Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Želvy na naší planetě žijí více než 200 milionů let, což znamená, že zde byly již v době, kdy žili dinosauři. [1] Jsou to skvělí domácí mazlíčci a jistě vás bude bavit je pozorovat a starat se o ně. Protože zde ovšem žijí již velmi dlouho, měly spoustu času na to, aby si vytvořily jedinečné preference a osobní potřeby, což znamená, že starat se o želvu je větší závazek, než byste si mohli myslet a zajistit, že bude zdravá a silná vyžaduje soustu času a úsilí. Pokud chcete zjistit, jak o toto úžasné stvoření správně pečovat, v tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 5:

Vyberte si želvu

 1. 1
  Vyberte si želvu, kterou budete chtít chovat. Existuje spousta druhů želv, takže si můžete svého domácího mazlíčka vybrat podle toho, jak chcete aby vypadal, podle prostředí, které mu můžete nabídnout a také podle toho, kolik peněz jste ochotní za želvu dát. Jakákoli želva je vhodným domácím mazlíčkem, když o ni budete dobře pečovat. Mezi běžné druhy želv patří Sulcata, Leopard, Redfoot, Yellowfood, Greek, Russian, Hermanns a Indian Star. Zde jsou základní informace, které budete potřebovat k tomu, abyste si mohli vybrat svoji želvu:[2]
  • Přestože bude želva ze začátku malá a roztomilá, některé druhy mohou po 5-10 letech chovu vyrůst až do délky 50 cm. Pokud chcete želvu chovat dlouhou dobu, neměli byste se zaměřovat pouze na její vzhled, ale měli byste si vybrat druh, který bude vyhovovat vašemu životnímu stylu, vašemu příjmu a vašemu prostředí a o který se budete schopni dobře starat.
 2. 2
  Kupte si želvu od dobrého prodejce. Je důležité koupit si želvu od prodejce, kterému můžete důvěřovat a který má zkušenosti s prodejem želv a může vám zaručit, že kupujete zdravou a silnou želvu. Nekupujte si želvu na výstavě plazů, protože existuje riziko, že v tomto případě nebudete schopni se s prodejcem znovu spojit, takže si prodejce nebude moci ověřit, zda se o svoji želvu staráte dobře.
  • Najděte si prodejce, který se pyšní dobrým zákaznickým servisem, ať už půjdete do zverimexu, nebo si budete želvu kupovat od chovatele přes internet. Pokud prodejce řekne, že ho budete moci po zakoupen želvy snadno kontaktovat, budete mít větší šanci, že jste narazili na důvěryhodného a kvalitního prodejce.
  • Existují určitá právní opatření ohledně chovu želv, která se týkají zejména středomořských druhů. Pokud chcete chovat takovou želvu, musíte si zjistit, zda má prodejce certifikát od organizace CITES (Convention on International Trade in Endangered Species). [3]
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, zda budete schopni želvě věnovat dostatek času. Pokud chcete mít želvu například jen rok nebo dva, než se budete stěhovat, není to pro vás ideální zvíře. Želvy žijí 30-100 let, což znamená, že váš vaše zvířátko pravděpodobně přežije. Nemusíte z toho mít strach – jen si dejte pozor na to, abyste pro svoji želvu dokázali zajistit stabilní prostředí k životu a abyste našli někoho, kdo se o ni postará v případě, že se odstěhujete, nebo zemřete dříve, než ona. [4]
  • Nemusíte zůstávat 50 let na jednom místě, ale měli byste být připraveni na to, že želva bude po mnoho dlouhých let součástí vašeho domova.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Jak želvu krmit a pečovat o ni

 1. 1
  Krmte svoji želvu. Typ potravy, který želva bude jíst, závisí na tom, jaký druh želvy budete chovat. Je důležité zjistit si od prodejce nebo chovatele, čím byste želvu měli krmit. Obecně platí, že většina želv jí listovou zeleninu, například klasický „jarní mix,“ který seženete v každém supermarketu. Když jsou želvy malé, potřebují měkčí a křupavější potravu, protože jejich malé čelisti nedokážou zpracovat tvrdou potravu. Želvy jedí většinu druhů zeleniny, jako je brokolice, zelené fazolky, nebo kapustu, zejména když je smícháte s listovou zeleninou. Musíte si ovšem zjistit, čím byste měli krmit druh želvy, který budete chovat.
  • Je možné, že vaše želva bude potřebovat doplňky stravy, aby byla stále zdravá a silná. Měla by mít dostatečný příjem vápníku a vitamínu A. Pokud chováte želvu v domě bez UV světla, měli byste jí dávat také vitamín D.
  • Některé želvy mají rády listy pampelišek, celer, salát a někdy i ovoce.
 2. 2
  Dávejte své želvě dostatek vody. Je nutné zajistit, aby želva měla dostatek vody, aby nebyla dehydrovaná. Můžete jí nalít vodu do mělké misky a postavit ji na podlahu tak, aby ji želva nemohla převrhnout. Miska musí být dostatečně mělká na to, aby v ní želva mohla stát a ponořit si do ní hlavu tak, aniž by byla celá ponořená ve vodě. [5]
  • Každý den vodu měňte. Vaše želva by měla mít svoji vlastní misku s vodou, ať už ji budete chovat venku, nebo uvnitř.
 3. 3
  Zacházejte se želvou opatrně. Nikdy želvu neházejte na zem, ani ji nepouštějte z rukou – kdyby jí praskl krunýř, mohla by zemřít na infekci. Neměli byste želvu příliš často zvedat do ruky, ani byste to neměli dovolit dětem a ostatním. Pro vaše zvířátko je zvedání značně stresující.
  • Pokud máte doma malé děti, vysvětlete jim, že pro želvu bude lepší, když se na ni budou pouze dívat a nebudou ji zvedat častěji, než bude nezbytně nutné.
 4. 4
  Mladou želvu několikrát týdně koupejte. Želvy si musejí udržovat správnou úroveň hydratace, obzvláště když jsou mladé. Novou mladou želvu byste měli několikrát týdně koupat ve vodě, aby se celá namočila. Hlavičku ovšem musí mít stále nad hladinou. Když se želva dostane do vody, téměř okamžitě ji začne pít. Pokud to udělá až ji budete koupat, znamená to, že je zdravá a spokojená. Musíte si ale uvědomit, že méně je v případě koupání více. Bohatě postačí, když budete želvu koupat každý druhý den.
 5. 5
  Vyberte si vhodné obydlí pro svoji želvu. V ideálním případě byste jí měli zajistit domeček venku. Někteří lidé si myslí, že chovat želvy pouze v bytě je nehumánní. Pokud skutečně chcete chovat želvu, měli byste pro ni mít připravené venkovní obydlí, pokud tedy nejde o menší druh želvy, který je možné chovat pouze uvnitř. Pokud chcete želvu chovat pouze v domě, měli byste si vybrat druh, který je k tomu uzpůsoben a nebude s tím mít problémy. [6]
  • Můžete mít želvu například v létě venku a v zimě v domě a nechávat ji volně pobíhat po zahradě, když bude hezké počasí. Měli byste pro svoji želvu zajistit jak venkovní domeček, tak domeček uvnitř, aby byla skutečně spokojená.
  • V následujících sekcích najdete informace o tom, jak byste o želvu správně pečovat, ať už ji budete chovat venku, nebo uvnitř.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Jak pečovat o želvu chovanou v domě

 1. 1
  Přichystejte pro svoji želvu adekvátní obydlí. Pokud chcete želvu chovat doma, musíte si vybrat vhodný domeček, ať už půjde o skleněné akvárium, nebo terárium. Mladá želva by měla mít k dispozici alespoň 0.3 metrů čtverečních. Akvárium o objemu 40-75 l bude stačit malé želvě, ale brzy z něj vyroste a budete jí muset pořídit mnohem větší akvárium.
  • Můžete si pořídit skleněné akvárium, ale želvy sklo nemají rády, protože jím nemohou projít. Pokud máte skleněné akvárium, polepte ho z vnější strany papírem, aby želva nebyla zmatená.
  • Můžete použít také plastovou krabici, nebo míchací box na cement. Tyto krabice jsou z poloprůsvitného materiálu, takže z nich želva nebude tak frustrovaná, jako ze skla.
  • Krabice nebo akvárium musí být dostatečně vysoké na to, aby z něj želva nemohla utéct.
 2. 2
  Zajistěte želvě dostatečné osvětlení. Pokud chováte želvu venku, nemusíte si dělat starosti s tím, zda má dostatek světla. Pokud ji ale chováte pouze uvnitř, musíte zajistit, že bude mít dostatek světla a tedy dostatek vitamínu D, aby byla zdravá. Zde je několik věcí, na které byste se měli zaměřit. [7]
  • Můžete použít buď stolní lampu, která by měla mít výkon alespoň 100W a další UV lampu, pod kterou se želva bude moci vyhřívat, nebo jen jednu rtuťovou parní lampu, která vaší želvě poskytne jak teplo, tak UV světlo.
  • Lampa by měla mít teplotu mezi 30–35 °C, ale přesná teplota závisí na tom, jaký druh želvy máte.
  • Nastavte lampu tak, aby se pod ní želva mohla vyhřívat, ale zároveň tak, aby měla v teráriu i stinná místa, na kterých se bude moci zchladit.
  • UV světlo je nezbytně nutné k tomu, aby želva byla zdravá, ale kromě toho je důležité také pro to, aby byla spokojená. Želvy milují, když se mohou vyhřívat na teplém světle!
 3. 3
  Kupte želvě vhodný substrát. Substrátem je nutné vyložit dno terária. Tento materiál musí obsahovat vhodné prvky, aby byla želva stále zdravá a v bezpečí. Nejdůležitějším faktorem je to, zda želvu chováte uvnitř, nebo venku. Musíte totiž zajistit, aby nebyl substrát příliš vlhký, jinak by želva mohla trpět na infekce v případě, že by si ublížila, nebo při šupinatění kůže. Substrát si pořiďte podle typu želvy, který máte. Zde je několik základních informací: [8]
  • Pokud máte želvu, která potřebuje střední nebo vysokou vlhkost, pořiďte si substrát, který dobře zachová vlhkost. Měl by obsahovat například kokosové vlákno, rašeliník, nebo mech.
  • Pokud vaše želva potřebuje spíše sušší prostředí, substrát by měl obsahovat kokosové vlákno a kousky trav.
  • Nepoužívejte písek – želvy by ho mohly sníst, což by jim mohlo přivodit zdravotní potíže.
  • Pokud chováte želvu venku, na substrátu příliš nezáleží, protože by jí mělo stačit přírodní prostředí. Můžete jí do výběhu přidat trochu rašeliny, aby se cítila lépe. Jen si dejte pozor na to, aby nic, co do substrátu budete dávat, neobsahovalo žádné chemikálie ani pesticidy.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Jak pečovat o želvu chovanou venku

 1. 1
  Vytvořte pro svoji želvu ochrannou bariéru. V běžných teplotách je ideální želvu chovat venku, ale nemůžete ji pouštět kamkoli do zahrady. Musíte pro ni vytvořit ohraničený výběh, aby vám neutekla. Můžete použít spojené betonové cihly, nebo natřená a spojená dřevěná prkna.
  • Želva se může pokusit podhrabat se pod těmito bariérami, takže byste je měli postavit pevně a pečlivě. Pokud se vaše želva bude pohrabávat, můžete jí přidat pod povrch bariéry drát, aby zůstala v bezpečí.
  • Želvám nesvědčí studené počasí, takže pokud svého mazlíčka nemáte neustále v domě a v zimních měsících ve vaší lokalitě teploty klesají pod 15 stupňů Celsia, budete jí muset připravit dočasný domeček uvnitř domu. Pokud žijete ve velmi teplém podnebí a chcete želvu chovat venku, budete to mít jednodušší, ale musíte zajistit, aby měla stále přístup ke zdroji vody a vlhkému prostředí.
 2. 2
  Připravte pro svoji želvu domeček. Budete želvě muset zajistit obydlí, ve kterém se bude cítit bezpečně a ve kterém se bude moci schovat před horkem, deštěm a dalšími vlivy počasí. Měli byste zajistit, aby želva byla stále v teple, ale zároveň aby se nepřehřála. Postavte želvě boudičku, ve které bude moci spát a schovávat se před nepříznivým počasím. Můžete ji vyrobit ze dřeva a nasypat do ní trochu hlíny, která želvě v zimě poskytne tepelnou izolaci.
  • Nejprve vyhrabejte velkou díru. Na její dno můžete dát kousek překližky.
  • Díru přikryjte další překližkou, aby se želva mohla schovat.
  • Nakonec toto přístřeší zasypejte hlínou.
 3. 3
  Poskytněte své želvě rostliny. Měli byste pro želvu mít dostatek rostlin, aby je mohla během dne spásat a aby se ve svém prostředí cítila dobře. Zjistěte si, jakými druhy rostlin se vaše želva živí a nezapomeňte si zjistit také to, které rostliny jsou pro ni jedovaté. Obecně platí, že většina želv jí rostliny s velkými listy, jako jsou pampelišky, různé druhy trav, nebo jetel.
  • Živé rostliny mohou také pomoci regulovat množství čpavku a nitrátů v hlíně, což vám umožní méně časté měnění substrátu v případě, že želvu chováte v domě.
 4. 4
  Postarejte se své želvě o zábavu. Želva by měla žít ve vzrušujícím prostředí, aby byla stále aktivní a měla co dělat. Můžete jí poskytnout trsy trav, do kterých se bude moci zahrabat a které jí umožní schovat se do stínu. Můžete jí do výběhu rozmístit také několik kamenů, které jí poskytnou trochu soukromí (tyto kameny ovšem nesmí být příliš strmé). Pokud chcete, můžete ve výběhu vysadit také malé stromky.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Pečujte o zdraví své želvy

 1. 1
  Chraňte želvu před ostatními zvířaty. Pokud želvu chováte venku, měli byste zajistit, aby byla v bezpečí před predátory, jako jsou například kočky. Pokud máte psa, nedovolte, aby na želvu zaútočil – i ti nejmenší a nejvychovanější psi mohou bez varování zaútočit na želvy. Přestože není možné želvu chránit před ptáky, liškami a dalšími predátory, měli byste udělat vše pro to, aby byla v bezpečí. Poskytněte jí dostatek míst, na která se bude moci schovat, dávejte pozor, aby se do její nory nedostala jiná zvířata a bedlivě sledujte okolí. [9]
  • Někteří lidé doporučují obehnat obydlí mladých želv pletivem, aby byla želva chráněna před ostatními zvířaty.
 2. 2
  Dávejte pozor na želvu i v době, kdy zavře oči. Mnoho lidí si myslí, že když želva zavře oči a neotvírá je, jde o vážný problém. Ve skutečnosti to ale většinou není nic závažného. Pokud má želva stále zavřené oči, namočte ji do vody a zakryjte jí obydlí tak, aby bylo vlhčí. Pokud jde o chronický problém, může jít o příznak infekce, ale většinou jde o vnější infekci. Zkuste jí potírat oči solným roztokem jednou nebo dvakrát denně, dokud je opět neotevře a potom ji krmte malými množstvími špenátu, aby měla dostatek vitamínu A – nejčastějšími příčinami zavřených očí u želv je nedostatek vitamínu A a dehydratace. Pokud se příznaky během týdne domácí léčby nezlepší, zajděte s želvou k veterináři, který se specializuje na plazy.
 3. 3
  Umožněte želvě, aby byla dostatečně aktivní a naplňujte její základní potřeby. Mladé želvy běžně prospí většinu dne, ale pokud je vaše zvíře naprosto nečinné, měli byste zjistit, kde se nachází příčina tohoto problému. Zde je několik příčin nečinnosti u želv:
  • Nejčastějším důvodem je to, že je želvě zima. V případě potřeby svoji želvu přesuňte na teplejší místo v domě.
  • Pokud želvu chováte doma, zajistěte jí dostatek světla. Díky zářivým UV lampám jsou želvy aktivní.
  • Mladé želvy pravidelně koupejte ve vodě. Je možné, že je vaše želva neaktivní proto, že nemá dostatek tekutin a trpí dehydratací.
  • Snažte se želvu co nejméně zvedat – stres může způsobit nečinnost.
  • Dávejte pozor na to, aby vaše želva jedla zdravou a vyváženou stravu. Zajistěte, aby jela dostatek různých druhů listové zeleniny a v případě potřeby jí dávejte také doplňky stravy.
 4. 4
  Zajistěte, aby želva měla stále pevný krunýř. Pokud má vaše želva měkký krunýř, je to pravděpodobně proto, že nemá dostatek světla a vápníku. U želv se tato porucha vyskytuje velmi zřídka, ale může se objevit v případě, že želvu chováte pouze uvnitř a nemá dostatek světla. Pokud máte želvu uvnitř v domě a zjistíte, že má měkký krunýř, zajistěte, aby byla alespoň 15-20 cm od UV lampy a měňte zářivku každých 9-12 měsíců.
  Reklama

Varování

 • Nikdy želvu nepouštějte z rukou na zem – kdyby jí praskl krunýř, mohla by dostat smrtelnou infekci.
 • Musíte želvě dávat potravu se správným poměrem vápníku, fosforu a kyseliny oxalové, aby měla stále pevný krunýř a byla zdravá.
 • Bez ohledu na to, jaký druh želvy máte, byste jí neměli dávat příliš mnoho brokolice, celeru, zelených fazolí a salátu. V ideálním případě byste jí tyto druhy zeleniny neměli dávat vůbec, protože obsahují buď velké množství kyseliny oxalové, nemají dostatek vitamínů, nebo mají špatný poměr vápníku a fosforu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dostatečně velký výběh
 • Lampy, které vyzařují teplo a UV světlo
 • Vyvážená strava
 • Voda na koupání, aby měla želva dostatek tekutin
 • Voda pro udržení vlhkého substrátu
 • Skrýše a místo na spaní
 • Miska na vodu
 • Substrát

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 621 krát
Stránka byla zobrazena 10 621 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama