Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít doma králíka je zábava, ale musíte si uvědomit, že králíci potřebují nějaký čas na to, aby si na nový domov zvykli. Je na vás, abyste zajistili, že králík bude mít vše, co potřebuje k tomu, aby se u vás cítil dobře. Rozhodnutí, která v této fázi společného soužití učiníte, určí celý budoucí vztah, který se svým králíkem budete mít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Bydlení pro králíka

 1. 1
  Rozhodněte se, zda váš králík bude žít uvnitř, nebo venku. Než si pořídíte králíka a přinesete si ho domů, musíte se rozhodnout, zda ho chcete chovat uvnitř v bytě, nebo venku na zahradě. Králíci, kteří žijí uvnitř, jsou u lidí velmi populární, ale jejich chov vyžaduje zvážení několika faktorů. Budete muset častěji uklízet a věnovat se králíkovi více, ale zároveň králík nebude příliš v kontaktu s jinými králíky.
  • Pokud chcete chovat králíka uvnitř, budete tomu muset přizpůsobit svůj dům. Králíci žvýkají vše, co jim přijde do cesty, včetně elektrických kabelů, nebo nohou starožitného nábytku. Budete moci zajistit, aby se vašemu králíkovi u vás doma nic nestalo a aby nenarazil na nic, co by mohl zničit svým kousáním?
  • Doma chovanému králíkovi musíte také připravit záchod a naučit ho jej používat. Není hygienické nechat králíka dělat bobky v domě a vyprazdňovat se kdekoli ho napadne. Řešením je naučit ho používat bedýnku, která slouží jako záchod.
  • Pokud chcete králíka chovat venku, budete ho muset každý den socializovat. Budete si na to muset udělat čas každý den, jinak by se mohlo stát, že váš králík bude ve vaší společnosti úzkostlivý a vystrašený.
 2. 2
  Pořiďte svému králíkovi boudičku. Boudička, neboli domeček pro králíka, by měla být alespoň 0.6 m široká a 1.2 m dlouhá a měla by být tak vysoká, aby se v ní králík mohl pohodlně postavit.
  • Venkovní boudičky se vyrábějí ze dřeva a na přední straně mívají drátěná dvířka, aby králík viděl ven a měl v boudě dostatek vzduchu. Dřevo poskytuje určitou tepelnou izolaci, takže králíka chrání před nepříznivým počasím a predátory.
  • Venkovní králíkárna by měla mít také výběh, aby králík měl dostatek pohybu. Výběh by měl mít minimálně 1.2 metru na délku, 2.5 m na šířku a 0.6 m na výšku (pro malého králíka, který váží méně než dva kilogramy). [1]
  • Mnoho boudiček pro králíky chované doma se vyrábí z plastu a má drátěnou střechu. Tyto boudičky jsou lehké, takže je můžete snadno přesouvat po bytě.
  • Pokud nenajdete boudičku, která by vám vyhovovala, vyrobte si ji sami! Není to tak jednoduché, jako koupit si boudičku v obchodě, ale pro vašeho králíka to může být mnohem lepší. Stěny boudičky mohou být drátěné, ale dno musí být z pevného materiálu.
 3. 3
  Na dno boudičky dejte králíkovi výstelku. Tato výstelka musí být měkká, teplá a savá. Celé dno boudičky vyložte výstelkou v tloušťce alespoň 7-10 cm, aby měl králík zadní nohy na měkkém povrchu a neudělaly se mu na nich boláky, což se často stává, když králíci tráví více času na tvrdém povrchu.
  • Běžně se jako výstelka používají dřevěné piliny, seno, nebo sláma. Sláma je nejteplejší a nejměkčí a je tedy jako stelivo pro králíky nejvhodnější, ale i seno je v pořádku (i když je dražší, než sláma). Z těchto tří možností jsou piliny nejméně vhodné. [2]
 4. 4
  Pořiďte svému králíkovi záchod. Pokud chcete králíka chovat v domě, budete ho muset naučit používat králičí záchod. Záchod se bude muset vejít do boudičky a neměl by zabírat více, než třetinu prostoru jejího dna.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Jak králíkovi pomoci zvyknout si na nový domov

 1. 1
  Opatrně přeneste králíka z krabice do jeho boudičky. Králíci jsou v přírodě kořistmi, což znamená, že když jsou ve stresu, potřebují se schovat. Stěhování je pro králíka velmi stresující, takže až si ho přinesete domů, měli byste ho nechat v klidu.
 2. 2
  Nerušte králíka 24 hodin. Pomůžete mu tím zvyknout si na nové vjemy, zvuky a vůně, aniž by zároveň musel zvládat to, že ho budou sledovat cizí lidé.
 3. 3
  Po uplynutí 24 hodin začněte s králíkem komunikovat, ale postupujte velmi pomalu. Každý den byste měli co nejdéle sedět vedle jeho boudičky a mluvit na něj. Pokud je králík již ochočený, můžete otevřít dvířka a jemně ho hladit po zádech.
  • Neměli byste králíkovi mávat rukou nad hlavou, protože by se bál, že jste predátor.
 4. 4
  Zkuste králíka zvednout. Pokud od vás králík neutíká, když ho jemně hladíte, zkuste si sednout na zem a opatrně ho zvednout a položit si ho do klína. Když budete sedět na zemi, králík se bude bát méně, než kdybyste nad ním stáli, protože je zvyklý být pouze na zemi a vysocí lidé ho stresují. [3]
  • Chcete-li svého králíka zvednout, položte mu ruku na hruď a druhou na zadeček a opatrně ho zvedněte tak, aby byla jeho strana rovnoběžná s vaší hrudí a aby seděla na jedné z vašich paží, zatímco druhá tvoří bariéru, takže nemůže spadnout. Pak si ho položte na klín.
  • Pokud vám králík utíká a nechce, abyste ho zvedali, nenuťte ho k tomu. Nespěchejte a snažte se ho nalákat na nějaký pamlsek. Až si králík zvykne na váš hlas, uvědomí si, že pro něj nepředstavujete žádnou hrozbu a nakonec si půjde pro pamlsek. Až k vám bude králík pravidelně bez problémů chodit pro pamlsky, můžete ho začít hladit po zádech a až si na to zvykne, budete ho moci začít opatrně zvedat.
  • Pamatujte, že králíci jsou kořistní zvířata. Na rozdíl od psů nebo koček je jejich matky nepřenášejí, takže jediná situace ve volné přírodě, ve které by byly nošeni, by byla situace, kdy by je chytil dravec. Některým králíkům se nelíbí, když je někdo chce zvedat, takže pokud vidíte, že se mu to nelíbí, nechte ho být.
 5. 5
  Pečujte o srst svého králíka. Péče o srst je dalším způsobem, jak si s králíkem vytvořit pevný vztah. Používejte hřeben a jemný kartáč. Až si váš králík zvykne na hlazení, můžete ho začít kartáčovat.
  • Tímto způsobem králíka naučíte, aby si zvykl na vaši společnost. Pokud se váš králík stále nenechá zvednout, můžete ho nejprve zkusit kartáčovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Krmení králíka

 1. 1
  Zeptejte se předchozích majitelů, co králík jí. Po stěhování do nového domova dávejte králíkovi stejnou potravu, na jakou byl zvyklý. Příliš mnoho změn najednou by mohlo králíka vystresovat a potrava patří mezi několik málo věcí, které byste měli alespoň pro prvních několik dní zachovat.
  • Až bude králík uvolněnější a sebejistější, můžete mu postupně začít měnit stravu (pokud jeho stravování není ideální).
 2. 2
  Měli byste vědět, jakou potravu můžete králíkovi dávat. Králíci jsou býložravci a v ideálním případě by se měli živit trávou. Tráva je pro králíky nejvhodnější potravou, protože jim poskytuje vyvážené množství živin a vlákniny, snadno ji požvýkají a reguluje jim zažívání. Není ovšem možné dávat králíkům kvalitní trávu po celý rok, zejména pokud žijí v domě, takže je nutné dosáhnout nějakého kompromisu.
  • Nejlepší potravou pro králíky je čerstvá tráva, ale kromě ní budete muset dávat svému zvířeti i jinou potravu. Čerstvé zelené seno je vhodnou alternativou. Pokud dáváte králíkovi pelety, dávejte mu je pouze v malém množství – zbytek potravy by se měl skládat ze sena.
 3. 3
  Které potraviny králíkovi dávat nesmíte. To, že jsou králíci býložraví neznamená, že mohou jíst jakoukoli rostlinnou stravu.
  • Neměli byste králíkům dávat žádné obiloviny, jako je musl. Taková potrava pro ně není v žádném případě vhodná. Vyhněte se potravě, která obsahuje hrášek, kukuřici, ořechy a sušenky, protože by králík vyjedl jen ty chutné věci a výživné části potravy by nesnědl. Kvůli tomu by potom mohl mít slabé kosti a přerostlé zuby a také by mohl trpět nadváhou.
  • Dříve se říkalo, že by králíci mladší 6 měsíců neměli dostávat žádnou čerstvou listovou ani jinou zeleninu. Jde o to, že byste jim ji neměli dávat ve velkém množství, ale spíše jako každodenní pamlsek. Můžete jim dávat i menší kousky ovoce, ale protože obsahují velké množství cukru, neměli byste to s nimi přehánět. Všechny nové druhy potravy dávejte králíkovi pomalu a postupně.
  • Jakákoli potrava může králíkovi způsobit problémy, když mu jí budete dávat příliš mnoho. Mrkve obsahují velké množství oxalátu a když jimi budete králíka krmit denně, mohl by z toho mít močové kameny.
  • Pokud chcete králíka krmit zeleninou, nikdy byste mu neměli dávat stejný druh zeleniny dva dny po sobě – když mu tedy dáte v pondělí okurku, dejte mu v úterý papriku, ve středu mrkev ve čtvrtek brokolici atd.
 4. 4
  Nepřekrmte králíka. Zjistěte, kolik potravy by měl váš králík jíst (podle druhu a velikosti). Musíte ho krmit každý den, ale neměli byste mu dávat příliš mnoho potravy.
  • Pokud máte velkého, nebo standardně velkého králíka a krmíte ho trávou, budete mu muset dávat hodně potravy, aby každý den získal dostatek kalorií, což znamená, že bude jíst téměř neustále. Pokud mu dáváte pelety (což se nedoporučuje), získá z nich mnohem více kalorií během kratší doby, zhruba za 20 minut.
  • Měli byste králíka krmit každý den ve stejnou dobu.
 5. 5
  Poskytněte králíkovi čerstvou vodu v čistém pítku bez řas. Můžete do vody přidat trochu jablečného octa (nejlepší je mírně zakalený ocet). Do čtyř litrů vody dejte dva šálky jablečného octa a tuto vodu dávejte králíkovi do pítka. Jablečný ocet vašemu králíkovi dodá lesklou a hladkou srst, podpoří jeho imunitní systém a pomůže mu udržet si správnou bakteriální rovnováhu ve střevech.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Výcvik a hry s králíkem

 1. 1
  Pokud chováte králíka v bytě, pouštějte ho z boudičky vždy, když budete doma. Doma chovaný králík může mít dostatek pohybu i mentální stimulace, zejména pokud ho budete pouštět ven z boudičky. Nechejte králíka volně pobíhat po bytě, nebo se s vámi dívat na televizi.
 2. 2
  Vezměte králíka ven. Pokud králíka chováte v bytě, vezměte ho ven na zahradu, ale dávejte pozor, aby vám neutekl. Pokud máte venkovního králíka, měli byste ho čas od času pustit na zahradu.
  • Venkovní králíkárna by měla mít výběh, aby se králík mohl proběhnout, kdykoli bude chtít, ale když si s ním budete hrát na zahradě, vycvičíte ho a snáze si zvykne na vaši přítomnost.
  • Nikdy králíka nenechávejte venku samotného, jinak by ho mohl odnést nějaký pták.
  • Můžete si koupit také postroj a vodítko pro králíka, abyste s ním mohli chodit na procházky.
 3. 3
  Travte se svým králíkem čas. Pečujte o něho a kartáčujte mu srst, nebo si s ním jen hrajte. Králíci se učí pomalu, ale když budete mít trpělivost, můžete je naučit několik triků a můžete je cvičit také pomocí klikače. [4]
 4. 4
  Dejte svému králíkovi dostatek hraček. Králíci jsou velmi hraví a také zvědaví a aktivní a potřebují spoustu hraček, aby měli stále co na práci a nepáchali neplechu. Místo hraček můžete používat také různě velké kartonové krabice.
  • Můžete králíkovi vyrobit hračku z ruličky od toaletního papíru vycpané senem (pochopitelně po spotřebování toaletního papíru). Většina králíků takové hračky miluje, protože si je mohou pohazovat, žvýkat je a ještě v nich najdou svačinku. Kromě toho jde o skvělý způsob, jak recyklovat papírové ruličky.
  • Králíci využijí také kočičí hračky. Malý plastový míček se zvonečkem uvnitř je většinou spolehlivě pobaví. Další možností je například plastové chrastítko pro děti ve tvaru klíčenky. Králíci tyto hračky milují.
  • Uvědomte si, že králík začne žvýkat vše, co mu přijde do cesty. Každý den hračky kontrolujte a vyhoďte vše, co by pro králíka nemuselo být bezpečné. Většina (nenatřených, nelakovaných) dřevěných hraček je v pořádku, stejně jako papírové výrobky, jako je karton, ale měli byste se vždy řídit zdravým rozumem. Dávejte si pozor na věci, které by mohly způsobit problémy, jako jsou lepidla, kovové součástky, barvy, laky, lesklé samolepky atd. a vyhazujte všechny plastové hračky, které váš králík rozkousal na malé kousky.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Péče o zdraví králíka

 1. 1
  Pravidelně králíkovi vyměňujte stelivo a čistěte mu záchod. Králičí bobky jsou pevné a kulaté, takže se vám budou snadno uklízet. Měli byste do záchodové bedýnky králíkovi dát trochu steliva, protože králíci se při vyprazdňování rádi krmí. Díky tomu bude chodit do bedýnky raději.
  • Neměli byste čekat příliš dlouho, než králíkovi vyčistíte klec. Čím déle to budete odkládat, tím nechutněji bude zapáchat a kromě toho to není dobré ani pro zdraví vašeho králíka.
 2. 2
  Nechejte svého králíka vykastrovat. Vykastrovaní králíci jsou lepšími domácími mazlíčky, protože si nechrání své teritorium a nechovají se agresivně. Je možné králíka nechat vykastrovat již ve věku 12 týdnů. Pokud máte více než jednoho králíka (obou pohlaví), doporučujeme je nechat vykastrovat co nejdříve, jinak by se vám mohli začít velmi rychle množit. [5]
 3. 3
  Nechejte svého králíka naočkovat. Od 12 týdnů věku je možné králíkům podávat vakcíny proti myxomatóze a virovému krvácivému průjmu. Obě tato onemocnění mohou být smrtelná. Jedna injekce za rok stačí k tomu, aby před nimi váš králík byl chráněn.[6]
  • Promluvte si s veterinářem také o tom, zda je vhodné vašemu králíkovi podávat fenbendazol proti běžnému parazitovi Encephalitozoon Cuniculi. Tento parazit se vyskytuje u vysokého procenta králíků a může způsobit neurologické potíže, selhání ledvin, nebo slepotu. Jediná dávka tohoto léku za rok stačí k tomu, aby vašeho králíka tento parazit nenapadl.
 4. 4
  Nekoupejte králíka. Není nutné králíka koupat, protože je to velmi čistotný tvor, který se často čistí sám. Mastnota, kterou má na těle, je přirozená a rozhodně není škodlivá. Voda by se králíkovi mohla dostat do uší a způsobit infekci. Kromě toho králíky koupání značně stresuje, což pro jejich zdraví není dobré.
  • Králíci jsou velmi čistotná zvířata a nikdy by neměli potřebovat koupel. Pokud má váš králík špinavý konečník, většinou jde o příznak nějakého zdravotního problému.
   • Vodnaté výkaly jsou u králíků smrtelné. Pokud má váš králík průjem, musíte s ním ihned zajet k veterináři.
   • Pokud má králík na konečníku zaschlé výkaly, znamená to, že jí příliš bohatou stravu, nebo trpí nadváhou a nemůže se sám umýt. V takovém případě je vhodné (a také důležité) králíkovi konečník umýt. Měli byste to ovšem dělat velmi jemně a použít k tomu pouze malé množství vlažné vody. Ponořte králíkovi konečník do vody a rukou mu jemně vyčistěte zbytky výkalů. Potom ho z vody hned vytáhněte a důkladně ho vysušte.
   • Je důležité řešit příčinu těchto problémů. Tři dny byste králíkovi měli dávat pouze neomezené množství sena a ovesné vločky. Pokud váš králík trpí nadváhou, měli byste mu dopřát dostatek pohybu. Králíci by neměli jen sedět na místě!
  • Pokud máte venkovního králíka, který není chráněn před bouřemi, sněhem a deštěm, musíte mu zajistit teplé přístřeší, abyste ochránili jeho zdraví.
  Reklama

Tipy

 • V létě dejte venkovnímu králíkovi do boudy lahve s ledovou vodou, aby se mohl ochladit.
 • Králíci se umějí vypořádat s chladným počasím, ale je nutné jim poskytnout krabici plnou slámy, do které se budou moci zavrtat a schovat se v zimě před studeným větrem.
 • Měli byste králíkovi koupit klec, která má pevné dno s vyvýšenými okraji, aby králík z klece nevykopával bobky na podlahu.
 • Pokud máte dva králíky, měli byste je spřátelit. Pokud ovšem mají žít v jedné kleci, musíte je nechat vykastrovat, jinak by mohli být velmi agresivní, nebo by se mohli spářit. I vykastrovaní králíci spolu mohou bojovat. Pokud máte dva králíky v jedné kleci, musíte je stále hlídat.
 • Pokud chcete králíka vzít ven, nenuťte ho k tomu. Otevřete dvířka od klece a počkejte, až sám vyleze. Když se ke králíkovi postavíte čelem, moc dobře vás neuvidí, takže byste se k němu měli postavit stranou.


Reklama

Varování

 • Pokud váš králík nemá přístup k čerstvé trávě, neměli byste ho krmit sušenou trávou. Sušená tráva fermentuje a mohla by králíkovi způsobit zažívací potíže.
Reklama

Reference

 1. http://www.therabbithouse.com/guide_size.asp
 2. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinneman
 3. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinneman
 4. http://www.rabbitawarenessweek.co.uk/behaviour/how-to-clicker-train-your-rabbit/
 5. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinneman
 6. Textbook of Rabbit Medicine. Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinneman

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 8 606 krát
Stránka byla zobrazena 8 606 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama