Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se vám to líbí nebo ne, stát se mužem vyžaduje mnohem víc než jen mít, lidově řečeno, koule. Kultury celého světa ctí symbolické rituály pro přechod z dětství do dospělosti a dodržují zvyky, kterými tento proces uchovávají. Tento článek se nevěnuje fundamentálním rozdílům mezi mužem a ženou, ale zaměřuje se na cestu a přerod z chlapce ve vyspělého muže. Ačkoli se "mužnost" sama o sobě dá jen stěží klasifikovat, existují určité atributy, které jsou lidmi po celém světě považovány za "mužné." Několik z nich vám zde nabízíme.

Část 1
Část 1 ze 4:

Mysl

 1. 1
  Poznejte sami sebe. Zjistěte, kým vlastně jste a buďte s touto osobností spokojení. Neexistuje jediná správná cesta, jak se stát mužem. Pravým mužem může být dřevorubec ve flanelové košili co se už deset dní nemyl, stejně jako profesor, přednášející Miltona nebo Shakespeara. Všichni muži bez rozdílu ovšem musí vědět, kdo jsou a sami sebe takto respektovat.
 2. 2
  Vzdělávejte se v nějaké oblasti. Nezáleží úplně na tom, co to bude, ale měli byste se pokusit zaměřit na určitou oblast a vybudovat si v ní jistou odbornost. Muž nemusí znát spousty učených, cizích slov, ale když přijde na věc, musí se umět správně zachovat. A k tomu právě používá svůj mozek. V čem se dobře vyznáte? V následujících řádcích vám nabízíme několik oblastí, na které se můžete zaměřit.
  • Všeobecný rozhled. Jste mužem mnoha zájmů. Kdybyste o to stáli, můžete s přehledem vyhrát slušný obnos peněz v televizních vědomostních soutěžích. Rozlišujete mezi participiem a participací, znáte rozdíl mezi pterodaktylem a pterorhynchem, bezpečně poznáte oblek za patnáct set i smoking za sto tisíc.
  • Automobily. Muži tíhnou k vozům ze stejného důvodu jako k ženám - jsou krásné, záhadné a složité. Není divu, že auta často přirovnáváme právě k ženám. Třeba jste to právě vy, ke komu kamarádi vozí svá auta, když potřebují vyměnit olej nebo opravit spojku.
  • Historie. Muž se znalostí historie je čím dál vzácnějším úkazem, ovšem když už se takový člověk najde, má velmi široký záběr při řešení různých problémů: dokáže čerpat z dělostřelecké strategie starých Římanů, vyjednávacích taktik studené války, nesrozumitelné francouzské ekonomiky a dalších oblastí. Takový muž navíc ví, že dějiny nejsou jen o tom, zabránit opakování chyb minulosti.
  • Ženy. Někteří muži si udělali z žen předmět svého vědeckého bádání. Chcete-li ženy skutečně dobře poznat, připravte se na to, že budete dělat spoustu chyb, ze kterých se musíte poučit. Není nic horšího než muž, považující se za to nejlepší, co mohl Bůh ženám seslat, který se se zarputilou umanutostí utápí ve své nadutosti, velikášství a bezradnosti.
 3. 3
  Poznejte, kdy je třeba přiznat chybu a kdy se máte omluvit." Chybovat je lidské a naprosto normální. Myslet si, že na chybování je něco špatného, může jen nejistý muž, který není v první řadě spokojený sám se sebou. Sebevědomý muž pozná, že udělal něco špatně a také se to nebojí přiznat.
  • Naučte se omlouvat různým způsobem. Pravý muž ví, že říct "promiň" nemusí za každých okolností pouze verbálně. Omlouvou beze slov můžou být například lístky na fotbal, snídaně do postele nebo výlet někam do přírody. Muž by měl poznat, kdy se tento mnohdy efektivnější způsob omluvy hodí víc, než pár mizerných slov.
 4. 4
  Řiďte se kodexem mužnosti. Ptáte se, co že to ten kodex vlastně je? Kodex mužnosti je nepsaná sada víceméně stálých pravidel, podle kterých by měl každý muž žít. Tato pravidla byste měli brát skutečně vážně. Dalším mužům tím dáte najevo, že je respektujete stejně, jako sebe samotné. Mezi pravidly nalezneme například následující:
  • Neranditelnost. Nikdy nechoďte na rande se sestrou svého kamaráda - tedy pokud se s ní nechystáte oženit. Stejně tak si nic nezačínejte s expřítelkyní nějakého kamaráda, pokud vám k tomu nedal výslovné svolení, přičemž výslovné svolení přichází na přímý dotaz z vaší strany.
  • Pokud je potřeba, půjčujte své věci. Pokud vás kamarád den dopředu požádá o půjčení pracovních bot, vrtačky nebo hrnce, měli byste být natolik laskaví, že mu danou věc skutečně půjčíte. Z tohoto pravidla můžeme vyloučit automobily, ženy a vaše talismany.
  • Narozeninové dary pro muže jsou nepovinné. Pokud by se někdo divil, že jste dárek přinesli, vždycky to můžete svést na tlak ze strany své přítelkyně/manželky.
  • Nikdy nezačínejte konverzaci s jiným mužem na veřejných toaletách u pisoáru. Volba pisoáru v těsné blízkosti jiného muže se považuje za nevhodnou v případě, že je k dispozici několik dalších pisoárů, od daného muže vzdálenějších.
  • Při posílání sms zprávy jinému muži nepoužívejte přehnané množství emotikonů. To samé ale v podstatě platí i pro sms se ženami - množství použitých smajlíků se snažte držet na minimu.
 5. 5
  Skoncujte se sebedestruktivními myšlenkami a návyky. Uvědomte si, že muži ve všech kulturách světa občas bývají konfrontováni s takovými formami socializace, které jsou do jisté míry psychologicky i kulturně škodlivé a mohou vnášet do života pocity nespokojenosti. Prvním krokem na cestě k poznání sebe sama v otázkách vlastní mužnosti je důkladné a co nejobjektivnější prozkoumání prostředí, ve kterém jste vyrůstali.
  • Byli jste vychováni v prostředí, kde je kulturně akceptovatelné zneužívání určitých lidí (a to jak fyzické, tak psychické), kteří překročili určité hranice nebo se vzpouzeli daným pravidlům? Násilí bývá většinou důsledkem zbabělosti než legitimního impulsu k radikálnímu řešení problému. Stejně tak škodlivé je užívání násilí a výhružek vůči přátelům či rodinným příslušníkům ve jménu "demonstrace síly a autority."
  • Byli jste vychováváni tak, že za důkaz tvrdosti či drsnosti se považuje potlačování emocí, zadržování pláče nebo tvrdohlavé skrývání vlastní zranitelnosti? Nevýhodou této poučky je to, že dané emoce dusíte uvnitř sebe, kde začnou postupně bujet a hnisat a přerostou postupně v nezvladatelné. Zkuste si osvojit jiný typ tvrdosti - buďte zodpovědné a silné osobnosti, které dokážou překonávat nepřízeň osudu.
  • Učili vás k nenávisti či obavám z homosexuálů? Pamatujte, že gaye z vás dělá jedna jediná věc - citová či sexuální náklonnost k osobám stejného pohlaví. Žádné další aspekty k takovému škatulkování nepatří, a to ani tyto: vaše oblíbená hudba, způsob oblékání, zda brečíte u smutných filmů, kupujete ženě květiny, chováte se hezky k ostatním atd. Vnější projevy homofobie nejsou důkazem mužské síly, ale naopak nejistoty z vlastní sexuality.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Tělo

 1. 1
  Dodržujte osobní hygienu a to i za předpokladu, že žijete hluboko v lesích. Pravý muž ví, že důkladná očista těla je zcela nezbytná. Dělá to tak i každé divoké zvíře. Nenechte se ovšem zlákat do dnes moderního trendu přehnaného šlechtění. Z kosmetiky a péče o osobní styl se stal multibilionový byznys nadnárodních korporací, které udělají všechno pro to, aby vám vnutily spousty nepotřebných produktů. Dnešní obchod s těmito produkty funguje pouze jako továrna na peníze, ne proto, že by to bylo vznešené, zdravé nebo morální.
  • Nemusíte se holit každý den a už vůbec ne tehdy, necháváte-li si narůst plnovous. Některým mužům vousy nerostou příliš dobře a měli by se tak raději holit úplně. Jiným mužům růst vousů problém nečiní, což je možné brát jako volání přírody po vypěstování silného plnovousu. Muži mají často obavy z toho, co na jejich vousy řeknou ženy. Pravdou ale je, že muž nemá být otrokem žen a žádná z nich by vás neměla nutit do pravidelného holení, pokud o to sami nestojíte. Buďte sami sebou, jak vás příroda stvořila - buďte sami sobě svým vládcem.
   • Neholte si nutně hrudník a obecně celé tělo. Nemusíte se poddávat nesmyslnému a uměle vytvořenému diktátu doby po "hladkých a ušlechtilých mužích," jaké vám předkládá reklamní a filmový průmysl, který tím opět sleduje jen a pouze svůj blahobyt. Buďte pyšní na to, co z vás dělá muže a na všechny tělesné atributy, jež vám byly dány do vínku.
  • Koupejte se a sprchujte podle potřeby. Muž se sprchuje tehdy, je-li špinavý nebo zapáchá, takže to nemusí být nezbytně nutně každý den, tak jako u žen. Muži se navíc často rozhodnou zůstat špinaví delší dobu z dobrých důvodů (chystají se například ještě pracovat na autě nebo si jdou zacvičit).
  • Pravidelně si zastřihujte vlasy a nehty. Většina mužů nosí jednoduché a praktické účesy, ovšem někteří preferují vlasy spíše delší nebo složitěji stylizované.
 2. 2
  Cvičte. Nemusíte mít tělo samý sval, abyste se mohli považovat za pravé muže. Důležité ale je starat se o tělo (pro některé muže to může znamenat právě silový trénink). Udržujte se fit a přizpůsobte se zodpovědnosti, kterou si skutečná mužnost žádá: věnujte se kardiovaskulárnímu cvičení, józe, pilates (nejen dámská záležitost), silovému tréninku nebo nějakému sportu a fyzickou aktivitu zkombinujte se zdravou stravou. Když nic jiného, pokuste se každý den spálit tuk a vybudovat alespoň trochu svalové hmoty půlhodinovou chůzí.
 3. 3
  Noste dobře padnoucí oblečení. Nemusíte si oblékat designové nebo velmi drahé kousky. Důležité je hlavně to, aby vám oblečení sedělo. Ne každý muž má vypracovanou, sošnou postavu, které by slušelo i volnější, pytlovité oblečení. Dnes jsou navíc v módě velmi úzké "skinny" džíny, které jsou často k nerozeznání od dámských kalhot - jejich nošení se raději vyhněte. Každý muž by měl vlastnit:
  • Dobře padnoucí džíny. Ve skříni by vám neměly chybět jedny volnočasové, jedny pracovní a jedny formální džíny. Držte se klasiky.
  • Několik košil. Průměrný muž by měl mít znovu přinejmenším několik volnočasových, pracovních a formálních košil.
  • Pěkné boty. Muž by měl mít za každé situace na výběr zhruba ze tří až pěti párů bot: formální boty (do práce a pro slavnostní příležitosti), sportovní obuv, pracovní boty (špinavá práce), volnočasové boty (chukka boots, polobotky, tenisky apod.) nebo méně formální společenské boty (oxfordky, boat shoes či top-siders, mokasíny apod.). Boty střídejte podle svých potřeb a zvyklostí.
 4. 4
  Neužívejte drogy. Muži jsou od přírody dobrodruzi, takže je drogy nebo léky mohou velmi snadno zlákat. Ovšem muž, který je sám se sebou spokojený, k životu berličky tohoto typu nepotřebuje. Pravý chlap dokáže překonat nepřízeň osudu, aniž by se musel uchylovat k užívání těchto látek, a to i tehdy, kdy je zavalený účty, pracovními povinnostmi, osobními problémy a o prohraném zápasu oblíbeného fotbalového týmu ani nemluvě.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Duševní stav

 1. 1
  Vytvořte si své vlastní zásady. Mužům nebývá vždy příjemně v souběžných rolích soudce, poroty i vykonavatele, ovšem dokážou rozlišovat mezi dobrým a špatným a od ostatních očekávají jednání podle stejných pravidel. Zpytujte svědomí a zeptejte se sami sebe: Líbilo by se mi, kdyby se takhle choval někdo ke mně? Tímto přístupem si postupně vybudujete životní zásady.
  • Muž nikdy nekrade, a to ani v naprosté zoufalosti. Zoufalý muž se dokáže překonat a požádá někoho o pomoc, namísto toho, aby si bral, co mu nenáleží.
  • Muž pomáhá potřebným lidem. Pozná, že jim štěstí zrovna příliš nepřeje a podá pomocnou ruku, i kdyby pomoc tkvěla v samotném gestu takové nabídky.
  • Muž důvěřuje svým přátelům, partnerům a rodině. Co slíbí, to splní a od ostatních očekává to samé.
  • Muž nikdy nelže - ani sobě, ani ostatním. Dokáže si vybudovat takové sebevědomí, poskytující dostatečnou zpětnou vazbu, která mu umožní vyrovnat se s pravdou, jakkoli může být nepříjemná.
 2. 2
  Buďte ambiciózní svým vlastním způsobem. Muži jsou přirozeně ambiciózní stvoření, která touží po nakrmení své rodiny a obdivu ostatních. Samozřejmě ne všichni muži nastoupí na stejnou profesní dráhu, takže ani jejich ambice nemůžou směřovat k jedné konkrétní věci. Ať už si zvolíte jakoukoli profesi (můžete jich mít celou řadu), žijte tak, abyste její nároky naplnili nebo překonali a přizpůsobte se, kdykoli to je potřeba. Definujte si svou vlastní představu úspěchu.
 3. 3
  Vyhledávejte zodpovědnost a také ji za své činy přebírejte. Hlavní rozdíl mezi mužem a chlapcem nebo mezi dospělým a dítětem tkví v převzetí zodpovědnosti. Muži ctí své závazky, akceptují povinnosti a ručí za své jednání. Muži po sobě uklízejí (v přeneseném slova smyslu i doslovně).
  • Muži ví, že otcem dítěte může být kdokoli, ale že skutečně dobrým otcem se stane jen člověk, který chápe a akceptuje zodpovědnost.
  • Muži nikdy nikoho nenutí do chování, kterému by se sami za žádných okolností nepropůjčili. Z toho důvodu také obdivují obtížnost a riziko, se kterým se dokážou ostatní lidé vypořádat na vlastní zodpovědnost.
 4. 4
  Naučte se přinášet oběti pro lidi, které milujete a o které se zajímáte. Přinášení obětí je jednou z částí dospívání, ať už se vám to líbí nebo ne. Muže od chlapců dělí ta skutečnost, že muž dokáže úkol přijmout, zatímco chlapec bude váhat a stěžovat si. Oběti je třeba přinášet se smyslem pro povinnost obzvláště pro ty, které milujeme. Obětí pak může být myšleno cokoli - věnovaný čas, peníze nebo jiné zdroje.
 5. 5
  Buďte dobrým mužem. Integrita obnáší dělání správných věcí ze správných důvodů, a to dokonce i tehdy, když se nikdo nedívá. Zpočátku vás to může svádět k domněnkám, že jste již pravým mužem, když si dokážete pojmenovat své zásady a povinnosti, ale to z vás dobrého člověka ještě nedělá. Nikdy nepolevujte ve snaze dělat správné věci a v neustálém přehodnocování své osobnosti a integrity. Chcete-li se stát mužem, buďte dobrým mužem, jinak mezi vámi a malým chlapcem nebude žádný rozdíl.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Láska

 1. 1
  Použijte svého vnitřního gentlemana. Váš vnitřní gentleman vás ponouká k věcem, o kterých víte, že byste je měli dělat, ale někdy jste na to prostě příliš líní:
  • Máte-li rande, zaplaťte útratu. Tedy alespoň za předpokladu, že vaše vyvolená nebude na celou věc nahlížet jako na návrat do starých, misogynních časů. Jednejte s opatrností.
  • Podržte dveře, pomozte do schodů, přisuňte židli, nezapomínejte na "prosím" a "děkuji." Obecně řečeno, chovejte se k partnerce s respektem.
  • Dělejte domácí práce. Někteří muži, kteří jsou ve vztahu již delší dobu, mívají tendenci vyhýbat se domácím pracem: zapomínají vynést odpadky, umýt nádobí, vyměnit plenky apod. Opravdový muž se musí se ženou podělit i o tyto povinnosti, ať už jsou jakkoli nepříjemné.
  • Buďte šlechetným poraženým. Muži jsou od přírody soutěživá stvoření, takže se tento úkol může zdát některým velmi obtížný. Přijměte porážku se ctí a akceptujte vítězství druhého. To se ovšem snadněji říká než provádí.
 2. 2
  Nevykládejte o svých partnerkách intimní věci. Muži zbožňují honbu za láskou, ovšem často se nechají zlákat k chvástání o tom, jak jejich vztah probíhá. Nenechte se kamarády zatáhnout do celého toho kola, že "když nic nepovíte, tak se to nestalo". Úspěch v lásce mluví sám za sebe. Tiché sebevědomí může u vašich přátel vzbudit dojem, že jste úplný lovec žen, i když to tak ve skutečnosti není.
 3. 3
  Ke svému protějšku přistupujte vždy s úctou. Jednoduchý nástřel toho, co dělat a co nedělat, může vypadat takto:
  • Dělejte:
   • Aktivně mu naslouchejte.
   • Odpouštějte mu méně závažná pochybení.
   • Důsledně plňte své sliby.
   • Chovejte se tak, jak chcete, aby se on choval k vám.
  • Nedělejte:
   • Nepřiživujte jeho nerealistická očekávání.
   • Nemanipulujte s ním kvůli svému prospěchu.
   • Nejednejte s ním jako s předmětem, ale jako s člověkem.
   • Nepředvídejte jeho pocity ani reakce.
 4. 4
  Neuspěchejte vztah. Spousta mužů se snaží ženy rychle tlačit do nepříjemných situací. Kvůli tomu se ženám ale nejen odcizují, ale navíc se vzdalují tomu, čeho ve skutečnosti chtěli dosáhnout. Pravý muž ví, že když přijde na randění, tempo určuje žena: Pokud žena touží vletět do romantického vztahu po hlavě, můžete to rozehrát; pokud žena naznačí, že ke vztahu přistupuje raději pomalu, ukažte jí, že jste připraveni na dlouhodobé budování důvěry. Necháte-li ženu určit rychlost celého procesu, budete pravděpodobně úspěšní a ve výsledku na celé věci vyděláte.
 5. 5
  Zachovejte si určitou tajemnost. Muži jsou pro ženy neodolatelní tehdy, jsou-li nějakým způsobem zvláštně záhadní. Být záhadný neznamená nutně být silný a tichý typ. Znamená to pouze to, nechat si několik informací na pozdější dobu a překvapit ženu nečekanou dovedností, vlastností nebo gestem.
  Reklama

Tipy

 • Obklopte se dobrými vzory, a to i pokud jsou to lidé mladší než vy. O kom si myslíte, že je dobrým vzorem příkladného muže? Jak se chová? Co dělá? Od takových lidí se učte, ale pamatujte, že nikdo není dokonalý -- také se stále ještě učí, stejně jako vy.
 • Být správným mužem a být správnou ženou je v podstatě to samé, když to vezmeme do důsledku - k druhému je potřeba být laskavý, uctivý a upřímný. Mužnost i ženskost se neurčuje ničím jiným. Ani oblékáním či zálibami, ani sexuální orientací.
 • Ženit se nemusíte. Sňatek není nic, co by z vás mělo v základu dělat lepšího muže.
 • Pokuste se nějakým zdravým způsobem zajímat o děti. Není nic atraktivnějšího, než muž, který je milý k dětem.
Reklama

Varování

 • Vyvinout se z chlapce v muže trvá celé roky a každý z nás navíc postupuje jiným tempem. Pracujte na tom.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 11 527 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 11 527 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama