Jakmile něco napíšete, stanete se spisovatelem. Pokud ale chcete, aby vaše díla někdo vydával, budete toho muset udělat více, než napsat své příběhy. Budete potřebovat disciplínu, znalosti, ochotu učit se a tvrdě pracovat a v neposlední řadě také trochu štěstí. Zde je několik tipů, které vám pomohou stát se vydávaným spisovatelem.

Metoda 1 ze 3:
Zlepšete své psaní

 1. 1
  Měli byste hodně číst. To nejlepší, co můžete pro své psaní udělat, je číst práce ostatních lidí. Zaměřte se na úspěšné romány a zkuste načerpat inspiraci od ostatních spisovatelů. Zamyslete se nad tím, co se vám na každé z knih líbí a všímejte si vývoje postav a zápletky. Jaký styl psaní oslovuje nejvíce čtenářů?
  • Zaměřte se na knihy vašeho žánru a hledejte podobnosti a rozdíly mezi různými postupy a produkty. Jaké styly je vhodné napodobit a čemu bude lepší se vyhnout?
  • Než začnete psát vlastní knihy, musíte se ujistit, že nepíšete nic, co už bylo napsáno. Nejlepší je přečíst si co nejvíce knih.
 2. 2
  Naučte se správně psát. Velké vydavatelské domy stále častěji odmítají rukopisy s gramatickými chybami, nepropracovanými postavami, nebo špatnými zápletkami. Pokud chcete, aby vaše knihy někdo vydával, naučte se základy dobrého psaní.
  • Studujte kvalitní literaturu včetně příruček o stylu a gramatice a naučte se správně tvořit zápletky a postavy.
  • Zapište se na kurzy tvůrčího psaní a zlepšujte se v oblastech, ve kterých máte mezery.
  • Přidejte se k nějaké skupině kritiků, která vám umožní získat zpětnou vazbu pro vaše práce.
 3. 3
  Trénujte si své řemeslo. Pište pravidelně a často – čím více toho napíšete, tím lepším spisovatelem budete. Je nejlepší pracovat aktivně na díle, které byste chtěli vydat, ale měli byste věnovat čas i ostatnímu psaní. Veďte si deník a zapisujte si do něho své myšlenky každou volnou chvíli.
  • Pokud máte přístup k internetu a počítač, založte si blog. Budete moci trénovat a navíc vaši práci uvidí spousta lidí, kteří vám budou moci poskytnout zpětnou vazbu. Můžete také psát něco, co vám později poskytne materiál pro knihu k vydání.
  • Psaní zahrnuje přepisování, zahrnování zpětné vazby a revize. Když budete psát každý den, budete se zlepšovat ve všech těchto oblastech.
 4. 4
  Komunikujte s ostatními spisovateli. Když se budete setkávat s ostatními spisovateli, získáte potřebnou podporu a rady. Spisovatelé vám mohou také představit editory, vydavatele a agenty a seznámit vás s dalšími užitečnými zdroji.
  • Přidejte se k nějaké organizaci spisovatelů vašeho žánru. Všechny žánry mají své skupiny a organizace. Zjistěte si o nich něco a vyberte si tu, která se vám bude nejvíce hodit.
  • Navštěvujte spisovatelské konference a akce. Na některých z nich budete moci chodit i na lekce a meetingy a naučíte se spoustu užitečných věcí. Některé konvence pořádají fanoušci určitých žánrů a potkáte na nich ostatní spisovatele, fanoušky jejich tvorby a ještě se dobře pobavíte.
  • Kontaktujte svého oblíbeného autora. Pokud jde o někoho, kdo není extrémně slavný (například Stephen King nebo J.K. Rowling), můžete ho zkusit kontaktovat a požádat ho o radu. Když se spřátelíte, možná se vám podaří získat i konkrétní zpětnou vazbu na vaše díla. [1]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Připravte se k vydání své knihy

 1. 1
  Zkontrolujte si svůj rukopis. Jistě jste si jistí, že jste neudělali žádnou gramatickou ani pravopisnou chybu, ale je témě jisté, že se v rukopisu několik chyb najde. Bez ohledu na to, o jak malé chyby jde, byste je měli všechny opravit. Pokud se chcete vyhnout odmítnutí a znemožnění, nesmíte tento krok odbýt. Ideální bude, když o opravu textu požádáte i někoho jiného.
  • Počkejte alespoň tři dny, než budete opravovat něco, co jste napsali. Studie prokázaly, že během prvních tří dnů budete mít text tak zažitý, že ho budete opravovat automaticky a přehlédnete spoustu chyb.
  • Přečtěte si svoji práci nahlas. Budete si muset všímat každého slova, místo abyste podvědomě přeskakovali celé věty, nebo si v hlavě vyplňovali mezery. Zní to sice trochu hloupě, ale když si svůj rukopis přečtete nahlas, pomůže vám to vylepšit ho.
  • Zkontrolujte si chyby ve formátování, pravopisu, gramatice, interpunkci a detailech zápletky. Snažte se svůj příběh co nejvíce vylepšit sami a potom si nechejte pomoci od někoho jiného.
 2. 2
  Nechejte si rukopis upravit. Existuje několik způsobů, jak upravit rukopis. Nejlepší a nejspolehlivější je najmout si profesionálního editora, ale to vás může stát spoustu peněz. Můžete také požádat někoho z přátel nebo z rodiny, nebo třeba svého profesora z vysoké školy.
  • Najděte si místní editory, abyste měli představu o jejich cenách. Možná budete mít šanci najmout si někoho, kdo teprve začíná a zaplatit mu méně výměnou za to, že vaši práci bude moci uvést ve svém portfoliu, nebo vám rukopis opraví jiný spisovatel výměnou za to, že vy opravíte nějaký jeho rukopis.
  • Ujistěte se, že neskočíte na nabídku nějakého podvodníka. Najímejte si pouze důvěryhodné profesionály.
  • Nejlepší je, když vaši práci bude opravovat několik editorů (kteří ovšem nebudou všichni placeni). Díky tomu získáte několik oprav, které budete všechny moci zahrnout do svého finálního textu.
  • Opravy berte s rezervou. Je nezbytné opravit chyby v gramatice a pravopisu, ale uvědomte si, že zápletku a postavy máte v režii jen vy. Je sice dobré získat tipy ostatních lidí, ale váš příběh by měl být pouze vaší prací. [2]
 3. 3
  Vyberte si vydavatelský trh. S hotovým a upraveným rukopisem si musíte najít vydavatele, kterým ho budete posílat. Než to uděláte, vyberte si trh, který vám bude nejvíce vyhovovat. Najděte si na internetu vhodné vydavatele a agenty.
  • Je důležité si vybrat správný vydavatelský trh pro svůj žánr, abyste omylem neposlali svůj kriminální román například vydavatelství náboženských textů.
  • Na webu najdete zdroje a agenty, které můžete kontaktovat se svým rukopisem.
 4. 4
  Napište si úvodní dopis pro vydavatele. Abyste se vydavatelům představili, budete potřebovat úvodní dopis. Měl by být asi 1-2 strany dlouhý a měl by zahrnovat stručnou biografii, seznam předchozích vydaných prací (pokud jste nějaké vydali) a krátké shrnutí vaší knihy.
  • Váš dopis by měl odrážet styl vašeho rukopisu. Pokud píšete o vážném tématu, neměli byste psát dopis humorně.
  • Jako u rukopisu je nezbytně důležité si dopis zkontrolovat. Měl by být naprosto bez chyb a měl by mít správnou gramatiku, interpunkci a pravopis. Požádejte nějakého kamaráda, aby si ho přečetl a opravil vám chyby, které vám unikly.
  • Zjistěte si, zda musíte vydavateli poskytnout ještě nějaké další informace. Měli byste se to dozvědět na webových stránkách.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Vydejte svoji práci

 1. 1
  Najměte si agenta. Agent je člověk, který vám pomůže vybudovat si dobrou reputaci ve světě vydavatelství. Mnoho vydavatelských domů nepřijímá rukopisy od autorů, které nezastupuje žádný agent. Najděte si agenty, kteří zastupují spisovatele vašeho žánru, nebo kteří pracují ve vašem městě. Když si najmete toho nejlepšího agenta, budete mít nevětší šanci na vydání knihy, ale bude vás to stát mnohem více peněz, než najmout si méně úspěšného agenta.
  • S agentem si promluvte o tom, kolik mu budete platit a jakou práci bude vykonávat. Ujistěte se, že máte oba jasno v tom, jakou roli bude mít v celém procesu vydávání knihy, abyste zbytečně nepřišli o peníze, nebo nepromarnili dobrou příležitost.
  • Sejděte se s několika agenty a vyberte si toho nejlepšího. Agenti jsou stejně vybíraví jako vydavatelské domy a není jisté, že váš rukopis přijmou.
 2. 2
  Pošlete svůj rukopis do vydavatelství. Když váš rukopis přijme agent, zašlete ho do vydavatelství. Některá vydavatelství požadují pouze prvních 50 stran knihy, takže se vždy ujistěte, co kam posíláte. Nezapomeňte doplnit všechny informace, které vydavatelství vyžaduje.
 3. 3
  Čekejte. Nejhorší je vždy čekání na odpověď vydavatelství. Budete muset čekat týdny, nebo dokonce i měsíce, takže byste neměli očekávat rychlou odpověď. Nevolejte do vydavatelství ani nepište svému agentovi, aby celý proces popohnal – byli byste otravní a ničeho byste nedosáhli.
 4. 4
  Akceptujte odpověď. Po skončení dlouhého čekání dostanete odpověď na svůj rukopis. Pokud vaši knihu přijmou a budou ji chtít vydat, začněte se zabývat finanční a právní stránkou věci. Pokud vás odmítnou, neberte si to osobně. Každý den vydavatelství odmítají spoustu knih z různých důvodů. Je možné, že se váš vydavatel zrovna chystá vydat podobnou knihu, že jste se netrefili do jeho stylu, nebo že budete muset něco na své knize změnit.
  • Když vaši knihu odmítnou, počkejte několik měsíců a potom ji zkuste poslat tomu samému vydavatelství. Můžete si ovšem najít i jiná vydavatelství a poslat jim svoji knihu hned.
  • Pokud se rozhodnete, že profesionální vydání knihy pro vás není možné, můžete si ji vydat sami. Je to sice spousta práce navíc, ale jde o vhodnou alternativu, pokud chcete mít svoji knihu v prodeji co nejdříve.
 5. 5
  Nechejte si zaplatit za to, že budete psát více. Pokud chcete pokračovat v psaní, ale nemáte na to peníze, najděte si nějaký grant pro spisovatele. Jde o peníze, které se udělují nadějným spisovatelům, aby mohli pokračovat v práci na svých rukopisech. Můžete své rukopisy přihlásit si různých soutěží a vyhrávat tak zajímavé peněžní ceny. [3]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 307 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 2 307 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama