Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Udržování piercingu v čistotě je nesmírně důležité pro urychlení procesu hojení a zabránění vniknutí infekce. Čištění propíchnutého nosu je naštěstí velmi snadná činnost a navíc nezabere ani moc času. Takže dost výmluv a přejděte rovnou ke kroku č.1!

Část 1 ze 2:
Čištění piercingu

 1. 1
  Piercing čistěte 2x denně. Jednou ráno a jednou večer. A to až do doby, dokud se úplně nezahojí. Nedostatečně vyčištěný piercing se může zanítit a chytnout infekci. Naopak přehnaná péče může vést k poškození tkáně a hojení se tak zbytečně prodlouží.
 2. 2
  Připravte si solný roztok. Solný roztok je nejjednodušším řešením, jak piercing čistit. Rozmíchejte ¼ lžičky nejodizované soli v 200 ml teplé vody. Takový roztok se dá sehnat i v lékárnách.
 3. 3
  Umyjte si ruce. Naprostou nezbytností, než se vaše ruce dostanou do kontaktu s piercingem (v podstatě otevřenou ranou), je jejich důkladné umytí za použití antibakteriálního mýdla. Bakterie přenesené z nemytých rukou by způsobily nepříjemnou infekci.
 4. 4
  Namočte v roztoku čistý vatový tampon. Jemně ho přiložte k vpichu na nose a 3-4 minuty přidržte. Buďte opatrní při sundavání tamponu, aby se nepřilepil nebo nezachytil za šperkem.
 5. 5
  Jemně osušte. Použít můžete čistý kapesník, vatový tamponek nebo papírový ubrousek. Nepoužívejte obyčejný ručník, může být plný bakterií.
 6. 6
  Vatovou tyčinkou odstraňte zaschlou krustu okolo místa vpichu. Měli byste vyčistit i spodní stranu piercingu (uvnitř nosu). Jinak by totiž mohlo dojít k natržení kůže a následnému zánětu.
  • Můžete si namočit vatovou tyčinku do solného roztoku a uvolnit tak šperk z vnitřní strany nosní dírky.
  • Nedrhněte nos moc silně, mohli byste šperk poškodit nebo vytlačit ven.
 7. 7
  Urychlete hojení troškou levandulového oleje. Levandulový olej je přírodní lubrikant, který podporuje proces hojení. Aplikujte ho tyčinkou ihned po dokončení čištění.
  • Posuňte šperk, abyste olej dostali i dovnitř vpichu. Potom přebytek setřete čistým hadříkem.
  • Levandulový olej je dnes k dostání poměrně běžně v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách, ale i v obyčejném supermarketu. Ujistěte se, že kupujete kvalitní výrobek.[1]
  Reklama

Část 2 ze 2:
Čeho se vyvarovat

 1. 1
  Vyhněte se agresivním antiseptickým prostředkům. Některé z nich, jako např. Bactin, peroxid vodíku, alkohol nebo tea tree olej, nejsou pro čištění piercingu vhodné. Můžou totiž kůži podráždit nebo poškodit a značně tak prodloužit hojení.
 2. 2
  Nepoužívejte k zakrytí zarudlého piercingu make-up. Piercing by se ucpal a dostala by se do něj infekce. To samé platí pro opalovací krémy a další kosmetické produkty.[2]
 3. 3
  Šperk v žádném případě nevyndavejte, dokud nebude místo vpichu úplně zahojené. Čerstvě propíchnutý nos se dokáže po vyndání šperku zacelit do několika hodin.
  • Snaha nacpat šperk po vyndání zpět na místo může přivodit bolest, zánět a infekci.
  • Proto opravdu se šperkem do doby plného zahojení nemanipulujte. Průměrně hojení trvá 12-24 týdnů.
 4. 4
  Vyhněte se koupelím, vířivkám a bazénům. Nenamáčejte piercing v podobných prostorách. Bývají plné bakterií. Je-li to nezbytné, můžete použít volně dotupné voděodolné obvazy nebo náplasti.[3]
 5. 5
  Spěte v čistém povlečení. Špinavý povlak na polštář je dalším potencionálním zdrojem bakterií a je proto důležité povlečení pravidelně měnit.
 6. 6
  Není-li to nezbytné, piercingu se nedotýkejte a nehrajte si s ním. Výjimkou je každodenní proces čištění. I přesto se šperkem zbytečně nemanipulujte.
  Reklama

Tipy

 • Nešťourejte se prstem v nose. Hrozí riziko zanesení bakterií.
 • Horká sprcha pomůže uvolnit zaschlou krustu v okolí piercingu.
 • Neprovádějte očistu více než 3x denně. Piercing by mohl vyschnout a způsobit tak infekci.
Reklama

Varování

 • Za žádných okolností nestrhávejte strupy (ať už to může být jakkoli lákavé). Hrozí infekce.
 • Vždy pro čištění použijte čistou vatu. Roztírání bakterií po celém nose by vám rozhodně neprospělo.
 • Nepoužívejte stříbrné zacvakávací kroužky místo piercingu. Jsou nebezpečné, protože vám mohou trvale zabarvit nosní dírku a mohou také způsobit alergickou reakci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Antibakteriální mýdlo.
 • Solný roztok.
 • Vatové tyčinky, tampony, ubrousky.
 • Levandulový olej.
 • Čistý plastikový hrnek nebo kelímek.
 • Teplá voda.

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 224 krát
Stránka byla zobrazena 18 224 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama