Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud si čtete tento článek, pravděpodobně se chcete stát zpěvákem a je to to jediné, co vás nyní skutečně zajímá. Ani vaši rodiče s tím už nic neudělají – půjdete si za svým snem, i když to nebude jednoduché. Dobrou zprávou je to, že je možné toho dosáhnout. Musíte zapracovat na svém hlasu a stylu, koupit si správné vybavení a dělat si správnou reklamu.

Část 1
Část 1 ze 3:

Hlas

  1. 1
    Naučte se zpívat. Pokud se chcete stát zpěvákem, musíte umět zpívat. Existují sice zpěváci, kteří si dokázali vybudovat kariéru i přesto, že neumějí zpívat tak dobře, ale jen lidé, kteří jsou ve svém oboru skutečně kapacitami a stále pracují na svých schopnostech, si získají respekt jako zpěváci.
    • Experimentujte s různými žánry. Najděte si styl, který se hodí k vašemu hlasu. Naučte se svůj hlasový rozsah, zjistěte, co umíte, co je pro vás snadné a co je těžké a zjistěte, co vám nejde. Všechno toto si můžete bez problémů vyzkoušet ve sprše! Když budete vědět, kde máte začít, budete moci sledovat své pokroky!
  2. 2
    Choďte na kurzy kultivace hlasu. Když budete mít učitele zpěvu, naučíte se svůj hlas ovládat. Když budete poctivě cvičit (a budete mít kvalitního učitele), během několika týdnů zaznamenáte velké zlepšení. Je důležité mít kvalitní a silný hlas a navíc když budete zpívat nesprávně, mohli byste si hlas poškodit. Proto je důležité znát teorii tvorby zvuku a chodit na lekce tréninku hlasu.
    • Pokud si nemůžete učitele dovolit, trénujte sami doma pomocí nějakého výukového programu, například Singing Success, který vás také naučí základy techniky hlasu.
      • Než zavrhnete možnost lekcí zpěvu kvůli nedostatku financí, uvědomte si, že většina učitelů vás naučí základní techniky během prvních několika lekcí. Až budete vědět, jak dosáhnout výsledků, které chcete, budete moci cvičit i sami.
  3. 3
    Naučte se číst noty. Někteří zpěváci sice neumějí číst ani písmena a dokázali se vypracovat vysoko, ale není to nic běžného. Pokud chcete spolupracovat s profesionály, budete se muset naučit číst noty, jinak vás nebudou brát vážně. Zapište se tedy do sboru, choďte na hodiny hudební teorie a zapracujte na svých znalostech.
    • Až se dostanete na vrchol, lidé budou očekávat, že vám podají notový zápis a vy budete schopni ho bez problémů odzpívat. Nebudete mít čas trénovat a budete potřebovat kvalitní základ. Proto je nutné naučit se číst noty.
    • Když se budete učit noty, můžete se rovnou naučit hrát i na nějaký nástroj. Zpěváků je většinou všude dost, ale když k tomu budete umět i hrát na klavír, kytaru nebo na bicí, budete v hudební branži nepostradatelní.
  4. 4
    Studujte zpěváky, které obdivujete. Zpěv není žádný vynález, je to inovace. Jak zpívají vaši oblíbení interpreti? Jaký mají styl? Nemusíte je přímo kopírovat – zaměřte se na to, co se vám na jejich výkonu líbí a snažte se podobné znaky zakomponovat i do svého zpěvu.
    • Můžete si něco zjistit i o životě svých oblíbených zpěváků. Co jim pomohlo stát se úspěšnými? Jaké kroky museli učinit, než se dostali na vrchol? A hlavně – co se od nich můžete naučit?
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Staňte se umělcem

  1. 1
    Naučte se vystupovat. Zpěváci by byli pouze zpěváky, kdyby existovala jen rádia, ale v dnešní době budete muset kromě zpěvu umět také zabavit obecenstvo. Při vystoupení budete muset vyzařovat sebevědomí, abyste si zajistili pozornost publika. Jak tedy získat sebevědomí? Cvičte, cvičte, cvičte! Kdykoli to bude možné, vstupujte před lidmi.
  1. 1
    Najděte si svůj vlastní styl. Experimentujte s různými styly zpěvu a s různými hudebními žánry. Najděte si takový styl, který se bude hodit k vaší osobnosti a vašemu hlasu. Měli byste se snažit docílit toho, že vás lidé podle hlasu poznají. Když se vám to nepovede, nedosáhnete pravého úspěchu.
    • Zaměřte se na to, co dělá váš hlas jedinečným. Možná máte pocit, že nějaká vaše malá vada je na škodu a budete se jí snažit zbavit, ale zkuste jí naopak využít. Adele má zastřený hlas a neudrží dlouho jeden tón, ale využila toho a zafungovalo to! Amy Winehouse měla tvrdý hlas a také to na lidi zafungovalo! Justin Timberlake zpívá přes nos a přesto se mu povedlo prorazit. Využijte toho, co máte a udělejte si z toho výhodu.
  2. 2
    Pište vlastní písně. Začněte psát písně co nejdříve – budete muset zapracovat na svých dovednostech a věnovat tomu spoustu času. Až budete připraveni předat své písně producentům, budete z nich moci vybrat to nejlepší a horší kousky si nechat v šuplíku. Musíte si uvědomit, že pokud chcete prorazit, budete rozhodně potřebovat své vlastní písně.
    • Pokud neumíte psát hudbu, začněte s texty. Až budete mít texty a melodii v hlavě, jistě najdete někoho, kdo vám melodii zahraje na kytaru nebo na klavír. Až budete vydělávat miliony, můžete mu z této písničky dát třeba 3% svých výdělků, nebo ho můžete rovnou pozvat na večeři!
  3. 3
    Rozhoďte sítě. Každý musí někde začít a nejjednodušší je začít doma. I v malých městech najdete příležitosti trénovat své umění. Tyto příležitosti vám ale nebudou padat do klína, budete je muset hledat.
    • Zapojte se do dění v místním divadle. Spousta zpěváků umí i skvěle tančit – když se naučíte zároveň zpívat a tančit, bude se vám to později hodit.
    • Domluvte si vystoupení v místních barech nebo kavárnách. Pokud umíte i hrát na nějaký nástroj, nebo máte někoho, kdo vás bude doprovázet a budete ochotni vystupovat za minimální gáži, jistě nebude problém najít si místo. Můžete hrát klidně jen za večeři a pití, ale i tak je to dobrý začátek.
      • Pokud se trochu bojíte, choďte často na místa, kde vystupují živé kapely a zpěváci. Po vystoupení se jich zeptejte, zda byste si s nimi mohli zkusit zazpívat nějakou písničku. Když vám to půjde, zapamatují si vás a jednou se možná stanete jejich novým zpěvákem.
  4. 4
    Připojte se k internetu! Rozjeďte svoji kariéru pomocí videí na YouTube. Požádejte nějakého kamaráda, aby natáčel vaše vystoupení v co nejlepší kvalitě. Založte si účet na Facebooku, na Twitteru nebo na MySpace a dělejte si reklamu. Musíte být ale dobří, jinak nezískáte dost fanoušků na to, aby se vaše první album v budoucnu prodávalo.
    • Až začnete dělat rozhovory a tiskovky, bude se vám to hodit. Pokud vás lidé nenajdou na internetu, nebudete pro ně vůbec existovat. Zajistěte si, abyste byli na internetu dostatečně vidět a aby vás tam našel každý, kdo vás bude hledat.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Staňte se úspěšnými

  1. 1
    Sežeňte si placené vystoupení. Můžete se přidat k nějaké kapele, začít zpívat pravidelně za peníze v baru, nebo nahrát třeba nějakou písničku pro reklamu – vaším cílem přece je vydělávat si svým zpěvem! Začněte tím, že si zjistíte, zda kapely ve vašem okolí nehledají zpěváky. Sledujte webové stránky a nástěnky v klubech a hledejte kapely, které potřebují zpěváky nebo vokalisty.
    • Měli byste se snažit jít tam, kde na vás čekají peníze. Ne všechna města vám poskytnou dostatek příležitostí. Když to jinak nepůjde, zkuste to v nejbližším velkém městě. Když najdete něco nadějného, zkuste štěstí!
  2. 2
    Kupte si vybavení. Nejprve budete potřebovat mikrofon. Později budete potřebovat i ozvučovací soustavu – ne všechny kluby je mají. Někdy vám řeknou, že by si vás rádi pozvali, ale budete se muset ozvučit sami. Byla by škoda o tato vystoupení přijít. Když budete mít své vlastní vybavení, nebudete muset spoléhat na nikoho jiného.
    • Můžete si domů koupit také nahrávací zařízení. Pokud umíte mixovat hudbu a máte na to doma místo, můžete tvořit vlastní nahrávky.
  3. 3
    Nahrajte si demo desku. Měli byste mít již dost kontaktů na to, abyste si mohli nahrát svoji vlastní demo desku s několika nejlepšími písněmi. Demo pro vás bude velmi důležité – je to vlastně vaše portfolio, se kterým se budete prezentovat na internetu i ve studiích a u manažerů.
    • Pokud si nemůžete dovolit profesionální nahrávací studio, pořiďte si vlastní vybavení. Software seženete většinou zdarma na internetu a naučit se míchat hudbu také není těžké. Neměli byste se ale spokojit s čímkoli. Vaše demo musí být profesionální a kvalitní – čím lépe bude znít, tím více lidí zaujme.
  4. 4
    Sežeňte si manažera. Pokud chcete své demo ukazovat velkým nahrávacím společnostem, budete potřebovat manažera. Velká studia nepřijímají hudbu od neznámých interpretů bez zastoupení manažerů. [1] Technicky vám může dělat manažera kdokoli, ale čím lepší a známější bude, tím více vystoupení budete mít.
    • Co se týče práce s manažerem, najděte si nějakého, který rozumí hudbě a nebude vás okrádat. Dobrý manažer vydělává peníze jen když vyděláváte vy a proto s vámi spolupracuje. Manažery najdete na internetu, ale můžete využít i nějakého známého, který se snaží dostat se do hudebního průmyslu. [2]
  5. 5
    Rozešlete své demo. Tento krok by měl učinit spíš váš manažer. Vy budete dělat reklamu sami sobě, prodávat své umění a vyprodávat všechny koncerty. Časem ale bude váš projekt větší a větší a jednoho dne vám váš manažer zavolá a řekne, že vám našel studio, které s vámi podepíše smlouvu!
    • Kontakty najdete také na internetu. [3] Menší nezávislá studia budou pravděpodobně otevřená různým stylů, hudby. Nemusíte se snažit prorazit pouze u známých společností.
    • Pravděpodobně byste si měli také napsat tiskovou zprávu. Lidem tím ukážete, kdo jste, jak vypadáte a předáte jim všechny důležité informace. Můžete to udělat sami, ale lepší bude, když to za vás udělá někdo zkušenější.
  6. 6
    Zapracujte na svém vzhledu. Pokud se chcete stát mezinárodně slavným zpěvákem, musíte mít jedinečnou image. Lady Gaga se nenarodila jako Lady Gaga. Nemusíte mít přímo alter ego, ale rozhodně byste měli mít nějaký svůj jedinečný styl.
    • Váš manažer vám může do vzhledu hodně mluvit a to samé platí i pro nahrávací společnost. Všechny změny si dobře promyslete – později byste mohli některých věcí litovat.
  7. 7
    Reklama, reklama, reklama! Co se táče kariéry, nebudete mít moc času odpočívat. Využijte všechny příležitosti k tomu, abyste každý den vydělali nějaké peníze, i kdybyste kvůli tomu museli celou noc cestovat.
    • Zapojte i svoji rodinu a přátele. Mohou vás doporučit svým známým a budou se vám hodit i jako groupie, zvukaři a pomocníci.
    • To, že někdo nehledá zrovna vás, nemusí znamenat, že o vás nebude mít zájem. Když přijdete do restaurace, ve které nemají živou hudbu, můžete se i tak zeptat, zda by vás nechtěli zaměstnat jako zpěváka. I když není zrovna klubová sezóna, můžete to zkusit. Příležitosti jsou všude, musíte je jen umět najít.
    Reklama

Tipy

  • Pijte hodně vody, nekuřte a nepijte alkohol a udržujte si zdravé hlasivky.
  • Cvičte, cvičte, cvičte. Zpívejte si doma, ve sprše i v autě. Nikdy nebudete dobří, když svůj talent nebudete rozvíjet.
  • Najděte si hudbu, která se hodí k vašemu hlasu. Nemá smysl zpívat operu nebo rock, když vám to nesedí. Když budete zpívat něco, co vám nevyhovuje, budete tím zbytečně zatěžovat své hlasivky.
  • Užívejte si zpívání. Je skvělé sledovat někoho, koho zpěv opravdu baví. Pokud to děláte rádi, dělejte to bez ohledu na to, zda jste v tom dobří.
  • Uvědomte si, že nějakou dobu trvá, než si najdete svůj hlas. Někdy trvá dlouho přesvědčit ostatní lidi, že jste dobří.
  • Když vám někdo nabídne spolupráci, nepřijímejte to rovnou. Ujistěte se, že jde o společnost a člověka s dobrou pověstí.
  • Nepřejídejte se před koncerty a konkurzy. Zněli byste divně a bolelo by vás břicho.
  • Když zpíváte karaoke, musíte pamatovat na to, že své publikum musíte zaujmout během prvních 30 vteřin. Nevybírejte si tedy písničku, která vám to neumožní.
  • Pokud jste slavní a chcete se na veřejnosti vyhnout nájezdům fanoušků, oblečte si nějaké nenápadné oblečení.
Reklama

Varování

  • Na cestě k úspěchu budete muset čelit častému odmítnutí. Pokud víte, že to nezvládnete, možná byste měli zvážit jinou alternativu.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 489 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 5 489 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama