Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Domovem rostlin aloe jsou sice tropické oblasti, ale i v místech s chladnými zimami můžete vypěstovat nádhernou, zdravou rostlinu a udržovat ji ve vnitřních prostorách. Aloe byste měli sázet do směsi hlíny vhodné pro sukulenty. Mají totiž rády suché a teplé prostředí, zatímco vlhko a zima jim nedělá dobře, a proto byste je měli zalévat jen v případě, že je zemina už skutečně vysušená. Zdravé rostliny produkují "mláďata", která můžete odlomit, zasadit a věnovat třeba přátelům.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zajištění slunce, vody a hnojiva

Stáhnout PDF
 1. 1
  Aloe umístěte na slunné místo. Perfektním místem je například parapet kuchyňského okna nebo nějaká podobná lokalita. Těmto rostlinám se daří i na místech s nepřímým slunečním svitem. Naopak na tmavém a stinném místě by se jim vůbec nedařilo. Proto se snažte aloe umístit někam, kam se dostane alespoň trocha slunce.
  • Jakmile v letních měsících přejde hrozba venkovních mrazíků, můžete rostlinu přestěhovat ven. Aloe je z 95% tvořené vodou, a proto by ho i jen slabý mráz rozpustil na břečku.[1]
  • V teplých zónách se můžou rostliny aloe pěstovat venku na místech s plným slunečním svitem (6-8 hodin slunečního světla denně).
 2. 2
  Zalévejte vydatně, ale ne příliš často. Aloe je poměrně bezúdržbová rostlina, protože nevyžaduje časté zalévání. Vyčkejte, dokud země nevyschne alespoň do hloubky 5 cm pod povrchem a potom zalévejte až uvidíte, že voda vytéká drenážními dírami ve dně květináče. Potom opět nezalévejte až do doby, kdy zpozorujete vysychání hlíny blízko pod povrchem. Pro naprostou většinu klimatických podmínek to znamená zalévání asi jednou za 10-14 dní a v zimě ještě o něco méně.[2]
  • Pokud jste právě vaše aloe přesadili, počkejte se zaléváním dva nebo tři dny. Necháte tak kořenům dostatek času, aby se přizpůsobily před příjmem vody nové zemině.
  • Jste-li na pochybách, zalévejte raději méně než více. Přelité rostlině začnou uhnívat kořeny a rostlina pravděpodobně uhyne. Pokud si nejste jistí, jestli už je čas zalévat, počkejte raději ještě několik dní.
  • Jestli svou rostlinu aloe vážně zbožňujete a chcete jí dopřát dokonalou péči, zvažte její výživu dešťovou vodou. Když prší, aloe se zalije, když ne, rostlina zůstane bez vody. Napodobíte tak přirozené prostředí aloe vera.[3]
 3. 3
  Během sezóny aloe správně hnojte. V období od dubna do září aloe poroste velice rychle. Růstu můžete ještě více pomoct, když budete dvakrát do měsíce dobře hnojit. Zřeďte hnojivo ve vodě podle poměru určeného výrobcem (nejčastěji v poměru 5:1) a aplikujte ho během zalévání.
  • Během zimy s hnojením přestaňte, protože v této době zpomaleného růstu by rostlina žádné hnojivo nepřijmula.[4]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přesazování aloe

Stáhnout PDF
 1. 1
  Prohlédněte květináč, ve kterém jste aloe koupili. Rostliny aloe si ze zahradnictví často přinesete v malých a křehkých plastikových květnících. Pokud si přejete uchovat svou novou rostlinu po dlouhá léta, měli byste ji přesadit do většího květináče, kde bude mít dostatek místa pro růst. Pokud už jste ale aloe zakoupili ve velkém, odolném, hliněném květináči, který má ve dně díry, není přesazování nezbytně nutné.
 2. 2
  Sežeňte substrát vhodný pro kaktusy. Aloe, stejně jako jiné kaktusy, preferují suchou, písčitou zeminu a nedaří se jim ve vlhkém a hustém prostředí běžné hlíny. Hledejte proto v lokálním zahradnictví substráty vhodné zejména pro kaktusy a sukulenty, tedy rostliny, které udržují své kořeny raději suché.
  • V zónách, kde ani v nejmenším nehrozí mrazy, můžete aloe zasadit i venku na zahradě, namísto vnitřního květináče. Nakypřete půdu pro sukulenty jejím rozdělením a zpracováním v pytli, ve kterém jste ji koupili. Pokud je země ve vaší lokalitě obzvláště pevná a mokrá, zapracujte do ní množství písku navíc, který zajistí dobrou propustnost vody.[5]
 3. 3
  Vyberte květináč, který je třikrát větší než kořenový bal vaší rostliny. Kořenový bal je směs kořenů a hlíny na spodku vaší rostliny aloe. Aloe se velmi dobře zakořeňuje a šíří, takže vyberte prostorný květináč, ve kterém bude dostatek místa pro růst vaší rostliny. Sežeňte nejlépe hliněný květináč s drenážními dírami ve dně a tácem, který zachytí přebytečnou vodu a zeminu.
  • Po několika měsících nebo jednom roce vaší péče si budete moct všimnout, že aloe začíná květináč přerůstat. Jakmile listy dorostou do stejné velikosti jako květináč, je čas aloe přesadit do větší nádoby. Opět kupte třikrát větší květináč, než je současná velikost vaší rostliny a přesaďte ji do něj.
 4. 4
  Zasaďte aloe tak, aby její listy stály nad povrchem půdy. Květináč naplňte částečně hlínou a potom posaďte rostlinu kořenovým balem přímo doprostřed. Navršte kolem něj další hlínu až k základně listů. Rukama ji pak trochu upěchujte a upevněte tak aloe na svém novém místě.
 5. 5
  Na odhalenou hlínu rozmístěte oblázky nebo skořápky. Pomůžete tak zadržet vlhkost a napodobíte přirozené podmínky pro růst aloe. Zvolte jakýkoli typ malých oblázků, kamenů nebo skořápek podle svého uvážení. Jemně je vmáčkněte do hlíny v okolí základny rostliny.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Rozmnožování a užívání aloe

Stáhnout PDF
 1. 1
  Množte "mláďata". Jsou to ty malé výhonky, které vyrážejí z hlavní rostliny. Plně vyvinuté výhony oddělte od mateřské rostliny a snažte se neponičit žádné kořeny. Usaďte je na čisté a suché polici a nechte je tam na několik dnů ztvrdnout. Potom je vsaďte do malého květináče, naplněného substrátem vhodným pro pěstování kaktusů a sukulentů.
  • I mladé výhony bez kořínků můžete rozmnožit. Naplňte malý květináč vhodným substrátem a položte na něj odřízlý výhon. Místo zalévání ho každých několik dní postříkejte troškou vody. Časem z výhonu začnou vyrůstat kořínky. Jakmile spatříte první kořeny, můžete výhon vsadit do připravené země.
 2. 2
  Použijte aloe k léčbě popálenin. Rostliny aloe mohou být skvělým pomocníkem v případě okamžité potřeby úlevy od bolesti při slunečních popáleninách i jiných typech spálení. Pokud jste strávili celý den na slunci a vaše kůže je teď zarudlá, přelomte jeden list aloe a potřete si jeho dužninou kůži nebo z něj na popálená místa vymačkejte gel, který obsahuje a rozetřete ho. Přelomené místo listu se zacelí a rostlina bude v pořádku růst dál.
  • Odlomený kus listu můžete zchladit v lednici a potírat si s ním popáleniny i nadále.
  • Aloe nepoužívejte na otevřené rány a rozšklebenou kůži. Používejte ho skutečně jen na povrchové popáleniny. V případě vážných popálenin ale raději navštivte lékaře.
 3. 3
  Z aloe můžete vyrábět obličejové masky, vlasové kondicionéry, mýdla a spoustu dalších přípravků. Je to přírodní hydratační činidlo, což z něj dělá skvělou přísadu pro všechny druhy kosmetických tělových produktů. Pro jeho hydratační účinky můžete nanášet aloe vera gel přímo na pokožku nebo ho smíchat s dalšími ingrediencemi a připravit obličejové masky apod. Zkuste následující možnosti:
  • Obličejová maska s aloe: smíchejte jednu lžičku gelu z aloe, jednu lžičku medu a jednu lžičku kosmetického jílu. Naneste na pleť a po patnácti minutách omyjte.
  • Vlasový kondicionér s aloe: smíchejte jednu lžičku gelu z aloe a jednu lžičku medu. Vetřete do vlasů na jednu hodinu a potom smyjte šamponem, jak jste zvyklí.
  • Tělový krém s aloe: smíchejte jednu lžičku gelu z aloe a jednu lžičku kokosového oleje. Vetřete do rukou a chodidel.
  Reklama

Varování

 • Pokud chováte kočku, nenechte ji okusovat vaši rostlinu aloe vera!


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 43 335 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 43 335 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama