Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mentalista je člověk, který má téměř nadpřirozené schopnosti, protože dokáže vždy odhalit pravdu o ostatních lidech a je schopen zjistit spoustu faktů o jejich životě. Mentalista musí umět skvěle luštit různé šifry, musí mít skvělé pozorovací schopnosti a musí si umět všímat detailů. Mnoho lidí včetně kriminalistů nebo kouzelníků využívá taktiky mentalistů a znalosti z psychologie k interpretaci lidského chování. Mentalisté nejen dokážou získat vaši pozornost, ale umějí také pobavit úplně kohokoli. Chtěli byste být jako Simon Baker? V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Odhalujte lži

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se dělat rychlé, ale promyšlené úsudky. Součástí schopností mentalistů je důvěra ve vlastní úsudek. Bohužel většina lidí své pozorovací schopnosti nevyužívá na maximum. Obecné a všímavé zhodnocení lidí vám může poskytnout spoustu informací, které by vám jinak unikly. Všimněte si například toho, zda má daná osoba jemné, nebo odřené ruce. Má pevné a vypracované svaly? Je oblečen výstředně, nebo naopak velmi nenápadně? Zamyslete se i nad sebou – co by se o vás mohli lidé dozvědět jen díky tomu, že se na vás podívají?
  • Existuje spousta informací, které můžete zjistit pomocí jediného pohledu na danou osobu. Vzpomeňte si na Sherlocka Holmese – neměl žádné nadpřirozené schopnosti, ale byl jednoduše všímavý. Tenká linka neopálené kůže na levém prsteníčku. Malá tečka od inkoustu na levé ruce. Sherlock by díky těmto informacím zjistil, že je daná osoba buď rozvedená, nebo se svým partnerem nežije a pravděpodobně jde o praváka. Naučte se tímto způsobem postupovat také.
 2. 2
  Všímejte si fyzických znaků u ostatních. Práce mentalisty spočívá v tom, že probouzí vzpomínky a způsobuje, že lidé začnou sami poskytovat informace, na které si sami ani nepamatují. Pomůže vám to zjistit, co se nachází v jejich mysli, ale jejich paměť to vytěsnila. Uvědomte si, že i když lidé tvrdí, že si něco nepamatují, mozek si zaznamenává vše, co se stalo. Informace se v něm nacházejí, ale nejsou v danou chvíli dostupné. Zde jsou věci, na které byste si měli dávat pozor:
  • Rozšířené nebo stažené zornice (rozšíření zornic značí pozitivní emoci, stažené zornice značí naopak negativní emoci).
  • To, kam se daná osoba dívá.
  • Rychlost dechu.
  • Rychlost tepu.
  • Relativní perspirace těla.
 3. 3
  Jako prvního pokusného králíka využijte sami sebe. Když budete vědět, jak vypadají tyto znaky, ale nebudete vědět, co znamenají, k ničemu vám to nebude. Každý člověk je trochu jiný, ale tyto příznaky jsou většinou u všech stejné. Jděte tedy k zrcadlu a začněte si prohlížet svůj vlastní obličej. Všímejte si zejména následujících věcí:
  • Když si vzpomenete na něco příjemného, měly by se vám rozšířit zornice. Když si vzpomenete na něco negativního, zornice by se vám měly stáhnout. Vyzkoušejte si oba tyto případy.
  • Odpovězte si na následující otázku: Co máte rádi na návštěvách pláže? Až vymyslíte odpověď, všimněte si toho, kam jste se dívali. Pokud jste řekli něco jako „oheň,“ pravděpodobně jste se zamysleli a dívali jste se nahoru. Pokud jste řekli například „zvuky a vůně přírody,“ pravděpodobně jste se dívali rovně. Pokud jste řekli „písek mezi prsty u nohou,“ pravděpodobně jste se zadívali dolů. Vizuální odpovědi většinou způsobí, že se lidé dívají nahoru, aurální odpovědi způsobují, že se lidé dívají rovně a přímé vzpomínky způsobují, že se lidé dívají směrem dolů.
  • Zkuste si způsobit nervozitu. Projevuje se to nějak na vašem těle? Jak se to projeví na vašem tepu? Co se vám děje s dechem? Co děláte s rukama? Nyní si vyzkoušejte i jiné emoce – smutek, štěstí, stres atd.
 4. 4
  Naučte se odhalovat lži. Odhalování lží spočívá v pečlivém pozorování příznaků uvedených výše. Jde v podstatě o to samé, co dělá polygraf – měří krevní tlak, puls a pocení. Čím vyšší tyto hodnoty jsou, tím vyšší je pravděpodobnost, že daná osoba lže. Vy ovšem umíte i věci, které polygraf neumí, například sledovat to, zda se vám lidé dívají do očí, zda si nervózně hrají s rukama, nebo zda je jejich řeč těla konzistentní s tím, co vám říkají.
  • Je dobré naučit se vnímat mikro výrazy v obličeji. Jde o malé záblesky toho, jak se daná osoba ve skutečnosti cítí, které se objeví ještě dříve, než se své pocity pokusí vědomě skrýt. Často jde o nepříjemné pocity stresu a jiné negativní emoce, které lidé z nějakého důvodu nechtějí dávat najevo před ostatními.
  • Všímejte si celého těla dané osoby – jak často polyká, zda si sahá na nos a ústa, co dělá s rukama, s prsty a s chodidly a jaký proti vám zaujímá postoj. Natáčí se tělem směrem ke dveřím? Pokud ano, pravděpodobně se podvědomě snaží utéct!
 5. 5
  Pokládejte lidem zavádějící otázky. Umění přesvědčovat lidi je důležitou součástí schopností mentalistů. Měli byste je alespoň umět přesvědčit o tom, že jste mentalista! Když někdo někomu řekne, že umí „číst myšlenky,“ snadno ho zmate tak, že nepozná rozdíl mezi telepatií a prostým pozorováním či přesvědčováním. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je klást lidem zavádějící otázky.
  • John Edward a další televizní osobnosti to zvládají naprosto skvěle. Začínají například takto: „Vidím číslo 19. Znamená to pro někoho z vás něco?“ Začnou velmi vágně, dokud se někdo nechytne. Jakmile se potom někdo přihlásí, pokládají mu otázky, jako: „Tento člověk pro vás byl velmi důležitý, že ano?“ a daná osoba odpoví s pocitem, že mu někdo rozumí. Mentalista klade vágní otázky a lidé mu sami poskytují informace, které hledá.
 6. 6
  Zvykněte si se čas od času rozhlédnout po místnosti. Všímejte si detailů ve svém okolí. Sledujte interakce mezi lidmi od dvojic až po větší skupiny lidí. Někdy stačí se jen 10 vteřin dívat kolem sebe a zjistíte, jak se všichni okolo vás cítí.
  • Pokud uvidíte jednoho nebo dva lidi u dveří, jde pravděpodobně o lidi, kteří trpí sociální úzkostí. Vidíte někoho, jehož řeč těla se očividně soustředí na někoho jiného? S největší pravděpodobností o tohoto člověka má zájem, pravděpodobně dokonce sexuální. A pokud jsou všichni lidé natočení k jedné osobě, našli jste alfa člověka celé skupiny. A to zmiňujeme pouze tři příklady!
  • Pokud je to možné, něco si zapamatujte. Začněte malými segmenty, všímejte si detailů, potom se opět zadívejte na tyto lidi a snažte se zjistit informace, které vám dříve unikly.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přesvědčujte ostatní

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zapamatujte si „základy“ chování lidí, se kterými jste ve styku. Měli byste si zapamatovat, jak se lidé běžně chovají za různých okolností. Protože je každý člověk jiný, vyznáte se v lidech mnohem lépe, když budete mít u každého nějaké základní znalosti. Také budete vědět, jak dobře lidé vnímají vás.
  • Snadným příkladem jsou lidé, kteří mají od přírody flirtovnou povahu. Když se tito lidé cítí dobře, dotýkají se ostatních, rádi se smějí a věnují pozornost každému, kdo se jim líbí. Jiní lidé by to mohli považovat za narušení osobního prostoru, i když se zrovna cítí uvolněně. Oba tyto typy lidí se v danou chvíli cítí dobře, jen se projevují jiným způsobem.
 2. 2
  Buďte sebejistí. 99% toho, co zajistí, že vám lidé budou věřit a budou s vámi souhlasit, je o sebevědomí (statistiky ovšem ještě nejsou ověřeny). Jak politici dosahují toho, že je lidé zvolí? Co pomáhá prodejcům dosáhnout úspěchu? Kdo má největší úspěch u žen? Lidé si myslí, že záleží zejména na vzhledu a inteligenci (a to je samozřejmě do určité míry pravda), ale nejdůležitější je vždy sebevědomí. Když budete dost sebejistí, lidi ani nenapadne pochybovat o vašem úsudku.
  • Pokud jste nervózní a nechcete si své dovednosti zkoušet na lidech, musíte se tohoto zlozvyku zbavit. Musíte si uvědomit, že prodáváte sami sebe. Lidé chtějí, abyste je přesvědčili – nechtějí, abyste jim poskytli nejpřesnější logické informace. Když si uvědomíte, že nejde o to, co říkáte, ale o to jak to říkáte, spadne vám velký kámen ze srdce.
 3. 3
  Naslouchejte. Lidé nám často sami říkají mnohem více, než si sami uvědomujeme. Kdybychom uměli lépe naslouchat, svět by pro nás získal nový rozměr. Naše vzpomínky by se zlepšily a dokázali bychom si vytvářet spojení, která jsme nikdy dříve neviděli. A to je přesně to, co dělají mentalisté!
  • Důležitou součástí naslouchání a efektivního mentalisty je umět číst mezi řádky. Musíte umět zjistit, co lidé ve skutečnosti mají na mysli, když vám něco říkají. Když k vám přijde váš kamarád a řekne „Bože, dneska jsem pracoval celý den,“ ve skutečnosti chce, abyste ho poplácali po zádech a řekli mu, že je pašák. Tyto informace mezi řádky vám umožní se o lidech dozvědět věci, které by vám možná ani nechtěli říct.
 4. 4
  Chovejte se přirozeně. Být mentalistou v podstatě znamená ukazovat lidem představení. Místo toho, abyste předstírali, že jste někdo jiný a dělali z toho velké divadlo, buďte jednoduše sami sebou. Když budete upřímní, budete mnohem přesvědčivější.
  • Můžete se chovat mírně pobaveně. Vzpomeňte si na herce, kteří mají na rtech neustále jemný úsměv a snadno je rozesmějete. Tito lidé jsou naprosto uvolnění a působí klidným dojmem. Měli byste být také takoví!
 5. 5
  Naučte se lidem vnuknout myšlenku. Mysleli jste si, že film Počátek je jen fikce s Leonardem DiCapriem? Není sice možné lidem vnuknout sen, ale můžete jim vnuknout myšlenku. Řekněme, že chcete, aby někdo pomyslel na slovo „hodinky.“ Můžete toto slovo nenápadně zahrnout do rozhovoru, podívat se významně na své hodinky a potom ho požádat, aby začal myslet na nějaký módní doplněk. Bum! A čtete mu myšlenky!
  • Začněte s tímto krokem experimentovat na nižší úrovni, jako v příkladu s hodinkami. Zkuste si to na několika kamarádech a zjistěte, zda dokážete vymyslet vlastní scénáře, u kterých lidé nevědí, že jim do hlavy vědomě vkládáte určité myšlenky. Až se vám to podaří alespoň pětkrát, budete schopní tímto způsobem udělat dojem na kohokoli.
 6. 6
  Nikomu neprozrazujte svá tajemství. Pokud jste se někdy zkoušeli ptát kouzelníka na to, jak fungují jeho triky, jistě víte, že vám to neprozradí. Neměli byste vysvětlovat ani triky, které předvádí jiní kouzelníci (jinak vás vyhodí z unie iluzionistů). Dělejte to stejně! Když se vás někdo zeptá, jak funguje vaše čtení myšlenek nebo jiné triky, pokrčte rameny a řekněte, že to je vaše přirozená schopnost.
  • Dejte si pozor, abyste se neprozradili ani náhodou. Když řeknete: „Á, viděl jsem, jak se díváš doleva,“ dáte tím najevo, že si všímáte toho, kam se lidé při rozhovoru dívají, i když neřeknete, co jejich pohledy znamenají. Měli byste zajistit, aby lidé měli pocit, že máte nadpřirozené schopnosti, které oni nemají. Chovejte se tajemně a uvidíte, že o vás lidé budou mít ještě větší zájem!
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Udělejte ještě něco navíc

Stáhnout PDF
 1. 1
  Čtěte si co nejvíce knih a článků o mentalistech a jejich práci. Existuje spousta knih s rozhovory s mentalisty a knih, které se zabývají interpretací obličejových výrazů, řeči těla a manipulací mysli. Zkuste knihu Practical Mental Effects of Annemanna, nebo 13 Steps to Mentalism od Corindy. Můžete si přečíst také knihu T.A. Waterse Mind, Myth and Magick. Není nic lepšího, než učit se od profesionálů!
 2. 2
  Studujte také jiné, ale příbuzné obory. Pokud chcete být důvěryhodnější a dozvědět se něco zajímavého, zabývejte se také jinými obory. Můžete se naučit vykládat sny nebo tarotové karty, zkusit si něco zjistit o astrologii, telepatii, telekinezi a dalších oborech. Vždy je dobré vědět toho co nejvíce!
  • Naučte se také nové dovednosti. Zkuste si hypnózu, čtení z dlaně a další podobné schopnosti. Když se potom stanete mentalistou, budete moci pravdivě říct: „Mohl bych tě zhypnotizovat, ale to ani nemusím.“
 3. 3
  Vycvičte si svoji mysl. Mysl je jako sval – když ji nebudete používat, přijdete o ni. Začněte tedy hrát šachy, luštit Sudoku a různé hádanky. Luštěte si křížovky v novinách, vyrábějte si vlastní věci, naučte se kreslit nebo malovat (což vám pomůže věnovat více pozornosti detailům). Všechny tyto věci vám pomohou zapracovat na vaší duševní síle.
  • Využijte internet. Navštěvujte stránky jako Lumosity, Khan Academy, Coursesa a Memrise a pravidelně trénujte svoji mysl. Deduktivní úvahy a kritické myšlení jsou dovednosti, které jako mentalista nebudete nezbytně potřebovat, ale pomohou vám zintenzivnit dovednosti, které potřebovat budete. Sherlock si dokáže všimnout chybějícího snubního prstenu, ale trvá mu celý den, než si to uvědomí a do té doby je Watson již mrtev. Procvičujte tedy svoji mysl, abyste byli bystří a rychlí.
 4. 4
  Najděte si práci, ve které budete své schopnosti moci využít. Ať už se chcete stát kouzelníkem, nebo kriminalistou, můžete své pozorovací schopnosti a umění číst v lidech využít i při své práci. Vypilujete si díky tomu metody a naučíte se ještě více chytrých triků.
  • Pokud jste o tom ještě nepřemýšleli, pusťte se do toho. Zjistěte si, jak se stát kouzelníkem, jak se stát profilovačem pro FBI, jak se stát detektivem, nebo třeba jak se dostat do televize. Pokud se chcete učit od skutečných profesionálů, přečtěte si něco o Master Mentalism. Když to zvládne Honey Boo Boo, dokážete to i vy!
  Reklama

Tipy

 • Stát se důvěryhodným mentalistou vyžaduje velké odhodlání. Není to ani rychlé, ani snadné a budete se muset prokousávat tisícem proměnných lidského chování. Jde o složitou disciplínu, protože musíte porozumět pokročilé psychologii, přesvědčování lidí a musíte se prokousat hodinami pozorování a interpretace chování ostatních.
 • Začněte zvolna a používejte své dovednosti opatrně. Je lepší mít úspěch na nižší úrovni, než neuspět v něčem, co ještě neumíte.
 • Připravte se na to, že potrvá roky, než dosáhnete alespoň částečného úspěchu. Nejde o dovednost, kterou se naučíte během víkendu.
 • Když budete své dovednosti používat neustále, budete stavět na tom, co už umíte a budete se zdokonalovat.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor na to, jak své dovednosti využíváte. Stejně jako u všeho jiného je možné jich zneužít. Být mentalistou není ani dobré, ani špatné, ale záleží na tom, jak to využíváte.
 • Pokud využíváte své přátele jako pokusné králíky, měli byste se jich v předstihu zeptat, zda je to pro ně přijatelné. V prvních letech vás vaše chyby mohou stát i vztahy s vašimi blízkými, když na nich budete bez svolení dělat pokusy, které nedopadnou dobře.
Reklama

O tomto wikiHow

Leah Morris
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Leah Morris. Leah Morris je životní kouč a kouč pro vztahy a majitelka Life Remade, holistické služby osobního koučování. S více než třemi lety zkušeností jako profesionální kouč se specializuje na vedení lidí, kteří procházejí krátkodobými i dlouhodobými životními změnami. Leah je držitelkou titulu BA v organizační komunikaci na California State University, Chico a je certifikovaným koučem transformačního života prostřednictvím Southwest Institute for Healing Arts. Tento článek byl zobrazen 38 649 krát
Stránka byla zobrazena 38 649 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama