Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vymknuté zápěstí je poranění vazů, které spojují malé kosti v zápěstí (tzv. zápěstní kůstky). Nejčastějším poraněním tohoto typu je poranění scapho-lunate vazu, který spojuje člunkové kosti a takzvané "lunate" kosti. Závažnost takového poranění závisí na závažnosti a místě natržení. Podle závažnosti zranění se také určuje, zda o něj lze pečovat doma, nebo je třeba navštívit lékaře.

Část 1
Část 1 ze 3:
Mírné poranění zápěstí

 1. 1
  Nechte zápěstí odpočinout a buďte trpělivý. Namožené zápěstí bývá často způsobené opakováním stejných úkonů nebo pádem na nataženou ruku.[1] Jestli si myslíte, že vás zápěstí bolí kvůli přetížení, jednoduše ho nechte odpočinout. Pokud je to nutné, promluvte si se svým nadřízeným o přeřazení na jinou činnost po dobu jednoho týdne, nebo jak se budete cítit. Souvisí-li bolest zápěstí s cvičením, pak zřejmě cvičíte až příliš nebo nevhodně. Zkonzultujte dané cvičení s osobním trenérem, který vám jistě poradí.
  • Mírné přepětí zápěstí je často kvalifikováno jako podvrtnutí 1. stupně. Svaly jsou příliš natažené, avšak ne výrazně.[2]
  • Mezi příznaky tohoto stupně patří snesitelná bolest, mírný zánět nebo otok a určité omezení v pohybu i pevnosti zápěstí.
 2. 2
  Zápěstí ledujte. Ledování je efektivní léčba na v podstatě všechny poranění pohybového aparátu, včetně podvrtnutého zápěstí.[3] Led aplikujte na citlivou část zápěstí s cílem snížit otok a bolest na dobu 10-15 minut každé 2-3 hodiny v horizontu několika dní. Jakmile otok a bolest odezní, snižte frekvenci ledování.
  • Ledování pomocí pružného obvazu vám také pomůže kontrolovat zánět, avšak neobvazuje zápěstí příliš pevně, aby nedošlo k jeho odříznutí od krevního oběhu, což by mohlo způsobit daleko více škody.
  • Led vždy zabalte do tenkého ručníku, nebo používejte gelové obklady, aby se zabránilo omrzlinám kůže.
 3. 3
  Použijte základní podporu zápěstí. Obvažte zápěstí obvazem či chirurgickou páskou, nebo použijte neoprenovou stahovací podporu zápěstí, čímž zápěstí dodáte určitou podporu a můžete jej tak snadněji ledovat. Největším přínos však přichází po psychické stránce. Jedná se v podstatě o vizuální připomenutí, že máte zápěstí na nějakou dobu šetřit.[4]
  • Zápěstí obvažte tak, aby se obvaz překrýval od jeho kloubů až do poloviny předloktí. [5]
  • Zápěstí byste měli obvázat tak, aby nedošlo k odříznutí od krevního oběhu. Neobvazujte jej proto příliš pevně, obvažte jej tak, aby to pro vás bylo pohodlné. Ujistěte se, že vás ruka nebrní, nebo nezačíná modrat.
 4. 4
  Procvičujte zápěstí. Jakmile ustoupí bolest a zánět, měli byste začít s nějakými lehkými cviky, pokud je vaše zápěstí ztuhlé. Na mírné namožení či vymknutí platí různá lehká cvičení, jelikož uvolňují napětí, podporují krevní oběh a zvyšují pružnost zápěstí.[6] Cvičte 30 sekund 3-5x denně, dokud nebude vaše zápěstí dostatečně pohyblivé.
  • Obě zápěstí si můžete krásně protáhnout následujícím cvikem. Dejte ruce před sebe a v zápěstí je ohněte směrem dolů. Jednu ruku umístěte z venkovní strany dlaně té druhé a tlačte proti sobě, dokud neucítíte, jak vás to v poraněné oblasti mírně táhne. Ohledně dalších cviků se poraďte se svým lékařem, trenérem nebo fyzioterapeutem.
  • Zvažte použití nějaké formy vlhkého tepla před protažením zápěstí. Učiní to vaše šlachy a vazy pružnějšími.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Středně vážné poranění zápěstí

 1. 1
  Vezměte si volně prodejné léky proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin můžete krátkodobě užívat pro vypořádání se s výraznou bolestí nebo zánětem v zápěstí.[7] Mějte však na paměti, že tyto léky jsou těžké na žaludek, ledviny a játra, proto by se neměli užívat déle než 2 týdny v kuse. Aspirin nepodávejte dětem mladším 18 let.
  • Pokud máte nějaké dlouhodobé zdravotní problémy, užíváte jiné léky nebo máte nějakou alergii, poraďte se se svým lékařem ohledně užívání těchto léků.
  • Alternativou jsou léčiva ve formě krémů a gelů.
  • Udržujte vaše zápěstí vyvýšené nad úrovní srdce pro snížení otoku.
  • Středně vážné poranění zápěstí, často nazývané podvrtnutí druhého stupně, je spojené s výraznou bolestí, zánětem a modřinami způsobené přetržením vazu.
  • Při podvrtnutí druhého stupně může být vaše zápěstí více nestabilní a může vést k většímu oslabení vaší ruky než podvrtnutí prvního stupně.
 2. 2
  Úlevy se vám dostane ledováním. Mírný nebo druhý stupeň výronu zápěstí mývá za následek větší otok, jelikož dochází k roztržení vláken, přestože nedochází k jejich celkovému oddělení.[8] Při tomto poranění musíte poranění pečlivě ledovat a užívat určité protizánětlivé léky. Čím dříve začnete zápěstí ledovat, tím lépe, jelikož při ledování dochází ke smrštění krevních cév, které omezí průtok krve a následný otok. Pro vážnější poranění zápěstí by měl být led aplikován během prvních dvou dnů na dobu 10-15 minut každou hodinu. Jakmile odezní bolest a otok, snižte frekvenci.
  • Pokud nemáte k dispozici led, nebo gelové obklady, použijte sáček mražené zeleniny. Hrášek či kukuřice vám výborně poslouží.
 3. 3
  Noste dlahu či ortézu. Vzhledem k větší nestabilitě a slabosti, spojené s podvrtnutím druhého stupně je nutné nosit dlahu nebo ortézu pro větší podporu.[9] Dlaha nebo výztuha nemá primárně psychologický význam, jelikož omezuje pohyb (mobilitu) a poskytuje značnou podporu pro případ, že budete danou ruku k něčemu potřebovat.
  • Poraďte se se svým lékařem jaký typ dlahy či ortézy je vhodný právě pro vás.
  • Ujistěte se, že je vaše zápěstí při nasazování dlahy či ortézy v neutrální poloze.
  • Podvrtnutí druhého stupně je třeba udržovat v nehybné poloze po dobu 1-2 týdnů, což může vést k tuhosti a snížení rozsahu pohybu, jakmile ortézu sundáte.[10]
 4. 4
  Naplánujte si rehabilitaci. Jakmile se začne vaše podvrtnutí druhého stupně hojit, můžou se vám hodit určitá cvičení pro navrácení síly a pohyblivosti. Cvičit můžete doma, nebo si můžete najít fyzioterapeuta, který vám ukáže různé posilovací cvičení, vhodné pro vaše zápěstí a ruce.[11]
  • Pro zvýšení síly zápěstí můžete například zkusit mačkat balónek. Natáhněte paži, dlaň otočte směrem nahoru a mačkejte gumový balónek po dobu 30 sekund. Opakujte 10-20x za denně.[12]
  • Další aktivity, které vám pomohou zlepšit sílu v zápěstí, jsou zvedání lehkých vah, bowling, hraní raketových sportů a práce na zahrádce (trhání plevele atd.). Žádnou z aktivit však nezačínejte, dokud vám to lékař či terapeut nedovolí.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Lékařská pomoc

 1. 1
  Navštivte svého lékaře. V případě velkého úrazu, který vede k silné bolesti, otoku či podlitinám, popřípadě dojde-li ke ztrátě funkce ruky, okamžitě navštivte lékaře, který provede diagnostiku zranění. Podvrtnutí třetího stupně je poranění, při kterém dochází k úplnému oddělení vazů a vyžaduje chirurgický zákrok pro jejich opravu.[13] Mezi další poranění, při kterých byste měli vyhledat lékaře, patří zlomeniny, vykloubení, zánětlivá artritida (např. revmatoidní artritida nebo dna), syndrom karpálního tunelu, infekce a těžký zánět šlach.
  • Rentgen, kostní sken, magnetická rezonance a vyšetření nervů jsou způsoby, které lékař může využít pro správnou diagnostiku vašeho zranění. Lékař vás může také poslat na krevní testy, aby vyloučil revmatoidní artritidu nebo dnu.
  • Lékaře byste měli vyhledat i v případě, že máte příznaky výronu i po dvou týdnech domácího ošetřování, nebo v případě, že se tyto příznaky horší.
  • Mezi další příznaky zlomenin patří otok, modřiny, citlivost, deformace a úrazy, při kterých jste dopadli na zápěstí či sportovní úrazy.
  • U dětí je více pravděpodobná zlomenina zápěstí než podvrtnutí.
 2. 2
  Navštivte chiropraktika nebo osteopata. Chiropraktikové a osteopaté jsou specialisté, kteří se zaměřují na pohybový aparát, funkci páteře a periferních kloubů, včetně zápěstí.[14] Pokud vaše podvrtnutí spočívá v uvíznutí nebo mírném vyvrtnutí karpální kosti, pak chiropraktik/osteopat použije metodu manuální manipulace kloubu (nápravu), aby vrátil kloub na své místo. Při tomto procesu můžete slyšet lupnutí nebo prasknutí.
  • Přestože se může stát, že pouhá jediná návštěva tohoto specialisty vám navrátí plnohodnotný pohyb, obvykle je potřeba k dosažení správného výsledku 3-5 takových ošetření.
  • Úpravy zápěstí nejsou vhodné pro zlomeniny zápěstí, infekci nebo zánětlivou artritidu.
 3. 3
  Promluvte si se svým lékařem o možné injekci. Injekce steroidů do blízkosti šlach, kloubů nebo vazů pomáhá rychle snížit zánět a umožňuje normální, bezbolestný pohyb zápěstí.[15] Kortikosteroidní injekce jsou však podávány pouze při závažných a chronických podvrtnutí. Nejběžněji používané přípravky jsou prednisolon, dexamethason a triamcinolon.
  • Mezi možné komplikace spojené s těmito injekcemi patří infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a podráždění či poškození nervů.
  • Pokud vám ani kortikosteroidní injekce neposkytne úlevu, pak je nutné zvážit chirurgický zákrok.
 4. 4
  Promluvte si se svým lékařem ohledně operace zápěstí. Operace je tou poslední možnosti řešení chronické bolesti a měla by být zvažována pouze po dokončení všech ostatních neinvazivních terapií, které se ukázaly jako neúčinné, nicméně pokud utrpíte poranění třetího stupně, pak je operace na místě, jelikož je nutná pro opravu přetržených vazů.[16] Při takové operaci vám chirurg připojí přetržený vaz k příslušné karpální kosti, občas i za použití kolíků či destiček pro lepší stabilizaci.
  • Hojení po operaci trvá obvykle 6-8 týdnů, avšak i několik měsíců poté, je třeba zápěstí rehabilitovat pro navrácení plné síly a rozsahu pohybu.[17]
  • Mezi možné komplikace operace zápěstí patří lokální infekce, alergické reakce na anestezii, poškození nervů, ochrnutí a chronická bolest či otok.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte nové zranění nebo příznaky, které nejsou zanedbatelné, je lepší navštívit lékaře před zahájením léčby.
 • Chronické opakované zranění zápěstí z nedostatečného ošetření poranění vazů v minulosti může vést v konečném důsledku k artritidě.[18]
 • K podvrtnutí zápěstí dochází většinou v důsledku pádu, proto buďte při chůzi na mokrém nebo kluzkém povrchu maximálně opatrní.
 • Skateboarding je sport s vysokým rizikem podvrtnutí zápěstí, proto vždy noste ochranné pomůcky.
Reklama

Warning

 • Okamžitě navštivte lékaře, pokud zaznamenáte jakýkoliv z následujících příznaků nebo symptomů: rychle se stupňující prudká bolest zápěstí, ochrnutí nebo necitlivost v rukou nebo pažích, zápěstí je v nepřirozeném úhlu, vysoká horečka a náhlé nevysvětlitelné hubnutí.


O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautor od:
Lékař
Tento článek spoluautor od Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 12 973 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 973 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama