Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Al Yankovic, Kevin Spacey, Alicia Keys, Jodie Foster. Co mají tyto celebrity společného? Všichni to byli premianti. Premiantství vám sice nezaručí, že se stanete slavným hercem nebo zpěvákem, ale může vám usnadnit cestu za úspěchem při studiích na vysoké škole a v kariérním světě. Stačí jen mít dostatek duševní energie, vytrvalosti a neochvějné pracovní etiky. Jak na to? V tomto článku se to dozvíte!

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava

 1. 1
  Začněte co nejdříve. Bohužel není možné jen tak přijít do prvního ročníku na střední škole a rozhodnout se, že se stanete premiantem. Budete se muset snažit i na základní škole a mít ty nejlepší známky ze všech důležitých předmětů, kterým se budete věnovat i na střední škole. Některé základní školy nabízejí v posledních ročnících volitelné předměty. Když se do nich zapíšete, budete na nejlepší cestě k tomu, abyste na střední škole měli úspěch, takže byste se jim neměli vyhýbat.
  • V angličtině se například můžete zdokonalit snadno, ale když se „zaseknete“ v matematice, nebude to pro vás jednoduché. Pokud například ke konci základní školy skončíte se studiem algebry, budete muset navštěvovat ještě kurz geometrie, abyste dosáhli potřebných znalostí.
 2. 2
  Zjistěte, jak si škola vybírá své premianty. Některé školy hodnotí studenty podle jejich studijního průměru, jiné je zase odměňují za to, že si vybírají obtížnější kurzy. Většina škol vám nabídne body navíc za to, že se zapíšete do obtížnějších kurzů, takže byste to měli udělat. I v případě, že za to žádné body nezískáte, byste se o to měli pokusit – pokud se chcete stát premiantem, pravděpodobně se chcete dostat na dobrou univerzitu, takže budete muset tak jako tak chodit do těch nejobtížnějších předmětů.
  • Pokud například vaše škola hodnotí úspěch podle studijního průměru, můžete dostat určitý počet bodů za povinné předměty a jiný počet bodů za obtížné volitelné předměty.
  • Premianti v USA většinou musejí u konce studia pronést projev před svými spolužáky. Pokud vás tento aspekt zajímá nejvíce, měli byste se ujistit, že tento projev bude skutečně pronášet premiant. Na některých školách ho pronáší předseda studentské rady, na jiných si zase studenti sami volí jednoho ze svých řad, který bude pronášet projev. Na jiných školách zase projevy pronáší jak premianti, tak předsedové studentské rady.
  • Některé školy mají i více než jednoho premianta – někdy jich může být i 29![1]
 3. 3
  Vybírejte si své kurzy obezřetně. Pokud vaše škola rozhoduje o premiantství pomocí studijního průměru, musíte si vybírat ty nejobtížnější kurzy. Pokud si myslíte, že pro vás budou těžké kurzy příliš obtížné, budete si muset dobře rozmyslet, zda se skutečně chcete stát premiantem. Pokud chcete být premiantem, musíte mít samé jedničky ze všech nejobtížnějších kurzů, které vaše škola nabízí. Opravdu jste na to připraveni?
  • Zapisujte si nejen povinné kurzy, ale také nepovinné kurzy, zejména pokud za ně získáte více bodů.
  • Volitelné předměty vám mohou někdy i uškodit, protože se většinou považují za běžné předměty. Všichni studenti si ovšem musí vybrat několik těchto předmětů, mezi které patří například sporty, nebo výtvarná výchova. Pokud to bude možné, vybírejte si předměty, za které získáte nejvíce bodů. Například si nezapisujte tvůrčí psaní, pokud si můžete zapsat jazykovou kompozici, za kterou získáte více bodů.
  • Možná si nebudete moci zapsat několik zábavných předmětů, ale nesmíte zapomínat na to, že by vám tyto předměty stejně nepomohly získat premiantství.
  • Pokud máte možnost nechodit do tělocviku, vyberte si místo toho nějaký sport, který vám může pomoci získat více bodů a zlepšit studijní průměr. Pokud chcete být premiantem, musíte vynikat ve všech oblastech, abyste byli vhodným kandidátem pro ty nejlepší univerzity, takže musíte mít více než jen dobré známky. Neměli byste ovšem hrát nějaký sport jen proto, abyste získali lepší průměr, protože když budete věnovat spoustu času sportu, nebudete mít dostatek času na studium důležitých předmětů.
 4. 4
  Uvědomte si, že být premiantem vám nezaručí místo na elitní univerzitě. Pokud se chcete stát premiantem, musíte být velmi ambiciózní a musíte se snažit dostat se na jednu z nejlepších univerzit na světě, jako je Harvard, Yale, nebo Duke. Musíte si ovšem uvědomit, že až se budete hlásit na tyto univerzity, vaše premiantství vám nebude moc platné. Dostanete se k přijímacím zkouškám a pravděpodobně uděláte dobrý dojem na přijímací komisi, ale neměli byste působit dojmem automatického robota na dobré známky a měli byste dát najevo, že máte spoustu různých zájmů a že jste dobrým občanem své komunity.
  • Dokonce i děkan harvardské univerzity William R. Fitzsimmons nedávno řekl: „Myslím, že je to trochu anachronismus. Je to sice tradice, ale co se týče přijímacího řízení na univerzity nemá premiantství téměř žádnou váhu.“[2]
  • Když budete premiantem, budete vynikat ve sportu, budete aktivním členem své komunity a budete se věnovat umění, budete skvělým kandidátem pro prestižní univerzity. Pokud ale budete se svými studijními výsledky desátým v pořadí ve svém ročníku, ale budete mít všechny ostatní předpoklady, nebudete na tom o moc hůře.
  • Váš studijní průměr bude mít na přijímací řízení velký vliv. Mnoho univerzit klade důraz jak na studijní průměr, tak na výsledky závěrečných zkoušek, takže byste se neměli učit pouze k maturitě, ale měli byste si udržovat dobré známky po celou dobu studia na střední škole. Máte pocit, že to není fér? Možná není, ale musíte se s tím smířit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Tvrdá práce

 1. 1
  Naučte se učit. Pokud chcete být premiantem, musíte se umět učit, abyste měli dobré známky. Neznamená to, že byste měli trávit veškerý svůj čas položení v knihách, ale měli byste se učit efektivně. Zde je několik tipů:
  • Stanovte si efektivní studijní plán. Můžete se učit každý večer 2-3 hodiny, nebo se můžete učit 3-4 hodiny každý druhý den. Ať už si zvolíte jakýkoli plán, měli byste si ho připravit v předstihu, abyste se vyhnuli lenivosti a měli stále o všem přehled.
  • Nepřehánějte to s učením – každý den si určete množství látky, kterou se naučíte a zbytek si nechejte na další den, abyste nevyhořeli.
  • Využívejte cvičebních testů. V učebnicích do různých předmětů a v pracovních sešitech najdete většinou zkušební testy a otázky, které můžete při učení využít. I v případě, že váš učitel tyto zdroje používat nebude, vám mohou značně pomoci.
  • Dělejte si kartičky se slovíčky a jinými informacemi. Pokud vám kartičky pomohou zapamatovat si dějepisné údaje nebo matematické vzorce, měli byste je používat.
 2. 2
  Snažte se ve třídě vybočovat z davu. Nemusíte být otravným premiantem, který se snaží překonat všechny své spolužáky, ale měli byste do školy chodit včas, aktivně se účastnit diskusí a klást učiteli otázky. Když se ve škole budete dobře soustředit, zapamatujete si více informací, budete mít lepší výsledky u testů a vaši učitelé vás budou mít raději a pomohou vám získat plusové body například za účast, nebo za aktivitu v hodinách.
  • Nepovídejte si v hodinách se svými spolužáky, aby vám neunikly žádné důležité informace.
  • Dělejte si dobré poznámky, abyste se měli z čeho učit. Nezapisujte si slovo od slova to, co váš učitel říká – snažte se zapisovat si poznámky vlastními slovy, abyste vše dobře pochopili.
  • Po vyučování si někdy jděte popovídat s učitelem. Nemusíte ho otravovat neustále, ale když se spolu seznámíte, uděláte na něho lepší dojem.
 3. 3
  Buďte organizovaní. Pokud chcete mít úspěch v průběhu celého svého studia, musíte být organizovaní. Budete potřebovat sešit do každého předmětu, viditelně označené pořadače, čistou skříňku a uklizený stůl na učení doma. Když budete mít život plný nepořádku, nebudete schopni si zapamatovat žádné nové informace a nedokážete se soustředit na své studium tak, jako kdybyste kolem sebe měli stále uklizeno.
  • Pořiďte si plánovač a zapisujte si do něj všechny domácí úkoly.
  • Mějte na stole kalendář a zapisujte si data všech testů.
 4. 4
  Čtěte si povinnou četbu dopředu. Když si budete číst povinnou četbu a kapitoly v učebnici dopředu, budete vědět, co vás ve škole čeká a nebudete zmatení, nebo se vám nestane, že byste nechápali, o čem učitel mluví. Pokud se nebudete zrovna učit nic příliš těžkého, co byste sami při čtení učebnice nepochopili, měli byste si vždy číst alespoň jednu nebo dvě kapitoly dopředu.
  • Jde o skvělý způsob, jak získat menší náskok. Neměli byste o tom ale mluvit při vyučování, jinak by se učitel mohl rozzlobit, že mu berete vítr z plachet a matete ostatní studenty doplňujícími informacemi.
 5. 5
  Požádejte o pomoc. Možná máte pocit, že pokud se chcete stát premiantem, neměli byste potřebovat doučování. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Pokud se chcete stát premiantem, musíte získat náskok před svými konkurenty. Získejte si více informací o tématu, kterým se ve škole zabýváte – můžete svého učitele požádat, aby vám po vyučování řekl něco navíc, nebo můžete zapojit své rodiče a požádat je o pomoc s domácími úkoly, nebo si můžete dokonce najít nějakého staršího studenta, který vás bude doučovat.
  • Můžete si najmout i soukromého učitele, ale to vás pravděpodobně bude stát relativně dost peněz.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Soustředění

 1. 1
  Věnujte se mimoškolním aktivitám. Měli byste si vždy nechat dostatek času na kroužky, sporty, dobrovolnickou činnost a další mimoškolní aktivity. Věřte nebo ne, tyto činnosti vám mohou pomoci dosáhnout většího úspěchu a lépe si zorganizovat čas. Studie prokázaly, že studenti, kteří se věnují sportu, mají ve škole lepší známky, než studenti, kteří nesportují.
  • Pomůže vám to také udržet si zdravý pohled na svět a nebýt posedlí známkami.
 2. 2
  Udržujte si aktivní společenský život. Neměli byste být stále schovaní v pokoji a učit se deset hodin denně za světla fluorescenční lampy. Měli byste se učit, ale také byste měli mít čas na své přátele, na večírky, na kino, nebo třeba na školní karneval. Když se budete stále jen učit, budete se brzy cítit osaměle a nenaplněně. Nemusíte navštěvovat všechny večírky ve městě, ale měli byste mít alespoň několik dobrých přátel, kteří vám dodají motivaci pilně se učit. Vyhýbejte se zbytečným intrikám a žabomyším válkám, které mohou být velmi vyčerpávající.[3]
  • Najděte si kamarády, se kterými se budete moci učit. Když budete mít skupinu přátel, kteří se budou také chtít učit, bude to pro vás zábavnější a produktivnější. Založte si studijní skupinu a zkuste se učit ve více lidech – pokud se dokážete soustředit, zlepšíte tím své šance na úspěch.
 3. 3
  Buďte si vědomí své konkurence, ale nebuďte posedlí svými rivaly. Neměli byste marnit čas narcismem a pomstychtivostí. Neptejte se svých rivalů, jaké výsledky testů mají, jak dlouho se učí na zkoušky, nebo jakou známku si myslí, že dostanou. Neměli byste se soustředit na zbytečnosti – zaměřte se raději na svoji vlastní práci.
  • Uvědomte si, že každý je jiný. Možná se musíte učit čtyři hodiny, abyste dostali jedničku ze zkoušky, ale někomu jinému stačí učit se jen dvě hodiny. Nemusíte být přirozeně nadaní, abyste se stali premiantem, musíte být jen ochotní tvrdě pracovat.
 4. 4
  Pečujte o své tělo s láskou. Stát se premiantem není zkouškou intelektu, ale zkouškou vytrvalosti. Musíte být zdraví – jezte snídani a vyhýbejte se drogám a alkoholu. Když vaše tělo nebude fungovat naprosto dokonale, nebudete schopni podávat ty nejlepší výkony. Můžete si jednou za čas dát pizzu, nebo něco sladkého, ale měli byste se živit zdravými potravinami, jako jsou ořechy, zelenina a bílkoviny, abyste se mohli soustředit na práci a nedocházela vám energie.
  • Můžete mít bohatý společenský život, aniž byste museli brát drogy a pít alkohol. Pokud chcete být premiantem, musíte se držet správných lidí.
 5. 5
  Dostatečně odpočívejte. Měli byste každý den spát 6-8 hodin a chodit spát ve stejnou dobu, abyste měli dostatek energie a byli stále silní. Budete díky tomu mít sílu dávat ve škole pozor, mít dobré známky u zkoušek a obecně vynikat ve studiu. Dopřejte si dostatek času na učení, abyste nemuseli chodit spát ve tři hodiny ráno a nebyli potom ve škole unavení.
  • Měli byste chodit spát zhruba v 10 nebo v 11 hodin večer a vstávat alespoň 45 minut před odchodem z domu, abyste se ráno stihli probudit a do školy dorazili plní energie.
 6. 6
  Neměli byste na sebe příliš tlačit. Pokud se chcete stát premiantem, musíte se umět trochu uvolnit. Nemusíte mít pocit, že záleží na všech malých známkách a že každý den ve škole ovlivní váš osud a vaši šanci dostat se na dobrou univerzitu. Známky jsou důležité, ale důležitější je zachovat si zdravý rozum a mít přátele. Připomínejte si, že když někdy nebudete mít tu nejlepší známku, nic se neděje – příště dosáhnete lepších výsledků.
  • Pokud chcete být premiantem, musíte být stále klidní, jinak vás brzy zahltí tlak, který na sebe sami vyvíjíte.
  • Buďte pozitivní a myslete na budoucnost – nemarněte čas tím, že si budete vyčítat špatnou známku, kterou jste dostali před měsícem. Nestojí to za to.
  Reklama

Tipy

 • Zapište si co nejvíce obtížných předmětů. Pokud vaše škola hodnotí celkový studijní průměr, měli byste si ho udržovat na 1.25.
 • Pokud se chcete stát premiantem, neměli byste se nechat rozptylovat a nikomu byste neměli dát šanci překonat vaše úspěchy.
 • Soustřeďte se. Pokud se skutečně chcete stát premiantem, musíte tvrdě bojovat.
 • Stát se premiantem je pouze polovinou úspěchu. Musíte také umět napsat premiantský projev a pronést ho před celou školou.
 • Vyhýbejte se drogám, alkoholu a špatným vlivům. Tyto věci vám nepomohou stát se premiantem a budou na váš život mít dlouhodobě negativní vliv.
Reklama

Varování

 • Stát se premiantem vám nepomůže získat žádnou významnou výhodu, která by vám otevřela dveře na elitní univerzity. Každý rok tyto školy odmítnou spoustu premiantů, často ve prospěch těch, kteří skončili na druhém nebo třetím místě. Věnujte se také sportům a jiným mimoškolním aktivitám (pokud vám tyto činnosti ovšem nebudou zabírat příliš mnoho času).
 • Uvědomte si, že život není jen o známkách. Nebojte se neuspět – za deset let nebude záležet na tom, kdo byl premiantem. Nejvíce záleží na tom, jaké přátele máte a zda se věnujete tomu, co vás baví. Plňte si své sny!
Reklama

O tomto wikiHow

Jennifer Kaifesh
Spoluautorem článku je :
Zakladatelka, Great Expectations College Prep
Tento článek spoluautorem článku je Jennifer Kaifesh. Jennifer Kaifesh je zakladatelka přípravky Great Expectations College Prep, doučovací a poradenské služby se sídlem v jižní Kalifornii. Jennifer má více než 15 let zkušeností s řízením a usnadňováním akademického doučování a standardizovanou přípravou, jak se týká procesu přihlášky na vysokou školu. Je absolventkou Northwestern University. Tento článek byl zobrazen 5 218 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 5 218 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama