Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naučit se psát levou rukou, když jste od přírody pravákem, je zábava! Když se vám to podaří, budete schopni psát oběma rukama, stejně jako mnoho historických postav, například Einstein, Michelangelo, Harry Kahne, Nikola Tesla, da Vinci, Fleming, nebo Benjamin Franklin. Schopnost psát oběma rukama má mnoho výhod. Bude se vám hodit například při hraní kulečníku, protože některé údery přejí pravorukým a jiné zase levorukým. Kromě toho je tato schopnost výhodná také při tenise, protože když udeříte do míče backhandem, budete mít větší šanci, že ho dostanete mimo hrací pole a není vždy snadné běžet tak rychle, abyste měli šanci do něj udeřit svojí dominantní rukou. Naučit se používat levou ruku vyžaduje spoustu cviku a trpělivosti, ale když se budete snažit, nakonec se vám to podaří.

Leváci se mohou také naučit používat pravou ruku – stačí jen obrátit kroky uvedené v tomto článku. Pro některé leváky je výhodou stát se pravákem, protože se díky tomu zbaví nevýhod, kterým leváci čelí ve světě, který zvýhodňuje praváky.

Část 1
Část 1 ze 2:

Trénink psaní

 1. 1
  Každý den si trénujte psaní levou rukou. Pokud se chcete naučit dobře psát levou rukou, nepodaří se vám to přes noc – jde o dlouhodobý proces, který může trvat měsíce, nebo i roky. Pokud se tedy chcete naučit používat levou ruku, budete muset trénovat každý den.
  • Vyhraďte si každý den trochu času na cvičení psaní levou rukou. Nemusíte tomu věnovat příliš mnoho času – stačí 15 minut denně a budete se postupně zlepšovat.
  • Ve skutečnosti není dobré trénovat příliš dlouho, protože byste pravděpodobně byli brzy frustrovaní a vzdali byste to.
  • Nejlepším způsobem je trénovat každý den jen chvíli.
  • Učte se psát písmena ve vzduchu. Začněte toto cvičení provádět pravou rukou a potom ruce vystřídejte a zkuste to levou rukou. Později začněte trénovat i na papíře. Je nutné si to dobře nacvičit, abyste si připravili svaly pro psaní.
 2. 2
  Nastavte si ruku správně. Při tréninku psaní levou rukou je velmi důležité držet pero nebo propisku tak, aby to pro vás bylo pohodlné.
  • Mnoho lidí drží pero příliš jemně a zbytečně okolo něj kroutí prsty. Tím se v ruce vytvoří napětí, které může vést až ke křečím a ruka se velmi brzy unaví. V takovém případě nebudete schopni levou rukou psát.
  • Mějte ruku uvolněnou a snažte se držet pero tak, jak byste ho drželi pravou rukou. Vědomě se snažte mít ruku uvolněnou a každých několik minut kontrolujte, zda se vám to daří.
  • Na pohodlí při psaní levou rukou bude mít vliv také to, jaké materiály používáte. Pište na čistý jemný papír s linkami a nachystejte si kvalitní pero, na které není nutné tlačit.
  • Nakloňte si papír v úhlu 30-45 stupňů doprava. Psaní v tomto úhlu pro vás bude přirozenější.
 3. 3
  Natrénujte si abecedu. Začněte tím, že se levou rukou naučíte psát abecedu – jak velkými, tak malými písmeny. Postupujte pomalu a opatrně a soustřeďte se na to, aby všechna písmena vypadala co nejlépe. Přesnost je nyní důležitější, než rychlost. <br.br>
  • Měli byste si abecedu napsat také pravou rukou, abyste mohli srovnat své výsledky. Budete se moci snažit levou rukou psát tak dobře, jako pravou rukou.
  • Všechny papíry, na kterých si budete trénovat psaní levou rukou, si schovávejte do jedné složky. Když budete frustrovaní a budete mít pocit, že vám to vůbec nejde, budete se moci podívat na to, jak jste psali, když jste se začínali učit psát levou rukou a uvidíte, jaké pokroky jste již udělali. Jistě vám to dodá novou dávku motivace.
 4. 4
  Trénujte si psaní vět. Až vás začne nudit abeceda, začněte si trénovat psaní celých vět.
  • Začněte něčím jednoduchým, například „Píšu tuto větu levou rukou.“ Nezapomeňte psát velmi pomalu a soustřeďte se na úhlednost, spíše než na výkonnost.
  • Potom si zkuste napsat větu: „Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu,“ což je věta, která obsahuje všechna písmena české abecedy.
  • Další podobné věty, neboli pangramy, si můžete najít na internetu.
 5. 5
  Používejte písanku. Když se děti ve škole učí psát, používají písanku, což je pracovní sešit, ve kterém přepisují písmena vyznačená tečkovanými čarami. Pomáhá jim to ovládat pohyby rukou a naučit se psát přesně.
  • Když se učíte psát levou rukou, v zásadě učíte svoji ruku a mozek psát jako kdybyste to nikdy neuměli, takže vám písanky mohou značně pomoci.
  • Můžete používat také speciální linkovaný papír s více linkami, abyste měli jistotu, že jsou vaše písmena správně velká.
 6. 6
  Zkuste psát pozadu. V angličtině a v mnoha jiných světových jazycích lidé píšou zleva doprava.
  • Pro pravoruké lidi je to naprosto přirozené a také se díky tomu vyhnete rozmazání inkoustu, protože si ho nebudete roztírat rukou.
  • Pro levoruké lidi je tento pohyb ovšem často nepřirozený a snadno si tímto způsobem rozmažou inkoust, protože přes něj musejí přejíždět rukou. Z tohoto důvodu levorucí lidé často píšou pozpátku.
  • Například slavný umělec Leonardo da Vinci byl levák a často si své poznámky a dopisy psal pozadu, takže bylo možné je rozluštit pouze když jste papír přiložili k zrcadlu a četli jste z jeho odrazu.
  • Trénujte si psaní pozadu levou rukou – možná vás překvapí, jak jednoduché to je. Uvědomte si, že musíte psát zprava doleva levou rukou. Budete se také muset naučit psát všechna písmena odzadu dopředu.
 7. 7
  Zkuste si kreslit. Přestože je vaším cílem naučit se psát levou rukou, pomůže vám i to, když se naučíte levou rukou kreslit. Naučíte se tím ovládat svoji levou ruku a posílit její svaly.
  • Začněte s něčím jednoduchým, například se základními tvary, jako je kruh, trojúhelník, nebo čtverec. Potom si zkuste kreslit běžné předměty, které se kolem vás vyskytují, jako jsou stromy, lampa, stůl atd. Až budete mít pocit, že už dobře ovládáte základy, začněte si zkoušet kreslit postavy a zvířata.
  • Skvělým cvičením, které si můžete vyzkoušet, je kreslení levou rukou vzhůru nohama. Nejen že si tím procvičíte levou ruku a naučíte se lépe psát, ale také vytrénujete mozek a podpoříte své kreativní myšlení.
  • Mnoho skvělých myslitelů, jako byl Michelangelo, Leonardo da Vinci, nebo Sir Edwin Henry Landseer, uměli psát oběma rukama. Mohli díky tomu při psaní a kreslení libovolně střídat ruce, aby se neunavili, nebo aby mohli dobře rozpracovat určitý úhel. Landseer se proslavil také tím, že dokázal malovat oběma rukama zároveň. [1]
 8. 8
  Buďte trpěliví. Jak jsme již zmínili, naučit se psát levou rukou je proces, který může trvat velice dlouho a vyžaduje odhodlání a tvrdou práci. Musíte se sebou mít trpělivost a nevzdávat se.
  • Uvědomte si, že vám trvalo několik let, než jste se v dětství naučili psát pravou rukou a i přestože by vám nemělo trvat tak dlouho naučit se psát levou rukou (protože některé z potřebných dovedností jsou přenositelné), pravděpodobně vám to zabere spoustu času.
  • Ze začátku si nedělejte starosti s rychlostí – trénujte tak dlouho, dokud se nenaučíte levou ruku ovládat a psát přesně. Až později se můžete učit psát přesněji a sebejistěji.
  • Připomínejte si, že se učíte obdivuhodnou a užitečnou dovednost. Udržet si motivaci pravděpodobně nebude snadné, ale pokud se chcete naučit psát levou rukou, bude to velmi důležité.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Posilování

 1. 1
  Začněte dělat všechno levou rukou. Některé dovednosti se vám během života automaticky převádí z pravé ruky na levou takže nebude příliš těžké začít dělat vše levou rukou. Některé dovednosti se také převádí z jedné činnosti na druhou, takže když budete dělat všechny věci levou rukou, bude to pro vás jednodušší, než kdybyste levou rukou dělali jen jednu věc. Musíte mít ovšem trpělivost. Někteří lidé tvrdí, že čím jste starší, tím těžší je začít dělat věci levou rukou, ale ve skutečnosti to je trochu zavádějící. Jde o to, že čím lépe umíte danou činnost dělat pravou rukou, tím menší trpělivost budete mít s učením se dělat ji levou rukou. Ve skutečnosti je to tak, že čím starší jste, tím kratší dobu vám bude trvat naučit se provádět dané činnosti levou rukou. Nejjednodušším, ale zároveň nejdůležitějším způsobem, jak posílit levou ruku, je začít levou rukou dělat všechny věci, které běžně děláte pravou rukou.
  • Naučte se čistit si zuby tak, že budete kartáček držet v levé ruce. Můžete si levou rukou také česat vlasy, držet v ní šálek s kávou, natírat si s ní chléb máslem a otvírat dveře.
  • Také si zkuste házet levou rukou šipky (v bezpečném prostředí), hrát kulečník, nebo házet míčkem a chytat ho.
  • Pokud zapomínáte na to, že byste měli dělat věci levou rukou a automaticky je děláte pravou rukou, zkuste si obvazem svázat prsty pravé ruky k sobě. Díky tomu nebudete moci pravou ruku používat a budete nuceni používat levou ruku.
 2. 2
  Začněte levou rukou zvedat činky. Jedním z nejlepších způsobů, jak posílit levou ruku a paži a napravit nerovnováhu v síle mezi dominantní a nedominantní rukou je zvedání činek.
  • Vezměte si do levé ruky činku a provádějte cviky, jako jsou bicepsové zdvihy, kickbacky, kladivové zdvihy a rozpažování.
  • Začněte s lehkými činkami a postupně se vypracujte k těžším činkám.
 3. 3
  Naučte se žonglovat. Když se naučíte žonglovat se třemi a později i čtyřmi míčky, dobře tím posílíte levou ruku a paži a kromě toho se naučíte skvělý trik, se kterým uděláte dojem na své přátele.
 4. 4
  Trénujte si chytání míčků. Skvělým způsobem, jak posílit zápěstí nedominantní ruky a naučit se používat jak pravou, tak levou ruku, je vzít si dvě pálky na stolní tenis a dva míčky a oběma rukama zároveň je odrážet.
  • Až se to naučíte, budete moci začít používat menší pálky, nebo jen dvě široká kladiva.
  • Kromě toho, že se naučíte skvěle používat levou ruku, tím procvičíte také svůj mozek. [2]
 5. 5
  Začněte hrát na nějaký hudební nástroj. Mnoho lidí, kteří hrají na nějaký hudební nástroj, který vyžaduje použití obou rukou, umějí do určité míry používat levou ruku.
  • Když se tedy začnete učit hrát na nějaký hudební nástroj, například na piano nebo na flétnu a budete každý den trénovat, posílíte tím svoji levou ruku. [1]
 6. 6
  Jděte si zaplavat. Plavání je další činností, která vyžaduje zapojení obou rukou a pomůže vám vyrovnat aktivitu mozkových hemisfér, takže vás naučí plynuleji přecházet mezi činnostmi levé a pravé ruky.
  • Zajděte si na bazén a chvíli si zaplavejte, abyste posílili levou stranu těla a dodali svému tělu trochu aerobního cvičení. [1]
 7. 7
  Myjte nádobí levou rukou. Pravidelné mytí nádobí levou rukou je bezpečnou a jednoduchou metodou, jak se naučit levou ruku používat více. Bude to pro vás zábavné, ale i užitečné a kromě toho budete mít také čisté nádobí.
 8. 8
  Začněte zkoušet jemné motorické činnosti levou rukou – například psaní, hraní kulečníku, odřezávání vlásků z krevet, nebo házení šipek. Až se naučíte jednodušší činnosti, můžete přejít k těmto složitějším činnostem. Budete si tím trénovat také obecnou schopnost přenášet dovednosti z jedné ruky na druhou a vnímat jejich zrcadlový obraz, takže až se naučíte levou rukou provádět jednu činnost a přesunete se k další, půjde vám to o něco lépe, než kdybyste danou činnost nedělali nikdy. Možná vám potrvá roky, než se levou rukou naučíte dělat vše tak dobře, jako pravou rukou, ale pravděpodobně potrvá zhruba dva měsíce, než budete schopni levou ruku používat téměř tak dobře, jako pravou ruku. Až si vaše levá ruka na danou činnost zvykne a půjde jí to snáze, nemusíte mít pocit, že se musíte zdokonalovat ještě více, abyste dosáhli stejné úrovně, jako u pravé ruky. Pokud chcete dosáhnout rychlého zlepšení a naučit se psát levou rukou co nejdříve, můžete vynechat kroky 2-7, ale musíte se připravit na to, že se pravděpodobně budete nudit a budete muset postupovat pomalu.
 9. 9
  Nezapomínejte používat levou ruku pořád. Váš mozek si tak zvykl používat pravou ruku, že to dělá naprosto automaticky a bezmyšlenkovitě. Pokud se snažíte naučit se psát levou rukou, může to pro vás být problém. Překonejte ho tím, že si vymyslíte systém připomínek, který vám pomůže vzpomenout si na to, že byste měli používat levou ruku.
  • Můžete si na hřbet levé ruky například napsat slovo „levá“ a na hřbet pravé ruky slovo „pravá,“ abyste měli vizuální připomínku vždy, když vezmete do ruky pero, nebo budete chtít provést jinou činnost.
  • Můžete si také dát hodinky na pravé zápěstí, místo na levé. Pomůže vám to podvědomě registrovat fakt, že se snažíte změnit strany.
  • Můžete si také na různá místa v bytě nalepit lepící papírky s připomínkami. Nalepte si je na kliky, na telefon, nebo na lednici, abyste na tyto věci nesahali omylem pravou rukou.
  Reklama

Tipy

 • Až se budete učit psát, upravte si své držení těla tak, aby se vám levou rukou psalo pohodlně.
 • Až začnete více používat levou ruku, měli byste se zároveň snažit co nejméně používat pravou ruku.
 • Levou rukou dělejte všechny běžné každodenní věci, jako je podávání volejbalového míče, jezení snídaně atd.
 • Vše, co běžně děláte pravou rukou, začněte dělat levou rukou.
 • Pište si stále dokola pangramy, což jsou věty které obsahují všechna písmena abecedy.
 • Než se rozhodnete naučit se používat levou ruku, musíte se připravit na to, že to nebude snadné.
 • Trénujte si psaní levou rukou jen doma. Ve škole nebo v práci byste měli psát svojí dominantní rukou, alespoň tak dlouho, dokud se levou rukou nenaučíte psát dobře. Ušetříte si tím čas a vyhnete se tomu, že byste psali pracovní nebo školní dokumenty neúhledně.
 • Mějte trpělivost! Musíte si dopřát dostatek času, protože naučit se psát levou rukou vám potrvá.
 • Trénujte si psaní písmen do vzduchu.
 • Začněte se učit používat levou ruku v pozdějším věku, například okolo 20 let. Pokud chcete přejít na levou ruku a používat ji stále místo toho, abyste ji používali například jen polovinu času, vaše pravá ruka bude touto dobou již tak silná, že se nikdy nenaučíte používat levou ruku tak dobře, jako pravou.
 • Levorucí lidé dělají věci jinak, než pravorucí lidé, například naklánějí hlavu doleva.
 • Naučte se používat mobilní telefon pouze levou rukou.
 • Když budete každý den trénovat 15 minut, posílíte tím svoji levou ruku.
 • Pravděpodobně vám to nějakou dobu potrvá, takže musíte mít trpělivost. Snažte se dělat vše levou rukou, nebo zkuste udělat 75% všech činností během dne pouze levou rukou.


Reklama

Varování

 • Musíte si uvědomit, že není snadné tohoto cíle dosáhnout, takže budete potřebovat spoustu trpělivosti.
 • Nezabíjejte hřebíky levou rukou, dokud si nebudete jistí, že ji umíte dobře používat.
 • Nepokoušejte se krájet okurku levou rukou na tenké plátky a přidržovat si nůž klouby a hlavně to nedělejte rychle, dokud se nenaučíte levou ruku dobře používat. Nůž by se vám mohl smeknout a pořezat vás.
 • Když budete měnit ruce, které běžně používáte, mohlo by vás to zmást, takže postupujte pomalu.Reklama

O tomto wikiHow

Joel Giffin, PT, DPT, CHT
Spoluautorem článku je :
Fyzioterapeut
Tento článek spoluautorem článku je Joel Giffin, PT, DPT, CHT. Dr. Joel Giffin je doktor fyzikální terapie a zakladatel Flex Physical Therapy v New Yorku. S více než 15 lety zkušeností jako certifikovaný terapeut rukou (CHT), Dr. Giffin léčí celé tělo a specializuje se na rehabilitaci ruky a horních končetin. V divadelních představeních na Broadwayi pracoval s herci podílejících se na divadelních představeních jako The Lion King, Sleep No More, Tarzan a Sister Act. Flex Physical Therapy se také specializuje na pánevní dno. Dr. Giffin získal magisterský titul v oboru fyzikální terapie s vyznamenáním na Quinnipiac University a získal titul doktor fyzikální terapie (DPT) s vyznamenáním na Simmons College. Je členem American Physical Therapy Association a the American Society of Hand Therapists. Tento článek byl zobrazen 12 111 krát
Stránka byla zobrazena 12 111 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama