Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Housenky jsou skvělým a nenáročným domácím zvířátkem pro malé i velké. Pokud jim poskytnete dostatek potravy, vyžadují relativně málo péče. A to nejlepší? Můžete ty malé tvorečky pozorovat, jak se zakuklí do kokonu nebo kukly, a o několik dní nebo týdnů později se znovu objeví, jako kouzlem proměněni v nádherného motýla nebo můru. Co může být lepší odměna za vaši péči? Čtěte dále a dozvíte se, jak se o housenku správně postarat, aby z ní vyrostl krásný motýl.

Část 1
Část 1 ze 4:

Hledání housenek

 1. 1
  Vyberte si správnou roční dobu. Nejlepší čas, kdy se vypravit na lov housenek, je na jaře a v létě, kdy většina motýlů a můr klade vajíčka. Nicméně některé druhy - jako například housenky přástevníka amerického - se mohou vyskytovat i na podzim. Jediné roční období, kdy se housenky nevyskytují vůbec, je zima.
  • Ve volné přírodě přežívají pouze 2 % housenek, to znamená, že z každé stovky vajíček, které motýl nebo můra naklade, se dospělosti dožijí pouze dva jedinci. To je způsobeno vysokým počtem predátorů, kteří mají housenky na svém jídelníčku. To znamená, že chovem housenek jako domácích mazlíčků jim dáváte mnohem větší šanci na přežití.[1]
  • Pamatujte, že podzimní housenky přezimují jako kukly, takže na jejich transformaci v motýla budete muset čekat mnohem delší dobu než u jarních a letních housenek, které ve stádiu kukly zůstávají pouze dva nebo tři týdny.
 2. 2
  Housenky hledejte na hostitelských rostlinách. Nejlepší místo, kde hledat housenky, jsou jejich hostitelské rostliny, protože housenky se obvykle zdržují poblíž potravy. Pokud nejste vybíraví, co se týče druhu housenky, o kterou se chcete starat, stačí prohlédnout listy jakékoliv rostliny na vaší zahradě nebo v parku. Nicméně pokud se zajímáte o nějaký konkrétní druh housenek/motýlů/můr, je nutné zaměřit se na konkrétní druh rostlin. Nejběžnější druhy motýlů v Čechách jsou tyto:
  • Housenky motýlů rodu babočka se nejčastěji vyskytují na kopřivách.
  • Housenky běláska řepkového se nejčastěji vyskytují na listech řepky.
  • Housenky otakárka fenyklového se nejčastěji vyskytují na kopru a listech mrkve a petržele.
  • Housenky okáče zedního se vyskytují na různých druzích trav.
  • Housenky martináče hrušňového se nejčastěji vyskytují na listech ovocných stromů, jilmů a jasanů.
  • Housenky lišaje smrtihlava se nejčastěji vyskytují na listech lilkovitých rostlin, brambor a rajčat.[2]
 3. 3
  Objednejte si konkrétní druh na internetu. Pokud sháníte opravdu vzácný druh housenky, motýla nebo můry, o který se chcete starat, nebo pokud se vám nedaří žádnou housenku venku najít, vždy si můžete housenky zakoupit od chovatele, nebo si objednat soupravu pro chov motýlů na internetu.
  • Můžete si nakoupit housenky nebo si objednat motýlí vajíčka, ze kterých se housenky ještě nevylíhly. Pokud vás zajímají pouze motýli či můry, můžete si objednat kukly nebo kokony - pak už stačí pouze počkat, než se objeví dospělý motýl.
  • Nejběžněji dostupné jsou housenky motýlů rodu babočka, které si můžete objednat on-line například na http://www.iqhracky.cz/pestujeme-a-chovame/insect-lore/ . Motýlí zahrádky obsahují vše, co potřebujete, k vypěstování dospělého motýla.[2]
 4. 4
  S housenkami zacházejte opatrně. Když housenku najdete, je důležité, abyste s ní zacházeli správným způsobem. Housenky se dokáží velmi pevně přichytit povrchu, na kterém stojí, takže pokud se ji pokusíte zvednout a její odpor překonat silou, můžete ji zranit nebo jí dokonce utrhnout nožky.
  • Nejlepší způsob, jak housenku sebrat a přemístit, je položit před ni list papíru nebo lupen. Poté se jemně dotkněte jejího zadečku. Housenka se bude snažit uniknout vašemu dotyku a postoupí dopředu na papír nebo lupen. Pak ji můžete i s jejím dočasným bidélkem přenést.
  • Buďte opatrní, abyste housenku neupustili - i pád z několikacentimetrové výšky ji může zabít.
  • Pokud potřebujete s housenkou manipulovat holýma rukama, je dobré si je nejprve umýt. Housenky jsou velmi křehké a náchylné k bakteriálním infekcím, které se na ně mohou přenést z lidské kůže.
  • Některé housenky mají pichlavé chlupy nebo ostny, které mohou podráždit nebo dokonce popíchat vaši kůži . Na tyto druhy housenek je proto lepší nesahat holýma rukama.[3]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Ubytování housenek

 1. 1
  Housenku přechovávejte ve vhodné nádobě. Housenky nepotřebují žádné luxusní ubytování - čistá třílitrová sklenice nebo malé akvárium bohatě postačí. Jejich výhodou je jak snadné čištění, tak to, že můžete housenku pohodlně pozorovat.
  • Nádobu zakryjte kusem síťoviny nebo gázy a upevněte gumičkou. Tím zajistíte dostatečný přívod vzduchu. Některé stránky radí prorazit otvory do uzávěru od sklenice, to ale není dobrý nápad, protože housenka se může pokusit těmito otvory uniknout a při tom se poranit o ostré hrany.
  • Pokud chováte více housenek, ujistěte se, že nádoba je minimálně tak velká, aby každá housenka měla prostor odpovídající přibližně trojnásobku velikosti jejího těla, po kterém se může pohybovat. Tak bude mít každá dostatek místa.
 2. 2
  Dno nádoby vystelte papírovou utěrkou nebo hlínou. Je praktické na dno nádoby umístit papírovou utěrku nebo papírové kapesníky. Ty nasají veškerou přebytečnou vlhkost a také výkaly housenek. Snadno pak nádobu vyčistíte; stačí špinavou utěrku nebo kapesníky vyhodit a nahradit čistými.
  • Papírové utěrky a kapesníky je ale vhodné použít pouze pokud jste si jistí, že druh housenky, kterou chováte, se zakuklí nad zemí.
  • Pokud chováte housenku, která se kuklí pod zemí (nebo pokud si nejste jisti), měli byste dno nádoby vystlat přibližně pěticentimetrovou vrstvou hlíny nebo písku. Tak si bude moci housenka vytvořit podzemní komůrku, ve které se zakuklí.
  • Hlína nebo písek by měli být mírně vlhké - ale ne příliš, aby se vlhkost nesrážela na stěnách nádoby. Housenky jsou na vlhkost poměrně citlivé.[2]
 3. 3
  Do nádoby umístěte několik větviček. Umístit několik větviček do nádoby určené pro chov housenek je dobrý nápad, a to z několika důvodů:
  • Za prvé, housenka bude mít po čem šplhat, což může potřebovat, aby se dostala k potravě.
  • Za druhé, housenka se může rozhodnout vytvořit na větvičce svou kuklu. Z toho důvodu byste se měli přesvědčit, že větvička je pevně zajištěná a že nehrozí, že by mohla spadnout.
  • Za třetí, když se vylíhne motýl nebo můra, potřebuje místo, kde se zavěsí, než se jeho křídla rozvinou a oschnou.
 4. 4
  Udržujte v nádobě vlhkost. Většina housenek vyžaduje mírně vlhké prostředí. Nejlépe toho docílíte, když budete nádobu občas rosit vodou z rozprašovače.
  • Nicméně je důležité rosení nepřehánět, aby nezůstávalo v nádobě mokro, protože příliš vlhkosti může způsobit růst plísní v nádobě i na housence samotné.[2]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Krmení housenek

 1. 1
  Najděte hostitelskou rostlinu. Hlavním úkolem stádia housenek je jíst, jíst a zase jíst, takže nejdůležitější částí péče o housenku je zajistit jí stálý přísun čerstvé potravy.
  • Základní krok je zajistit pro housenku dostatek listů z rostliny, na které jste ji našli, protože to je s největší pravděpodobností její hostitelská rostlina.
  • Bedlivě housenku pozorujte, abyste zjistili, jestli požírá lupení, které jste jí nabídli. Pokud ano - gratulujte si - našli jste hostitelskou rostlinu vaší housenky! Nyní už stačí jen zásobovat vaši housenku čerstvými listy této rostliny, dokud se nezakuklí.
 2. 2
  Pokud nevíte, která rostlina je pro vaši housenku hostitelská, experimentujte s listy různých druhů rostlin. Housenky jsou velmi vybíraví strávníci a každý druh je schopen se živit listy pouze několika málo druhů rostlin. Většina housenek skutečně raději vyhladoví, než by pozřela nesprávnou potravu. Takže pokud housenka odmítá žrát listy rostliny, na které jste ji našli, nebo jste ji našli jinde než na rostlině, budete muset správný zdroj potravy odhalit metodou pokusu a omylu.
  • Nejlepší způsob je nasbírat výběr listů rostlin vyskytujících se v okolí místa, kde jste housenku našli, a všechny je umístit do chovné nádoby. Poté housenku pozorně sledujte, abyste zjistili, zda některé z listů žere. Pokud ano, ostatní listy odstraňte a dále ji zásobujte čerstvými listy vítězného druhu rostliny.
  • Pokud se vám stále nedaří najít rostlinu, jejíž listy by vaše housenka požírala, nejlepším řešením v takové situaci je obrátit se na odbornou literaturu, například několikadílný atlas Motýli a housenky střední Evropy. Zde se o každém druhu housenky dozvíte mimo jiné i to, jakým druhem potravy se živí.[2]
  • Pokud nemáte k žádné odborné literatuře přístup, zkoušejte nejběžnější zdroje potravy housenek: listy třešně, dubu, vrby, olše, topolu, jabloně nebo břízy. Kromě listů zkoušejte i květy, protože některé druhy housenek je mají radši než listí.[3]
  • Pokud všechny pokusy o nalezení správné potravy pro vaši housenku selžou, bude pro ni nejlepší, když ji vypustíte zpět na svobodu poblíž místa, kde jste ji našli. Tak má alespoň nějakou šanci najít si zdroj potravy sama, v opačném případě by pravděpodobně zahynula.
 3. 3
  Udržujte listy čerstvé. Housenky nebudou žrát uvadlé nebo vysušené listy, proto je důležité, abyste je neustále zásobovali čerstvým zeleným listím. Jak často je nutné listí obměnit záleží na druhu rostliny - některé vydrží čerstvé až týden, jiné bude nutné obměňovat každodenně.
  • Dobrý způsob, jak udržet listy čerstvé, je vsadit je do malé skleničky s vodou jako do vázy, a umístit ji do chovné nádoby. Voda udrží listy déle čerstvé a zelené.
  • Nicméně housenka může spadnout z listu do nádobky s vodou a utopit se. Abyste tomu předešli, prostor v hrdle nádobky okolo řapíků listů ucpěte kouskem vaty nebo papírovou utěrkou či kapesníkem. Vaše housenka bude díky tomu v bezpečí.[3]
  • Případně můžete v květinářství zakoupit levné nádobky na uchování řezaných květin. Ty jsou velmi úzké, takže šance, že housenka spadne dovnitř, je velmi malá.
  • Vždy když housence přinášíte čerstvé listí, odstraňte z chovné nádoby všechny staré, vysušené listy. Nádobu uchovávejte čistou také od výkalů a dalších nečistot.
  • Při sběru listí je nutné dávat pozor na pavouky a další predátory, kteří se mohou na listech ukrývat. Pokud společně s listím umístíte do nádoby i pavouka, může vaši housenku sežrat, což byste jistě nechtěli! Proto je nutné důkladně zkontrolovat všechny listy i větvičky před tím, než je do chovné nádoby umístíte.[2]
 4. 4
  Nedělejte si starosti s vodou na pití. Housenky nepotřebují pít - veškerou potřebnou hydrataci získávají z potravy.
  • Nicméně pokud vaše housenka vypadá vyprahle, nebo pokud chcete v chovné nádobě zvýšit vlhkost, zkuste čerstvé listy namočit do vody a umístit je do nádoby bez toho, abyste je osušili.
  • Kapky vody, které zůstanou na listech, poskytnou potřebnou vláhu.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Přeměna housenky v motýla

 1. 1
  Neznepokojujte se, pokud vaše housenka přestane jíst a pohybuje se jen velmi pomalu. Příliš se neznepokojujte, pokud vaše housenka přestane z ničeho nic žrát, pohybuje se pomalu nebo začne měnit barvu - pravděpodobně se připravuje na zakuklení a takové chování je tedy naprosto normální.
  • Housenka může být také naopak více aktivní a nepřetržitě se pohybovat po nádobě. V takovém případě se nejspíš poohlíží po nejlepším místě pro zakuklení.
  • Bohužel to také může znamenat, že housenka je nemocná, takže byste s ní v tomto období neměli vůbec manipulovat. Jen vyčkávejte, jestli se úspěšně zakuklí.
  • Pokud chováte více housenek a některá z nich zemře, okamžitě ji z nádoby vyjměte. Tím zabráníte případnému šíření nemoci.[2]
 2. 2
  Ujistěte se, že kukla visí nad zemí. Jakmile bude housenka připravená, zakuklí se, to znamená, že zahajuje svou přeměnu v motýla nebo můru. Housenky můr se zahrabou do země, kde si vytvoří zámotek, zatímco housenky motýlů se zahalí do kukly visící nad zemí.
  • Zatímco zámotky pod zemí nepotřebují žádnou péči, nadzemní kukly bude možná potřeba přemístit, pokud zjistíte, že visí na nevhodném místě, nebo pokud ze svého původního místa spadnou.
  • Jestliže jste přesvědčeni, že kukla je v příliš těsném prostoru, kde motýl nebude moci rozvinout svá křídla, nejlepším řešením je přemístit ji. S kuklou manipulujte velmi opatrně a zavěste ji z větvičky nebo ji připevněte ke stěně nádoby.
  • Kuklu můžete zavěsit za provázek, který opatrně protáhnete krajním výčnělkem, nebo ji v tomto místě připevnit k vhodnému podkladu pomocí malého špendlíku. [4]
 3. 3
  Vyčistěte nádobu a udržujte v ní vlhkost. Jakmile se housenka zakuklí, vyčistěte chovnou nádobu a odstraňte z ní veškerou starou potravu a odpad. Ačkoliv kukla je živá, nepotřebuje žádnou potravu ani vodu.
  • Po vyčištění nechte v nádobě větvičky. Ty budou potřeba, až se vylíhne motýl nebo můra, protože se bude potřebovat zavěsit na místo, kde bezpečně roztáhne svá křídla. Jestliže se motýl nebo můra nebude mít kde usadit, křídla se nevytvarují správně a nový dospělý jedinec zemře.[5]
  • V nádobě udržujte vlhkost pravidelným rosením vždy po několika dnech. Pokud je v nádobě příliš sucho, kukla vyschne, na druhou stranu přílišná vlhkost může způsobit její zplesnivění. Oba případy mohou zabránit vylíhnutí dospělého motýla nebo můry.
  • Pokud je hlína na dně nádoby příliš suchá, zavlažte ji vodou z rozprašovače. Když uvidíte, že se na stěnách nádoby sráží vlhkost, otřete ji.
  • Vyhledejte si informace o optimální teplotě a vlhkosti pro váš druh kukly v odborné literatuře.
 4. 4
  Vyčkejte, dokud kukla neztmavne nebo nezprůsvitní. Nyní už stačí jen čekat! Někteří motýli nebo můry se líhnou již po devíti dnech, zatímco jiní mohou ve stádiu kukly strávit několik měsíců nebo dokonce několik let.
  • Jestliže jste housenku chytli na podzim, je velká šance, že celou zimu přečká ve stádiu kukly a dospělý motýl se vylíhne až na jaře - tento proces se nazývá "přezimování".
  • Jedním z indikátorů blížícího se vylíhnutí dospělého motýla může být změna barvy kukly; některé kukly ztmavnou, zatímco jiné naopak zprůsvitní.
  • Sledujte změny barvy kukly pozorně, protože motýl se může vylíhnout během několika sekund a tu podívanou určitě nechcete zmeškat!
  • Jelikož zámotky můr jsou schované pod zemí, nebude možné pozorovat žádné změny.
  • Jestliže kukla změní barvu na velmi tmavou, může to znamenat, že je mrtvá. Můžete to ověřit tak, že kuklu jemně ohnete v břišní oblasti - pokud zůstane ohnutá, je to znamení, že je mrtvá.[2]
 5. 5
  Vypusťte motýla. Jakmile se motýl nebo můra zázračně vylíhnou z kukly, vylezou na větévku, zavěsí se vzhůru nohama a vyčkávají, dokud se jejich křídla zcela nerozvinou a neoschnou. To je velmi důležitý proces a může trvat až několik hodin.
  • Když motýl nebo můra začne mávat křídly a poletovat po nádobě, je nejvyšší čas je vypustit. Tito tvorové nesnáší omezení a mohou si poškodit křídla, pokud jimi konstantně naráží do stěn nádoby, když se snaží uniknout.[4]
  • Vezměte nádobu s motýlem na místo, kde jste původně našli svou housenku, otevřete víko a vypusťte šťastného motýla na svobodu.
  Reklama

Tipy

 • Nádobu s housenkou nenechávejte poblíž klimatizace.
 • Housenky můžete najít v puklinách stromů a pod kmeny nebo kameny, najdete je také na chodnících a na parkovištích.
 • Pokud chováte housenku v bytě nebo v době, chovnou nádobu umístěte do chladné místnosti poblíž okna.
 • Vždy zajistěte pro svou housenku dostatečný přísun čerstvého vzduchu.
 • Chovejte v jedné nádobě více housenek, aby první housenka nebyla osamělá.
Reklama

Varování

 • Zacházejte s housenkami opatrně, protože některé housenky vás mohou při neopatrné manipulaci kousnout nebo bodnout.
Reklama

O tomto wikiHow

Samuel Ramsey, PhD
Spoluautorem článku je :
Entomolog
Tento článek spoluautorem článku je Samuel Ramsey, PhD. Dr. Samuel Ramsey je entomolog a vědecký pracovník amerického ministerstva zemědělství. Dr. Ramsey má rozsáhlé znalosti o symbióze a specializuje se na šíření chorob hmyzu, chování parazitů, vývoj vzájemnosti, biologickou kontrolu, ekologii invazivních druhů, zdraví opylovačů a kontrolu hmyzích škůdců. Je držitelem bakalářského titulu z entomologie na Cornell University a Ph.D. v entomologii z University of Maryland. Výzkum dr. Ramseyho o včelách umožnil vědcům vyvinout cílené kontrolní techniky k obnově populací včel včel na celém světě. Je také hostitelem seriálu YouTube s názvem „Dr. Buggy. " Tento článek byl zobrazen 32 527 krát
Stránka byla zobrazena 32 527 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama