Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud vás baví cvičení a chcete pomáhat ostatním lidem dosahovat jejich cílů, můžete se stát osobním trenérem. Jde o jednu z nejrychleji se rozvíjejících profesí, což má své důvody: osobní trenéři nemají pevnou pracovní dobu, dělají to, co mají rádi a inspirují lidi, aby se zlepšovali. Tento článek uvádí základy této profese a ukáže vám, jaké kvalifikace potřebujete k tomu, abyste se mohli stát osobním trenérem. Také se dozvíte, co musíte udělat pro to, abyste v této profesi byli úspěšní.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozvíjejte dovednosti a přístup osobních trenérů

 1. 1
  Měli byste vyznávat to, co učíte. Osobní trenéři mají za úkol vzdělávat své klienty ohledně fyzické kondice a motivace. Pokud chcete být dobří, musíte dát najevo, že tyto oblasti života máte sami v malíku a žijete jimi. Pokud chcete být osobním trenérem, odpovězte si na následující otázky:
  • Jste v dokonalé fyzické kondici? Klienti ke svým trenérům vzhlížejí a berou je jako příklady toho, co to znamená být zdravý a fit. I ti nejlepší učitelé a motivátoři mohou mít problémy najít klienty, když nejsou v dobré fyzické kondici. Neznamená to, že musíte splňovat standardy tělesné krásy – každý má jiný typ postavy a pro každého fyzická kondice znamená něco jiného. Jako osobní trenér ovšem musíte být schopní ukazovat svým klientům všechny cviky a naučit je tvrdě pracovat. Sami musíte trénovat ještě mnohem tvrději než vaši klienti, abyste jim mohli pomoci uspět.
  • Věříte v sílu fitness? Osobní trenéři necvičí jen proto, že chtějí vypadat dobře. Berou fyzickou kondici jako velkou sílu, která značně zlepšuje lidské životy. Tato silná myšlenka jim pomáhá motivovat ostatní a dosahovat jejich největších cílů.
 2. 2
  Naučte se lidskou anatomii. Ti nejlepší osobní trenéři dobře rozumějí tomu, jak lidské tělo funguje. Jde o velkou zodpovědnost: radit klientům, jak provádět určitá cvičení, která nejsou vhodná pro jejich kondici, by mohlo vést ke zraněním, někdy i velmi vážným. Klienti také pracují se stroji, které by je mohly zranit, kdyby s nimi neuměli zacházet správně. Osobní trenéři se musejí naučit vše, co je potřeba vědět v kurzech, díky kterým získají certifikáty pro svoji práci, ale kromě toho je důležité mít také zájem o práci s lidskými těly a umět zhodnotit, jak jednotlivým lidem pomoci dostat se do co nejlepší kondice a zároveň zabránit zranění.
 3. 3
  Rozvíjejte své vůdčí schopnosti. Osobní trenéři musejí být inspirativní, důvěryhodní a pečující vůdci. Koneckonců provádějí klienty cvičením, které jim může působit bolest, frustraci a někdy i slzy. Osobní trenéři musejí zajistit, aby se klienti soustředili na své cíle a sdíleli s nimi uspokojení a štěstí, které pramení z jejich dosažení.
 4. 4
  Najměte si osobního trenéra. Pokud chcete důkladně porozumět vztahu mezi trenérem a klientem, najměte si trenéra, který vám pomůže dosáhnout vašich vlastních cílů. Všímejte si toho, jak se váš vztah rozvíjí a jaké vlastnosti trenérovi pomáhají efektivně pracovat. Každý trenér má svůj vlastní styl: někteří fungují spíše jako generálové na vojně, jiní jsou zase jemnější a intimnější. Zamyslete se nad tím, jaký přístup byste chtěli ke svým klientům mít vy a jak byste jim pomohli dosáhnout lepší fyzické kondice. V části 3 najdete tipy a varování, které vám poskytnou více informací o rozvoji vašeho přístupu ke klientům.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Kvalifikujte se na osobního trenéra

 1. 1
  Vyberte si místo, kde získáte certifikát. Většina posiloven nyní vyžaduje od svých trenérů certifikáty vydané národními organizacemi, jako je v Americe například National Commission of Certifying Agencies (NCAA). Tato organizace poskytuje certifikace v různých oblastech. Zjistěte si, jaké programy pro vás budou nejvhodnější. Můžete také studovat na státních školách, kde získáte i zkušenosti s učením ve třídách. Příkladem takové instituce je National Personal Training Institute.
  • Pro většinu programů budete muset mít alespoň 18 let, budete potřebovat certifikace CPR a AED a budete muset složit zkoušku před získáním certifikátu.
  • Projděte si programy, které nabízí National Academy of Sports Medicine, the American Academy of Exercise, the National Federation of Professional Trainers, a the Aerobics and Fitness Association of America a najděte si různé programy, ze kterých si můžete vybrat ten, který vám bude skutečně vyhovovat.
  • Budete muset utratit zhruba 10.000 Kč za dokončení kurzu a získání certifikátu. Mnoho programů nabízí studijní materiály volně ke stažení na internetu, což vám může ušetřit spoustu peněz.
 2. 2
  Vyberte si specializaci. Osobní trénink je soutěživý byznys, takže pokud chcete vynikat nad ostatními, měli byste si zvolit nějakou specializaci a získat další certifikát. Můžete si například udělat kurz práce s dětmi, nebo kurz práce s postiženými lidmi, abyste si díky tomu mohli rozšířit klientskou základnu.
 3. 3
  Mějte připravený plán. Během plnění kurzu se zamyslete nad tím, v jakém prostředí by pro vás bylo nejlepší pracovat. Získávejte zkušenosti v terénu tím, že budete pracovat v různých posilovnách, které nevyžadují certifikaci.
  • V mnoha posilovnách získáte práci i bez certifikátu jako obecný osobní trenér. Tito trenéři získávají zkušenosti a pracují v posilovnách, kde jsou dostupní všem návštěvníkům, než si vybudují vlastní klientskou základnu.
  • Některé posilovny dokonce platí svým trenérům za to, že si udělají kurz a získají certifikaci a budou u nich i nadále pracovat. Zjistěte si, zda v některé z vašich oblíbených posiloven nemáte tuto možnost.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Získejte práci jako osobní trenér

 1. 1
  Najděte si práci v posilovně nebo fitness centru. Podívejte se na nabídky prací ve vaše okolí, nebo ideálně zavolejte přímo do fitness center a posiloven. Pokud chodíte do nějaké posilovny, řekněte manažerovi, že byste tam chtěli začít pracovat jako osobní trenér.
  • Většina trenérů nejprve pracuje pro posilovny, i když vědí, že si později budou zakládat svoji vlastní praxi. Posilovny vám poskytnou důvěryhodnost, pokud chcete s touto prací začít. Také vám umožní učit se od ostatních trenérů a získat praxi se stále novými klienty.
  • Nevýhodou práce pro posilovnu, místo vlastní praxe, je to, že si posilovna bude brát podstatnou část vašeho výdělku pro sebe. Dobré posilovny si ale uvědomují, jak důležití pro ně trenéři jsou a poskytnou vám finanční ohodnocení a výhody, které pro vás budou jistě atraktivní.
 2. 2
  Rozvíjejte vztahy se svými klienty. Mnoho posiloven láká nové klienty tím, že jim nabízejí první lekce s trenéry zdarma. Využijte těchto lekcí k tomu, abyste se se svými klienty dobře seznámili a zajistili, že jim bude váš styl učení vyhovovat. Platy osobních trenérů fungují komisně, takže čím více klientů budete mít, tím více peněz si vyděláte.
  • Je možné, že v posilovně budete muset podepsat smlouvu o konkurenci, která vám zabrání přetahovat si klienty do své vlastní praxe, když se rozhodnete v posilovně přestat pracovat.
 3. 3
  Založte si vlastní společnost. S vlastní společností budete schopní si určovat vlastní ceny za práci a budete si moci nechat vše, co vyděláte. Také si budete moci vybírat klienty, se kterými budete pracovat.
  • Zjistěte si, jak založit malou společnost a řiďte se zákony vaší země. Měli byste vědět, jak správně vést podnik, jak funguje pojištění, výplaty zaměstnancům a daně.
  • Někteří trenéři mají praxi ve svých domovech, kde mají veškeré potřebné vybavení. Může to být dobrou volbou, protože se díky tomu vyhnete pronájmu prostor, ale budete muset fungovat velmi profesionálně, abyste získali klienty.
  • Jiní trenéři si pronajímají tělocvičny a posilovny, které často sdílejí s dalšími trenéry. Může to pro vás být vhodné zejména v případě, že máte hodně klientů.
 4. 4
  Myslete jako podnikatel. Až založíte svůj vlastní podnik, budete muset získávat klienty – už to za vás nebude dělat posilovna. Seznamte se se základy marketingu a začněte si dělat reklamu.
  • Vyberte si dobré a profesionální jméno firmy, abyste přitáhli nové klienty.
  • Založte si stránku na Facebooku a Twitteru a sdílejte fotky svého studia a se svolením klientů také jejich fotografie.
  • Můžete si dát inzerát také do místních novin.
  • Pořádejte různé akce a události, abyste do svého studia přitáhli nové klienty.
  Reklama

Tipy

 • Měli byste se dobře vyznat ve stravě a zdravém jídle, zejména v potravinách, které skvěle chutnají a jsou pro tělo vhodné. Klienti se rádi učí nové recepty na zdravá jídla.
 • Školy pro osobní trenéry, které nabízejí certifikace a intenzivní kurzy jsou v poslední době velmi populární. Jsou ovšem mnohem dražší, než běžné certifikační programy a většinou není nutné je absolvovat, abyste měli dobrou šanci najít si práci.
 • Networking je v této oblasti velmi důležitý. Navštěvujte konference a akce pro osobní trenéry a seznamujte se s novými lidmi. Udržujte si přehled o nejnovějších technologiích a trendech a snažte se napodobovat úspěchy ostatních. Také se u toho dobře pobavíte – seznámíte se s novými lidmi, kteří mají vášeň pro zdraví, fitness a cvičení a načerpáte spoustu inspirace.
 • Nestanovujte svým klientům nerealistické cíle. Bez ohledu na to, co děláte v posilovně, je nejdůležitější to, jak se stravujete. Vytvářejte jim s ohledem na jejich potřeby pětidenní jídelníčky, které jim pomohou dosáhnout jejich cílů.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor na podvodné certifikace. Dobrá škola by vám měla poskytnout několikaměsíční kurz a zkoušku. Vyhýbejte se školám, které vám nabízejí rychlé a velmi levné certifikáty. Zjistěte si, zda jednáte s důvěryhodnou organizací, abyste měli jistotu, že získáte certifikát, který vám posilovny uznají.
 • Když budete pracovat s postiženými klienty, budete důvěryhodnější. Musíte ovšem vědět, co děláte a musíte mít zajištěno správné pojištění.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 369 krát
Kategorie: Fitness
Stránka byla zobrazena 9 369 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama