Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zamyslíte-li se nad motivačními řečníky, možná se vám vybaví samozvaní guruové, kteří se vám snaží ukázat, jak se spojit se svým vnitřním já nebo jak nastoupit na cestu k úspěchu. Pravdou však je, že motivační řečníci přednáší projevy a prezentace na jakákoli témata. Počítá se jen to , že jste skutečně zapálení pro vámi sdělovanou věc. Identifikujte se se svým sdělením a s publikem, oprašte své řečnické schopnosti, dostatečně se propagujte a nic vám nebrání stát se motivačním řečníkem také.

Část 1 ze 3:
Identifikace sdělení a publika

 1. 1
  Vyberte si téma, o kterém chcete hovořit. Motivační řečníci můžou mluvit třeba o tom, jak být úspěšný, šťastný, jak žít naplněný život, jak se oprostit od nevyhovujících vztahů a navázat nové, lepší. V podstatě žádné téma není špatné, když skrze něj můžete své posluchače k něčemu inspirovat.
  • Přemýšlejte o svých vášních a zkuste své téma postavit na něčem, v čem se cítíte skutečně silní. Bylo by velmi těžké někoho motivovat projevem, o jehož tématu téměř nic nevíte nebo se o něj nezajímáte.
 2. 2
  Držte se pouze relevantních a aktuálních témat. V dnešní době byste pravděpodobně neuspěli s přednáškami o tom, jak používat psací stroj nebo telefonní budku.
 3. 3
  Staňte se skutečným expertem. Publikum od vás očekává opravdu fundovanou pozici v oboru, o kterém řečníte. Proto čtěte, studujte a průběžně se dovzdělávejte podle aktuálních trendů.
 4. 4
  Poznejte své publikum. Předtím, než se vrhnete na budování kariéry, poznejte důkladně členy vašeho cílového publika. Různé skupiny lidí vyžadují různé způsoby komunikace.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Zlepšení schopnosti veřejného vystupování

 1. 1
  Přihlašte se na lekce veřejného mluvení. Můžete se přihlásit do kurzů místních škol a univerzit nebo se poohlédnout po aktuální nabídce od Toastmasters někde ve vašem okolí. Při přednášení velkému počtu lidí se musíte cítit uvolněně.
 2. 2
  Nahrávejte si své projevy. Získáte tak skvělou příležitost nahlížet na sebe z pozice vašeho diváka a posluchače. Případně můžete provést nezbytné změny a úpravy svého přístupu k projevu.
  • Dbejte na dodržování detailů, kterými povzbudíte motivaci publika. Musíte udržovat oční kontakt, používat správnou řeč těla a znít přirozeně a inspirativně.
 3. 3
  Procvičujte své psaní. Většina motivačních řečníků je také dobrými spisovateli. Často své psané materiály poskytují posluchačům pro umocnění dopadu svých slov. Nejdůležitějšími dovednostmi pro motivačního řečníka jsou ty komunikační.
  • Pište blog a webovou stránku často aktualizujte novými články, pokud máte takovou možnost. Taková kontinuální publikace textů nejen zlepší vaše psaní, ale také poslouží jako velmi dobrá reklama.
 4. 4
  Uvažujte o použití nějakých pomůcek a vybavení. Někteří motivační řečníci používají během projevů velké obrazovky, různé tiskoviny nebo třeba PowerPointové prezentace. Vyberte si své pomůcky podle libosti a toho, jakou podporu vám při vašich vystoupení poskytnou.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Progagace

 1. 1
  Najděte pro své přednášky vhodné místo konání. Motivační řeč, kterou pronesete v konferenční místnosti nebo nějaké posluchárně, bude pravděpodobně všeobecně lépe přijímaná než ta, kterou uspořádáte u sebe ve sklepě.
  • Musíte si být jisti, že místnost je dostatečně velká pro očekávaný počet posluchačů. Potřebujete každému z nich poskytnout pohodlí a určitý pocit soukromí. Ten ale nebudou mít v příliš malé místnosti, kde se budou mačkat, ani v příliš velké, kde se bude zdát prostor prázdný.
 2. 2
  Vypracujte marketingový plán. Propagujte své motivační řeči, publikujte různé materiály, jako jsou brožury, pohlednice, online newslettery nebo cedulky s nápisy, prodávejte levně vstupenky nebo přednášejte zdarma, dokud si nevybudujete jméno.
 3. 3
  Registrujte se u společností, které sdružují řečníky a nabízejte své služby na různých kongresech, konferencích nebo seminářích.
 4. 4
  Sbírejte zpětnou vazbu. Naslouchejte svému publiku a nejpozitivnější reference zveřejňujte na svých webových stránkách a v tištěných materiálech.
  Reklama

Tipy

 • Stůjte si za tím, čemu věříte, a bojujte za to!
 • Mluvte jasně a svou hlavní myšlenku zopakujte minimálně třikrát.
 • Spolupracujte s mentorem. Životní koučové a další motivační řečníci jsou často ochotní pomoct začínajícím řečníkům s budováním schopností a rozvíjením přirozeného talentu. Dobrý mentor vám pomůže také s navazováním kontaktů a budováním kariéry.
 • Bavte se svou prací a buďte temperamentní. Zapojením publika si tvoříte skvělou příležitost učit dospělé posluchače. Existuje velké množství různých způsobů jak na to. Například jeden motivační řečník rozdal mezi publikum rozinky a potom postupně přednášel o životě rozinky a o všem, co se muselo stát, aby nakonec skončila v rukou publika. Při takovém způsobu projevů se bude publikum cítit součástí celé show a usnadníte tím předání svého hlavního sdělení. Pamatujte, že všechny vaše aktivity se musí týkat tématu, o kterém mluvíte.
 • Najměte si hlasového trenéra a zkuste se přihlásit do hereckých kurzů. Naučíte se, jak se správně a efektivně vyjadřovat.
 • Připojte se k místnímu klubu Toastmasters. Naučíte se všechno potřebné pro přednes motivačních řečí i všech ostatních typů projevů.
 • Oblečte se příhodně tomu, jaké sdělení chcete publiku předat a jak na něj chcete působit. Chcete-li mluvit o profesionalitě a úspěchu, pravděpodobně se bude hodit oděv typu business. Někteří řečníci na své oblečení velmi dbají a během projevů na něj v souvislosti s tématem upozorňují.
 • Snažte se své projevy udržet co nejjednodušší, aby posluchači porozuměli hlavnímu sdělení, které se jim snažíte předat.
 • Buďte za všech okolností pozitivní. Budete-li mluvit a jednat pozitivně, publikum se vám odmění reakcemi v pozitivním duchu.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 73 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 267 krát
Stránka byla zobrazena 2 267 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama