Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Udržování piercingu v čistotě je nesmírně důležité pro urychlení procesu hojení a zabránění vniknutí infekce. Čištění propíchnutého nosu je naštěstí velmi snadná činnost a navíc nezabere ani moc času. Takže dost výmluv a přejděte rovnou ke kroku č.1!

Část 1
Část 1 ze 2:
Čištění piercingu

 1. 1
  Piercing čistěte 2x denně. Jednou ráno a jednou večer. A to až do doby, dokud se úplně nezahojí. Nedostatečně vyčištěný piercing se může zanítit a chytnout infekci. Naopak přehnaná péče může vést k poškození tkáně a hojení se tak zbytečně prodlouží.
 2. 2
  Připravte si solný roztok. Solný roztok je nejjednodušším řešením, jak piercing čistit. Rozmíchejte ¼ lžičky nejodizované soli v 200 ml teplé vody. Takový roztok se dá sehnat i v lékárnách.
 3. 3
  Umyjte si ruce. Naprostou nezbytností, než se vaše ruce dostanou do kontaktu s piercingem (v podstatě otevřenou ranou), je jejich důkladné umytí za použití antibakteriálního mýdla. Bakterie přenesené z nemytých rukou by způsobily nepříjemnou infekci.
 4. 4
  Namočte v roztoku čistý vatový tampon. Jemně ho přiložte k vpichu na nose a 3-4 minuty přidržte. Buďte opatrní při sundavání tamponu, aby se nepřilepil nebo nezachytil za šperkem.
 5. 5
  Jemně osušte. Použít můžete čistý kapesník, vatový tamponek nebo papírový ubrousek. Nepoužívejte obyčejný ručník, může být plný bakterií.
  • Pokud uvidíte, že se na piercingu vytvoří jakási krusta, odolejte nutkání ji odstranit. Krusta je způsob, jakým vaše tělo chrání piercing
 6. 6
  Pro podporu hojení použijte trochu levandulového oleje. Levandulový olej lubrikuje piercing, snižuje citlivost a podporuje hojení. Po vyčištění naneste na piercing trochu levandulového oleje pomocí hadříku, který nepouští vlákna.
  • Otočte uzávěrem nebo otáčejte kroužkem, aby se olej dostal dovnitř piercingu, a poté setřete přebytek čistým kapesníčkem (jinak by mohl podráždit pokožku).
  • Levandulový olej je dnes k dostání poměrně běžně v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách, ale i v obyčejném supermarketu. Ujistěte se, že kupujete kvalitní výrobek.[1]
  • Vyhněte se použití jakéhokoli materiálu s vlákny, která se mohou zachytit v piercingu. Patří sem vatové tyčinky, vatové tampony, ubrousky a toaletní papír.[2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Čeho se vyvarovat

 1. 1
  Vyhněte se agresivním antiseptickým prostředkům. Některé z nich, jako např. Bactin, peroxid vodíku, alkohol nebo tea tree olej, nejsou pro čištění piercingu vhodné. Můžou totiž kůži podráždit nebo poškodit a značně tak prodloužit hojení.
 2. 2
  Nepoužívejte k zakrytí zarudlého piercingu make-up. Piercing by se ucpal a dostala by se do něj infekce. To samé platí pro opalovací krémy a další kosmetické produkty.[3]
 3. 3
  Šperk v žádném případě nevyndavejte, dokud nebude místo vpichu úplně zahojené. Čerstvě propíchnutý nos se dokáže po vyndání šperku zacelit do několika hodin.
  • Snaha nacpat šperk po vyndání zpět na místo může přivodit bolest, zánět a infekci.
  • Proto opravdu se šperkem do doby plného zahojení nemanipulujte. Průměrně hojení trvá 12-24 týdnů.
 4. 4
  Vyhněte se koupelím, vířivkám a bazénům. Nenamáčejte piercing v podobných prostorách. Bývají plné bakterií. Je-li to nezbytné, můžete použít volně dotupné voděodolné obvazy nebo náplasti.[4]
 5. 5
  Spěte v čistém povlečení. Špinavý povlak na polštář je dalším potencionálním zdrojem bakterií a je proto důležité povlečení pravidelně měnit.
  • Užitečným trikem, jak se vyhnout neustálému čištění polštáře, je jednu noc přikrýt polštář čistým tričkem. druhou noc otočte polštář, třetí noc otočte tričko naruby a znovu do něj zakryjte polštář, čtvrtou noc polštář znovu otočte. Tímto způsobem vám jediné čisté tričko (lze to provést i s povlakem na polštář) poskytne čistý polštář na 4 dny.
 6. 6
  Není-li to nezbytné, piercingu se nedotýkejte a nehrajte si s ním. Výjimkou je každodenní proces čištění. I přesto se šperkem zbytečně nemanipulujte.
  Reklama

Tipy

 • Nešťourejte se prstem v nose. Hrozí riziko zanesení bakterií.
 • Horká sprcha pomůže uvolnit zaschlou krustu v okolí piercingu.
 • Neprovádějte očistu více než 3x denně. Piercing by mohl vyschnout a způsobit tak infekci.
Reklama

Varování

 • Za žádných okolností nestrhávejte strupy (ať už to může být jakkoli lákavé). Hrozí infekce.
 • Vždy pro čištění použijte čistou vatu. Roztírání bakterií po celém nose by vám rozhodně neprospělo.
 • Nepoužívejte stříbrné zacvakávací kroužky místo piercingu. Jsou nebezpečné, protože vám mohou trvale zabarvit nosní dírku a mohou také způsobit alergickou reakci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Antibakteriální mýdlo.
 • Solný roztok.
 • Vatové tyčinky, tampony, ubrousky.
 • Levandulový olej.
 • Čistý plastikový hrnek nebo kelímek.
 • Teplá voda.

Související články

Jak poznat infekci v tetováníJak poznat infekci v tetování
Jak rozpoznat infekci piercinguJak rozpoznat infekci piercingu
Jak si udělat tetování domaJak si udělat tetování doma
Jak překonat bolest při tetováníJak překonat bolest při tetování
Jak si vytvořit dočasné tetováníJak si vytvořit dočasné tetování
Jak vyměnit piercing v nosuJak vyměnit piercing v nosu
Jak vyléčit infekci piercingu nosuJak vyléčit infekci piercingu nosu
Jak si nechat propíchnout bradavkyJak si nechat propíchnout bradavky
Jak si udělat piercing pupíkuJak si udělat piercing pupíku
Jak odstranit tetování pomocí soliJak odstranit tetování pomocí soli
Jak si vybrat vhodné umístění piercinguJak si vybrat vhodné umístění piercingu
Jak si sám propíchnout penisJak si sám propíchnout penis
Jak vyčistit piercing v pupíkuJak vyčistit piercing v pupíku
Jak se zbavit jizev po piercingu chrupavkyJak se zbavit jizev po piercingu chrupavky
Reklama

O tomto wikiHow

Roger Rodriguez
Spoluautor od:
Specialista na piercing
Tento článek spoluautor od Roger Rodriguez. Roger Rodriguez, známý také jako Roger Rabb!t, je vlastníkem piercingového studia Ancient Adornments Body Piercing, se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než 25 lety zkušeností s piercingem se Roger stal spoluvlastníkem několika piercingových studií, jako je ENVY Body Piercing a Rebel Rebel Ear Piercing, a umění piercingu vyučuje v Ancient Adornments. Je členem Asociace profesionálních piercerů (APP). Tento článek byl zobrazen 23 616 krát
Stránka byla zobrazena 23 616 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama