Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Neexistuje žádné požadované formální vzdělání nebo certifikát, který z vás udělá úspěšného módního návrháře nebo návrhářku. Což neznamená, že je to tím snadnější. Budete potřebovat ovládnout umění kreslení, šití a navrhování, budete se muset orientovat v módě a budete muset být neuvěřitelně vytrvalí. Pár nápadů, které vám mohou pomoci do začátku, najdete v tomto návodu.

Část 1
Část 1 ze 5:

Zlepšujte své dovednosti

 1. 1
  Pracujte na svých schopnostech. Úspěšný módní návrhář musí ovládnout širokou škálu dovedností včetně kreslení, citu pro barvy a strukturu, vizualizaci ve 3D a samozřejmě šití a stříhání nejrůznějších druhů látek.[1] .
  • Naučte se perfektně šít, pokud to ještě neumíte. Umět šít nejrůznější látky, nedělat chyby a být přitom rychlí, to bude pro vaši kariéru klíčové. Dokonale šití ovládnout není pro spoustu lidí vůbec snadné a chce to cvik a čas.
  • Studujte látky a jejich vlastnosti. Musíte vědět, jak se látka vlní, jak splývá, jak dýchá, jak se nese na těle atd. Detailní znalost látek a jejich vlastností je pro úspěšnou kariéru v módním průmyslu absolutně klíčová. Zajímejte se také o původ jednotlivých látek a jejich výrobu.
  • Učte se od současných nejúspěšnějších návrhářů. A to nejen kdo jsou, ale jejich minulost, odkud pocházejí, jaký je jejich osobitý styl, co a kde studovali. Tyto znalosti vám pomohou k tomu, abyste i vy sami byli úspěšní. Půjčujte si jejich nápady a berte je jako startovací čáru pro vlastní.
  • Naučte se, jak vytvářet storyboardy a kolekce výrobků. Věnujte pozornost trendům v médiích, choďte nakupovat a dívat se do obchodů a na burzy.
  • Čím dříve začnete tyto schopnosti rozvíjet, tím lépe. Začněte v mladém věku. Buďte připraveni na to, že budete muset obětovat spoustu času rozvíjení všech svých schopností.
 2. 2
  Stále se učte. Pokud můžete, pokuste se získat diplom nebo certifikát v oděvním průmyslu a návrhářství. Naučíte se spoustu věcí, získáte užitečné kontakty a zkrátka dostanete možnost ukázat, co ve vás je v kritickém prostředí (ano, buďte připraveni na kritiku!). Udělejte jedno z následujících:
  • Získejte diplom z oděvního návrhářství. Většina programů trvá 3-4 roky. FIDM a Parsons jsou dvě nejoblíbenější školy tohoto typu v USA. Budete studovat kresbu, barvy, kompozici, výrobu látek, šití atd.[2] Navíc k těmto praktickým dovednostem získáte zkušenost z práce s profesionály, kteří vám v budoucnu poslouží jako užitečné kontakty, kteří vám mohou dát radu z první ruky a hodnocení vaší práce.
  • Zažádejte si o tzv. internship. Pokud se na chození do školy necítíte, nebo jednoduše chcete získat zkušenosti rovnou z pracovního prostředí, bude pro vás lepší najít si praxi. Budete k tomu potřebovat obdivuhodné portfolio práce, abyste získali byť i to nejnižší místo - i když budete ze začátku třeba jen nosit kafe. Opět, kontakty, které si díky tomu vytvoříte, pro vás mohou být v budoucnu velmi užitečné, pokud budete chtít v kariéře ve světě módy pokračovat. Navíc se budete dívat pod ruce profesionálům a mnoho se od nich naučíte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Ujasněte si, jaká móda je váš šálek kávy

 1. 1
  Rozhodněte se, jaké módní odvětví vás nejvíce přitahuje. Možná budete muset začít na spodní příčce, ale to neznamená, že byste neměli mít v hlavě cíl, kterého chcete v budoucnu dosáhnout. Zajímá vás haute couture, ready-to-wear, sportovní a ležérní móda, móda pro řetězce, nebo speciality jako třeba ekologické oblečení? Každé odvětví má své plusy a mínusy, které budete muset zvážit, než si svůj cíl vyberete. v těchto hlavních oblastech si dále budete vybírat z mnoha kategorií. Na začátku budete pravděpodobně více či méně tápat. nebojte se. nesnažte se urvat si najednou moc velké sousto. Je lepší zdokonalit své schopnosti v jedné oblasti a pak teprve začít experimentovat, až budete mít o módním průmyslu více znalostí. Zde je pár příkladů:
  • Dámské oblečení, dámské prádlo
  • Pánské oblečení, pánské prádlo
  • Chlapecké a/nebo dívčí oblečení, oblečení pro teenagery.
  • Sportovní oblečení/fitness/volnočasové oblečení
  • Pletené oblečení
  • Outdoorové oblečení, pracovní oblečení
  • Svatební šaty
  • Doplňky
  • Navrhování divadelních a filmových kostýmů, speciální oblečení pro reklamy a zábavní průmysl.
 2. 2
  Naplánujte si klíčové body. Co je vaší nejsilnější stránkou? Možná jste blázni do doplňků, nebo šijete jedinečné kalhoty na jógu. Vaše nejsilnější stránka a vaše dovednosti jsou to nejdůležitější, co pro začátek potřebujete. Druhá věc samozřejmě je, napasovat to na potřeby trhu, což v řeči módního průmyslu znamená jednak přesvědčit veřejnost, že to potřebuje a jednak si všimnout, co trh momentálně žádá.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Rozhodněte se, zda jste pro módní průmysl připraveni

 1. 1
  Než se rozhodnete pro kariéru v módním průmyslu, upřímně zhodnoťte své schopnosti a osobnost. Možná milujete oblečení, ale to je jen střípek do mozaiky všeho, co tento byznys obnáší. Potřebujete také vynikající komunikační dovednosti, ochotu tvrdě pracovat (často 24 hodin denně, 7 dní v týdnu), hroší kůži abyste ustáli kritiku, schopnost se vypořádat se stresem, otevřenost a přizpůsobivost různým zákazníkům a nadřízeným. Také budete muset přijmout fakt, že budete často osamělí (to samozřejmě záleží na tom, jak si svou kariéru zařídíte), a že alespoň ze začátku budete potřebovat být disciplinovaní.
  • Práce v módním průmyslu může být to pravé pro vás pokud: Jste ochotni svůj život obětovat kariéře (je to vaše "poslání"), nevadí vám nejistota, jste ochotni stát si pevně za tím, čemu věříte, máte v hlavě spoustu nápadů a víte, co je v módě důležité, umíte naslouchat zákazníkům, znáte módní průmysl skrz naskrz a žijete a dýcháte pro módu.
  • Práce v módním průmyslu pravděpodobně není pro vás, pokud: Neumíte zvládat stres a vypjaté situace, nemáte rádi nejistotu, chcete stabilní kariéru bez výrazných výkyvů, potřebujete uznání od ostatních lidí, potřebujete, aby vás někdo vedl, nemáte rádi finanční nestabilitu a máte v životě příliš mnoho jiných zájmů.
Část 4
Část 4 ze 5:

Nasměrujte svou cestu k úspěchu

 1. 1
  Získejte znalosti o obchodní a finanční stránce módního průmyslu. Být úspěšným módním návrhářem nevyžaduje pouze talent a kreativitu, ale také vynikající znalost obchodních a marketingových aspektů módního světa. Udržujte se v obraze a pravidelně čtěte také ekonomické a obchodní žurnály, jako třeba americké Women's Wear Daily a Daily News Record.[3]
  • Mnoho vzdělávacích programů pro budoucí módní návrháře zhrnuje také kurzy obchodu a marketingu.[4] Některé studijní programy/kurzy kladou na marketing větší důraz, než jiné, takže si raději zjistěte podrobnosti, než nastoupíte. Pokud už máte nějaké vzdělání v oblasti módy za sebou, ale nedostalo se vám lekcí marketingu/ekonomie, zvažte zapsání do nějakého rychlého kurzu, abyste měli povědomí i o tomto aspektu.
  • Naučte se víc, než jen design. Za módním byznysem stojí obrovský řetězec dodavatelů a vy budete potřebovat porozumět práci a úloze každého z nich, abyste dokázali věci vidět také z jejich perspektivy. Jen tak budete schopni dělat kompromisy, uspokojovat poptávku a chápat, co a jak funguje. Vzdělávejte se v tom, co dělají ostatní, jako například nákupčí, obchodníci, výrobci a střihači látek, technologové výroby textilií, kontroloři kvality, mechanici, prodejci, lidé z PR a marketingu, módní novináři, organizátoři akcí, stylisté a tak dále.
  • Musíte znát své zákazníky. Tato dovednost je základní a velmi důležitá a je to jedna z těch, které úspěšný módní návrhář musí mít stále na zřeteli. Pořád myslete na to, kolik vaši zákazníci utrácejí, jaký je jejich životní styl, kde nakupují, jak rádi nakupují a co se jim líbí a nelíbí. Mějte přehled o tom, co jsou jejich základní potřeby a co si koupí jedině v případě, že je rozpočet méně napjatý, než obvykle. Pokud alespoň trochu rozumíte marketingu, měli byste mít jasnou představu o tom, jak potřeby zákazníků fungují.
  • Poznejte, kdo jsou vaši soupeři. Nikdy nepřestávejte sledovat, co dělají ostatní módní návrháři v oblasti, o kterou se zajímáte. Minimálně buďte stále v obraze. A ještě lépe, předběhněte je v boji o zákazníky.
  • Veletrhy a módní přehlídky jsou skvělým místem, kde můžete do módního průmyslu hlouběji proniknout, prohlédnout si nejnovější trendy a pochopit, co zákazník žádá a jak na to, abyste jeho přání splnili.
 2. 2
  Hledejte zaměstnání, kde můžete uplatnit své návrhářské sklony. V módním průmyslu se dají najít místa pro začínající návrháře, i když to velmi záleží na odvětví, které vás nejvíce zajímá. V některých případech se velmi vyplatí být flexibilní, takže se nebojte vzít i jiný styl, než je ten váš. Přesedlat můžete přece kdykoliv později. Ve většině případů musíte být zarputilí a velmi vytrvalí, nebát se střídat různá místa a profese, abyste se dostali k vysněnému cíli. Pro začátečníky je spousta startovacích pozic, mimo jiné například následující:
  • Existující módní domy a designéři – hledejte nabídky práce pro začátečníky, stipendia, asistentské pozice atd.
  • Práce v půjčovně kostýmů, v divadle nebo ve filmu pro kostyméry atd.
  • Práce v módním byznysu online, kterou můžete získat přes různé agentury
  • Doporučení – využijte své kontakty ze střední a vysoké školy a kontakty z módního prostředí obecně. Svět módy dává hodně na slova chvály a doporučení, nebojte se a využijte toho.
 3. 3
  Pokud toužíte po vlastním módním byznysu, buďte finančně uvědomělí. Můžete být možná výjimečně kreativní, ale pokud chcete mít vlastní podnik a značku je nezbytné, abyste měli podnikavého ducha. Musíte rozumět fakturám a všem těm číslům, která vám přistávají na stole. Pokud opravdu nejste obchodní typ, není důvod to vzdávat, máte několik možností. Můžete vše svěřit svému účetnímu nebo právníkovi, ale stále platí, že je nejlepší, pokud se o obchodní stránku postaráte sami. A pokud se na to vážně, vážně necítíte, přiznejte si, že by pro vás bylo možná lepší pracovat jako návrhář pro známou značku, než rozjíždět vlastní podnikání.
  • Jaký typ obchodníka chcete být? Možností je nepřeberně, můžete být jediným vlastníkem, mít partnera/y, založit společnost s ručením omezeným nebo dokonce akciovou společnost. Všechno má své pro a proti, které byste měli určitě prodiskutovat s právníkem a odborníkem na ekonomii, než se do podnikání pustíte. Za každých okolností se ujistěte, že jste kryti ručením, obzvlášť v některých zemích světa.
 4. 4
  Buďte realisté. Možná se budete muset i přestěhovat do jiné země, abyste našli svou cílovou skupinu na trhu a vše samozřejmě záleží také na tom, jak se vám bude obchodně dařit. Být realistou znamená, že se nebudete pokoušet prodávat haute couture lidem v malém městě, kteří chtějí hlavně pohodlné oblečení do práce. To je jako chtít Eskymákům prodávat bikiny. Soustřeďte se na to, kde bude po vašich výrobcích největší poptávka trhu a zvažte možnost se buď přestěhovat, nebo najít rozumný způsob, jak vaše výrobky dopravovat tam, kde je o ně největší zájem.
  • Myslete na všechny možné vlivy okolí. Jakožto kreativní osoba byste měli být neustále obklopeni lidmi, kteří vás inspirují a dodávají vám nápady. Módní byznys je mnohem těžší, pokud jste na to sami, nebo pokud jste obklopeni těmi, kdo vaše nadšení nesdílí.
  • Pamatujte na to, že na módu má velký vliv i roční období a klima. Na tom bude záležet, jaké oblečení bude kdy a kde dobře prodejné.
  • Zvažte sílu internetových obchodů. Pokud si dáte záležet na prezentaci a budete mít kvalitní fotografie, které se dají různě otáčet a zoomovat, nic vám nebrání svou módu prodávat po internetu do celého světa. Poskytne vám to velikou flexibilitu, protože můžete žít prakticky kdekoliv, dokonce při troše snahy nemusíte vůbec nikam dojíždět. Pokud chcete založit malou módní značku, začít online je pro vás ideální. I tak byste ale neměli zapomínat navštěvovat velké módní přehlídky a celkově zůstávat v obraze.
  • Žít ve městě s rozvinutým módním průmyslem dává pro módního návrháře určitě smysl. Podle průzkumů byly nejvlivnějšími centry módy v roce 2012 následující města (v sestupném pořadí):[5]

   • Londýn, Anglie
   • New York, USA
   • Barcelona, Španělsko
   • Paříž, Francie
   • Mexico City, Mexiko
   • Madrid, Španělsko
   • Řím, Itálie
   • Sao Paulo, Brazílie
   • Miláno, Itálie
   • Los Angeles, USA
   • Berlín, Německo.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Vytvořte si své módní portfolio

 1. 1
  Vytvářejte si postupem času portfolio své práce. Až se budete ucházet o místo nebo stáže ve skutečném módním průmyslu, bude klíčové pro vaši šanci se na trhu uplatnit. Ve vašem portfoliu byste měli mít své nejlepší práce a mělo by vyzdvihnout vaše schopnosti a kreativitu. Použijte kvalitní vazbu a tisk, aby bylo vidět, že svou práci berete vážně. Ve vašem portfoliu by nemělo chybět následující:[6]
  • Ručně kreslené skicy nebo fotografie vašich skic
  • Návrhy vytvářené na počítači
  • Životopis
  • Stránky s počátečními nápady a návrhy
  • Stránky s prezentací barev a látek
  • cokoliv dalšího, co ukáže co dokážete a jakým směrem se vyvíjíte.

Tipy

 • Noste svou vlastní módu tak často, jak jen můžete. Jaký je lepší způsob, jak představit svou tvorbu, než ji nosit? A když se vás lidé začnou ptát, buďte připraveni stručně, ale zaníceně odpovědět, abyste vzbudili další zájem.
 • Připravte se na to, snášet kritiku a urážky. Nikdo není dokonalý. Poslouchejte rady svých přátel a rodiny. Nikdy se nevzdávejte svého snu kvůli kritice od druhých!
 • Než se rozhodnete někomu ukázat své skicy módních návrhů, zamyslete se, jak byste ve svých návrzích vypadali vy sami.
 • Při navrhování designu velmi pomáhá navrhovat jej v barvách, ne černobíle.
 • Pokud chcete mít svou módní značku, budete potřebovat profesionální logo. Logo se bude objevovat na vašem oblečení, mělo by tedy ladit s jeho celkovým stylem. Pokud se v této oblasti necítíte dostatečně silní, je lépe si najmout profesionálního grafika.
 • Při zakládání módní značky budete od začátku potřebovat upřímné a dobré rady. Oklopte se lidmi, kterým můžete důvěřovat. Neměli by mezi nimi chybět ekonomové, právníci a marketingoví poradci a raději by měli být placeni za to, co dokáží, než jako hodinoví zaměstnanci.
 • Co nejdříve se naučte připravovat si vyvážené snídaně a obědy. Módní průmysl si žádá dlouhé hodiny v práci a občas je nemožné opustit kreativní zónu a jít na oběd. Váš mozek ovšem potřebuje výživu, takže se co nejdřív naučte balit si chutné obědy a svačinky s sebou. Vždycky tak budete mít co zakousnout a nebudete šílet hlady.
 • Hodně čtěte. Najděte si biografie a publikace o módních ikonách a oblasti módy, o kterou máte největší zájem. Čerpejte ze zkušeností slavných návrhářů i modelek a sledujte, jak využili svůj talent, aby se stali úspěšnými. Například pokud vás zajímá ekologická móda šetrná k přírodě, existuje spousta skvělých návrhářů, kteří své zkušenosti zdokumentovali, například zakladatel značky Toms, Blake Mycoskie a jeho kniha Start Something That Matters(Začněte to, na čem záleží, pozn. překl.) nebo kterákoliv z knih od Anity Roddickové.
Reklama

Varování

 • Práce módního návrháře může být fyzicky velmi náročná. Budete muset pracovat dlouhé hodiny, spěchat abyste stihly uzávěrky atd.
 • Navrhovat pro módní přehlídky a tzv. vysokou módu vás bude konfrontovat s kontroverzními aspekty módního průmyslu. Například podvyživené, hubené modelky (což může vyústit v pokřivený pohled na normální podobu lidského těla), podrazy od konkurence a velmi těsné termíny uzávěrek. Pokud nejste opravdu asertivní člověk, raději investujte trochu peněz a na nějakém kurzu se naučte, jak jednat s lidmi a jak si stát za svým.
 • Módní průmysl, to je extrémně náročný konkurenční boj - do kariéry v módě se proto pouštějte jen tehdy, pokud jste ochotni se jí 100% oddat. Hned zpočátku se snažte vytvořit si hroší kůži a naučit se přijímat kritiku - většina kritiky jsou kyselé hrozny a pokud si budete věřit, dokážete rozpoznat, kdy je kritika konstruktivní a kdy je to pouze závist.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 818 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 12 818 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama