Stáhnout PDF Stáhnout PDF

„Skutečné umění je charakterizováno neodolatelnou touhou kreativního umělce.“ – Albert Einstein. Někteří lidé mají to štěstí, že se narodí s vlohami k umění, jiní se musí složitý jazyk umění učit. Ať už patříte ke kterékoli skupině lidí, měli byste vědět, že umělcem se může stát kdokoli. Jde jen o to, že někteří lidé svoji kreativitu využívají více. Přečtěte si tento článek a budete schopni se také stát umělci.

Část 1
Část 1 ze 3:
Naučte se základy

 1. 1
  Vyzkoušejte si různé formy umění. Pokud jste nikdy nic netvořili, může pro vás být trochu děsivé pouštět se do tvorby umění. Pravdou ovšem je, že každý je umělcem, jde jen o to, abyste si vyzkoušeli co nejvíce forem umění. Zkuste si například tato základní média:
  • Kresba: Tato forma umění zahrnuje ty nejzákladnější skici i složité architektonické návrhy. Kresby se většinou dělají tužkou, perem, uhlem, nebo pastelkou. Můžete kreslit různé předměty, nebo využívat vlastní představivost.
  • Malba: Tato forma umění zahrnuje využití barev a štětců a malování různých obrazů. Malba je často abstraktní – například obraz pouze z červené a růžové barvy může představovat lásku, pocit autora.
  • Fotografie: Fotografie zahrnuje zachycování momentů pomocí kinofilmového nebo digitálního fotoaparátu. Fotografie často vyprávějí příběh chvíle, kterou zachycují. Mohou tedy odrážet krásu, ale i hrůzy – stejně tak jako celý svět.
  • Sochařství: Sochařství je proces, při kterém vezmete hrubý materiál (dřevo, jíl, kov atd.) a vytvarujete ho do tvaru svého uměleckého díla nebo nějakého funkčního nástroje (a často také obojího zároveň).
 2. 2
  Uvědomte si své silné a slabé stránky. Až si vyzkoušíte všechna různá média, rozhodněte se, která vám nejlépe vyhovují. Lidé často vynikají pouze v jedné činnosti – pokud umíte malovat, pravděpodobně vám nepůjde sochařina atd. Samozřejmě existují lidé, kteří dokážou téměř všechny formy umění, ale není jich mnoho.
  • Měli byste také brát v potaz to, které médium vás nejlépe baví. Pokud umíte skvěle kreslit, ale více vás baví například fotografie, měli byste se věnovat hlavně tomu, co vám dělá radost.
 3. 3
  Zjistěte si co nejvíce informací a naučte se základní věci. Najděte si knihy o svém vybraném médiu, kterému se chcete věnovat. Naučte se toho co nejvíce – čtěte knihy, články, sledujte videa a navštěvujte výstavy různých umělců a nepřestávejte se učit. Nejlepším způsobem, jak se toho hodně naučit je studovat práci uznávaných umělců ve vašem oboru. Je možné se stát dobrým umělcem jako samouk, ale musíte si dát práci alespoň s tím, že se naučíte základy. Když budete mít pocit, že v některých věcech pokulháváte, můžete se zapsat do nějakého kurzu umění (viz Část 2 tohoto článku).
  • Součástí výzkumu je také naučit se naprosté základy o médiu, které jste si vybrali. Naučte se například barevný kruh (primární barvy, sekundární barvy, stínování atd.).
  • Klíčovou součástí výzkumu by mělo být zjistit si, jaké věci budete potřebovat. Pokud nenajdete konkrétní seznam, můžete si tyto informace najít na internetu. Stačí do vyhledávače zadat například: „základní vybavení pro malíře“.
 4. 4
  Sežeňte si vybavení, které budete potřebovat. Vybavení pro umělce bývá sice drahé, ale rozhodně se vám to vyplatí. Můžete si vše koupit v nějakém velkém obchodě s uměleckými potřebami, nebo si zajít do nějakého menšího obchodu, nebo si vše objednat přes internet.
  • Pokud nevíte jistě, co budete potřebovat, nebo jak nutně budete které věci potřebovat, poraďte se s prodavači v obchodě. Pravděpodobně budou o umění něco vědět (možná vám dokonce doporučí nějaké vhodné kurzy).
 5. 5
  Sledujte svět okolo vás okem umělce. Klíčovou součástí toho být umělcem je sledovat svět okolo sebe a čerpat z něho inspiraci. Všímejte si toho, jak se během dne mění světlo, jak vás ovlivňují různé barvy a jaký pocit máte z každodenních situací. Jak se říká, je důležité se zastavit a vnímat život naplno. Udělejte si čas na to, abyste si uvědomovali své okolí a nasáli trochu inspirace.
  • Když například uvidíte zamilovaný pár sedící pod stromem, všímejte si toho, jak jejich těla zapadají do okolní krajiny. Jaké vidíte světlo? Jaké barvy převládají? Jak byste tento obraz zachytili? Zaměřili byste se na jejich obličeje, na barvy, nebo na strom? Když si budete více všímat svého okolí, budete schopni svá pozorování zakomponovat do svých uměleckých děl.
 6. 6
  Každý den si udělejte čas na umění. Mnoho umělců věnuje tvorbě umění celý svůj život. Nemusíte sice trávit veškerý svůj čas malováním nebo fotografováním, ale měli byste se umění věnovat každý den (nebo alespoň každý druhý den), abyste mohli vylepšovat své projekty. Umění by pro vás mělo být prioritou.
 7. 7
  Získávejte zpětnou vazbu od ostatních. Nebojte se svoji práci ukázat ostatním lidem. Oceňte jejich upřímný názor, i když půjde o konstruktivní kritiku. Ptejte se lidí, co se jim na vašem umění líbí. Nenechejte se odradit, když se jim nebude líbit vše, co děláte – většině lidem trvá dost času, než si vyvinou talent pro umění.
  • Ptejte se lidí, co byste mohli ještě zlepšit. Možná ještě neumíte kreslit ruce, nebo zatím nedokážete správně vymodelovat hrnek z hlíny. Názor jiného člověka vám pomůže zjistit, na čem byste měli zapracovat.
 8. 8
  Vytvořte si svůj vlastní styl. Nejlepším způsobem, jak definovat sami sebe jak umělce je vytvořit si vlastní styl. To vás nikdo nenaučí, budete na to muset přijít sami. Experimentujte s různými technikami a zkoušejte věci, které ještě neumíte.
  • Pokud například rádi malujete zátiší, zkuste si namalovat zátiší trochu jiným způsobem. Změňte barvy, pohrajte si s objekty, nebo se zaměřte na nějaký zajímavý aspekt.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Učte se od ostatních

 1. 1
  Zapište se do nějakého kurzu umění. Nejjednodušším způsobem, jak se naučit základy všech forem umění je zapsat se do kurzu. Art studia, školy, univerzity a další instituce často nabízejí lekce umění pro všechny. Budou vás učit umělci, kteří vám snadno vysvětlí základy vašeho média a pomohou vám najít váš vlastní rukopis.
  • Hledejte kurzy na internetu, na místních školách, nebo například v kulturních domech a lidových školách umění.
 2. 2
  Studujte umění mistrů. Navštěvujte muzea a čtěte knihy o umění a designu. Učte se od mistrů tím, že budete pečlivě studovat jejich práci. Skvělým způsobem, jak zapracovat na svých schopnostech, je zkusit napodobit práci někoho, koho uznáváte jako mistra. Zkoušejte si motivy a techniky, které vás budou zajímat.
  • Můžete si vybrat práci nějakého mistra a pokusit se ji replikovat po svém. Pokud například chcete umět lépe malovat, vyberte si nějaký slavný obraz třeba od Van Gogha a snažte se ho namalovat co nejvěrohodněji. Potom si ho namalujte znovu a tentokrát se snažte to udělat po svém a nedržet se příliš originální předlohy. Dodejte malbě detaily, které se vám budou líbit. Můžete změnit pozadí, přidat různé objekty, nebo si pohrát s texturou malby.
 3. 3
  Choďte do školy. Pokud se chcete uměním začít živit, měli byste chodit do umělecké školy. Vybírejte si školu podle její reputace, ceny školného, nabídky kurzů a kompetence profesorů, místa a vybavení (má škola dílnu? má temnou komoru? atd.). Vyberte si takovou školu, která vám pomůže posílit vaše silné stránky a vylepšit vaše slabé stránky. Do školy se budete muset přihlásit a projít přijímacím řízením. [1]
  • Měli byste se také zamyslet nad tím, zda chcete chodit do umělecké školy, nebo na univerzitu. Některé univerzity mají skvělé umělecké obory. Hlavním rozdílem je to, že umělecké školy se zaměřují i obecným vzděláním hlavně na umění (například kurz, který by se na univerzitě jmenoval „Historie USA“ se na umělecké škole jmenuje například „Umělci v době americké revoluce.“).
 4. 4
  Spřátelte se s umělci. Najděte si přátele mezi lidmi, kteří sdílejí stejné zájmy a budete se moci bavit o umění a vyměňovat si dojmy. Když se budete přátelit s umělci, budete mít stále někoho, kdo vám bude moci poskytovat zpětnou vazbu na vaše umění (a bude vědět, o čem mluví), naučíte se nové techniky a načerpáte inspiraci.
  • Pokud chcete najít nějaké umělce ve svém okolí, zjistěte si, zda máte ve svém městě, ve škole, nebo například v lidové škole umění nějaké kluby a kroužky, do kterých byste se mohli přihlásit. Můžete si najít v novinách inzeráty, nebo hledat na internetu a najít si nějakou skupinu umělců, do které byste se mohli přidat.
 5. 5
  Navštěvujte art studia. Dalším skvělým způsobem, jak se seznámit s ostatními umělci, je navštěvovat otevření galerií a jiné umělecké akce. Galerie jsou skvělými místy k seznamování s novými lidmi a čerpání inspirace od ostatních umělců.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Dělejte své práci reklamu

 1. 1
  Vytvořte si umělecké portfolio. Portfolio je kolekce vašich nejlepších prací, kterou budete ukazovat potenciálním klientům, galeriím atd. Jde v podstatě o práci, na kterou jste nejvíce pyšní. Vyberte si pouze ta díla, která se vám nejvíce líbí a nejlépe odrážejí váš styl.
  • Pokud jste sochař, vyfoťte své sochy a fotografie dejte do portfolia. Je to jednodušší, než s sebou všude tahat celé sochy.
 2. 2
  Spolupracujte s lidmi ve světě umění. Jako umělec se musíte stát součástí umělecké scény a měli byste získávat co nejvíce kontaktů. Můžete začít u rodiny, přátel, spolužáků, profesorů, šéfů, mentorů atd. Zeptejte se těchto lidí, zda ve svém okolí nemají někoho, kdo by vám mohl pomoci (například majitele galerií, učitele umění, různá místa, kde byste mohli vystavovat atd.). [2]
  • Hledejte si různé akce ve svém okolí. Najděte si na internetu všechny umělecké akce, které se budou v nejbližší době konat a navštěvujte je.
  • Snažte se seznamovat se s lidmi, kteří by vám mohli pomoci posílit vaši kariéru. Když se dozvíte, že se do města chystá přijet nějaký známý malíř, zjistěte se, zda se s ním můžete setkat. Nebuďte zklamaní, když se vám to nepovede – než získáte silnou síť kontaktů, budete se muset snažit velmi dlouho.
 3. 3
  Najděte si místo, kde budete moci vystavovat své práce. Nejlepším způsobem, jak se dostat do povědomí lidí je vystavovat svá díla na veřejnosti. Najděte si nějakou kavárnu, bar, restauraci, nebo galerii, která vám umožní vystavit vaše díla. Když se vám to povede, vezměte si s sebou portfolio a ukažte jim, co máte. Zjistěte si, zda byste mohli uspořádat vlastní výstavu.
  • Můžete také navštívit místní galerie a zjistit, zda by vám některá vaše díla nevystavili. Galerie často rády podporují místní umělce.
 4. 4
  Staňte se stážistou u nějakého slavného umělce. V tomto případě jde spíše o učení, než o stáž. Když budete pomáhat slavnému umělci, naučíte se toho spoustu o vaší formě umění (a také nahlédnete do nitra komunity umělců).
  • Pokud jste chodili do umělecké školy, zjistěte si, zda některý z profesorů nepotřebuje pomocníka, nebo stážistu. Profesoři vás mohou uvést do světa umění a když s nimi budete spolupracovat, procvičíte si to, co jste se naučili v jejich kurzech.
  Reklama

Tipy

 • Umění by mělo být vidět. Nebojte se ukázat světu své práce.
 • Nechávejte si všechna svá stará díla, abyste mohli postupně sledovat, jak se zlepšujete.
 • Stále se učte nové techniky. Na umění je skvělé to, že existuje tolik různých médií a stylů, že můžete stále něco objevovat. Nikdy byste si neměli myslet, že toho již víte dost.
 • Kresby vám pomohou zlepšit vaši perspektivu. Když budete jen tak čmárat, uvidíte, co všechno jste schopni nakreslit.
 • Uvědomte si, že s talentem se lidé nerodí. Ti, kteří mají talent od narození, mají extrémní štěstí. Umění můžete tvořit i tím, že se budete snažit a budete tvrdě pracovat. Žádní dva lidé nejsou stejní. Žádní dva umělci nemalují stejně a žádní dva lidé nevidí jednu barvu stejně. Umění se můžete naučit – musíte ho objevovat a neustále ho vyhledávat.
Reklama

O tomto wikiHow

Natasha Dikareva, MFA
Spoluautorem článku je :
Profesionální umělkyně
Spoluautorem tohoto článku je Natasha Dikareva, MFA, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 7 850 krát
Kategorie: Umělecké výstavy
Stránka byla zobrazena 7 850 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama