůru, pracujte a nevzdávejte se!
- I když jste již některý z univerzitních předmětů absolvovali, zvažte, jestli si ho nevzít v prvním semestru znovu. Pokud jste si jistí, předmět přeskočte. Pokud si vezmete předměty znovu, budete mít lepší průměrné hodnocení.
- Dejte si pozor, některé školy mají inženýrské „vyhazovací“ předměty, kde se profesoři snaží, aby se aspirující inženýři vzdali. Proč to dělají, nevíme, ale hezké to není. Uvědomte si ale, že jakmile složíte zkoušku jeden nebo dva semestry, všechny ostatní předměty už budou v pořádku. Popravdě většina škol dává starším studentům inženýrství jen áčka.
- Choďte na přednášky a na konzultační hodiny. Nemusíte, ale pokud si nejste jistí, že to nepotřebujete, vřele Vám tuto možnost doporučujeme.
- Najděte si nějakého chytrého studijního parťáka.
- Najděte si někoho, kdo Vám pomůže absolvovat těžké předměty. Možná máte superchytrého kamaráda, ale i tak si najděte někoho, kdo Vám pomůže v případě, že budete potřebovat pomoci více. Nejlepší jsou studenti stejné školy. Pokud si můžete dovolit někomu zaplatit, máte o možnost navíc. Popřípadě můžete zkusit nějaké výukové online programy na internetu.
-
2Vytvořte si studijní rozvrh tak, aby Vám plně vyhovoval. Než si zvyknete na nový rytmus, snažte se dělat co nejvíc věcí dopředu, řešte úlohy extra.
- Některým lidem vyhovuje nejlépe pracovat pravidelně každý den, jiní preferují učit se na poslední chvíli přes noc.
- Vyhledejte si všechny předměty, které pro Vás budou podle Vašeho studijního plánu důležité v dalších letech studia a věnujte jim nějaký čas extra.
- Snažte se poznat své silné a slabé stránky. Zjistěte, které předměty jsou pro Vás lehké a které ne. Sestavte si vyvážený rozvrh.
-
3Zvolte si hlavní obor. Inženýrství má spoustu variant, ale Vaše škola může nabízet určitou specialitu.
- Přemýšlejte nad různými druhy inženýrství, například strojní inženýrství, softwarové inženýrství, lékařské inženýrství, strukturální inženýrství, civilní inženýrství, elektrotechnické inženýrství, a další. Zapamatujte si, že na většině škol jsou dnes počítačové vědy také řazeny pod inženýrství. Většina tento obor nazývá počítačové inženýrství.
- Pokud máte dobrou paměť na čísla, mohli byste chtít studovat inženýrství. Nemusíte se pak zabývat hodinami otravného liberálního umění. Pokud máte zálibu v různorodosti, vyzkoušejte dvouoborové studium s druhým oborem v úplně jiném odvětví.
- Pokud absolvujete vysokou školu v oboru inženýrství, vždycky se můžete rozhodnout v inženýrství nepracovat, ale pokud Vašim oborem inženýrství nebude, v tomto oboru už nebudete moci pracovat.
- Pokud zvažujete nástup na ekonomickou školu, mějte na mysli, že inženýrství je dobrý předpoklad pro studium MBA.
-
4Jakmile se dostanete přes tu nejtěžší část v prvním roce nebo v prvních dvou letech studia, povedete si dobře.
- Je možné si vyhledat mentora, který pracuje pro nějakou společnost, aby Vám pomohl vyznat se v možnostech uplatnění.
- Po absolvování studia v oboru inženýrství budete mít možnost pracovat pro velkou společnost, malou společnost nebo dokonce stát na vlastní noze jako konzultant. Mentor, profesor nebo čerstvý absolvent Vám může s výběrem vhodné varianty pomoci.
- Profesoři často mají práce pro studenty. Práce může být ve výzkumu nebo v pomoci novým studentům.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Profesní dráha
Část 3
-
1Naučte se o inženýrství ve své současné práci. Pokud se zajímáte například o inženýrství v oblasti elektrotechniky, najděte si práci v takové společnosti a pracujte s inženýry. Pokud se zajímáte o softwarové inženýrství, požádejte u softwarové společnosti o práci v systémovém zajištění kvality.
-
2Rozhodněte se, jestli chcete jít znovu do školy. Rozmyslete si, jestli byste raději absolvovali prezenční nebo distanční studium.
- Podívejte se, jestli Váš současný zaměstnavatel neplatí vzdělání v oblasti inženýrství. Je to celkem běžné. Pokud standardně žádný program nenabízí, zeptejte se! Hodně společností je ochotných investovat do vzdělávání nových inženýrů. Firma šetří náklady na náběr nového zaměstnance.
- Dobrým kompromisem je přihlásit se v prvních semestrech do večerní školy, abyste zjistili jestli Vás to baví.
- Pokud se zajímáte o softwarové inženýrství, můžete se naučit programovat na internetových stránkách jako jsou W3Schools nebo se přihlásit do Odesk a pracovat. V Odesku nevyděláte moc peněz, protože soutěžíte s lidmi ze zámoří, ale je to skvělý způsob, jak se to naučit. Spousta firem v silikonovém údolí zoufale potřebuje nové inženýry a nebudou po Vás chtít ani titul.
Reklama
Tipy
- Pobavte se na téma inženýrství s někým, kdo se v něm vyzná, předtím, než se do něčeho pustíte.
- Pravidelně opakujte, co jste se naučili.
- Snažte se studovat v noci a brzy ráno.
- Pokud jste ospalí, vysprchujte se.
- Studujte ve zkouškovém více, než normálně.
- Vyzkoušejte studovat z počítače místo knížek, pokud jste unavení nebo se cítíte vyčerpaní, pusťte si do pozadí instrumentální hudbu.
Reklama
Varování
- Spřátelte se s lidmi, které mají stejné zájmy jako vy. Pokud se preventivně vyhnete špatné společnosti, vyhnete se v životě spoustě napětí, což Vám pomůže se koncentrovat na Váš cíl. Držte se dále od nepřátelského prostředí. Nepřátelte se s nikým, kdo působí rušivě, rozčiluje Vás nebo postrádá základní morální hodnoty.
- Buďte přátelští vůči Vašim kolegům a spolužáků. Bude Vás to hodně rušit.
Reklama
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Become an Engineer
Français:devenir ingénieur
Italiano:Diventare un Ingegnere
中文:成为一个工程师
Bahasa Indonesia:Menjadi Insinyur
العربية:أن تصبح مهندسا
Stránka byla zobrazena 4 683 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama