Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro mnoho lidí je box životním stylem a ze všech sil se snaží stát se profesionálním zápasníkem. Pokud si také chcete splnit svůj sen, na nic nečekejte a přečtěte si tento článek, ve kterém se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Staňte se členem boxerského oddílu

 1. 1
  Vyberte si nějaký klub a staňte se jeho členem. Najděte si oddíl, který je spojen s nějakou národní boxerskou organizací a má dobrou pověst. Pokud to myslíte vážně, neměli byste začít chodit pouze do sportovního klubu, ve kterém najdete i kurzy boxu. Budete potřebovat posilovnu zaměřenou pouze na box (popřípadě i na jiné bojové sporty).
  • Když se zeptáte několika lidí, pravděpodobně najdete klub, který má nejlepší pověst ve vašem okolí. S největší pravděpodobností se nebudete muset rozhodovat mezi několika stejně dobrými kluby.
 2. 2
  Najděte si trenéra. Dobrý trenér vám řekne, zda na vás má čas a kolik peněz byste za jeho lekce platili. Také byste se měli dozvědět, jaké má zkušenosti a jestli někdy sám boxoval. Seznamte se s lidmi, kteří v klubu pracují a najděte si toho nejlepšího trenéra. Pokud se v klubu cítíte dobře a máte z trenéra dobrý pocit, pravděpodobně je to pro vás ten pravý.
  • Ptejte se na vše, co vás bude zajímat. Zeptejte se, co by vám trenér doporučoval a jak byste měli začít trénovat. Jakým způsobem trénuje své svěřence? S kým budete pracovat? Kde se s těmito lidi setkáte? Zjistěte si toho co nejvíce a až budete spokojení s tím, co víte, přihlaste se do klubu.
 3. 3
  Zjistěte si, co členství obnáší. Najděte si klub, který má spoustu různých klientů. Postupem času budete stále více spolupracovat s různými lidmi. Klub, ve kterém najdete spoustu boxerů na různých úrovních vám vždy poskytne někoho, kdo vám pomůže se zlepšovat.
  • Berte to jako kdybyste šli do restaurace – kdyby byla úplně prázdná, pravděpodobně byste tam nechtěli jíst. Pokud by tam byli pouze lidé v modrých kloboucích a vy byste na sobě modrý klobouk neměli, pravděpodobně byste tam také nechtěli jíst. Pokud v restauraci uvidíte pouze lidi, kteří vypadají od pohledu nešťastně, jistě byste si nesedli a neobjednali si. Dobře si tedy prohlédněte svůj vybraný klub a zjistěte, zda zahrnuje kvalitní a nadšené boxery, kteří jsou s tréninkem spokojení.
  • Pokud je to možné, najděte si někoho, kdo v daném klubu nepracuje a nechejte si od něho poradit. Někdy je dobré získat i nezaujatý názor.
 4. 4
  Seznamte se se základy boxu. Než začnete pracovat s trenérem, měli byste již znát základy boxování a terminologii. Nemusíte být nejlepší, ale měli byste vědět, o čem se vaši ostatní budou bavit. Zde je několik věcí, které byste měli znát: [1]
  • Direkt z přední ruky: Tento úder je nejčastější. Jde o jednoduchý úder s velkým dosahem přední rukou (ruka na straně přední nohy).
  • Zadní direkt: Tento úder dokáže vytvořit větší sílu a dělá se dominantní rukou. Zahrnuje rotaci trupu a simuluje horizontální pohyb.
  • Zvedák: Tento úder míří do brady nebo na solar plexus. Používá se zblízka a může mít velkou sílu.
  • Hák: Jde o boční úder s vysunutým loktem, takže ruka tvoří tvar háku.
  • Levák: Jde o levorukého boxera (přirozeně nebo přeučeně). Pro „normálního“ bojovníka tento boxer dělá všechno naopak. Díky rozdílům v postoji bojují v podstatě jeden na druhém.
  • Vnitřní a vnější bojovníci: Vnější bojovník si udržuje odstup a připravuje se na direkt z přední ruky. Vnitřní bojovník bojuje raději zblízka a dává zvedáky.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Začátek tréninku

 1. 1
  Začněte pracovat s trenérem. Váš trenér vám ukáže základní údery, jako jsou direkty, zvedáky a háky a naučí vás je dávat. Naučíte se také postoj nohou a úhybné manévry.
  • Dobrý trenér vás naučí také sekundární dovednosti, jako je výdrž a hbitost. Nedivte se, když vás pošle běhat. Také neočekávejte, že vám ihned přidělí partnera – trenér sám pozná, až na to budete připraveni.
 2. 2
  Začněte s kompletním tréninkem. Je nespočet způsobů, jak může boxer vylepšit své tělo. Kvalitní trénink zahrnuje údery, kruhový trénink a skákání přes švihadlo. Měli byste trénovat mimo ring alespoň několikrát týdně.
  • Měli byste dělat aerobní cvičení, ale i posilovat a kromě toho byste si měli vylepšovat sekundární dovednosti tancem, jógou, intervalovým tréninkem a posilováním svalů trupu. Nesmíte ale zapomínat na to, že byste měli alespoň jeden den v týdnu věnovat odpočinku – jistě nechcete své tělo zničit dříve, než vůbec začnete trénovat.
 3. 3
  Začněte intenzivně cvičit. Měli byste cvičit asi 90 minut v kuse, 3-4x týdně. Dobré cvičení pro boxery zahrnuje 20 minut sklapovaček a kliků, 20 minut na rotopedu a 30 minut běhu. Potom 10 minut skákání přes švihadlo a 10 minut boxování s partnerem, nebo do pytle.
  • Neměli byste mít problém uběhnout pět kilometrů. Spojte běhání se skákáním přes švihadlo, s kliky a s boxováním do pytle. Zjistěte, jak rychle se unavíte tak, že začnete mít potíže se správnou technikou.
 4. 4
  Nezapomeňte se protahovat. Měli byste se protahovat alespoň 20-30 minut před tréninkem i po tréninku. Po každém delším tréninku se pořádně protáhněte, abyste předešli zranění a zmírnili ztuhlost svalů.
  • Možná se tomu smějete, ale měli byste zkusit také jógu. Pomůže vám vytrénovat svaly, dodá vám ohebnost a uvolní celé vaše tělo. Kromě toho ani čistá mysl není při boxu na škodu![2]
 5. 5
  Začněte se správně stravovat. Všichni profesionální boxeři dodržují určitou dietu. Když špatně jíte, cvičení je vám k ničemu. Kromě toho když nebudete jíst zdravě, nebudete mít energii na to, abyste mohli podávat špičkové výkony. Pokud chcete, aby vám vaše tělo vydělávalo peníze, musíte o něho správně pečovat.
  • Jak se tedy boxeři stravují? Měli byste jíst dostatek zdravých bílkovin – kuřecí maso, ryby (tuňák nebo losos), vejce, burákové máslo a ovoce a zelenina. Nesmíte zapomínat ani na zdravé tuky, jako je olivový olej, avokádo a ořechy. [3] Vaše tělo potřebuje vyváženou kombinaci živin, aby zvládlo náročné tréninky.
 6. 6
  Zapracujte na své výdrži. Jde nejen o vaši kardiovaskulární výkonnost, ale také o další druhy výdrže: [4]
  • Výdrž nohou: Pokud chcete být dobrým boxerem, budete muset neustále pohybovat nohama. Někdy půjde o malé pohyby, které jsou složitější, než ty velké. Po dlouhých kolech v ringu budete mít pocit, že jsou vaše nohy těžké jako cement. Snažte se zapracovat na jejich výdrži například skákáním přes švihadlo.
  • Výdrž ramen: Když se vám unaví ramena, nebudete schopni dávat žádné rány ani uhýbat. Nedokážete ani udržet ruce před obličejem. Zapracujte tedy na svých ramenou a neustále dělejte výkonnostní cviky.
 7. 7
  Vytrénujte i svoji mysl. Box není jen o boxování. Boxování je sice to nejdůležitější, ale musíte mít jiné dovednosti, jinak nebudete připraveni na vše, co vás čeká. Zkuste některé z následujících tipů: [5]
  • Začněte chodit na lekce tance. Spousta sportovců chodí do tanečních kurzů. Proč to dělají? Tanec vás naučí rovnováze, ohebnosti a rychlosti, což jsou velmi důležité dovednosti.
  • Začněte chodit na kurzy herectví. Budete si muset dělat reklamu, účastnit se různých akcí a hledat sponzory. Neměli byste u toho vypadat jako idioti. Naučte se tedy hrát a vyzdvihněte svůj šarm.
  • Začněte studovat obchodní nebo sportovní management. Bude se vám to hodit ze dvou důvodů: jistě nebudete chtít přijít o všechny své peníze jen proto, že si lidi kolem vás budou myslet, že vás mohou okrást, a také proto, že nebudete chtít zůstat na stará kolena bez prostředků. Vaše tělo nebude schopno vám tuto kariéru zajistit navždy, takže byste měli začít včas myslet na to, že až přestanete boxovat, začnete trénovat ostatní boxery.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak se stát amatérským boxerem

 1. 1
  Najděte si ve svém okolí nějakou organizaci amatérských boxerů. Můžete hledat na internetu, nebo se zeptat lidí z vašeho klubu. Až budete připraveni, váš trenér vám pravděpodobně dá vědět. Měli byste to poznat i sami.
  • Tento krok zahrnuje trochu papírování. Najděte si organizaci a přihlaste se na zápasy, kterých se budete moci zúčastnit.
 2. 2
  Zaregistrujte se jako amatérský boxer. Budete muset vyplnit přihlášku a zajít si k lékaři na preventivní prohlídku. [6]
  • Budete muset kontaktovat lidi, kteří vám zajistí licenci pro účast v zápasech. Také budete muset zaplatit poplatek. Kromě toho jde ale pouze o spoustu vyplňování dokumentů a preventivní prohlídku u lékaře. [7]
 3. 3
  Začněte se účastnit amatérských zápasů. V těchto zápasech většina boxerů získá první zkušenosti. Zápasy se většinou nezapočítávají do statistik, ale jsou skvělými příležitostmi, jak si vyzkoušet box v praxi. Zjistěte si, kdy a kde se tyto zápasy konají a přihlaste se na ně.
  • Budete zařazeni do třídy podle věku, váhy a rekordu. V USA se můžete stát amatérským boxerem již v osmi letech![8]
 4. 4
  Začněte pracovat na své kariéře. Rozdílem mezi amatérským boxerem a profesionálním boxerem je to, že jako amatér budete moci mít ochranné vybavení. Ze začátku to bude velmi důležité, protože se jistě budete chtít vyhnout potenciálně smrtelným zraněním.
  • Budete přiděleni do třídy podle věku a váhy a budete začínat jako „novic“. Můžete se přihlašovat do místních a regionálních zápasů a postupně se vypracovat do vyšších tříd.
 5. 5
  Neměli byste si vybrat místo jednoduše podle své váhové kategorie. Někteří trenéři jsou prohnaní. Budou vás nutit zaplnit volné místo ve váhové kategorii jen proto, aby na vás mohli začít vydělávat peníze. Nedělejte to – mohli byste se snadno zranit, což by vám zabránilo v profesním růstu. [9] Soutěžte pouze když se na to budete cítit, ne když vám to poradí váš trenér.
  • Zamyslete se nad tím, kolik běžně vážíte (pokud vážíte v podstatě stále stejně). Budete moci soutěžit v kategorii o 2-5 kg více, nebo méně, ale neměli byste to překračovat, abyste zbytečně nezatěžovali své tělo.
 6. 6
  Snažte se dostat se do ještě lepší kondice. Budete čelit opravdu talentovaným boxerům. Pokud si myslíte, že máte skvělou kondici, budete překvapení tím, kolik toho můžete vylepšit. Na této úrovni byste měli dokázat: [10]
  • Uběhnout 5-8 km bez problémů
  • Skákat přes švihadlo 30 minut v kuse
  • Boxovat do pytle 15 minut bez přestávky
  • Boxovat s jakýmkoli amatérským boxerem z vašeho klubu (s výjimkou poloprofesionálů, kteří mají za sebou více než sto zápasů)
  • Boxovat dvakrát déle, než je požadovaný počet kol
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak se stát profesionálním boxerem

 1. 1
  Zapracujte na obraně, rychlosti, síle a automatice. Níže si tyto oblasti rozebereme:
  • Obrana: Budete muset čelit 60-150 úderům během jednoho kola. Nezáleží na tom, jak silné údery dokážete sami dávat – budete muset mít silná ramena a odolat všem ranám na 100%.
  • Rychlost: Budete muset bojovat s protivníky, kteří jsou velmi rychlí. Nezáleží na tom, jakou sílu máte – když budete dostávat rány, protože jste pomalí, nikam se nedostanete.
  • Síla: Síla pramení z dobré techniky. Když budete dávat silné rány, dostihnete svého protivníka, ale vyčerpáte se. Budete muset umět koncentrovat svoji sílu a ovládat ji. Když ji promarníte, prohrajete.
  • Automatika: Na této úrovni byste měli jet v podstatě na autopilota. Nebudete mít čas myslet na to, jaký úder byste měli dát, zda se máte skrčit atd. Každý pohyb musí být naprosto automatický.
 2. 2
  Najděte si manažera. Váš manažer by měl mít dostatečné kontakty, aby byl schopen vám domlouvat zápasy. Nyní budete boxem vydělávat peníze, ale minimálně 20% svých výdělků budete platit manažerovi. Nebojte se, stojí to za to – jen si musíte najít manažera, který má dobrou pověst a pomůže vám.
  • V tuto dobu budete mít pravděpodobně dobré kontakty v boxerské komunitě a budete vědět, kterým manažerům můžete věřit. Pokud máte talent, dobří manažeři s vámi budou chtít spolupracovat. Vyberte si někoho, s kým budete dobře vycházet a komu budete moci věřit.
 3. 3
  Nevzdávejte se své běžné práce. Nejlepší boxeři mají spoustu peněz, jezdí drahými auty a účastní se jen několika zápasů do roka. Většina profesionálních boxerů ale nevydělává tolik peněz a tráví boxem mnohem více času. Všichni ostatní boxeři se musejí stále ohánět, jinak by neměli dost peněz na živobytí. [11]
  • Je to trochu jako Hollywood – je těžké si uvědomit, kolik lidí se snaží prorazit. Ze začátku je to normální. Uvědomte si, že 50% vašich peněz jde vašim manažerům a promotérům. Snažte se udržet si stálý příjem a chodit do práce alespoň na částečný úvazek.
 4. 4
  Získejte licenci. Budete se muset přidat k nějaké profesionální boxerské asociaci (IBF, WBC, WBO nebo WBA) a získat licenci. Nemusíte z toho mít strach, asociací je tolik, že když hned nenajdete žádnou dobrou, můžete jich vyzkoušet ještě spoustu.
  • Postupujte nahoru po žebříčku. Vaším hlavním cílem by mělo být získat titul šampiona. Když získáte tento titul ve třech ze čtyř asociací, stanete se „super šampionem“. Když ho získáte ve všech čtyřech, budete „neporazitelným šampionem“.
 5. 5
  Postupujte nahoru po žebříčku. Vaším hlavním cílem by mělo být získat titul šampiona. Když získáte tento titul ve třech ze čtyř asociací, stanete se „super šampionem“. Když ho získáte ve všech čtyřech, budete „neporazitelným šampionem“.
  • Trvá to spoustu času a vyžaduje to hodně odříkání, zranění a porážek. Budete potřebovat skutečně hroší kůži. V boxu jdou všichni tělesně a duševně slabí z kola ven.
 6. 6
  Načerpejte inspiraci u profesionálů. Média glorifikují konkrétní druhy lidí. Nejslavnější boxeři jsou ti, kteří mají charisma a umějí se chovat před kamerou. Když se ale podíváte zblízka, zjistíte, že neexistuje žádný stereotyp, do kterého by zapadali všichni úspěšní boxeři, kromě toho, že žádný z nich není průměrný.
  • Uvědomte si, že talent a úspěch neznamená vždy slávu. Gene Tunney přepral Jacka Dempseyho dvakrát, ale jeho umírněné chování způsobilo, že se o něho nikdo nezajímal, na rozdíl od jeho extrovertního protivníka. Všem boxerům tedy nejde jen o slávu. [12] Nezapomínejte na to, že existují spousty druhů úspěšných boxerů.
  • Potřebujete ujištění, že to zvládnete? Podívejte se na Calvina Brocka, „boxujícího bankéře“. Byl to vzdělaný muž se skvělou kariérou v bankéřství, který se rozhodl dát se na profesionální box. [13] Pokud jste již na univerzitě, nemusíte mít pocit, že je pozdě.
  • Na druhou stranu není nikdy ani příliš brzy. Juan „Baby Bull“ Diaz se stal profesionálním boxerem již v šestnácti letech.[14] Nevydržel to sice dlouho, ale dokázal to. Nyní má diplom z práv a daří se mu skvěle. Ať už si vyberete jakoukoli cestu, máte velkou šanci, že to dokážete.
  Reklama

Tipy

 • Respektujte ostatní boxery. Budete mít lepší pověst.
 • Pro větší muže: zaměřte se na rychlost, protože síly máte pravděpodobně dost. Menší muži by se měli zaměřit na posilování břišních svalů a trénování síly.
 • Pokud máte pocit, že pro vás profesionální box není tím pravým, můžete zkusit jinou kariéru v tomto sportovním odvětví.
Reklama

Varování

 • Pokud jste profesionálním boxerem, musíte si dávat pozor, abyste se nedostali do nebezpečných situací mimo ring. Když někoho napadnete a zatknou vás, u soudu budete mít nevýhodu, protože víte, jak se prát rukama.
 • Kariéra boxera může vést k vážným zraněním, která mohou někdy být i smrtelná.
 • Možná se chcete stát boxerem, protože chcete vydělávat hodně peněz. Uvědomte si, že jen málo boxerů to dotáhne na nejvyšší místa a dokáže se tímto sportem živit.


Reklama

Související články

Jak se stát grafikemJak se stát grafikem
Jak se stát klaunemJak se stát klaunem
Reklama

O tomto wikiHow

David Engel
Spoluautorem článku je :
Instruktor boxu
Spoluautorem tohoto článku je David Engel, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 19 464 krát
Stránka byla zobrazena 19 464 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama