Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pastafariánství je nejrychleji rostoucí světové náboženství, založené na sacharidech. Pastafariáni uctívají velké špagetové monstrum , všemocné božstvo, v jehož existenci církev nemusí nutně věřit. Ostatní lidé často nazávají věřící pastafariány satiriky, pro nepřátele to jsou rouhači a pro zbytek blázni, ovšem jedna věc je jistá: pastafariáni opravdu milují pivo!

Část 1
Část 1 ze 3:

Připojte se k uctívačům Létajícího Špagetového Monstra

Stáhnout PDF
 1. 1
  Jednoduše se k církvi přidejte! To je všechno, podle oficiálního webu církve Létajícího špagetového monstra je jediné, co musíte udělat, abyste se stali pastafariánem, zkrátka chtít jím být. Absolutně nepotřebujete:[1]
  • Účastnit se nějakého rituálu
  • Zaplatit vstupní poplatek
  • Složit nějaký slib nebo modlitbu
  • Vzdát se svého předchozího náboženství
  • Vědět něco o pastafariánství
  • Opravdu věřit v Létající špagetové monstrum
 2. 2
  Naučte se základny víry pastafariánů. Takže jste se právě stali pastafariánem, protože jste jím chtěli být? Výborně! Teď je správný čas zjistit, čemu jste se to vlastně upsali. Následující seznam jsou některé základní pilíře, které pastafariáni uznávají, ale nebojte se – nemusíte v ně vůbec věřit, abyste byli pastafariánem![2]
  • Nejvyšší bůh je známý jako Létající špagetové monstrum. Je neviditelný, všemocný a bere na sebe podobu obrovské hromady špaget se dvěma masovými kuličkami místo očí. Celý svět stvořil za čtyři dny a tři dny odpočíval.
  • Piráti jsou považováni za svaté bytosti. Podle víry piráti pomáhají bojovat proti globálnímu oteplování a chrání lidstvo před přírodními katastrofami. Každý pastafarián by měl mít vřelý vztah k pirátství.
  • Pastafariánské nebe je země "pivních sopek a továren na striptérky."
 3. 3
  Studujte svaté texty pastafariánství. Abyste lépe pochopili svou novou víru, zkuste si prohlédnout nějaké svaté pastafariánské texty. Nejdůležitější knihou je Žalm Létajícího špagetového monstra. Žalm, který byl nominován na cenu Quill Award, byl publikován v roce 2006 a následoval otevřený dopis od Bobbyho Hendersona kansaskému ministerstvu školství, kde satiricky protestoval proti nařízení, které povolilo ve veřejných školách vyučování o stvoření světa jako rovnocenné evoluční teorii.[3] Žalm se zabývá aspekty pastafariánské víry do hloubky, takže je pro nové věřící neocenitelný.
  • Další svatou knihou pastafariánství je The Loose Canon (k dispozici na webu online), kde najdete náboženské příběhy, návody pro každodenní život, modlitby a texty o mnoha důležitých postavách pastafariánství, jako je například Kapitán Jeff.[4] [5]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Řiďte se principy pastafariánství

Stáhnout PDF
 1. 1
  Řiďte se osmi "Byla bych raději kdybys ne-." Je to soubor pravidel (známý jako Osmero doporučení), který sepsal pirátský kapitán Mosey a ve kterém samo Létající špagetové monstrum ukazuje základní principy chování každého pastafariána. Původně bylo doporučení deset, ale Mosey dvě upustil a rozbil na cestě dolů z hory, což je v souladu s pastafariánskou "uvolněnou" morálkou. Osmero doporučení zní:[6]
  • " Byla bych raději, kdyby ses nechoval jako povýšený pokrytecký svatoušek, když lidem kážeš o mé nudlovitosti."
  • " Byla bych raději, kdybys nezneužíval mou existenci k útlaku a ovládání druhých lidí a k ošklivému chování vůbec."
  • " Byla bych raději, kdybys nesoudil lidi podle toho, jak vypadají, jak se oblékají, jak mluví. Buď na ně hodný, ano?"
  • " Byla bych raději, kdyby ses – pochopitelně s oboustranným souhlasem partnera, který je plnoletý a duševně svéprávný - neoddával ničemu, za co byste se museli stydět."
  • " Byla bych raději, kdybys neurážel bigotní, xenofobní a nenávistné předsudky druhých lidí... na lačno."
  • " Byla bych raději, kdybys pro mou nudlovitost nestavěl za miliony dolarů kostely, mešity ani svatyně. Tyto peníze se přece dají lépe využít (vyber si)
   • k boji proti chudobě,
   • vyléčení nemocí,
   • k šíření míru a lásky nebo na zaplacení poplatků za kabelovku.
  • " Byla bych raději, kdybys všem pořád nevykládal, že s tebou hovoří bůh."
  • " Byla bych raději, kdybys nedělal druhým, co sám nechceš, aby dělali oni tobě. Třeba abys nedělal takové ty věci, ke kterým je zapotřebí kožený obleček a hodně lubrikantu. Leda by s tím ovšem druhá strana (viz bod 4) souhlasila."
 2. 2
  Při každé možné příležitosti mluvte a/nebo se oblékejte jako pirát. V pastafariánství mají piráti podobný status jako svatí v křesťanství a bodhisatvové v buddhismu. Vlastně se říká, že už samotná existence pirátů chrání před přírodními katastrofami. Všichni pastafariáni jsou podporování v tom, aby si osvojili oblékání, mluvu a chování piráta, obzvlášť, pokud se budou modlit svatá slova k Létajícímu špagetovému monstru.
  • Piráti se většinou oblékají do výrazných šatů z koloniální éry s nabíranými košilemi, jasně barevnými kabáty, šátky na hlavách a páskou přes oko.
  • Piráti mají rádi pivo, grog, holky, širé moře a cokoliv, co jim zajistí den volna.
 3. 3
  Slavte pastafariánské svátky. Tak jako každé jiné náboženství, i pastafariánství má každoroční svátky. Tyto zvláštní příležitosti si říkají o veselou oslavu, skromné zpytování svědomí a zvláštní zaujetí pro Létající špagetové monstrum. Krátký kalendář nejdůležitějších dnů v pastafariánském kalendáři najdete níže:[7]
  • Každý pátek: Pátek je pro pastafariány slavnostní den. Nevyžaduje to nicméně žádné zvláštní úsilí, pastafariáni ho obvykle slaví pitím piva a relaxováním.[8]
  • Ramendán: měsíc sebeobětování, kdy pastafariáni po setmění jedí pouze pokrmy z nudlí a těstovin. Začátek a konec se každý rok liší.
  • Pastover: Pastafariáni si užívají svátek těstovin, obléknou se jako piráti a zúčastňují se rituálního předávání pásky přes oko. Datum se každý rok liší, obvykle připadá na březen nebo duben.
  • Den pirátské mluvy. (19. září): Není třeba vysvětlovat víc. Pirátský kostým je doporučený, ale není nezbytný.
  • Halloween (31. října): Pastafariáni mají povinnost obléknout se jako piráti.
  • "Svátky:" Pastafariáni slaví vágně definované Vánoce koncem prosince (církev neudává žádné přesné datum) jak chtějí, ale samozřejmě s důrazem na těstoviny, piráty a pivo.
 4. 4
  Modlete se k Létajícímu špagetovému monstru. Oddaní pastafariáni si k modlitbám mohou zvolit pátek, každý den nebo kdykoliv se jim zachce, neexistují žádná pravidla pro to kdy a kde se modlit. I když pastafariáni uznávají několik všeobecně známých postav, které napsaly několik běžně používaných modliteb, nemusíte je používat. Jakákoli upřímná modlitba (kterou si třeba vymyslíte až v danou chvíli) bude Létajícím špagetovým monstrem kladně přijata. Modlitbu je vhodné zakončit svatým slovem "Ramen."
  • Tady je jen jedna z pastafariánských modliteb. Další inspiraci najdete na internetu například zde: [1].[9]
   Modlitba vědění
   Veliké, létající špagetové monstrum, v omáčce,
   a v omáčce nudle;
   a v nudlích masové kuličky;
   a v masových kuličkách vědění;
   a z vědění poznání, co je chutné;
   a z poznání, co je chutné, láska ke špagetám;
   a ze špaget láska k Létajícímu špagetovému monstru.
   Ramen.
 5. 5
  Nepronásledujte ty, kdo v Létající špagetové monstrum nevěří. I když je vítané, pokud pastafariáni šíří dobré slovo o svém náboženství v každodenním životě, nemají dovoleno obtěžovat, šikanovat nebo jinak poškozovat ty, kdo v pastafariánství nevěří. Nejen že je to proti Osmeru doporučení, je to zkrátka hulvátství a neslučuje se to s uvolněnou filozofií žij a nech žít a jez dobré těstoviny, kterou pastafariánství propaguje.
  • Nezapomeňte, že toto pravidlo neplatí jen pro lidi, kteří uznávají jiná náboženství a kteří pastafariány považují za rouhače – platí stejně tak i pro ateisty a agnostiky.
 6. 6
  Nejdůležitější ze všeho je, abyste si užívali života. Pastafariánství je náboženství, které si jeho stoupenci mají užívat. I když někteří věřící opravdu úzkostlivě uctívají létající špagetové monstrum, nikdo by neměl pastafariánskou víru brát tak vážně, aby si nemohl v pátek otevřít láhev piva tak, jak monstrum ve své nekonečné moudrosti navrhuje. Nestresujte se ničím, co souvisí s pastafariánstvím, pamatujte, že je to náboženství, které slaví svátek jménem Ramendán.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Staňte se pastafariánským mistrem

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si, která pastafariánská sekta je pro vás nejvhodnější. Pastafariáni, kteří touží po tom svou víru prohloubit, si mohou vybrat z mnoha jejích odnoží. Tyto sekty interpretují Létající špagetové monstrum jinak, což vede k trochu odlišným rituálům a přesvědčení jejich stoupenců. Pokud sekta neporuší některé s Osmera doporučení, neexistuje žádná "správná nebo špatná" sekta, ke které se můžete připojit – je to záležitost osobních preferencí.
  • Dvě největší sekty pastafariánů jsou Ortodoxní a Reformovaní. Ortodoxní věřící jsou konzervativnější a řídí se doslovnějším výkladem pastarafiánské víry, zatímco reformovaní věřící jsou otevřenější alegoričtějším výkladům.
  • Například mnoho reformovaných pastafariánů věří v automatizovaný kreacinosmus, což je přesvědčení, že létající špagetové monstrum zažehlo stvoření světa jedinou událostí (velkým vařením) a následující přirozené procesy samy stvořily život. Ortodoxní pastafariáni naproti tomu věří, že létající špagetové monstrum stvořilo pečlivě a doslova každou jedinou věc zvlášť.
 2. 2
  Šiřte povědomí o své víře a létajícím špagetovém monstru. Církev pastafariánů podporuje své členy v tom, aby volně šířili učení létajícího špagetového monstra, pokud tím nebudou ohrožovat nebo obtěžovat druhé. Vhodným způsobem šíření víry je například distribuce letáčků, bookletů, brožurek a tak dále. Oficiální propagační materiály církve jsou k dispozici na webu here.[10]
  • Chcete-li, můžete si také vyrobit vlastní propagační materiály. Dávejte jen pozor, aby byly konzistentní s oficiálním pastafariánským učením. Není například vhodné, abyste šířili letáčky s nápisem "Létající špagetové monstrum nenávidí všechny, kdo věří v jiné náboženství." To není pravda, špagetové monstrum akceptuje lidi všech náboženství.
 3. 3
  Přihlaste se jako pastafariánský ministrant. Už vám nestačí být jen následovník a chcete se stát vůdcem? Stát se oficiálním ministrantem je snadné a můžete to udělat i přes internet. Zde. Stačí zaplatit poplatek 25$ a obdržíte oficiální certifikát – vaše jméno bude též přidáno do oficiálního seznamu duchovních.
 4. 4
  Pokuste se, aby vaše náboženství uznala oficiální vláda vaší země. Hrdinové pastafariánské víry se nevzdávají, když jim vlády řeknou, že jejich náboženství není "opravdové". Trvat na uznání pastafariánství jako oficiálního náboženství místním zastupitelstvem, vládou nebo vládními agenturami je jedna z nejodvážnějších, nejobdivuhodnějších věcí, které může pastafarián udělat. Nejen že pomáhá šířit povědomí o pastafariánství, ale také pomáhá ilustrovat skutečnou povahu různých výhod, které ve společnosti mají ostatní náboženství. Jednou z možností je například trvat na tom, že na oficiálních fotografiích bude mít pastafarián na hlavě cedník. Tady je několik takových příkladů.
  • V roce 2013, vyhrál český pastafarián Lukáš Nový bitvu s úřady o to, aby mohl mít na občanském průkazu fotku s cedníkem na hlavě s odvoláním na náboženské důvody.[11]
  • V roce 2014, se Christopher Schaeffer stal prvním americkým politikem, který se otevřeně přihlásil k pastafariánství, když měl na hlavě cedník při svém oficiálním jmenování na newyorské radnici v Pomfretu.[12]
  • Shawna Hammondová z Oklahomu si prosadila pokrývku hlavy na základě své víry na fotografii v řidičském průkazu. [13]
  • Jessica Steinhauserová z Utahu učinila totéž, když svou víru demonstrovala cedníkem na hlavě na svém řidičském průkazu. [14]
  • V roce 2015, vláda Nového Zélandu schválila žádost pastafariánské církve o provádění svatebních obřadů.
  Reklama

Tipy

 • Grog, holky a těstoviny jsou vítané, ale nikoli nezbytné.
 • Pokud se chcete o pastafariánství dozvědět víc, navštivte stránky venganza.org nebo si kupte gospel z knihy létajícího špagetového monstra.
 • Svou pastafariánskou sektu si vybírejte opatrně. Pokud uznáváte, že Jack Sparrow je prorokem, pak je Sparowiánství pro vás to pravé. Tradicionalisté se naopak budou asi cítit nejlépe u Ortodoxních pastafariánů. A pokud věříte, že bezpečnostní pásy v autě jsou nemorální, pak jste jasný Reformovaný.
 • Pokud kdokoli pochybuje o vašem náboženství, vysvětlete mu ho. Kdo ví? Třeba když uvidí, jak je vaše náboženství cool, tak k němu bude chtít také konvertovat.
 • Přečtěte si další články na wikihow, jak se oblékat a mluvit jako pirát.
Reklama

Varování

 • Pokud se rozhodnete pít grog, nepokoušejte se krátce poté ŘÍDIT auto.
 • Nemávejte pirátskými zbraněmi na veřejnosti, na dálku by policisté a ozbrojené síly nemusely poznat, že to jsou jen makety.
 • Na některých místech je zakázáno nosit pirátské propriety.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 883 krát
Kategorie: Náboženství
Stránka byla zobrazena 35 883 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama