Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí se chce stát modely, protože to je atraktivní a lukrativní práce a rádi by byli uznávaní ve světě modelingu. Tento obor je ale velmi soutěživý a je naplněn odmítnutími. Úspěšné modelky ovšem dělají to, co je nejvíce baví. Zde je několik pravd o tom, co to znamená být modelem a realistické tipy ohledně toho, jak se modelem či modelkou stát.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Část 1: Zvládnutí základů modelingu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pečujte o sebe! Musíte vypadat velmi zdravě. Zdravě jezte, cvičte, pečujte o svůj vzhled (a o klid duše) a snažte se vypadat dobře v oblečení. Je to jednoduchá rovnice, ale může se to zdát těžší, než si myslíte.
 2. 2
  Udržujte svoji pleť čistou a zářivou. Ráno a večer si dobře myjte pleť, jedenkrát týdně používejte peeling a nikdy se nezapomeňte odlíčit, než jdete spát.
  • Zdravé a lesklé vlasy jsou důležité. Některé agentury a manažeři mají rádi „přirozeně mastný vzhled“, pokud se tedy neradi myjete, je to také v pořádku.
  • Důležité je být fit. Zkuste si pořídit osobního trenéra, který spolupracuje s modelkami. Řekněte mu, jaké máte ambice a jak byste chtěli vypadat. Také mu řekněte, jaké jsou vaše pocity a názory.
  • Jezte správně. Měli byste jíst zdravé druhy jídel a také zdravé porce. Zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a proteiny by měly tvořit základ vaší stravy. Cukrům, škrobům, prázdným karbohydrátům a nezdravým tukům byste se měli vyhýbat.
 3. 3
  Rozhodněte se, jakým typem modelky se chcete stát. Modelem může být vlastně každý. Pamatujte si ale, že pokud nesplňujete určitá kritéria, nebude pro vás dostatek práce a budete to muset vykompenzovat ostatními vlastnostmi (spolehlivost, technika atd.).
  • Plus size modelka: Pokud máte zakulacené tělo, možná budete moci dělat plus size modelku (např. Crystal Renn).
  • Klasická modelka: Většina žen, které se procházejí po molu, měří alespoň 175cm, jsou velmi hubené a většinou mají malá prsa (např. Magdalena Frackowiak nebo Sasha Pivovarova). Muži jsou většinou mezi 180 a 190cm (např Clement Chabernaud nebo Sean O‘Pry). Modelek společnosti Victoria’s Secret se to ale tak úplně netýká.
  • Plakátová modelka: Většina modelek pro editoriály jsou vysoké alespoň 170cm, ale pokud máte krásný obličej a skvělou osobnost, máte pro tento typ modelingu to nejdůležitější (např. Charlotte Free nebo Barbara Palvin).
  • Modelka spodního prádla: Pro ženy toto vyžaduje větší poprsí, ale úzké boky (např. Adriana Lima nebo Candice Swanepoel).
  • Hostesky: Některé společnosti si zakládají na přímém kontaktu mezi zákazníky a modelkami, proto hledají modelky s příjemným vystupováním a vzhledem, které budou podporovat jejich značky. Můžete je vidět v supermarketech nebo v klubech, kde podporují nová jídla nebo jiné produkty.
  • Model jako tvář značky: Někteří modelové a modelky jsou dlouhodobě spojování s jednou značkou. Není ale nutné, aby tuto značku podporovali i slovně. (např. Diane Amos nebo Mark Wahlberg pro Calvina Kleina).
  • Modelky pro veletrhy: Tyto modelky si najímají společnosti nebo značky, aby sloužily jako hostesky u stánku na veletrzích a výstavách. Většinou nejsou přímo zaměstnankyněmi společnosti, ale najímají si je jako „externistky“ pro danou událost (např. Magic Market Week v Las Vegas).
  • Jiné typy modelingu: Pokud nesedíte k žádnému výše popsanému typu, možná můžete dělat modeling pouze některou částí těla. Existuje mnoho možností pro alternativní modeling.
  • Zamyslete se nad svým vzhledem. Jste spíše kalifornský typ, sofistikovaný newyorský typ, evropská kráska, holka od vedle, nebo modelka plavek a spodního prádla (většinou to vyžaduje větší poprsí a úzký pas)? Musíte vědět, s čím můžete pracovat, vyzkoušejte si ale také nějaký jiný vzhled.
 4. 4
  Vzdělávejte se. Z článků a knih o modelingu se toho můžete mnoho naučit. Číst kvalitní články, návody a knihy vám pomůže vylepšit důležité dovednosti (jako pózování) a lépe porozumět tomu, jak modeling funguje (jak si najít manažera atd.).
  • Uvědomte si, že to není jednoduché. Svět modelingu je přehlcen krásnými tvářemi. Jen proto, že vypadáte dobře, nemusíte uspět jako modelka. V modelingu nejde pouze o to, abyste hezky vypadali. Musíte také sedět konkrétním typům zakázek. Modeling je vhodný pouze pro lidi, kteří to myslí vážně a jsou něčím jedineční. Protože se dnes mnoho lidí snaží stát se modelem, je velmi těžké se prosadit a vyžaduje to výdrž a trpělivost.
  • Uvědomte si, že modelka nemusí vždy vypadat jako supermodelka. S trochou snahy ale můžete na status supermodelky dosáhnout také. Jednou z nejdůležitějších věcí je nikdy nebýt nesmělá a neomlouvat se, pokud se vám něco nepovede. Některé modelky sice působí příliš sebevědomě, ale dokud se cítíte dobře, jděte do toho! Buďte sama sebou, ale nezapomeňte trochu hrát. Modeling vyžaduje dobré herecké schopnosti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Část 2: Porozumění portfoliím a agenturám

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechejte si udělat fotky. Neznamená to, že se necháte vyfotit s přáteli, měli byste se spíše nechat udělat fotky bez přílišného make-upu a na neutrálním pozadí. Fotky byste měli fotit nejlépe při denním světle. Tyto fotografie slouží pro agentury, které si vás tak mohou prohlédnout bez stylingu a líčení. Nechejte si vyfotit portrét zepředu, celé tělo a také fotografie z profilu.
 2. 2
  Je dobré se nechat vyfotit od profesionálního fotografa. Profesionální fotky vám dají lepší představu o tom, jaký dojem vzbuzujete, přestože mohou být dost drahé. Nakonec budete stejně kvalitní fotky potřebovat, určitě tedy stojí za to do nich investovat!
  • Své nejlepší fotografie si nechejte vytisknout ve formátu 20x25cm. Schovejte si je, a když vás někdo požádá, abyste v agentuře nechali fotografii, budete je mít připravené.
  • Pokud máte těchto fotografií dost, sestavte si portfolio, neboli „book“. Noste si ho s sebou na castingy nebo na pohovory do agentur.
 3. 3
  Změřte se a své míry si zapamatujte. Pomůže to agenturám, aby si vás správně zařadili.
  • Základní míry jsou výška, hmotnost a velikost bot.
  • Také byste měli znát své míry pro oblečení, tedy hrudník, pas, boky a konfekční velikost.
  • Musíte také znát své osobní rysy, například barvu vlasů, tón pleti atd.
 4. 4
  Zajděte si do modelingové agentury. Téměř každé větší město má několik modelingových agentur a v téměř každé z nich můžete zkusit své štěstí, protože stále hledají nové talenty.
  • Noste si s sebou své fotky a/nebo book. Často po vás budou v agentuře chtít, abyste se prošli, nebo zapózovali. Možná si vás vyfotí a také změří. Pokud vás odmítnou, nenechejte se odradit, agentury často hledají různé typy modelek, možná prostě jen nesedíte k tomu, co momentálně hledají, zkuste to tedy jinde.
  • S některými modelingovými agenturami jsou problémy, protože mnoho lidí neví, jak to chodí a nechají se napálit. Nikdo by po vás za schůzku v agentuře neměl chtít peníze. Agentura získává nějaké peníze z vaší práce, ale neměli byste jim platit předem. Pokud žádají o velké peníze ještě před začátkem práce, neberte jejich nabídku a odejděte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Část 3: Zvládání práce modelky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nelžete o svých mírách. Neříkejte, že jste štíhlejší, než ve skutečnosti jste. Když to uděláte, stylista bude mít problém a vaše lži budou odhaleny. Brzy se to všichni dozví a můžete skončit bez kariéry!
 2. 2
  Buďte profesionální, slušní a zdvořilí. Pamatujte, že i když nepracujete v kanceláři, musíte se chovat profesionálně. Chovejte se k lidem s respektem, nikdy nevíte, koho znají, nebo jaké doporučení vám mohou dát. Nikdy se na nikoho nedívejte spatra. Možná jste modelka, ale nedává vám to právo být namyšlená nebo afektovaná.
  • Vždy choďte na focení nebo akci včas. Pokud přijdete pozdě, je to neslušné a brzy se o tom dozví lidé z branže a nebudou s vámi chtít spolupracovat.
  • Buďte organizovaná. Modelky často volají na focení na poslední chvíli a mají velmi nabitý program. Musíte brát věci s nadhledem, abyste uspěli. Pořiďte si plánovač, může vám to pomoci.
  • Mějte dobré vztahy s fotografy. Neznamená to ale, že byste s nimi měly spát! Mějte dobré profesionální vztahy. Pomůžete fotografovi, aby se zviditelnil a on pomůže vám, abyste vypadala skvěle. Pokud to děláte dobře, oba z toho budou mít prospěch, chovejte se tedy k fotografům s respektem.
  • Berte modeling jako skutečnou práci. Dívky, které to neberou vážně, nemají moc šanci uspět v tomto oboru. Uvědomte si, že je to těžší, než to může vypadat a za pompézními přehlídkami a krásnými fotkami je mnoho práce. Modeling je práce na plný úvazek, která vyžaduje neustálou pozornost. Když si dáte týden pauzu, můžete přijít o svoji kariéru. Pamatujte, že v modelingu je pouze malý prostor pro příležitosti a i když si dáte jen malou pauzu, je možné, že už se nebudete moct vrátit. Modelky mohou pracovat v tomto oboru maximálně 5 let. Pokud se ale proslavíte i jinak, nemusí to být váš případ.
 3. 3
  Zjistěte si, zda bude na místě focení nebo akce přítomen vizážista. Někdy byste si měli s sebou nosit některé věci (např. podkladový make-up) a pokud není zamluven vizážista, musíte se podle toho také připravit.
 4. 4
  Buďte při focení kreativní. Fotografové chtějí vidět, jaké pózy vám nejvíce sluší a jak působíte. Koordinátoři módních přehlídek zase chtějí vidět, jak umíte chodit (a někdy také chtějí vaší chůzi dodat specifické emoce).
  Reklama

Tipy

 • Když podepisujete souhlas se zveřejněním fotek nebo smlouvu, buďte opatrní. Některé smlouvy si vyhrazují exkluzivní právo spolupracovat s danou modelkou. Mnoho souhlasů se zveřejněním (což jsou malé smlouvy určené pro každé focení) zdůrazňují práva fotografa, který si s fotkami může dělat co chce, ale nezmiňují žádná práva modelek. Pokud používají vaši fotku, máte právo zasahovat do toho, jakým způsobem to budou dělat. Prodiskutujte to ještě před tím, než souhlas podepíšete.
 • Znejte své hranice ohledně stylu a nahoty. Pokud nechcete fotit odhalené fotky, ani žádné nahé fotky, řekněte to a nedovolte lidem, aby vás nutili své hranice překročit. Také se zamyslete nad tím, kam chcete směřovat svoji kariéru v budoucnu. Možná se teď cítíte dobře při focení odhalených fotek, ale co když se rozhodnete, že budete chtít jednou nafotit módu nebo katalog s oblečením? Možná budete diskriminovaná proto, že jste dříve fotila nahé fotky.
 • Pokud se vám z nějakého důvodu zdá, že vám agentury nevyhovují, můžete pracovat i na volné noze. Buďte ale připraveni na to, že práce bude méně a také vás nikdo nebude chránit před nebezpečím.
 • Můžete zkusit také soutěže krásy. Ujistěte se ale, že je pořádají organizace s dobrou reputací.
 • Je diskutabilní, zda vás mohou školy pro modelky naučit, jak se stát modelkou a některé agentury dokonce tvrdí, že se tam můžete naučit zlozvyky, které se složitě přeučují! Tyto školy jsou také velmi drahé.
 • Pokud jste ještě pod zákonem, požádejte rodiče o svolení.
Reklama

Varování

 • Téměř všechny agentury budou chtít, abyste s nimi podepsala smlouvu. Všechno si ale pozorně pročtěte a ujistěte se, že rozumíte všemu. Klidně si na to vezměte slovník! Vždy musíte přesně vědět, co podepisujete.
 • Pokud vás někdo zve do cizí země kvůli práci nebo pohovoru (např. Hong Kong, Macau atd.), našetřete si dost peněz na zpáteční letenku. Sice existují i seriózní práce, ale můžete se setkat s podvodníky, kteří vám poskytnou letenku pouze tam a vy skončíte uvězněná v cizí zemi. Některé dívky se dokonce musejí živit prostitucí.
 • Pokud si plánujete focení s fotografem, kterého jste poznala přes internet, doporučuje si přijít na focení s doprovodem. Je to pro vaše vlastní bezpečí, protože přes internet nikdy nevíte, kdo je kdo. Pokud si nemůžete vzít doprovod (protože nikdo není dostupný nebo protože fotograf doprovod nepovoluje), zjistěte si o tomto fotografovi co nejvíce informací – zjistěte, s kým spolupracoval atd. Až dorazíte na focení, někomu zavolejte a to samé udělejte i po skončení focení.
 • Pozor na agentury, které chtějí peníze předem. Většina agentur si peníze bere pomocí provize – dostávají nějaké procento ze všech peněz, které vyděláte. Pokud nepracujete, nedostávají nic. Pokud jste se jim už vyplatili, nebudou vám shánět další práci. Každý, kdo chce peníze, ale nemusí být podvodník. Pokud dobře víte, že jde o agenturu, dávejte pozor, na co jsou vaše peníze použity. Větší agentury na větších trzích často poplatky platí za vás, nebo vám peníze alespoň půjčí, ale menší agentury v menších městech si to nemohou dovolit. Pokud mají poplatky pokrýt náklady spojené s vaší reprezentací, pravděpodobně jde o dobrý obchod. Na tomto principu sice funguje několik dobrých agentur, ale většina z nich jsou pouze podvodníci. Najděte si tedy jiné modelky, které zastupují a zeptejte se, jaké zkušenosti s danou agenturou mají.
 • Podvody s modelkami jsou časté a velmi skutečné. Jsou běžné, protože fungují na nevinné mladé dívky. Je to smutné, ale většina modelek se během své kariéry několikrát napálí a to často ještě před tím, než se z nich stanou skutečné modelky.
 • Pokud se stanete supermodelkou jako je například Kate Moss, lidé okolo vás budou vyžadovat, abyste velmi tvrdě pracovala na svém vzhledu. Mohou vás požádat o plastickou operaci, liposukci nebo možná budou chtít, abyste si nechala voperovat prsní implantáty. Nátlak modelingu může způsobit dlouhodobé mentální problémy, včetně poruch příjmu potravy. Nebojte se s někým si promluvit, pokud je toho na vás již příliš. Pokud nezvládáte ten tlak, možná je na čase zamyslet se nad změnou povolání. Žádná práce nestojí za zničené zdraví!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 199 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 627 krát
Stránka byla zobrazena 14 627 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama