Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tajní agenti mohou být všude kolem nás – pracují pro vládní organizace, pro velké společnosti i pro soukromé subjekty a shání pro ně tajné informace. Pokud chcete pracovat v tomto oboru a myslíte si, že máte vše, co je potřeba k tomu, abyste mohli být dobrým tajným agentem, můžete si osvojit dovednosti, které jsou pro tuto práci třeba a přihlásit se k nějaké zpravodajské agentuře. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozvíjejte své dovednosti

Stáhnout PDF
 1. 1
  Charisma. Mějte charisma. James Bond není skvělým tajným agentem jen proto, že by byl nejsilnější, nejhbitější a nejchytřejší. To, co mu chybí z tradičních schopností superhrdinů se u něj vyvažuje jeho schopností přizpůsobit se každé situaci. Vyzařuje z něj silné charisma. Skvělý tajný agent musí být schopen okouzlit naprosto cizí lidi a přimět je udělat, co chce. Pokud váš cíl hraje poker v Maroku, musíte být schopní se dostat přes ochranku, zapojit se do hry a udělat dobrý dojem. Jak toho dosáhnete?
  • Pokud si to chcete natrénovat, zkuste například žádat cizí lidi na ulici o telefonní číslo. Dejte se do řeči s někým, koho vůbec neznáte a vetřete se mu do přízně. Natrénujte si okouzlující hlášky a vtipné průpovídky a naučte se udělat na lidi dojem.
 2. 2
  Trénujte si své dovednosti s mnoha různými lidmi. Choďte na místa, na která nezapadnete a snažte se cítit se na nich dobře a zjistit si toho od místních co nejvíce. Dokážete předstírat, že jste mlékař z jihu, který má problémy s placením nájmu? Dokážete ze sebe udělat kanadsko-francouzského diplomata? A co třeba zpěváka z Belize? Každý dobrý tajný agent by to měl zvládat.
  • Zjistěte si toho co nejvíce o vysoké i nízké kultuře. Pokud musíte zapadnout mezi francouzské pohlaváře, kteří řídí nelegální pašování zboží, musíte se vyznat jak ve francouzském víně a opeře, abyste s nimi mohli mluvit, ale zároveň budete muset umět jednat i s pracovníky ropných vrtů, takže byste se měli naučit také písničky George Jonese, abyste mezi ně snadno zapadli.
 3. 3
  Naučte se odhalovat lži a také říkat lži. Pokud tajného agenta chytne ochranka, jak uprostřed noci schovává tajné záznamy s baterkou, musí mít vymyšlenou dobrou výmluvu, nebo musí být schopen utéct tak rychle, že si ho nikdo nevšimne. Pokud jste to vy, kdo se snaží někoho usvědčit z podezřelého jednání, musíte být schopni odhalit každou lež rychle a spolehlivě. Když se naučíte odhalovat lži, stanete se také lepším lhářem.
  • Všímejte si řeči těla. Lháři se většinou uzavírají a dávají si ruce a nohy co nejdále od ostatních, což symbolizuje nepohodlí. Lidé, kteří říkají pravdu, jsou i fyzicky „otevřenější.“
  • Lháři se vyhýbají zkratkám, opakují věty a často opakují některá slova stále dokola, jako kdyby hledali vhodnou odpověď. Pokud se tomu chcete vyhnout, natrénujte si svoji lež dopředu, abyste později nebyli nervózní a zbytečně se neprozradili.
  • Až budete lhát, měli byste být uvolnění. Pokud víte, že musíte říct něco, co není pravda, zklidněte se před tím. Většina detektorů lží funguje na principu odhalování stresových a úzkostných reakcí. Když budete uvolnění, bude to vypadat, že mluvíte pravdu.
 4. 4
  Buďte v dobré kondici. Tajní agenti často musejí skákat přes ploty, viset za ruce z letícího vrtulníku, nebo se plazit skrz stoky velkoměst. Také se připravte na to, že budete muset často rychle běhat. Pokud chcete mít úspěch jako tajný agent, měli byste být v dobré kondici, abyste byli připraveni na všechny úkoly.
  • Zaměřte se spíše na aerobní cvičení, než na posilování. Většina tajných agentů nevypadá jako Arnold Schwarzenegger, ale umějí běhat jako olympijští sprinteři, aby utekli před psy, ochrankou a dalšími nepřáteli.
  • Tajnou zbraní tajných agentů může být například jóga. Schopnost ovládat své tělo, ohýbat se do naprosto neuvěřitelných poloh a být fyzicky v dokonalé kondici se vám bude hodit. Tajní agenti, kteří dělají jógu, mají v každém případě větší úspěch.
 5. 5
  Naučte se bojovat. V zásadě je pro tajné agenty nejnutnější umět bojovat. Jistě nechcete, aby vás nepřátelé odvlekli k výslechu do nějakého starého skladiště za městem, abyste měli strach, že se nedokážete ubránit vlastními pěstmi. [1]
  • Pěst zatněte tak, že zpevníte prsty a dáte je k dlani, ale ne tak pevně, abyste měli ruku ztuhlou. Mějte prsty volné během obrany a zpevněte je pouze při úderu. Omotejte si palec okolo prstů a neschovávejte si ho dovnitř dlaně.
  • Udeřit byste měli druhým kloubem, ne třetím. Ideálně byste měli dávat údery prvními dvěma klouby a vrazit je protivníkovi do obličeje (do nosu a do očí). Vyhněte se hlavě a čelistem, což jsou tvrdá místa, která by vám ublížili více, než jemu. Rány by měly padat rovně a měly by být co nejsilnější.
  • Braňte se tak, že zaujmete obrannou pozici, ze které budete dávat rány. Pěsti si držte po stranách obličeje v boxovací pozici, ale pohybujte se směrem k protivníkovi, i když vám dává rány. Vykračujte směrem k ranám, abyste je trochu zpomalili.
 6. 6
  Naučte se mluvit různými jazyky. Pokud chcete pracovat v přestrojení po celém světě, měli byste umět mluvit jazykem země, do které se budete vydávat. [2] Platí to zejména v případě korporátních špionáží a také pro vybrané lokality vládních projektů a zakázek, což jsou hlavně místa, kde probíhají nepokoje a kam je nutné nasadit tajné agenty. Mezi jazyky, po kterých je u tajných agentů poptávka, patří:
  • Arabština
  • Perština
  • Ruština
  • Mandarínština
  • Paštština
 7. 7
  Naučte se odezírat ze rtů. Jednou z nejdůležitějších jazykových dovedností tajných agentů je schopnost číst řeč těla. Když se naučíte získávat informace i od lidí, kteří si ani neuvědomují, že vám je zrovna poskytují, stanete se úspěšným tajným agentem.
  • Můžete si to doma trénovat tak, že si budete pouštět DVD bez zvuku s titulky, abyste se naučili odezírat ze rtů. Potom si titulky vypněte a zjistěte, zda dokážete správně odhalit, co postavy říkají. Nakonec jděte do kavárny a na jiná veřejná místa a naučte se odezírat ze rtů a odposlouchávat cizí rozhovory.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Staňte se členem zpravodajské organizace

Stáhnout PDF
 1. 1
  Udělejte si doktorský diplom z obchodu, práv, nebo cizích jazyků. Neexistuje nic takového, jako nevzdělaný tajný agent. Tajným agentem se nestanete po dokončení střední školy, ani tak, že si někdo všimne vašich sledovacích schopností. Pro většinu vládních agentur je nutné mít alespoň bakalářský diplom, ale spíše magisterský, nebo doktorský diplom. [3]
  • Agenti, kteří pracují v terénu, mají diplomy z různých oborů, ale cizí jazyky, mezinárodní právo a politika a obchodní administrativa jsou nejvyhledávanější. Musíte něco vystudovat, abyste se mohli zapojit do světové politiky. Budou se vám hodit také vojenské zkušenosti.
  • V USA můžete získat stáž u CIA i jako student. Soutěžní programy stáží jsou určeny pro studenty zahraniční politiky a policejních akademií a CIA si dlouhodobě vybírá z přihlášených studentů. Pokud chcete jednoho dne pracovat jako tajný agent, může to pro vás být skvělá příležitost.
 2. 2
  Vyplňte přihlášku vládní agentury, pro kterou chcete pracovat. Pokud chcete být oficiálním tajným agentem, pravděpodobně budete muset získat práci ve vládní organizaci. Existuje spousta kariérních možností, které můžete vyzkoušet, jako je Centrální zpravodajská agentura (CIA), ale agenti většinou pracují pro takzvané „tajné služby.“ Přihlášku najdete na webové stránce CIA.
  • Musíte si vytvořit účet a potom si vyhledat volná pracovní místa, která jsou v agentuře nyní k mání. Budete muset zodpovědět otázky o svém původu, vzdělání a o tom, co víte o zahraniční politice. Budete také muset souhlasit s prověrkou a absolvovat test na polygrafu, než budete moci projít do dalšího kola výběrového řízení. [4]
 3. 3
  Podrobte se prověrce. Pokud chcete pracovat jako tajný agent, musíte mít naprosto čistý rejstřík. Pokud jste někdy v životě spáchali nějaký prohřešek, i naprosto zanedbatelný, vaše přihláška bude pravděpodobně okamžitě smetena ze stolu, ještě než budete mít šanci dokázat, že jste dobrým agentem. Pravděpodobně budete soutěžit s několika stovkami dalších uchazečů, takže pokud chcete skutečně uspět, je tento krok obzvláště důležitý.
  • Pokud chcete mít nejlepší šanci na to, aby vás přijali, musíte se vyhýbat problémům. Test na polygrafu potvrdí všechna vaše tvrzení z přihlášky a pravděpodobně budete muset podstoupit také test, který odhalí přítomnost drog a návykových látek ve vašem těle, takže se budete muset vyhýbat všem těmto neřestem. Jakékoli psychologické, právní, nebo osobnostní problémy a poruchy vám také zabrání tuto práci získat. Jednoduše to nebudete mít lehké.
  • Bavíme se tady o CIA, takže se připravte na to, že si o vás tito lidé zjistí naprosto cokoli. Pokud jste na střední škole s kamarády vymysleli kanadský žertík a zavolali jste do školy, že je tam bomba, abyste se vyhnuli testu, očekávejte že budete muset všechny tyto a podobné věci u pohovoru vysvětlit. Váš život musí být naprosto čistý.
 4. 4
  Začněte si zjednodušovat život. Pokud jste měli štěstí a vybrali vás jako jednoho z nových tajných agentů, gratulujeme! Nyní vám ovšem začíná opravdová práce. Pravděpodobně budete muset často překopávat svůj život, stěhovat se do různých zemí a být vždy připraveni plnit rozkazy. Jste na tuto zodpovědnost připraveni?
  • Snažte se mít pouze minimální majetek a žijte velmi jednoduchým životem. Nenechávejte si nic, co nejste ochotní okamžitě opustit, když to bude nutné. Přebytečné vazby a zodpovědnosti pro vás budou představovat pouze zbytečná břemena. Vaše práce by se měla stát vaším životem. Nyní jste tajným agentem!
  • Být špionem vám může velmi ztížit osobní a romantické vztahy. Pravděpodobně nebudete moci svým přátelům ani partnerovi říct, čím se živíte. Zamyslete se nad tím, zda jim to nebude vadit a zda to nebude vadit vám.
 5. 5
  Zkuste se stát špionem pro velké korporace. Existuje více druhů tajných agentů, takže pokud nemáte čistý rejstřík a nevzali vás například do CIA, ale přesto máte dobré schopnosti a umíte pracovat v přestrojení, můžete využít jiných možností a dělat špiona pro velké společnosti.
  • Když nebudete pracovat pro vládu, bude dobré začít jako soukromý detektiv, abyste získali reputaci a naučili se pracovat v terénu. Pomůže vám to později získat dobrou práci u velkých společností, které budou chtít získat informace od svých konkurentů.
  • Korporátní špionáž není sice ilegální, ale můžete se při ní dostat do vážných problémů, když podepíšete smlouvu o mlčenlivosti. Pravděpodobně budete muset pracovat jako dvojitý agent pro dvě různé společnosti zároveň a donášet informace každé z nich o té druhé.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak pracovat v přestrojení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte si informace o kulturním a politickém dění v zemi, do které se chystáte. Jakmile zjistíte, v které zemi budete pracovat jako tajný agent a co budete hledat, získávat nebo zajišťovat, je nezbytně nutné si zjistit všechny informace o politickém prostředí, do kterého se chystáte. Pokud například jedete do Spojených Arabských Emirátů, abyste špehovali ropného magnáta, budete k tomu muset přistupovat úplně jinak, než kdybyste jeli na Jižní Floridu pracovat s militantní skupinou.
  • Naučte se současné dění, ale také hlubokou historii dané země. Zjistěte si toho co nejvíce o lidech a jejich kultuře a snažte se získat představu o to, jak se v daném místě žije. Co mají místní lidé rádi? Čím se od vás liší?
  • Naučte se také zeměpis. Pokud jedete do Iráku, musíte vědět, jak dlouho vám potrvá cesta z Bagdádu do Kuvajtu a zpět. Neměli byste si tyto informace zjišťovat na poslední chvíli pomocí svého iPhonu.
 2. 2
  Vymyslete si dobrou historku a najděte si místní kontakty. Pravděpodobně dostanete falešnou identitu, abyste mohli pracovat v terénu. Možná budete předstírat, že jste nějaký obchodní zástupce a budete pracovat pro nějakou společnost v Jižní Asii, zatímco budete hledat možné lokace pro nové operace. Obecný plán vám bude přidělen, ale konkrétní detaily svého života si budete muset vyřešit vždy sami.
  • Berte svůj úkol jako herec roli. Pravděpodobně na tom bude záviset váš život. Jakékoli detaily, které o sobě uvedete a které si vypůjčíte ze svého vlastního života, vám mohou způsobit potenciální problémy v případě, že si o vás vaši nepřátelé začnou zjišťovat informace a dozví se pravdu.
  • Pro většinu zakázek si budete muset najít někoho, kdo se za vás zaručí a pomůže vám seznámit se s místními zvyky. Tento člověk může, ale nemusí vědět, že jste tajným agentem. Když to bude vědět, bude pro vás nejlepší udělat vše pro to, abyste si našli vlastní kontakty a co nejlépe se zapojili do místního prostředí.
 3. 3
  Seznamte se se svým cílem. Své nepřátele byste si měli držet blízko. Nebudete je moci sledovat zdálky pomocí dalekohledu. Budete se s nimi muset setkávat tváří v tvář, budete jim muset krást informace z hard disků a budete jim muset umět dobře unikat. Z tohoto důvodu je nezbytně nutné, abyste se těmto lidem vetřeli do přízně.
  • Zjistěte si toho co nejvíce o zvycích a preferencích svých cílů. Pokud zjistíte, že generál, který na druhé straně pašuje drogy miluje nejkvalitnější single-malt skotskou whisky, možná bude stačit ho pozvat na večeři a na lahev Laphroaig.
  • Pokud se máte svému cíli pověsit na paty, měli byste si udržovat odstup a naplánovat si dobrou únikovou cestu. Nebylo by dobré, kdyby vás chytili, jak sledujete svůj cíl na cestě do supermarketu.
 4. 4
  Zapadněte. Pokud chcete být špionem, měli byste splynout s okolím, aby to vypadalo, že jste stále na svém místě. Pokud sledujete nějakou lokalitu, měli byste mít dobrý důvod, proč tam jste. Noste oblečení běžné pro místo, kde se nacházíte, aby nebylo snadné vás identifikovat a za žádnou cenu k sobě nepřitahujte pozornost.
  • Než se pustíte do podezřelých činů, dejte si na čas. Pro většinu zakázek nebudete stejně muset dělat nic extrémního. Většinou budete muset jen být na nějakém místě a dávat dobrý pozor na to, co se kolem vás děje. Nemusíte pospíchat a nadělat si zbytečné problémy. Uvolněte se a jako hlavní cíl si stanovte „zapadnout do okolí.“
 5. 5
  Neustále si udržujte přehled o svém okolí. Neměli byste se nikdy příliš uvolnit. Mějte oči na stopkách a neustále vymýšlejte různé možnosti jednání. Naučte se nové způsoby, jak využívat věci, které u sebe máte, nebo je nahrazujte věcmi, které mají širší využití. Zde je několik dovedností, které se vám při práci tajného agenta mohou hodit:
  • Jak opravit motor auta
  • Jak házet nožem
  • Jak opravit vysílačku
  • Jak se dostat z pout
 6. 6
  Získávejte informace. Neustále si všímejte všeho neobvyklého, všeho zvláštního ohledně vašeho cíle, lokality i situace. I když si nebudete jistí tím, co se zrovna děje, byste měli být v kontaktu se svojí domovskou agenturou a poskytovat jim všechny informace, které získáte, i když půjde pouze o vaše podezření.
  • Při práci v terénu se spoléhejte na svůj instinkt a na intuici. V průběhu celé vaší kariéry pravděpodobně nikdy nechytnete nikoho, jak někomu klepe na zápěstí a říká: „Přivezeme ten kokain zítra v poledne.“ Zločinci nejsou hloupí a vy se budete muset naučit vzorce v jejich chování a „číst“ v těchto lidech, abyste získali to, co hledáte.
 7. 7
  Pořiďte si hardware a software profesionálů. Pravděpodobně budete potřebovat různé technologické přístroje, se kterými se budete muset naučit skvěle zacházet. Štěnice jsou v dnešní době již tak malé, jako mikročipy a před prací v terénu se s nimi budete muset naučit zacházet. Záleží na povaze vašeho úkolu, ale je možné, že si budete muset vyhradit dostatek času na kontrolu těchto sledovacích zařízení, takže se připravte na to, že budete sedět dlouhé hodiny u počítače a poslouchat statické šumění, nebo rozhovory ředitelů společností o koních se svými milenkami.
 8. 8
  Připravte si únikové zavazadlo. Dobrý tajný agent má vždy připraveno zavazadlo, které v případě nouze může popadnout a uniknout. Sbalte si základní věci pro přežití, oblečení do každého počasí a nouzový transpondér, který vám umožní zmizet uprostřed noci, abyste unikli svým nepřátelům, ale zároveň mohli dát vědět svým zaměstnavatelům, kde se zrovna nacházíte.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že lidé, kteří se k vám chovají mile, toho o vás mohou vědět mnohem více, než si myslíte.
 • Naučte se mluvit s lidmi a špehovat se.
 • Naučte se odezírat ze rtů.
 • Využijte element překvapení.
 • Můžete si také zjišťovat různé informace o lokalitách.
 • Chovejte se vždy klidně a přirozeně.
 • Důvěřujte pouze svým kolegům.
 • Nikomu neříkejte, že jste tajný agent.
 • Kupte si oblečení pro formální příležitosti.
 • Pokud řídíte agenturu s tajnými agenty, mějte jich více než pět, aby se mohli v práci střídat.
 • Své přátele si držte blízko, ale nepřátele ještě blíže.
 • Dodržujte kodex špionů – ptejte se, pozorujte a naslouchejte.


Reklama

Varování

 • Pokud u sebe máte zbraň na veřejnosti, mohli byste se dostat do problémů s policií, takže ji nenoste na žádném viditelném místě a dejte si pozor, abyste neohrožovali civilisty.
 • Za každých okolností si udržujte přehled o situaci.
 • Musíte mít pod kontrolou své ego a své chování.
 • Uvědomte si, že nejde o filmy s Jamesem Bondem. Skuteční tajní agenti každý den přicházejí o život.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Malý batoh
 • Deník
 • Pero
 • Převlek
 • Dalekohled
 • Sluneční brýle
 • Lepicí páska
 • Komunikační zařízení (telefon, vysílačka)
 • Lahev s vodou
 • Zbraně
 • Dovednosti
 • Zkušenosti s bojovými uměními a sebeobranou


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 112 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 23 940 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 23 940 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama