Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Baví vás rozesmávat lidi a sdílet svůj smích s ostatními? Pracujete rádi s dětmi, dospělými, s pacienty v nemocnicích, nebo s většími publiky? Rádi se převlékáte a pracujete s různými rekvizitami? Pokud ano, jste ideálním kandidátem pro práci klauna. Zajímá vás, jak na to? V tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Připravte si vystoupení

 1. 1
  Sežeňte si rekvizity. Věci, které budete potřebovat, závidí na tom, jakým klaunem se chcete stát. Existuje ale několik základních věcí, které používají všichni klauni, například míčky na žonglování, balónky na vytváření zvířátek, rekvizity pro kouzelnické triky atd. Můžete začít s těmito základními věcmi a postupně přicházet na to, jaký typ klauna chcete být.
 2. 2
  Pořiďte si kostým. Klaunský kostým seženete v obchodě s kostýmy, ale připravte se na to, že vás přijde na hodně peněz. Pokud nechcete platit za kostým, můžete si ho vyrobit sami. Použijte barevné oblečení, halloweenské kostýmy, barevné pyžamo a cokoli, co najdete v secondhandu nebo doma ve sklepě. Dražší věci si můžete kupovat až později, prozatím si s nimi nemusíte dělat starosti. [1]
 3. 3
  Naličte se. Ne všichni klauni nosí pomalovaný obličej. Klaunství je druhem komedie, ne stylem líčení. Většina klaunů používá bílou barvu na obličej, která dobře drží a nesmývá se tak snadno, jako klasické obličejové barvy. Pokud se chcete líčit, máte několik možností: [2]
 4. 4
  Rozhodněte se, zda budete chtít mít pomocníka. Většina klaunů pracuje o samotě, ale někteří klauni mají pomocníka, nebo dokonce více pomocníků. Pokud chcete pomocníka, nebo pokud chcete být sami pouze pomocníkem, najděte si někoho dalšího, kdo s vámi bude spolupracovat.
  • S partnerem si společně vymyslete představení a zapracujte na vašem vztahu.
 5. 5
  Naplánujte si představení. Zamyslete se nad tím, jaký typ komedie chcete hrát a vymyslete si představení. Je dobré začít například tím, že budete vymýšlet problémy, které budete na jevišti řešit (např. klobouk vám bude stále padat z hlavy, nebo vám bude padat stojan na noty). Je dobré vymyslet si na konec menší zvrat, nebo zapojit pravidlo tří (chyba, chyba, úspěch). Je to v podstatě jako vymýšlení divadelní hry. Můžete si napsat scénář a dělat zkoušky. Zde je několik věcí, které se často objevují v klaunských představeních:
 6. 6
  Přidejte do svého repertoáru kouzla. Pokud chcete kouzlit, naučte se základní kouzelnické triky a trénujte, abyste je mohli zapojit do svého představení. Přečtěte si na wikiHow články o kouzlení, nebo se zapište do kurzu kouzelnictví.
  • Nezapomeňte na to, že budete potřebovat více rekvizit, například klobouk, hůlku, kapesník atd.
 7. 7
  Zapracujte na grotesce. Pokud chcete využívat grotesku, musíte se to naučit. Není nic horšího, než špatně provedená groteska. Nejlepší komikové umějí skvěle napodobovat skutečný život, například vyprávějí o svých nadřízených o manželkách atd. Zkuste do svého představení zapojit vtipy, se kterými se obecenstvo bude moci ztotožnit.
 8. 8
  Vyhýbejte se klaunským klišé. Nemusíte dělat to, co klauni většinou dělávají. Když nevymyslíte žádnou zajímavou obměnu, měli byste se vyhýbat těm nejprovařenějším klaunským trikům. Zde je několik věcí, které byste dělat neměli:
 9. 9
  Natrénujte si své představení. Až budete mít představení vymyšlené a budete mít všechny potřebné rekvizity, začněte trénovat. Musíte se naučit vyprávět všechny vtipy správně a umět plynule přecházet mezi triky. Nejprve si své představení nacvičte a potom ho předveďte nějakému kamarádovi nebo rodině.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Najděte si práci

 1. 1
  Rozhodněte se, jakým klaunem chcete být. Než si začnete hledat práci, budete muset zjistit, jaký typ klauna se k vám bude nejlépe hodit. Vyzkoušejte si různé věci a zamyslete se nad tím, s jakými klienty budete chtít pracovat. Když budete klaunem, který vystupuje na dětských oslavách, budete dělat jiné věci, než klaun, který baví dospělé lidi. Nemusíte se specializovat, ale vždy byste měli mít na paměti své publikum. Zde je několik míst, kde můžete pracovat: [3]
  • Dětské oslavy
  • Oslavy dospělých
  • Dětské nemocnice
  • Cirkusy
 2. 2
  Začněte chodit do klaunské školy. Klaunské školy byly dříve velmi populární. Dnes už je jich méně, ale stále existují kvalitní školy, ve kterých se můžete naučit být profesionálním klaunem. [4]
 3. 3
  Navštěvujte klaunské konvence a soustředění. Pokud nemáte čas chodit do klaunské školy, nebo žádnou školu v okolí nemáte, měli byste alespoň jezdit na akce pro klauny, abyste se naučili nové triky od těch nejlepších v oboru.[5] . Na konvencích se také budete moci seznámit s jinými klauny.
 4. 4
  Učte se triky od ostatních klaunů. Webová stránka CAI nabízí informace o kurzech pro klauny a o místech, kde se můžete učit od ostatních klaunů. Můžete kontaktovat přímo klauny a požádat je, zda byste se u nich mohli učit. Nejlepším způsobem, jak se něco naučit, je najít si mentora, který vás vezme pod svá křídla. Uvědomte si, že ne každý dobrý klaun se bude zabývat tím, čím se chcete zabývat vy.
 5. 5
  Inzerujte jako profesionál. Pokud chcete být úspěšní, měli byste si dát inzeráty a dělat si reklamu. Dejte si inzerát do místních novin, do škol a do nemocnic a vytiskněte si plakáty. Pokud chcete mít velký úspěch, budete muset porozumět základům marketingu a reklamy, abyste měli větší šanci získat dobře placené zakázky. [6]
 6. 6
  Začněte zvolna. Ze začátku dělejte klauna na dětských oslavách a zjistěte si, zda v místní nemocnici nehledají někoho na záskok. Můžete zdarma vystoupit na narozeninové oslavě nějakého kamaráda. I malé obecenstvo pro vás ze začátku bude skvělou příležitostí ukázat lidem, co umíte. Také budete moci zjistit, jak bavit větší obecenstva a jak získat sebejistotu, kterou jako klaun budete potřebovat.
  • Díky tomu vás lidé budou lépe znát a postupně budete získávat další a další zakázky. Možná si vás na oslavě kamarádových narozenin někdo všimne a za pár dní vám zavolá, že pro vás má práci!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak mít úspěšnou kariéru

 1. 1
  Staňte se členem nějaké skupiny nebo asociace. Tyto skupiny vám dodají podporu, znalosti a důvěryhodnost a budou se hodit i do životopisu. Pokud znáte nějaké místní klauny, zeptejte se jich, zda jsou v okolí nějaké podobné skupiny. Můžete zkusit i následující organizace: [7]
  • Clowns of America International
  • World Clown Association
  • Clowns Canada
  • Clowns International
 2. 2
  Pracujte na svých dovednostech. Nyní již pravděpodobně budete mít dobré vystoupení, které budete mít dobře natrénované a budete mít vyděláno trochu peněz. V této branži neexistují žádná omezení. Učte se žonglovat, hrát, vyprávět příběhy, kouzlit atd. a pracujte na svém umění.
  • Nikdy byste neměli být spokojení – vždy je možné ještě něco zlepšit.
 3. 3
  Zapracujte na komunikaci s publikem. Pokud chcete mít úspěch, budete muset vědět, co publikum chce. Zde je několik věcí, na kterých budete muset pracovat: [8]
  • Očekávání publika ohledně kvality a zábavnosti vašeho vystoupení
  • Schopnost mluvit před lidmi
  • Schopnost zajistit, aby se s vámi děti cítily dobře
  • Představení, které zajistí bezpečnost vás i obecenstva
 4. 4
  Zkuste se nechat zaměstnat v cirkuse. Pokud chcete být cirkusovým klaunem, budete nejprve muset zapracovat na zkušenostech. Pokud to opravdu chcete, budete se muset přihlásit o práci v cirkuse stejným způsobem, jakým byste se hlásili na jiné pracovní místo – budete potřebovat životopis, zaslat videa se svým představením a budete muset přijít na pohovor. [9]
  • Velké cirkusy se považují za největší úspěchy, jakých mohou klauni dosáhnout. Když se vám nepodaří získat práci napoprvé, nenechejte se odradit a zkoušejte to dál.
  • Pokud vás práce u cirkusu zajímá, zjistěte si o ní něco na internetu.[10] [11]
  Reklama

Tipy

 • Buďte přátelští, vtipní a milí. Měli byste mít klaunství v těle.
 • Zapojte do představení i publikum. Když budete pracovat s dobrovolníkem z publika, obecenstvo bude vaše představení více bavit.
 • Chovejte se dramaticky a předstírejte přehnané emoce.
 • Na konci představení můžete například začít honit svého pomocníka po manéži.


Reklama

Varování

 • Musíte vědět, kdy je potřeba přestat hrát. Někdy se může stát, že nějaké dítě rozpláčete, nebo že se na vás někdo naštve. V takovou chvíli musíte přestat být klaunem a chovat se jako normální člověk.
 • Pokud nejste trénovaným kaskadérem, nepokoušejte se o žádné nebezpečné triky.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kostým – podle toho, jaký typ klauna chcete být
 • Rekvizity
 • Hroší kůže – budete se muset vypořádat s tím, že některým lidem nebudete připadat vtipní
 • Smysl pro humor

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 052 krát
Stránka byla zobrazena 3 052 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama