Tento článek spoluautorem článku je Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin, pro své klienty spíše známý jako „Dr. B ”, je veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic, zdravotní péče pro domácí mazlíčky a veterinární kliniky se dvěma sídly, South End / Bay Village a Brookline, Massachusetts. Boston Veterinary Clinic se specializuje na primární veterinární péči, včetně wellness a preventivní péče, nemocné a pohotovostní péče, chirurgie měkkých tkání, stomatologie. Klinika také poskytuje speciální služby v oblasti chování, výživy a alternativních terapií bolesti pomocí akupunktury a terapeutických laserových ošetření. Boston Veterinary Clinic je akreditovanou nemocnicí AAHA (American Animal Hospital Association) a v Bostonu první a jedinou klinikou s certifikací Fear Free Certified Clinic. Brian má více než 19 let veterinárních zkušeností a získal titul MVDr. na Cornell University.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 9 799 krát
Gratulujeme k novému členovi vaší rodiny! V tuto chvíli však nastává jedna otázka! Jak se mám o své štěňátko starat? Pamatujte si, že tento článek je pro ty, kteří si adoptovali, koupili nebo našli štěňátko, kterému je nejméně 8 týdnů. Štěňata jsou obvykle odstavována od matky ve věku 8 týdnů a není dobré je odebrat od matek dříve.
Postup
Přinesení štěňátka domů
-
1Ujistěte se, že vybrané štěně je pro vás to pravé. Je vhodné pro vaše klimatické podmínky? Je dost malé, aby s vámi žilo v bytě nebo domě? Můžete mu dopřát dostatek volného pohybu, vzhledem k jeho potřebám? Pokud se zaměříte na tyto otázky, tak určitě zajistíte svému štěňátku pohodový život. Samozřejmě to ale také zaručí pohodu a radost ve vaší domácnosti.
-
2Bezpečnost především. Štěňátka ráda zkoumají vše pomocí jejich tlamiček. Abyste udrželi váš dům i štěňátko v bezpečí, musíte přijmout určitá opatření.
- Odstraňte snadno zničitelné předměty z míst, kde se bude vaše štěně pohybovat.
- Udržujete všechny elektrické kabely ve výšce nebo schované a zavřete všechna okna, která jsou příliš nízko.
- Uzamkněte všechny čističe/chemikálie.
- Pořiďte si odpadkový koš, který je dostatečně vysoký, aby se do něho štěně nedostalo a dostatečně těžký, aby ho nemohlo převrhnout.
- Zvažte pořízení branky nebo cvičící ohrady, abyste štěně udrželi v určitých místnostech nebo prostorech.
-
3Dopřejte svému štěňátku prostor. Kuchyň či koupelna jsou ideálním místem pro umístění jeho postele přes den, protože tyto pokoje jsou často teplé a jsou v nich omyvatelné podlahy. V noci nechte štěně v jeho bedně ve vaší ložnici. Toto vám ho umožní slyšet v noci, takže budete vědět, kdyby potřebovalo vyvenčit.
-
4Kupte si 2 nerezové misky. Jednu na jídlo a jednu na vodu. Jsou lepší než skleněné, protože se tak snadno nerozbijí a zůstávají čistější. Pokud máte i jiná zvířata, ujistěte se, že mají své misky na jídlo a vodu, aby nedocházelo ke konfliktům. V době krmení krmte zvířata odděleně, abyste zabránili bojům o jídlo a dali jste každému zvířeti dostatek jídla.
-
5Dejte štěňátku postel. Možná byste měli zvážit bednu s polštářkem, útulné hnízdečko či proutěný košík s několika ručníky. Ať už vyberete jakoukoliv variantu, tak se ujistěte, že bude vždy měkká, pohodlná a suchá. Mějte při ruce vždy připravenou deku, pokud by byla zima. Abyste zabránili sporům, tak by každé zvíře mělo mít svou vlastní postel.
-
6Zahrňte ho hračkami. Vaše štěně bude mít energie na rozdávání, takže se ujistěte, že máte dostatek hraček, a to ať už žvýkacích nebo měkkých. Hračky by měly být dostatečně velké, aby se omezilo nebezpečí zadušení. Nikdy nedávejte vašemu štěněti syrovou kůži jako hračku, ale používejte ji jako odměnu.
-
7Vyberte ty správné odměny pro štěňátko. Odměny pro trénování by měly být zdravé, malé a štěně by je mělo lehce rozkousat a spolknout. Úkolem odměn je velmi rychle komunikovat se štěňátkem, že udělalo něco správně a vám se to líbilo. Na druhou stranu nechcete dlouho čekat než je sní a pokračovat v tréninku.
- Zvažte psí odměny Pedigree, Pro Plan nebo Propesko.
- Ujistěte se, že máte různé druhy odměn. Křupavé i měkké. Měkké jsou dobré při tréninku a křupavé pomáhají čistit zuby.
-
8Dávejte mu dobré psí jídlo. Granule, konzervy, domácí vařené jídlo nebo třeba syrová dieta jsou velmi dobré pro vaše štěně, ale zkonzultujte každý druh se svým veterinářem. Ve chvíli, kdy štěně dostanete, tak se zeptejte chovatele, záchranné stanice nebo útulku, jaké jídlo vaše štěně bylo zvyklé jíst předtím. Můžete pokračovat v této dietě. Pokud však chcete změnit dietu na jinou, udělejte to postupně, během několika týdnů. Rychlá změna jídelníčku může způsobit nevolnost nebo průjem.
- Kupte krmení bez barviv, konzervantů nebo umělých příchutí, jelikož někteří psi mohou být alergičtí na tyto přísady.
-
9Pořiďte si základní potřeby pro péči. V neposlední řadě, by každý majitel měl mít alespoň kartáč, hřeben, gumové rukavice, nůžky na drápy, psí šampon, psí kondicionér, psí pastu na zuby a ručníky pro psa. Péče o psa není však jen o tom, udržovat vašeho psa krásného. Tyto pomůcky udržují psa zdravého a šťastného.
-
10Opatřete si postroj, obojek (nylonový či kožený) a železnou jmenovku. Špatná velikost obojku může zranit krk vašeho psa. Také při koupi obojku či postroje nezapomeňte na to, že váš pejsek bude ještě růst.
-
11Ať se vaše štěně cítí ve vašem domově pohodlně. V první chvíli, kdy štěněti ukážete jeho nový domov, může být vystrašené. Prvních pár dní se mu co nejvíce věnujte a zahrnujte ho láskou. Na vodítku mu dovolte prozkoumat různé části domu a zahrady. Nemusíte mu první den ukázat vše, ale pro jednodušší začátek by bylo dobré mu ukázat alespoň společné místnosti.
- Nenechte své štěňátko pobíhat kolem, protože by se mohlo něco stát.
- Nechte štěně spát v bedýnce ve vašem pokoji, aby se necítilo samo.
-
12Často se s ním mazlete. Je velmi důležité ho hladit po těle, nohách i hlavě několikrát denně. Toto pro něho však neznamená pouze být milován, ale upevní to i váš společný vztah.[1] .
-
13Chovejte se ke štěněti opatrně. Štěňátka, stejně jako miminka, jsou velmi křehká. Pokud potřebujete štěně zvednout, udělejte to opatrně. Vždy mějte jednu ruku pod jeho hrudníkem.
-
14Ochraňujte své štěňátko. Štěňata jsou od přírody zvědavá. I přes veškerou vaši pozornost občas utečou ze zahrady a ztratí se. Ujistěte se, že má vaše štěně obojek s viditelnou psí známkou, na které je uvedena vaše adresa a telefonní číslo.
- Mnohá nařízení doporučují opatření psího pasu. Je to dobrý nápad, i když to není povinnost.
- Aby váš pejsek dostal psí pas, musí být očkován proti vzteklině.
-
15Nechte pejska očipovat. Čip je maličký - velikost zrnka rýže - a je implantován pod kůži za krk nad ramena. Mikročip registrujte se svými kontaktními údaji a když by se někdy vaše štěně ztratilo, tak bude veterinář či útulek schopen čip načíst a poté vám vrátit vašeho pejska.
- I když má váš pejsek obojek a psí známku, je doporučeno, aby byl očipován, protože čip nemůže být nikdy odstraněn.
-
16Dejte mu bezpečné místo na hraní. Nejvhodnější je bezpečně oplocená zahrada. Zjistěte, které hračky má nejraději. Uvnitř domu použijte ohradu na cvičení, abyste štěně udrželi v jeho hrací ohradě nebo hrací zóně.[2]Reklama
Krmení vašeho štěňátka
-
1Vyberte správné psí krmivo. I když máme nutkání sáhnout po nějakém levném jídle, tak to opravdu není dobrý nápad. Vybírejte krmivo, které obsahuje vysoký obsah bílkovin z ryb, kuřat, jehňat, hovězího nebo /a vajec. Poraďte se se svým veterinářem ohledně vybrané diety. Pokud plánujete změnu krmiva, udělejte to postupně, abyste zamezili žaludečním problémům.
-
2Krmte vaše štěně správně. Dávejte mu malé množství jídla určeného pro štěňata, několikrát denně. Množství krmiva záleží na rase a velikosti vašeho psa. Vyhledejte si doporučení pro rasu psa. Krmte vaše štěně pouze nejmenší doporučenou dávkou pro jeho rasu, věk a velikost. Zvyšujte množství, pokud se vám štěně zdá moc hubené nebo pokud vám to řekne váš veterinář. Četnost krmení záleží na věku vašeho psa:
- 6-12 týdnů: 3-4 krát denně
- 12-20 týdnů: 3 krát denně
- 20+ týdnů: 2 krát denně
-
3Dbejte na speciální doporučení krmení nebo typů hraček. Velmi malá plemena (jorkšírský teriér, čau čau, čivava) mohou být náchylná na nízkou hladinu cukru v krvi. Tito pejsci potřebují mít jídlo dostupné po celý den (nebo každé 2-3 hodiny) do přibližně 6 měsíců věku. Toto zabrání jejich cukru v krvi klesnout příliš nízko, což by mohlo způsobit slabost, zmatečnost nebo dokonce i záchvaty.[3]
-
4Vyhněte se rychlému krmení. Pravidelné krmení zamezí ve vloupání a zebřání psa o jídlo. Dokonce si vaše štěně dobře spojí dobu krmení s časem jídla svého pána.[4]
-
5Sledujte krmení vašeho štěněte. Sledování krmení vašeho štěněte je dobrý způsob, jak sledovat jeho zdraví. Pokud vypadá, že ho jídlo vůbec nezajímá nebo jen trošku, zapiště si to. Jeho chování vám může jednoduše ukázat preferované krmivo, ale může to také znamenat určité zdravotní problémy.
- Je jen na vás, abyste zjistili změny v jeho chování. Zavolejte svému veterináři a udělejte něco pro odhalení příčin těchto změn.
-
6Nekrmte svého psa zbytky ze stolu. Může to být lákavé, ale pamatuje, že lidské jídlo může vašemu psu způsobit obezitu. S tím spojené zdravotní komplikace. Krmením vašeho psa zbytky od stolu můžete svého psa naučit žebrání - jeden z nejtěžších zlozvyků pro odnaučení.
- Pro podporu zdraví vašeho psa, ho krmte specielně určeným krmivem.
- Úplně ho ignorujte při jedení u stolu.
- Zkonzultujte s vaším veterinářem, která lidská jídla jsou pro psy nebezpečná. Mohou zahrnovat pečené kuře nebo čerstvé zelené fazolky.
- Jídlo s vysokým obsahem tuku může způsobit u psů pankreatitidu.
-
7Chraňte svého psa před jedovatým jídlem. Tělo štěněte je velmi rozdílné od toho vašeho. Některé potraviny, které jsou pro vás stravitelné, mohou být pro něho jedovaté. Částečný seznam těchto jídel zahrnuje například:
- Hroznové víno
- Hrozinky
- Čaj
- Alkohol
- Česnek
- Cibule
- Avokádo
- Sůl
- Čokoláda.
- Pokud váš pes sní některé z těchto potravin, zavolejte zvířecímu centru pro otravy a svému veterináři.
-
8Opatřete dostatek čisté vody. Na rozdíl od jídla, byste měli nechat misku plnou čerstvé vody pro vaše mazlíčky po celou den. Dejte si pozor na to, že vaše štěně bude potřebovat čůrat brzy, po vypití většího množství vody. Vezměte ho na vaši oplocenou zahradu na vodítku, aby se mu nestala nehoda v domě.Reklama
Udržujte svého psa zdravého
-
1Udržujte okolí vašeho štěňátka bezpečné. Nebezpečné a špinavé prostředí mu může snadno ublížit a může vás tak stát hodně peněz u vašeho veterináře.
- Špinavé lůžkoviny vyperte co nejdříve. Trénujte doma svého pejska a vyměňujte lůžkoviny hned, jak je to jen možné. Hned po té, co naleznete moč či výkaly.
- Zbavte se nebezpečných rostlin. Mnoho běžných rostlin jsou pro štěňata jedovatá, ta je ráda žvýkají. Snažte se štěně udržet co nejdále od těchto rostlin: konvalinka, oleandr, azalka, tis, náprstník, rododendron, rebarbora a nebo čtyřlístek.
-
2Ujistěte se, že dopřejete svému pejskovi dostatek pohybu. Každé plemeno potřebuje různé množství pohybu. Toto byste si měli rozmyslet už při výběru psa. Po krmení vezměte své štěně na vodítku na dvorek či zahradu, aby mohlo objevovat a trošku se procvičit. Pokud váš veterinář souhlasí, berte pejska na krátké procházky mimo zahradu. Je úplně normální pro stěně vydat velké množství energie v krátkém čase a poté dlouho spát.
- Během toho, kdy se tělo vašeho štěňátka stále vyvíjí, vyhněte se drsným hrám a usilovným cvičením. Schovejte si dlouhé (přes 1,5 km) běhy až bude pejsek starší 9 měsíců.
- Dopřejte svému štěněti asi hodinovou procházku denně, kterou rozdělte do 2-4 procházek. Dovolte mu se seznamovat s ostatními (přátelskými) psy ,které potká. Toto ale udělejte až po prvním očkování.
-
3Vyberte si veterináře, pokud žádného ještě nemáte. Nechte si nějakého doporučit od svých známých. [5] Až budete mít některé tipy, tak si zajděte na každou kliniku, abyste zjistili, která je pro vás ta pravá. Vyberte si kliniku, která je přátelská, dobře zorganizovaná a čistá. Ptejte se na otázky veterináře i zaměstnanců - měli by vám vždy odpovědět, jak nejlépe umí. Buďte si jistí, že se cítíte u svého veterináře pohodlně, ať už si vyberete kteréhokoliv.
-
4Nechte své štěně očkovat. Vezměte ho k veterináři ve věku 6-9 týdnů a začněte s očkováním. Promluvte si s veterinářem o nedůtklivosti, para chřipce, psí žloutence a paroviru. On či ona vám mohou navrhnout nějaká další očkování, která závisí na specifikách a vašem psu.
- Ujistěte se, že si promluvíte o odčervení při první návštěvě. Veterinář vám může doporučit odčervení parazitů okamžitě, jako jsou škrkavky nebo může chtít odebrat vzorek stolice pro zjištění parazitů a předepsání léčby.
- Odčervení není dobré jen pro vaše štěně, ale také pro vás. Většina parazitů, kteří infikují vaše štěně mohou být přenosná na člověka a způsobit tak problémy i vaší rodině.
-
5Vraťte se pro očkování proti vzteklině. Vraťte se k veterináři na přeočkování ve věku 12-16 týdnů. Zeptejte se svého veterináře na doporučení očkování proti vzteklině ve vašem okolí.
-
6Nechte své štěně vykastrovat nebo sterilizovat. Promluvte si s veterinářem na doporučení o načasování zákroku. Veterináři obvykle doporučují počkat alespoň do prvního očkování, ale mohou tu být také další zvážení.
- V některých případech, je sterilizace komplexnější a dražší pro větší plemena. Veterinář může doporučit sterilizaci před tím, než váš pes dovrší 25-30kg, u větších plemen.
- Sterilizujte feny před jejich prvním cyklem. Toto sníží riziko rakoviny vaječníků, nádory mléčných žláz.[6]
-
7Snažte se výlety k veterináři udělat zábavné. Noste s sebou odměny a hračky při návštěvách, abyste ho naučili si návštěvy užívat (nebo alespoň tolerovat). Před jeho první návštěvou, naučte štěně zvyknout si na doteky jeho nohou, ocasu nebo obličeje. Nebude to pro něho poté divné, když ho bude veterinář vyšetřovat.
-
8Sledujte zdravotní problémy. Sledujte své štěně, abyste zachytili problémy včas. Oči by měly být jasné a oči i nos by měly být bez známky hnisu. Srst psa by měla být čistá a lesklá. Hlídejte, zda není matná nebo zda neřídne. Hlídejte výrůstky, záněty nebo vyrážky na kůži štěněte, stejně jako náznaky průjmu kolem ocasu.Reklama
Pečujte o své štěně
-
1Češte vaše štěně denně. Česáním udržujete vašeho mazlíčka čistého i zdravého a dovolí vám tak kontrolovat kůži a srst kvůli jakýmkoliv problémům. Výběr kartáče a dalších pomůcek pro péči závisí na plemenu psa. Zeptejte se svého veterináře, pečovatele či chovatele.
- Češte celé štěně, včetně břicha i nohou. Jednoduše od hlavy až k ocasu.
- S česáním začněte, když je štěně ještě malé, aby si zvyklo a nebálo se.
- Začněte krátkými intervaly, používejte odměny i hračky. Češte ho po dobu pár minut, abyste ho tím neotrávili.
- Nečešte mu obličej ani nohy s nástrojem nebo pomůckou, která by mu mohla nějak ublížit.
-
2Stříhejte štěněti drápy. Zeptejte se svého veterináře nebo pečovatele, aby vám ukázal správnou techniku stříhání drápů. Špatnou technikou totiž můžete vašemu pejskovi ublížit, pokud byste mu střihli moc hluboko. Toto je velmi důležité, když má vaše štěně černé drápy, tak vám stříhání mohou poněkud ztížit.
- Příliš dlouhé drápy mohou naopak způsobit bolest na packách vašeho psa, zničit podlahy v bytě, nábytek a dokonce ublížit i vám.
- Naplánujte si stříhání drápů vždy jednou týdně, ledaže by vám veterinář řekl jinak.
- Používejte opět odměny a pochvaly a začněte stříhat velmi pomalu, abyste to hned na začátku nepřehnali a pejska neunavili.
-
3Udržujte zuby a dásně vašeho pejska zdravé. Pomohou vám k tomu žvýkací hračky. Psí pasty na zuby a kartáčky, určené přímo pro psy, vám také pomohou udržovat jeho zuby čisté a zdravé. Navykněte vaše štěně na čištění zubů pomalu, aby to pro něho byl vždy hezký zážitek. Nezapomeňte ho opět zahrnovat odměnami a pochvalami![7]
-
4Koupejte vaše štěně pouze tehdy, když je to potřeba. Příliš časté koupání psa totiž může způsobit vysušení jeho pokožky a odebrat tak ze srsti důležité oleje, které jeho srst obsahuje. Jako vždy používejte odměny a pochvaly.Reklama
Trénujte své štěně
-
1Nechávejte pejska doma samotného. Začněte s tím už jeho první den, kdy si pejska přinesete domů. Čím déle s tím budete otálet, tím větší nepořádek ve svém domě můžete poté objevit a bude také mnohem těžší vaše štěňátko vycvičit. Rozmyslete si také použití trénovacích plenek (podložek) pro první dny. I když rozhodně nenahradí venčení, tak jsou pro vás v tomto stádiu výcviku velmi užitečné. Zvažte je hlavně, pokud nemáte žádnou zahradu.
- Pokud štěně necháte bez dozoru v ohrádce, nechte mu tam noviny nebo trénovací podložku.
- Nenechávejte ho toulat se po době bez dozoru. Jestliže si s ním nehrajete, tak ho umístěte do bedny, ohrady nebo upevněte na vodítku k opasku nebo pohovce.
- Věnujte pozornost tomu, co pejsek potřebuje a choďte s ním ven hned, jak to bude možné. Pokaždé ho vezměte na stejné místo.
- Okamžitě ho odměňujte a chvalte za to, že chodí ven!
-
2Zvažte ohrádku na trénink svého pejska. Cvičení v ohradě je velmi užitečné a to hned z několika důvodů. Za prvé to omezuje špatné chování, dovoluje vám spát bez obav a nechat vašeho pejska bez dozoru. Za druhé je to efektivní metoda, jak ho naučit čůrat (pokud je však tato metoda prováděna správně).
-
3Naučte svého psa základním povelům. Je radost mít v rodině slušně vychovaného psa. Vykročte pravou tlapou. Učením svého pejska dobrým návykům, vám pomůže mít s pejskem dobrý vztah. Je také mnohem těžší se snažit napravit špatné zlozvyky, než naučit ty dobré hned na začátku.
- Naučte svého pejska přijít na povel (ke mně).
- Naučte pejska si sednout (sedni).
- Naučte pejska si lehnout (lehni).
-
4Naučte svého pejska zvyknout si na jízdu autem. Berte štěně na běžné jízdy s sebou, aby si zvyklo na cestování, jinak mu auto může způsobovat úzkost. Pokud se pejskovi při jízdě udělá nevolno, zkonzultujte to se svým veterinářem, který vám doporučí léky na nevolnost, což vám oběma zlepší pocit z jízdy.
-
5Zapiště se do výcviku se svým štěňátkem. Pomůže vám to lépe trénovat vašeho psa. Také bude vaše štěně více společenské, naučí ho to, jak se chovat s cizími psi a lidmi.Reklama
Tipy
- Buďte opatrní s malými dětmi. Ujistěte se, že každý z vás zná pravidla, jak se chovat ke štěněti (např. nošení, hrubé zacházení apod.)
- Ujistěte se, že vaše štěně dostatečně odpočívá (alespoň 6-10 hodin denně).
- Zahrnujte vaše štěně láskou, pozitivní energií, pozorností a buďte trpěliví (ale dostatečně přísní) ve výcviku.
- Pokud chcete pořídit štěně dítěti, připravte se na to, že se o něho budete starat vy sami, jelikož malé děti většinou rychle ztrácí zájem.
- Myjte misky štěňátka denně, a to teplou vodou a saponátem na nádobí nebo je prostě jen dejte do myčky na nádobí. Mytím misek předcházíte nemocem a šířením bakterií. Dokonce to zlepší i požitek z jídla.
- Místo čištění zubů psa, mu můžete dát kravské ucho nebo něco podobného na žvýkání. Pokud váš pes žvýká tyto předměty, tak si tím čistí své zuby bez nutnosti kartáčku.
- Buďte velmi opatrní, protože ostatní psi nebo zvířata mohou vašemu štěněti ublížit nebo ho dokonce až zabít. Je to vaše odpovědnost! Pokud jdete ven za plot, mějte pejska vždy na vodítku. Štěňata se velmi jednoduše mohou zatoulat a jelikož jsou malá, tak je velmi těžké pejska znovu najít.
Varování
- Nenechávejte nic se povalovat kolem, čím by se štěně mohlo zadusit.
- Nevystavujte ho dalším neznámým psům, dokud ještě nemají dokončená všechna očkování. Měli byste seznamovat vaše štěně ale brzy s milými, očkovanými psy.
- Tato stránka je určena pouze štěňatům, která jsou stará 8 týdnů a více. Neměli byste si totiž kupovat nebo adoptovat štěně mladší než 8 týdnů, protože ta jsou ještě velmi malá pro nový domov. V některých státech je to dokonce zakázané zákonem.
Věci, které budete potřebovat
- Štěně (pokud máte malý dům, pořiďte si malého, jako westíka či jorka)
- Dvě nerezové misky
- Žvýkací hračky
- Psí odměny (měkké i křupavé)
- Prostředek na odčervení
- Sprej proti blechám
- Pohodlnou postel
- Psí domek v garáži, v teplém prostředí (pokud je pes venku), až bude pejsek starší
- Nylonový postroj a obojek
- Nylonové vodítko
- Psí známku (se jménem psa, telefonním číslem a vaší adresou)
- Krmení pro štěňata
- Základní pečovatelské potřeby (kartáč, zastřihovač drápů)
- Pojištění psa (dobrovolné)
- Prevence proti blechám a klíšťatům (poraďte se se svým veterinářem)
Reference
- ↑ http://www.newscientist.com/article/dn16412-pet-dogs-rival-humans-for-emotional-satisfaction.html
- ↑ http://www.midwestpetproducts.com/midwestexercisepens
- ↑ http://www.marvistavet.com/html/body_toy_breed_hypoglycemia.html
- ↑ http://pets.webmd.com/dogs/ss/slideshow-taking-care-of-puppy
- ↑ http://www.aspca.org/pet-care/dog-care/find-right-vet
- ↑ http://www.aspca.org/pet-care/top-10-reasons-spay-or-neuter-your-pet
- ↑ http://www.aspca.org/pet-care/dog-care/ten-steps-your-dogs-dental-health