X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 9 393 krát
Profesionální fotografie je skvělá kariéra pro každého, kdo chce dostávat zaplaceno za svůj kreativní talent. Jde o jednu z oblastí, ve kterých nezáleží na věku ani na vzdělání, ale spíše na vkusu, disciplíně a kvalitním výstupu. Fotografie je ale velmi soutěživá oblast, takže se připravte na to, že budete začínat zvolna a budete si muset postupně vytvořit portfolio. Následující tipy vám pomohou začít.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Zaměřte se na své focení
-
1Naučte se vše o svém vybavení. Říká se, že musíte mít drahý fotoaparát a mnoho objektivů abyste mohli být úspěšní, ale není to pravda. Je sice dobré mít dobrý fotoaparát, ale stát se úspěšným fotografem znamená spíše vědět něco o základech focení. Než se rozhodnete začít si vydělávat focením, budete muset svůj fotoaparát znát jako svoje boty. [1]
- Než si koupíte opravdu drahý fotoaparát, začněte s něčím levnějším. Dobrý fotograf umí fotit i horším fotoaparátem, takže si nejprve zvykněte na základní modely. Až se naučíte pracovat s různými objektivy, budete si moci koupit lepší tělo.
- Čtěte knihy, časopisy a články na internetu a snažte se mít co nejlepší přehled o nových fotoaparátech, objektivech a různých tipech. Pomůže vám to naučit se využívat své vybavení na sto procent a dělat tak skvělé fotky.
- Měli byste také vědět, jak zacházet s ostatním příslušenstvím, jako je například dálkově odpalovaný blesk nebo různé objektivy. Když budete toto všechno znát, vaše fotky budou mnohem lepší. [2]
-
2Vybudujte si portfolio. Aby vás mohl najmout někdo, kdo není z rodiny nebo z kruhu přátel, budete si muset vytvořit kvalitní portfolio, které bude představovat to nejlepší z vaší práce. Použijte různé fotky z různých příležitostí, abyste ukázali svůj talent. Měli byste mít v portfoliu více než 5 nebo 10 fotek – lidé chtějí vidět vaši skvělou práci.
- Každý den něco foťte a snažte se zlepšovat se a rozšiřovat své portfolio kvalitními obrázky. Tyto fotografie nemusejí vznikat vždy plánovaně a strojeně, může jít i o situace z běžného života.
- Najměte si začínající modelky z různých agentur zadarmo a nabídněte jim fotky formou TFP. Budete mít příležitost si rozšířit portfolio a nebudete muset modelům platit.
-
3Rozhodněte si, čemu se chcete věnovat. Pokud vás nejvíce baví portréty, představujte se jako portrétní fotograf. Pokud vám nejlépe jdou svatby, staňte se svatebním fotografem. Najděte si oblast, ve které nejvíce vynikáte a použijte to k získání klientů.
- Vyzkoušejte si různé oblasti fotografie a najděte si tu, která vám jde nejlépe. Nemusíte odmítat pracovní příležitosti jen proto, že v této oblasti nejste nejlepší.
- Pokud se vám nějaké focení vůbec nezamlouvá – například mnoho fotografů odmítá fotit svatby, protože je to stresující práce – nemusíte mít pocit, že to musíte udělat jen proto, abyste si něco vydělali. Foťte jen to, co fotíte rádi. Jinak vás vaše práce přestane bavit. [3]
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak podnikat ve fotografii
-
1Sežeňte si všechny dokumenty. Než začnete pracovat jako profesionální fotograf, budete si muset pořídit živnostenský list. Zjistěte si, co k tomu potřebujete a ještě než začnete podnikat si vyřiďte potřebnou dokumentaci.
- Pokud si nevíte rady, zeptejte se na úřadě nebo nějakého právníka.
- Pokud chcete podnikat sami na sebe, budete si muset platit sociální a zdravotní pojištění. Také byste si měli pojistit své vybavení.
-
2Veďte si účetnictví. Zakládáte malou společnost, takže se budete muset rychle naučit zacházet s penězi. Založte si nový bankovní účet a kupte si kalkulačku. Každý týden byste si měli do banky ukládat peníze, které jste si vydělali. [4]
- Ještě než se vzdáte své práce a začnete se věnovat focení naplno, našetřete si dost peněz na to, abyste měli alespoň roční rezervu na všechny náklady. Když se vám kariéra fotografa nepovede, alespoň budete mít z čeho žít, než si najdete novou práci.
- Také si našetřete nějaké peníze bokem pro případ, že by se vám něco rozbilo nebo vám to někdo ukradl, nebo kdyby se u některého focení vyskytly větší náklady.
-
3Určete si své cíle. Jistě chcete fotit proto, že vás to prostě baví. Budete si ale muset určit nějakou hranici. Určete si cíle, například množství peněz, které chcete za rok vydělat, nebo si dejte časový limit na zvládnutí nějaké nové dovednosti. Tak budete mít neustále na čem pracovat.
- Všechna tato data si zapisujte do kalendáře. Napište si například „do 1.6. chci mít tři placená focení“.
- Určete si datum, do kterého musíte vydělat určité množství peněz. Pokud se vám během té doby nepodaří tohoto cíle dosáhnout, zamyslete se nad svým podnikáním. Můžete si například říct, že budete muset vydělat 200.000,- za rok, jinak se fotografováním nebudete moci živit.
-
4Nastavte si pevný rozvrh. Profesionální fotografii je nejlepší se věnovat vedle zaměstnání, ale když budete úspěšní, můžete se jí i uživit. Než ale podáte výpověď v práci, dobře zvažte a srovnejte, kolik peněz můžete vydělat za focení a kolik času do toho vložíte.
- Nezapomínejte na to, že focení zahrnuje dopravu, dobu focení, dobu úpravy a retuše, domluvu atd. Proto nikdy nejde jen o „hodinové focení“.
- Chcete pracovat jen večer a o víkendech? Máte pravidelně něco v plánu, co nemůžete zrušit? Jaký pracovní rozvrh byste si představovali, kdyby bylo focení vaším jediným zaměstnáním?[5]
-
5Vytvořte si smlouvu. Než se s někým dohodnete na focení, mějte připravenou smlouvu, kterou klient bude muset podepsat. Ve smlouvě by mělo být všechno od ceny focení přes vaše práva a povinnosti. Nezapomeňte napsat, co focení zahrnuje, ale také co dělat nebudete.
- Pokud chcete mít jistotu, požádejte právníka, aby vám smlouvu napsal. Bude to pro vás jednodušší a také tím nebudete muset marnit čas. Také se zkuste účastnit diskusí s fotografy na internetu, jistě vám poradí, jak správně napsat takovou smlouvu.
- Ve smlouvě jasně uveďte, co vaše služby zahrnují a co ne. Například jasně napište, jestli jste zodpovědní za náhodou smazané nebo poškozené fotky, nebo jestli to není vaše starost. [6]
-
6Rozhodněte si, jaké budete mít ceny. Zohledněte čas potřebný pro každé focení, cenu vašeho vybavení, cenu úprav a retuší a cenu tisku/CD, které budete předávat jako výsledný produkt. Měli byste být schopni si určit cenu za focení nebo cenu za hodinu práce.
- Vyhledejte si ostatní fotografy v okolí a zjistěte si, kolik si účtují. Potom si nastavte své vlastní ceny tak, aby odpovídaly vašim schopnostem v porovnání s těmi jejich.
- Neměli byste mít příliš nízké ani příliš vysoké ceny. Když budete moc drazí, vystrašíte tím většinu klientů, ale když budete příliš levní, budete působit zoufale a neprofesionálně.
-
7Vymyslete si reklamu. To nejdůležitější, co k úspěchu v této branži potřebujete, je dobrá reklama. Vytvořte si kvalitní webové stránky, vizitky, používejte různé servery pro fotografy a mluvte o focení s každým, koho potkáte. Lidé si většinou najmou fotografa, kterého jim někdo doporučil a o kterém už někdy slyšeli.
- Pokud například fotíte na svatbě, vyfoťte si tam hostinu a fotky pošlete firmě, která zařizovala catering. Jistě je rádi použijí pro vlastní reklamní účely a doporučí vás dalším lidem a firmám.
- Vytvořte si vodoznak a dávejte ho na všechny fotky, abyste je uchránili před krádeží na internetu. Klientům umožněte zveřejnit vaše fotky s vodoznakem na svých stránkách, sociálních médiích a v reklamních materiálech.
- Pokud máte vlastní webovou stránku, optimalizujte ji pro vyhledávače pomocí klíčových slov tak, aby ji klienti snáze našli.
- Vždy mějte u sebe vzorek své práce a vizitky a rozdávejte je všem, které potkáte. Když se s někým dáte do řeči v autobuse nebo někde v restauraci, využijte toho a seznamte ho se svojí prací. [7]
Reklama
Tipy
- Kupte si kvalitní editovací software. Většinu „úprav“ byste sice měli dělat již v nastavení fotoaparátu, ale měli byste být schopní fotky různě upravovat i v počítači.
- Začněte zvolna a neočekávejte, že se stanete ihned úspěšnými.
- Nezapomeňte, že fotíte fotky ostatním lidem, takže musíte vždy splnit požadavky klientů. Někdy kvůli tomu budete muset odložit vlastní umělecké ambice, ale jak se říká – zákazník má vždycky pravdu.
- Tajemství úspěšných fotografů je neustálá práce na osobních projektech. Udělejte si čas na to, abyste mohli fotit to, co sami chcete a zdokonalujte se v technikách úprav a postprocesu. Budete stále sebejistější a vaše práce se bude také zlepšovat. To platí pro každý koníček i pro každou práci.
- Nebojte se vytahovat fotoaparát kdekoli a fotit i ve volném čase. Ideální je fotit každý den, ale to bohužel není vždy možné.
- Pokud chcete fotit krajinky, měli byste si pořídit dva dobré fotoaparáty – jeden na plánované focení a druhý jen tak na nošení s sebou. Nebudete se muset bát, že si na výletě zničíte svůj nejlepší foťák.
Reklama
Reference
- ↑ Learn Digital Photography Techniques To Become a Professional Photographer
- ↑ http://blog.chasejarvis.com/blog/2012/03/how-to-become-a-pro-photographer-in-5-easy-steps/
- ↑ http://improvephotography.com/1521/20-tips-for-starting-a-portrait-photography-business/
- ↑ http://digital-photography-school.com/how-to-know-you-are-ready-to-become-a-professional-photographer
- ↑ http://www.kenrockwell.com/tech/go-pro.htm
- ↑ http://improvephotography.com/1521/20-tips-for-starting-a-portrait-photography-business/
- ↑ http://digital-photography-school.com/how-to-know-you-are-ready-to-become-a-professional-photographer
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Français:devenir photographe professionnel
Nederlands:Professioneel fotograaf worden
中文:做职业摄影师
Tiếng Việt:Trở thành Nhiếp ảnh gia Chuyên nghiệp
한국어:사진작가 되는 방법
日本語:プロのカメラマンになる
العربية:احتراف التصوير
Stránka byla zobrazena 9 393 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama