X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 8 240 krát
Každý rok se profesionálním basketbalistou stane 60 hráčů. Chcete se stát jedním z nich? Pokud ano, budete se muset naučit střílet, hrát obranu a spolupracovat v týmu. Trénink je to nejdůležitější. Budete muset jen jíst, spát, snít a žít basketbalem. Pokud to máte v krvi, můžete se stát jedním z nejlepších světových hráčů!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zapracujte na svých schopnostech
-
1Naučte se pravidla hry nazpaměť. Čím lépe budete basketbal znát, tím lépe budete hrát, budete vědět, co můžete očekávat a jak řešit potenciální problémy. Můžete se radit s lidmi, kteří se v basketbalu vyznají, ale také si můžete pravidla najít na internetu, promluvit si s několika trenéry, nebo se přidat k nějakému týmu. Hrajte tak dlouho, dokud se basketbal nestane vaší součástí.
- Uvědomte si, že basketbal je jak fyzickým, tak duševním sportem. Obě tyto stránky jsou extrémně důležité. Když vám bude jedna z nich chybět, snažte se to zlepšit, aniž byste uškodili té druhé. Pokud se například musíte naučit lépe driblovat, ale právě jste skončili trénink driblování, zkuste si zastřílet na koš a pokaždé si u toho trochu zadriblujte.
-
2Buďte v nejlepší možné fyzické kondici. Začněte chodit do posilovny a cvičte. I horší hráči moou mít skvělý talent, když mají větší vytrvalost, než jejich protihráči. Michael Jordan tvrdil, že nejlepší hráči jsou ti, kteří dávají koše, ti, kteří umějí hrát obranu a ti, kteří umějí spolupracovat v týmu. [1] Pokud chcete vynikat ve všech těchto oblastech, musíte být v dokonalé kondici. Věnujte se následujícím cvikům:
- Kliky: dělejte co nejvíce kliků v co nejvíce variacích, například kliky na špičkách prstů. Překvapí vás, jak moc se v basketbalu zlepšíte, když budete mít silnější prsty. I v případě, že nemáte dostatečně velké ruce, aby se vám do nich vešel míč, je dobré mít silné prsty.
- Cviky na břišní svaly: Posilujte břišní svaly pomocí sklapovaček, sedů lehů, zdvihů nohou, cviků na záda atd. Když budete mít silné břišní svaly, budete schopni chytat i rychlé míče.
- Skákání přes švihadlo: zní to možná trochu hloupě, ale jde o skvělé cvičení! Skákejte tak dlouho a tak rychle, jak dokážete. Čím lepší v tom budete, tím rychleji se budete pohybovat po hřišti!
- Skákání: snažte se skákat čím dál výše. Když budete rychlí, ohební a schopni skákat vysoko, budete mít výhodu i nad vyššími hráči. Většina vysokých hráčů se moc nesnaží, protože nemusejí. Když na sobě budete pracovat, podaří se vám je porazit.
-
3Driblujte jako šílenec. Pokud máte pocit, že se musíte na driblování soustředit, nejste dostatečně dobří. Měli byste sami vycítit pohyb míče a měli byste ho mít maximálně pod kontrolou, abyste s ním kdykoli mohli cokoli udělat.
- Driblování byste měli věnovat spoustu čas. Driblujte po hřišti při každém tréninku a naučte se driblovat rychle, pomalu, nízko a dokonce i s chybami. Díky tomu se budete na hřišti pohybovat naprosto snadno a budete moci využívat své schopnosti na maximum.
- Nedotýkejte se míče dlaní. Musíte ho držet v prstech, zejména při driblování.
-
4Naučte se střílet. Podívejte se na nejlepší střelce a zkuste je napodobit. Pravou ruku mějte na míči a levou si ho navádějte. Natrénujte si to tak, že si lehnete a budete míč střílet přímo nad sebe do vzduchu, aby vám spadl zpět do ruky. Tomuto tréninku se můžete věnovat hodiny v kuse. Měli byste mít pocit, že je míč prodloužením vaší ruky.
- Střílejte na koš tak dlouho, dokud nebudete schopni to dělat i ve spánku. Nikdy byste neměli minout nebráněný koš. Trénujte si to i v době, kdy budete unavení. Když budete tak vyčerpaní, že nebudete schopni jít rovně, bude správná chvíle na trénink střílení na koš!
-
5Řiďte se akronymem ROLZ. Tato strategie zahrnuje vše, na co byste měli při střelbě myslet. Zde jsou detaily:
- 'R=Rovnováha. Než vystřelíte, musíte mít rovnováhu.
- O=Oči. Očima při střelbě sledujte koš.
- L=Lokty. Lokty mějte při střelbě přitažené k tělu.
- Z=Zakončení. Musíte míč vystřelit správným způsobem – dominantní ruka by měla vypadat, jako kdybyste s ní chtěli sáhnout do krabice vysoko nad vámi. Musíte se o to pokusit i v případě, že máte slabé lokty.
-
6Přidejte k těmto čtyřem písmenům ještě „K“. K znamená koncentrace, což je při střelbě to nejdůležitější. Zaměřte se na to, kam střílíte a nevšímejte si toho, co se děje kolem vás. Měli byste být schopni hrát v podstatě instinktivně a nepřemýšlet nad tím, co děláte. Musíte vnímat ostatní hráče, uvědomovat si možnosti, ale zároveň se nesmíte soustředit příliš silně. Když budete často trénovat, naučíte se to.
- Nemyslete při hře na to, co by se mohlo stát, nebo která místa nemáte dokonale vykrytá. Musíte být schopni i improvizovat. Sázejte na periferní vidění a sledujte co největší část hřiště. Periferní vidění se vám postupem času zlepší.
-
7Naučte se střílet jednou rukou. Pokud se to chcete naučit, musíte nejprve zpevnit nohy, abyste měli sílu, potom ruce, abyste dokázali mířit a roztočit míč.
- Srovnejte si ruce s černými čarami na míči. Pomocí polštářků prstů si míč podržte uprostřed dominantní ruky a dejte si pozor, abyste skrz díry v prstech viděli světlo.
- „Dotek“ zahrnuje střelbu míče nebo přihrávku, podle situace a podle toho, na které straně koše střílíte/přihráváte. Zatnout svaly neznamená stát nehnutě a nebýt uvolněný!
-
8Trénujte si točení míčem nedominantní rukou. Položte si na stranu míče nedominantní ruku a uvědomte si, že ho budete muset ovládat trochu jinak. Vystřelte na koš a snažte se, aby veškerá síla šla z vaší dominantní ruky.
- Pokud neumíte míčem točit, budete se to muset naučit a vyzkoušet si různé styly. Musíte zjistit, jak bude spin ovlivňovat vaši střelbu. Tento efekt závisí na doteku a na tom, na které straně koše stojíte.
- Trénujte si spin na obou stranách koše. Pokud dokážete používat obě ruce, trénujte si to oběma rukama na obou stranách koše.
-
9Trénujte tak, abyste se zlepšili v každém aspektu hry. Všechny tréninky vám pomohou stát se nejlepším hráčem, jakým můžete být. Díky samotným tréninkům sice nebudete dokonalí, ale zlepšíte se. Zde je několik drilů, se kterými můžete začít:
- Superman dril: Pokud máte k dispozici hřiště, bude to fungovat lépe – pokud ne, budete muset vzdálenost odhadovat. Na hřišti začněte u základní čáry (pod košem) a běžte k první kolmé čáře (čára volného hodu), udělejte na ní pět kliků, opět běžte k první základní čáře, od ní potom k následující kolmé čáře (3/4 hřiště), udělejte 10 klik a pokračujte tímto způsobem stále dokola, dokud se nedostanete opět k první čáře. Je dobré si po tomto tréninku chvíli střílet na koš.
- Kill dril: Tento dril se cvičí na hřišti a měří se při něm čas. Pokud nejste ve formě, začněte se 4-6 sériemi za 1 minutu 8 vteřin (začněte u první základní čáry, běžte k další a vracejte se k té první). Zní to jako dostatek času, ale jen dokud si nevyzkoušíte uběhnout 49 m. Po nějaké době si zkuste 13 sérií za 68 vteřin. Opět si po dokončení drilu chvíli zastřílejte na koš.
- Buddy dril: Požádejte kamaráda, aby si vzal míč a začal v jednom rohu základní čáry. Vy ho braňte. Pokud chcete, můžete si dát ruce na záda. Kamarád bude driblovat diagonálně po hřišti a vy ho budete muset nutit měnit směr. Musíte se naučit dělat úkroky po hřišti, abyste měli stále náskok před hráčem, který má míč.
-
10Musíte být sebejistým týmovým hráčem. Hledejte otevřeného hráče a nahrávejte, i v případě, že chcete vystřelit. Čím lépe budete zvládat týmovou práci, tím lépe se vám bude dařit. V žádném případě si nenechávejte míč pro sebe – za chvíli byste tím otrávili spoluhráče i trenéra a všichni by vás měli za sobeckého hráče.
- Musíte si udržet sebejistotu. Pokud umíte střílet, střílejte tak dlouho, dokud nenajdete svůj rytmus. Pokud hrajete v obraně, naučte se očekávat pohyby ostatních. Jezte zdravá jídla se spoustou bílkovin, odpočívejte a věnujte svůj život tréninku. Musíte se připravit na to, že to nebude jednoduché.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Začněte budovat kariéru
-
1Měli byste začít hrát v týmu co nejdříve, jezdit na soustředění a navštěvovat tábory. Některé děti se prakticky rodí s míčem v ruce – z nich potom rostou basketbalové hvězdy. Je nejlepší začít co nejdříve a získat co nejvíce zkušeností. Když začnete mladí, basketbal se stane vaší součástí.
- Je skvělé hrát ve školním nebo místním týmu, ale měli byste zkusit také nějaký poloprofesionální tým, nebo speciální kemp pro basketbalisty. [2] Za několik tisíc korun budete moci spolupracovat s těmi nejlepšími místními hráči a zlepšíte své schopnosti.
-
2Buďte hvězdou školního týmu. Pokud chcete, aby si vás někdo všiml na univerzitní úrovni (další krok), musíte být nejlepším hráčem basketbalového týmu již na střední škole. Neznamená to, že byste měli uzurpovat míč – musíte ukázat, že jste skvělým týmovým hráčem, který umí riskovat, střílet na koš a nahrávat spoluhráčům.
- Kromě toho, že musíte dobře hrát, musíte být také poslušní a musíte respektovat svého trenéra. Když budete ostatním bránit v tom, aby hráli nejlépe, jak dovedou, nikdo si vás do týmu nevybere. Pokud máte nějakou slabinu, kterou se váš trenér snaží zlepšit, ale vy mu to nechcete dovolit, také se moc daleko nedostanete. Zapracujte na svých schopnostech hráče a člena týmu.
-
3Mějte dobré známky. I ten nejlepší hráč na světě se nikam nedostane, když se bude ve škole špatně učit. Většina univerzitních týmů hledá hráče, kteří umějí skvěle hrát, ale zároveň jsou schopni dosahovat dobrých studijních výsledků. Nemusíte mít samé jedničky, ale musíte dokázat, že zvládnete jak sport, tak studium. Platí to už na střední škole – jen dobré výsledky vám umožní věnovat se sportu naplno.
- Čím lepší studijní výsledky budete mít, tím větší bude vaše šance, že získáte basketbalové stipendium (nebo jakékoli jiné stipendium). Když půjdete ostatním studentům příkladem, každý trenér vás bude chtít ve svém týmu.
-
4Pracujte na svém basketbalovém IQ. Když trenéři mluví o úspěšných hráčích, nezaměřují se pouze na technické dovednosti, ale také na jejich IQ – tito hráči nejen skvěle hrají, ale rozumí basketbalu a jsou schopni improvizovat a zároveň dodržovat pravidla. [3] Neustále vymýšlí nové způsoby, jak se trefit do koše a jak překonávat překážky a udržují si stálý rytmus a tempo. Basketbal není pouze basketbal!
- Součástí basketbalového IQ je také schopnost nikdy nepřestat hrát. I když vás rozhodčí při hře vyloučí kvůli nějakému faulu, v další hře se musíte vrátit v plné síle. Hráč, který má vysoké basketbalové IQ dokáže překonat každou překážku důstojně a s respektem k ostatním členům týmu.
-
5Pokud chcete získat stipendium, musíte zajistit, aby si vás někdo všimnul. Když budete mít velké štěstí, uděláte dojem na hledače talentů. V opačném případě máte dvě základní možnosti:
- Promluvte si se svým trenérem. Pokud má nějaké kontakty, které by vám mohly pomoci a bude ochoten se za vás přimluvit, možná se dostanete dál. Je ale také možné, že si váš trenér nebude myslet, že máte na to stát se profesionálem.
- Rozešlete dopisy trenérům ve školách, do jejichž týmů se chcete dostat. Vyjádřete svůj zájem o jejich program, napište, co vás na studiu a tréninku láká a popište, čím můžete týmu přispět. Pošlete jim nahrávku své hry a pozvěte je na nějaký zápas, ve kterém budete hrát. Uveďte také své kontaktní informace.
-
6Začněte hrát na univerzitní úrovni. Hráči se pouze zřídka dostanou ze střední školy rovnou do NBA. Většina z nich před tím hraje v univerzitních týmech.[4] V této době už budete hrát proti tvrdým protihráčům a budete na svých schopnostech muset pracovat pod tlakem. Je na vás, zda budete chtít dokončit vysokou školu, nebo se budete chtít začít věnovat basketbalu profesionálně co nejdříve.
- Na univerzitě je dobré stále trénovat, navštěvovat kempy a tábory a nepřestávat hrát, abyste se udrželi ve formě. I když sezóna netrvá moc dlouho, budete to muset brát vážně.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Staňte se profíkem
-
1Najděte si agenta. Pokud jste opravdu dobří a máte na to, abyste se stali profesionálním hráčem, zkuste si najít agenta. Agenti mají dobré kontakty, které vám mohou pomoci stát se členem NBA. Když si najdete dobrého agenta, uděláte si jméno a s trochou štěstí si i vyděláte nějaké peníze. [5]
- Když si ovšem najdete agenta ještě během hraní v univerzitním týmu, přijdete o možnost, že si vás trenéři vyberou přímo z týmu, a to i v případě, že vám agent místo nezajistí.[6] Dobře si rozmyslete, zda vám to v tomto případě stojí za to.
-
2Navštěvujte kempy pro poloprofesionální hráče. Až budete mít agenta, pravděpodobně budete muset jezdit na spoustu kempů pro hráče na úrovni NBA. Seznámíte se na nich se spoustou důležitých lidí. Pokud zvládnete ten tlak, možná vám to pomůže stát se profesionálním hráčem.
- Dá vám to také příležitost získat zpětnou vazbu a zjistit, zda máte potřebný potenciál. V tuto dobu budete muset hrát co nejlépe a zachovat chladnou hlavu.
-
3Získejte smlouvu. Nábor má dvě kola. Týmy si vybírají hráče jednoho po druhém, což znamená, že máte jednu jedinou šanci, aby si vás někdo vybral. Pokud jste ochotni to akceptovat, vše je v pořádku. Pokud ne, můžete pracovat sami na sebe, nebo se rozhodnout, že v NBA hrát nechcete.
- Pokud vám to vadí jen trochu, můžete si vyjednat podmínky smlouvy a například dosáhnout toho, že smlouva bude mít kratší dobu trvání. Moc často se ale nestává, že by hráči nechtěli přijmout to, co se jim nabízí.
- Pokud si vás vyberou v druhém kole, nemusí se stát, že se dostanete do týmu. Musíte vědět, do čeho jdete a jaké jsou podmínky.
-
4Můžete hrát také D-ligu, nebo můžete hrát v zámoří. Pokud si vás nevybrali do NBA, nebo se vám něco nepovedlo, můžete hrát D-ligu, nebo můžete jít hrát do zahraničí. D-liga je v podstatě menší liga, ze které je teoreticky možné dostat se do NBA.
- Hrát v zámoří je ovšem něco úplně jiného. Váš agent vám může domluvit pohovor a můžete jít na další sezónu hrát do nějaké jiné země. Pokud vám nevadí stěhování, mohla by to být skvělá příležitost.
-
5Musíte si uvědomit, že jen velmi málo hráčů se dostane na profesionální úroveň, což platí v každém sportu. Vaše šance na úspěch nejsou moc velké, tak to prostě je. Je možné dostat se na profesionální úroveň, ale nikdo vám to nezaručí. Pouze 1% všech univerzitních hráčů se dostane do NBA, což znamená, že se to podaří jen jednomu ze sta. Když to dokážete, budete na sebe moci být hrdí.
- Spousta talentovaných hráčů se uživí trenérstvím, nebo hraním v jiných ligách a v jiných zemích. To, že se nedostanete do NBA neznamená, že se musíte své kariéry vzdát úplně.
Reklama
Tipy
- Ihned po dokončení tréninku si zastřílejte na koš. Díky tomu se zlepšíte a budete schopni trefit se i ke konci namáhavého zápasu.
- Ihned po dokončení tréninku si zastřílejte na koš. Díky tomu se zlepšíte a budete schopni trefit se i ke konci namáhavého zápasu.
- Před zápasem a po zápasu pijte hodně vody.
- Nejdůležitější je naučit se ovládat míč, osvojit si triky a umět střílet přesně. Buďte kreativní a nebojte se. Zkuste míč ovládat oběma rukama, není to tak těžké!
- Sledujte zápasy NBA a učte se od profesionálů.
- Nebojte se požádat o pomoc, každý někdy potřebuje s něčím poradit.
- Udržujte si motivaci. Před tréninkem si pusťte nějakou svoji oblíbenou hudbu a přehrávejte si ji během hry v hlavě.
- Musíte trénovat každý den, dokonce i když bude škaredé počasí.
- Naučte se žonglovat, budete mít rychlejší reflexy, lepší koordinaci pohybů, vnímání míče, periferní vidění a koncentraci, což se vám v basketbalu bude rozhodně hodit.
- Před zápasem se vždy pořádně protáhněte.
Reklama
Reference
- ↑ http://blog.teamsnap.com/how-to/what-it-takes-to-play-professional-basketball/
- ↑ http://inspirationalbasketball.com/how-to-earn-a-college-basketball-scholarship/
- ↑ http://www.ussportscamps.com/tips/basketball/what-nba-scouts-look-for-in-athletes-20-and-younger
- ↑ http://www.nbpa.com/sites/nbpa.org/files/ARTICLE%20X.pdf
- ↑ http://www.streetdirectory.com/travel_guide/41035/recreation_and_sports/high_schoolcollege_player_to_basketball_pro_in_some_few_steps.html
- ↑ http://www.ncaapublications.com/productdownloads/D111.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Be a Pro Basketball Player
Bahasa Indonesia:Menjadi Pemain Basket Profesional
Deutsch:Zum Profibasketballer werden
Français:devenir basketteur professionel
العربية:أن تصبح لاعب كرة سلة محترف
Nederlands:Profbasketballer worden
Stránka byla zobrazena 8 240 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama