Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rap se stal v posledních letech celosvětovým fenoménem. Dnešní interpreti rapují převážně o svém nesmírném bohatství a životě plném zábavy a večírků. Kdo by se nechtěl stát jedním z nich? Rap je navíc velmi silnou formou uměleckého sebevyjádření a používá kromě hlasu komplexní řeč těla. Písně se můžou týkat takřka čehokoli. Ood rouhavých, tvrdých textů až po ty hlubokomyslné. Od lehkých, vtipných rýmů až k těm brutálním a násilným. Důležité je i propojení textů a stylu interpretace. Stát se rapperem není lehká záležitost a na své cestě se setkáte s nenávistnou konkurencí, která by vás ráda vyřadila ze hry. Pokud se ale budete plně soustředit na tvorbu skvělé hudby a vybudujete si silnou fanouškovskou základnu a kontakty, můžete si svůj velký sen splnit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak rapovat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Učte se jak poskládat slova do smysluplných rýmů a vzorců. V základu je rap vlastně recitací rýmů na hudebním podkladě. Dobří rappeři ale dělají mnohem více, používají různé lingvistické útvary, aliterace, opakování, dvojznačnost, hrají si se slovy atd. Dobrý rapper se od špatného odliší také svou dynamikou a „flow“, tedy tím, že dokáže udržet píseň zajímavou a drží se přitom jejího „beatu“.
  • Studujte poezii, literaturu a hudbu. Pochytíte mnoho užitečných věcí.
  • Učte se hrou. Zkuste celý den mluvit ve formě improvizovaného rapu. Získáte spoustu čerstvých nápadů a vytvoříte si postupně instinkt pro to, jak za sebe správně skládat slova.
 2. 2
  Pište každý den. Piště o všem, co vás zajímá a o čem něco víte, ale nebojte se ani experimentů. Zapisujte po celý den všechny myšlenky, které vám problesknou hlavou. Kromě toho se věnujte i psaní komplexních textů, včetně rýmů a všech náležitostí.
  • Zapište si veškeré rýmy a zajímavé kombinace slov, které vás napadnou. Eminem během své kariéry popsal tucty zápisníků potencionálními verši. Měli byste zkusit naplnit alespoň jeden.
 3. 3
  Cvičte, cvičte, cvičte. Cvičte svůj přednes. Můžete mít nejlepší texty světa, ale bez správného flow, dynamiky, sebevědomí a charismatu jsou vám k ničemu. Trénujte s vášní a nahlas. Zkoušejte různou rychlost, hlasitost, časování i pauzy pro nádech.
  • Zapamatujte si texty známých rapperů se skvělým flow a snažte se rapovat s nimi. Jakmile získáte pocit, že už text plně ovládáte, zkuste pustit instrumentální verzi písně a rapujte sami, aniž by vás vedl hlas originálu. Pokud i to zvládáte, zkuste rapovat a cappella.
  • Zjistěte, co je na vašem hlase zajímavé a vyždímejte z toho maximum. Neimitujte ostatní interprety-těžte ze svého unikátního hlasu.
 4. 4
  Učte se od slavných. Poslouchejte známé umělce, kteří už ovlivnili i jiné vycházející hvězdy a snažte se pochytit něco z jejich slov. Poznávejte různé techniky a struktury textů. Vyberte si styl, který vám sedí a snažte se o něm zjistit úplně všechno. Naučte se rozeznávat veškeré narážky a žerty skryté za většinou klasických textů.
  • Můžete se nechat ovlivnit, ale nikdy neimitujte. V určitém bodě svého sebevzdělávání se musíte od všeho oprostit a věnovat se pouze sobě a své vlastní hudbě.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Tvorba vlastní hudby

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte dobré beaty. Každá dobrá rapová píseň by za sebou měla mít unikátní a chytlavý beat, kterým se odliší od spousty průměrných věcí, zahlcujících každodenně rádia.
  • Tvorba vlastních beatů je přinejmenším stejně náročná jako učit se rapovat, navíc software a vybavení je velmi drahé. Pokud si ale zvládnete tvořit beaty sami, bude to skvělá přidaná hodnota. Získáte tak nad svou tvorbou absolutní kontrolu a pochopíte hudbu skutečně do hloubky.
  • Beaty si můžete nechat tvořit od jiného umělce za úplatu nebo se s ním spojit jako umělecký partner. Předtím, než cokoli koupíte, se ujistěte, že se jedná o zkušeného umělce. Poslechněte si dopředu jeho skladby.
  • V začátcích, kdy vám pravděpodobně budou chybět peníze, můžete používat instrumentální verze vašich oblíbených písní a rapovat do nich. Dávejte pozor na autorská práva a podmínky kopírování.
 2. 2
  Nahrávejte se. Nejlépe v profesionálním studiu, ale zpočátku si můžete vytvořit i vlatsní, improvizované domácí nahrávací studio.
  • Každou část vaší písně několikrát zaznamenejte-nejste přece ještě Eminem! Nic si z toho nedělejte, když něco zkazíte, vždy to můžete nahrát znovu.
 3. 3
  Mixujte písničky. Vypilujte své nahrávání tím, že vložíte svůj rap do nejlepších beatů. Pracujte na textech a jejich přednesu a upravujte beat, dokud výsledek nebude dokonale a nepřerušovaně znít.
  • Pojmenujte svojí píseň. Zkuste nějaké zapamatovatelné slovo nebo frázi.
 4. 4
  Vytvořte první mixtape. Pro spoustu lidí je mixtape stále ještě něco jako podomácku vypálený výběr různých autorů, které věnujete kamarádovi. Pro začínající rappery je to však mnohem víc. Téměř jako první album, které ale není tak sofistikované a často se distribuuje neformálně nebo zdarma. Jakmile máte dostatek dobrých písní, dejte jich dohromady 7-15 a vytvořte mixtape.
  • Přemýšlejte, v jakém pořadí písně uvedete. I přesto, že nemusí být jedna druhé podobná, zkuste je poskládat s nějakou emocionální posloupností nebo příběhem.
  • Vyrobte přebal. Může to být cokoli. Vaše fotografie nebo jen text na holém pozadí. Nejste-li dostatečně výtvarně zdatní, někoho poproste o pomoc.
  • Vypalte několik CD nebo mixtape distribuujte online.
  • Pokud nemáte zatím dostatek písní pro mixtape, zvažte vydání singlu. Vyberte ten nejlepší a doplňte ho také kouskem výtvarného umění stejně jako by to bylo album.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odstartujte kariéru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Představte se na rapových bitvách. „Rap battles“ nebo akce, na kterých může vystoupit zcela volně kdokoli, jsou ideální příležitostí, jak se ukázat. Stačí se jen zapsat a zarapovat. Důležité je, aby v publiku byli fanoušci hiphopu.
  • Zvládnout rap battle je významná událost. Není sice nutné být dobrým improvizátorem pro to, abyste byli dobrými rappery, ale rozhodně to pomůže. Při podobných bitvách ukážete své dovednosti a proslavíte se.
 2. 2
  Propagujte svou hudbu na internetu. Internet je plný mladých, slávychtivých rapperů, kteří svou tvorbu probírají na různých webech. Pouhé zveřejnění písně vám fanoušky a slávu nepřinese-musíte ji propagovat.
  • Nahrajte svou tvorbu na stránky jako DJBooth a pošlete ji populárním hip-hopovým blogerům.
  • Zaregistrujte se na Myspace, Facebooku a Twitteru. Šiřte svou hudbu touto cestou a pravidelně aktualizujte informace o vašich vystoupeních a nových písních. Získejte fanoušky a snažte se udržet jejich zájem.
 3. 3
  Zařiďte si živé vystoupení. Obvolejte pořadatele různých hudebních událostí a snažte se na ně dostat. Pokuste se tak vydělat i nějaké peníze, ale nebraňte se několika vystoupením zcela zdarma. Hlavní je předvést svůj obličej, jméno a hudbu.
  • Natiskněte trička, vypalte mixtapy a připravte další propagační materiál, který budete prodávat na vystoupeních.
  • Pracujte na svém pódiovém projevu. Nemůžete tam jen tak nakráčet a odrecitovat text. Musíte zaujmout publikum a slova podpořit i řečí těla. Zkuste pochytit, co se publiku líbí a vytěžte z toho víc.
 4. 4
  Sežeňte si manažera. Jakmile si vytvoříte určité jméno, budete potřebovat pomoc manažera, který vás posune na další úroveň. Bude propagovat vaše jméno, zajišťovat vystoupení a nahrávání ve studiu. Ujistěte se, že se manažer skutečně bude snažit pracovat pro vás a ne jen sám pro sebe.
 5. 5
  Spolupracujte s jinými umělci. Rap není samotářské umění. Většinu času spolupracujete s jinými lidmi-producenty, zpěváky, rappery apod. Vytvořte si síť pevných vztahů s lidmi v tomto uměleckém odvětví a spolupracujte s nimi, kdykoli můžete.
  • Zkuste přispět svou tvorbou některému jinému rapperovi, vaše umění se tak otevře úplně novému publiku.
  • Stejně tak je skvělou reklamou, když někdo spolupracuje na skladbě s vámi. Lidé si vaší hudby všimnou víc, pokud máte známé spoluautory.
 6. 6
  Podepiště smlouvu s vydavatelstvím. Nebo na to jděte nezávisle. Pro většinu rapperů je velký kontrakt s hip hopovým labelem splněným snem. Takové spojení vám zpřístupní velké množství netušených zdrojů a otevře cestu ke skuteční slávě. Pamatujte ale, že velké společnosti potřebují také hlavně vydělat. Proto je někdy lepší začít pomalu a vydat si první alba na své vlastní náklady nebo ve spojení s podobným umělcem.
  Reklama

Tipy

 • Měňte tón svého hlasu. Když na sebe chcete upozornit, zvedněte hlas. Přilákáte tak publikum. Neimitujte jiné autory, vystavili byste se posměchu pro nedostatek vlastní invence.
 • Mít dobrý hlas je nutnost, ale také byste měli znát základy rytmu, rýmování a mixování vašeho hlasu pro nejlepší zvuk. Trénujte jak nejvíc dokážete a jednou si vás místní kluby třeba vyhlédnou sami. Trénink dělá mistry, proto se chopte jakékoli příležitosti. Městská komunitní centra a domy mládeže často pořádají různé kroužky a kurzy, které by vám mohly pomoct.
 • Kromě vlastního rapování nezapomínejte na poslech hudby jiných autorů.
 • Cvičte správné dýchání. Není nic horšího, než když vám dochází dech uprostřed písně během vašeho vystoupení.
 • Snažte se sbírat názory vašeho okolí a to i od lidí jiných hudebních preferencí. Vybírejte ale důvěryhodné osoby, které vám poskytnou konstruktivní kritiku. To ale neznamená, že byste měli zavrhnout kladné hodnocení od někoho, kdo vás má nepokrytě rád nebo jen tak přijmout negativní kritiku od někoho, kdo vás nesnáší.
 • Čtěte! Rozšiřujte si slovní zásobu slovníky a knihami. Zlepšíte si gramatické schopnosti a porozumíte lépe světu kolem sebe.
Reklama

Varování

 • Získejte kladnou zpětnou vazbu od lidí mimo vaši rodinu a přátele před tím, než ukázku své tvorby pošlete do nahrávacího studia. Musíte udělat dobrý první dojem.
 • Poslouchejte i jinou hudbu. Znovu opakujeme-nekopírujte! Poslední, co potřebujete, je vypadat neoriginálně.
 • Rap battles můžou být plné nenávisti a krutosti. Trénink před kamarády nebo rodinou může trvale narušit vaše dobré vztahy, pokud si vezmou vaše slova příliš osobně.


Reklama

Související články

Jak rapovatJak rapovat
Jak získat zdarma hudbu pro iPhoneJak získat zdarma hudbu pro iPhone
Reklama

Reference

 1. Can't Stop Won't Stop – kniha o historii a vývoji hip-hopu.
 2. How To Rap – kniha rozhovorů se známými autory o jejich způsobu psaní textů.
 3. Classic Material – kniha recenzí mnoha klasických hip-hopových alb a vysvětlení jejich nadčasovosti.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 112 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 217 krát
Kategorie: Hudba
Stránka byla zobrazena 10 217 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama